21. máj 2024
Facebook
streda, 04 január 2017 12:00

Ako obchodovať Americké HDP?</p> ...

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Ako obchodovať Americké HDP?

 

Obchodovať Americký dolár momentálne znamená predávať proti hlavnej téme (fiškálne stimuly v US a ich dopad na monetárnu politiku) a silnému sentimentu, alebo nakupovať dolár na vysokých cenových úrovniach, kde sa dostal bez akejkoľvek zmysluplnej korekcie. Otázkou je, či výsledky druhého odhadu HDP v rámci dolárového naratívu môžu niečo zmeniť.

 

Ako dopadol prvý odhad HDP za tretí kvartál?

V októbri bolo nosnou témou pre dolár, či bude schopná do konca roka zvýšiť úrokovú sadzbu. Na to, aby sa tak stalo, potrebovala vidieť, že rast konečne naberá na sile po celkovo velmi slabom prvom (HDP 1.1%) a druhom kvartály (1.4%). 

Pozitívne na výsledku za tretí kvartál bolo, že sa potvrdilo, že Americká ekonomika vie rásť o mnoho rýchlejšie, a videli sme prvý odhad HDP za tretí kvartál na úrovni 2.9%, čo prekonalo trhové očakávanie 2.5%. 

Hlbšia analýza dát však ukázala, že výsledky neboli až také pozitívne - osobná spotreba (consumer spending) ako najväčšia časť (70%) z celku HDP, vyšla nižšie - 1.5% ako bolo očakávané - 2.1% . Osobná spotreba sa v druhom kvartáli pohybovala približne o polovicu nižšie ako v druhom kvartály. Lepšie výsledky v rámci HDP dosiahli “inventories” a exporty, ktoré sa zvýšili od 10% (v predošlo reporte to bolo 1.4%). Tento výsledok bol fundamentálne slabší, pretože bol ťahaný zložkami, ktoré FED až tak nezaujímajú a zároveň mnohí upozorňujú, že sa opieral o dočasné faktory (sója, …).

Čo momentálne znamená obchodovať HDP?

Momentálne je trh zameraný predovšetkým na ďalší “guidance” od FEDu, ktorý príde v decembri spolu s novými projekciami. HDP je jednou z dvoch hlavých udalostí, ktoré trh ešte musí absorbovať (druhou je NFP v piatok). 

Trh bude vnímať dnešné výsledky HDP v kontexte silného doláru - 93% šance, že bude FED zvyšovať úrokové sadzby v decembri a, že ďalšie zvyšovania by mali prísť v nasledujúcich rokoch. Len naozaj extrémne zlý výsledok môže naštŕbiť očakávania FEDu a investorov. Rovnako tak, ak budeme svedkom pozitívneho výsledku, len málo sa zmení vzhľadom na fakt, že zvyšovanie v decembri je takmer istotou. 

 

Čo sledovať?

Sledovať sa oplatia dve veci: deviáciu od očakávaného výsledku a odhad pre hlavné zložky HDP.

Mediánom analytikov z Reuters pre druhý odhad HDP za tretí kvartál je 3.0%. Deviácia je na jednej strane definovaná hodnotou pod 2.8% a na druhej strane nad 3.3%.

Nevyhnutnosťou bude, v kontexte headlinového výsledku, vidieť ako dopadli hlavné zložky - predovšetkým osobná spotreba a tvorba fixných investícií.

Obchod

Osobne by som radil obchodovať len deviáciu podporenú hlavnými zložkami HDP. 

Autor: TRIM Broker | TRIM Broker, a.s. | Obchodovanie na burzách – TRIM Broker


Read 26959 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama