26. máj 2024
Facebook

26.5.2024 (SITA.sk) -

  • aktualizované 26. mája 17:59
Počet mŕtvych po sobotňajšom ruskom útoku na hypermarket Epicentr v ukrajinskom meste Charkov vzrástol na 16. Medzi tými, ktorí prišli o život, je aj 12-ročné dieťa. Zranených je 25 ľudí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ako informuje web Ukrajinská pravda, uviedla to v nedeľu na Facebooku polícia. Požiar, ktorý po útoku v hypermarkete vypukol, hasili viac ako 16 hodín. Zobraziť fotogalériu k článku:
Ruský útok na hypermarket v Charkove (fotografie) Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa v čase útoku mohlo v hypermarkete nachádzať viac ako 200 ľudí.Viac k témam: Charkov, Charkovská oblasť, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Počet mŕtvych po ruskom útoku na hypermarket Epicentr stúpol, medzi obeťami je aj 12-ročné dieťa (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

26.5.2024 (SITA.sk) - Ruskej armáde sa podľa britského vojenského spravodajstva nepodarilo splniť zámer ruského vodcu Vladimíra Putina vytvoriť „nárazníkovú zónu“ na severe ukrajinskej Charkovskej oblasti.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Charkovský front sa pravdepodobne stabilizoval, pričom Rusmi kontrolované územia sú roztrieštené a nie sú spojené. Zisky Ruska v tomto smere budú v nadchádzajúcom týždni obmedzené, keďže počiatočný pohyb Ruska zastavil ukrajinský odpor," uviedlo v nedeľu britské vojenské spravodajstvo na mikroblogovacej sieti X. Informuje o tom web Ukrajinská pravda. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji 2024 (fotografie) Plán vytvoriť bezpečnostnú „nárazníkovú zónu“ v Charkovskej oblasti ruský prezident zverejnil 17. mája. Vzhľadom na ruskú ofenzívu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg povedal, že podľa neho je najvyšší čas na to, aby niektorí spojenci prehodnotili obmedzenia na používanie zbraní poskytnutých Ukrajine proti cieľom v Rusku.

Viac k témam: Generálny tajomník NATO, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Rusom sa podľa Britov nepodarilo splniť zámer Putina, generálny tajomník NATO by prehodnotil obmedzenie na používanie zbraní © SITA Všetky práva vyhradené.

26.5.2024 (SITA.sk) - Polícia vyšetruje okolnosti incidentu v Liptovskom Mikuláši, pri ktorom podľa medializovaných informácii vodič auta narazil do ľudí. Na sociálnej sieti o tom informovala žilinská krajská polícia. „V súčasnosti sa robia prvotné procesné úkony, ktorých zverejnenie by mohlo narušiť, zmariť alebo podstatne sťažiť ďalší priebeh vyšetrovania a dosiahnuť požadovaný účel trestného konania," uviedla polícia. Podľa medializovaných informácii v sobotu 25. mája v Liptovskom Mikuláši vodič s autom narazil do skupiny ľudí, pričom po zrážke sa pokúšal z miesta ujsť. Pri nehode sa zranili dvaja muži, jeden z nich ťažko. Auto následne prenasledovali policajti, pričom údajne použili pri naháňačke aj služobné zbrane. Auto sa nakoniec podarilo zastaviť v obci Ivachnová.

Viac k témam: Dopravná nehoda, Policajti, Streľba
Zdroj: SITA.sk - Policajti v Liptovskom Mikuláši strieľali po vodičovi, autom vrazil do ľudí a snažil sa ujsť © SITA Všetky práva vyhradené.

26.5.2024 (SITA.sk) - Ruská armáda podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zhromažďuje nové zoskupenie vojsk v blízkosti ukrajinských hraníc 90 kilometrov od mesta Charkov. Zelenskyj to uviedol vo videopríhovore k svetovým lídrom, v ktorom ich vyzval, aby sa zúčastnili na mierovom samite. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zhromažďujú ďalšie zoskupenie vojakov v blízkosti našej hranice... Ten, kto toto všetko robí, nechce mier," povedal ukrajinský prezident. „Chce Rusko dialóg? Ukrajina má najväčšie skúsenosti na svete s klamstvami Ruska počas rokovaní ... S klamstvami, ktoré boli najmä ruským maskovaním prípravy tejto vojny," dodal Zelenskyj. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji 2024 (fotografie)

Viac k témam: Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk - Ruská armáda zhromažďuje ďalšie zoskupenie vojsk pri ukrajinských hraniciach, povedal Zelenskyj © SITA Všetky práva vyhradené.

26.5.2024 (SITA.sk) - Rozširovanie Európskej únie bol vždy úspešný príbeh, a to pre nové členské krajiny, ale aj pre tie, ktoré boli v Únii už dlhšie. V rozhovore pre agentúru SITA to skonštatoval europoslanec, ktorý sa uchádza o znovuzvolenie Ivan Štefanec (KDH) s tým, že z tohto dôvodu rozširovanie Únie podporuje.

Ukrajina sa k Únii približuje

Podľa neho je rozšírenie priestoru bezpečnosti, stability a prosperity dôležité pre všetkých. Preto je za to, aby každá európska krajina, ktorá splní potrebné podmienky, dostala šancu, aby sa mohla zúčastniť unikátneho mierového európskeho projektu.

>>> Celý rozhovor s Ivanom Štefancom

Som teda za rozšírenie Únie o krajiny Západného Balkánu. Samozrejme, jedným dychom všetci môžeme dodať len to, že musia splniť podmienky, ale sú naozaj veľmi blízko, či už Čierna hora, alebo Severné Macedónsko. A takisto aj krajiny východného partnerstva, ktoré ale zaznamenávajú diametrálne odlišný vývoj,“ povedal Štefanec.

„Big Bang" z roku 2004

Poukázal pritom na Bielorusko, ktoré označil za diktatúru. „Ale na druhej strane Ukrajina, ktorá sa míľovými krokmi približuje k Únii, a takisto Moldavsko, ktoré je minimálne na rovnakej úrovni integračného procesu ako Ukrajina, je tu ďalej aj Gruzínsko, ktoré nedávno dostalo štatút kandidátskej krajiny - takže určite tie krajiny, ktoré klopú na dvere, by mali dostať šancu,“ skonštatoval Štefanec. Europoslanec doplnil, že podľa jeho názoru, keď príde k rozšíreniu Únie, tak to nebude o jednu krajinu, ale bude to podobné skôr „Big Bangu“ z roku 2004, keď bolo najväčšie rozšírenie Únie aj o Slovensko a ďalšej krajiny. „Dátum, samozrejme, nikto nedokáže povedať presný. Hovorí sa skôr o konci dekády, o roku 2030, že to je taký horizont, kedy by mohlo prísť k ďalšiemu rozšíreniu. No a je to dôležité naozaj, nielen pre nové krajiny, ale aj pre to, aby aj Únia dostala nový impulz, nový zdroj rozvoja a aj aby sa ten priestor stability rozšíril,“ dodal Štefanec.

Rozhovory zo štúdia SITA si môžete vypočuť aj na —> SpotifyViac k témam: europoslanec, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk - Rozširovanie Európskej únie bol podľa Štefanca vždy úspešný príbeh, preto ho podporuje © SITA Všetky práva vyhradené.

26.5.2024 (SITA.sk) - Posádka záchranárskeho vrtuľníka z Popradu zasahovala v sobotu večer vo Vysokých Tatrách pri Chate pod Rysmi, kde svedkovia nahlásili pád vrtuľníka. Informovala o tom v nedeľu na sociálnej sieti Vrtuľníková záchranná služba ATE, podľa ktorej sa spadnutý vrtuľník nachádzal 150 metrov od chaty. Tri osoby z vrtuľníka sa v čase príchodu lekárky nachádzali v starostlivosti personálu chaty. Dve osoby boli nezranené, 48-ročný muž utrpel úraz hlavy a odreniny po tele. Leteckí záchranári ho následne previezli v stabilizovanom stave na centrálny príjem popradskej nemocnice.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Leteckí záchranári, Pád vrtuľníka, Záchranársky vrtuľník
Zdroj: SITA.sk - Pri Chate pod Rysmi spadol vrtuľník, zasahovali leteckí záchranári © SITA Všetky práva vyhradené.

26.5.2024 (SITA.sk) - Nedeľňajší vývoj zdravotného stavu premiéra Roberta Fica zodpovedá prognózam nastaveným lekárskym konzíliom. Informovala o tom na sociálnej sieti Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici. Doplnila, že v pondelok 27. mája budú pokračovať kontrolné vyšetrenia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Premiér Slovenskej republiky, Streľba na premiéra Roberta Fica v Handlovej
Zdroj: SITA.sk - Zdravotný stav Fica zodpovedá prognózam, premiéra čakajú kontrolné vyšetrenia © SITA Všetky práva vyhradené.

26.5.2024 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová opakovane prejavila úprimný záujem navštíviť postreleného predsedu vlády Roberta Fica. Ako uviedla v rozhovore pre RTVS, samotný Fico si však musí stanoviť, kedy sa cíti na prijímanie návštev. „Ja to plne rešpektujem. Nevidím žiaden dôvod vytvárať tento typ tlaku na neho," uviedla prezidentka. Podľa Čaputovej nie je v súčasnosti vhodné ani vytvárať na Fica tlak, aby sa vyjadril k situácii v spoločnosti. „Doprajme mu čas, aby sa zotavil," dodala hlava štátu.

Viac k témam: Premiér Slovenskej republiky, Prezidentka SR, Streľba na premiéra Roberta Fica v Handlovej
Zdroj: SITA.sk - Čaputová vyjadrila úprimný záujem navštíviť Fica, ale nechce na premiéra tlačiť © SITA Všetky práva vyhradené.

26.5.2024 (SITA.sk) - Strana Hlas-SD ako aj vládna koalícia stojí za ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom. Uviedla to v nedeľu v diskusnej relácii V politike spravodajskej televízie TA3 ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) v súvislosti s otázkou možného vyvodenia zodpovednosti za postup ochrankárov pri útoku na premiéra Roberta Fica.

Nový predseda Hlasu

Zároveň ministerka zdôraznila, že je potrebné počkať na výsledky vyšetrovania zo strany policajnej inšpekcie. „Máme tu inštitúcie, ktoré či už tento zásah alebo nejaké iné zlyhanie vedia posúdiť," povedal Saková. Zároveň skonštatovala, že „vynášanie mediálnych súdov je absolútne nezlučiteľné s novou politickou kultúrou". Saková tiež uviedla, že je presvedčená, že Šutaj Eštok ako nový predseda strany Hlas ju povedie tak, aby napĺňala vízie zakladateľa strany Petra Pellegriniho. „Je aktívny, je vitálny, je dynamický," uviedla na adresu ministra vnútra.

Politická zodpovednosť

Podľa opozičného poslanca Mariána Viskupiča (SaS) vo vyspelej Európe ministri, ktorí často nenesú žiadnu zodpovednosť za incidenty alebo nehody, často vyvodia politickú zodpovednosť. Podľa vlastných slov však súhlasí, že v tomto prípade treba počkať na výsledky vyšetrovania. „Myslím si, že to je v poriadku, že minister vnútra chce čakať a povedal, že ak sa ukáže pochybenie, tak vyvodí dôsledky," povedal Viskupič. Iný prípad je však podľa poslanca šéf Úradu na ochranu ústavných činiteľov. „Po takejto situácii aspoň možno mohol pozastaviť to svoje vedenie. To by som možno vnímal ako prejav zodpovednosti za to, čo sa stalo," dodal Viskupič.

Viac k témam: Minister vnútra SR, Ministerka hospodárstva SR, Streľba na premiéra Roberta Fica v Handlovej
Zdroj: SITA.sk - Strana Hlas aj vládna koalícia stoja za ministrom Šutajom Eštokom, uviedla Saková © SITA Všetky práva vyhradené.

26.5.2024 (SITA.sk) - Facebook vlastnia Američania a rozhodujú o tom, kto môže na Slovensku prehovoriť, a kto nie. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol kandidát na europoslanca Ľuboš Blaha (Smer-SD). Ako uviedol, na takýchto sociálnych sieťach sa reguluje sloboda slova, a teda jedno z ústavných práv. Pripomenul v tejto súvislosti situáciu, keď ho z Facebooku vymazali za „nevinný status".

Išlo o iróniu

Keď som bol v Prahe a videl som tam vtedy, keď vypukol konflikt na Ukrajine, a tam v tých oknách sa všade trepotali ukrajinské vlajočky a v jednom zhodou okolností nie, tak som ironicky povedal, že upáľte toho Putinovho diverzanta, ktorý tam nedal tú ukrajinskú zástavu," pripomenul Blaha s tým, že išlo o iróniu, ktorá bola nepochopená. „Oni to pochopili akože vážne, oni nerozumejú irónií, oni naozaj nemajú ani intelekt trojročného decka a vymazali ma z Facebooku," dodal Blaha.

Obmedzovanie slobody slova

Podľa Blahu vyvstáva otázka, ako si môže americká korporácia dovoliť slovenskému politikovi obmedzovať politický výkon, slobodu slova a vstupovať takýmto spôsobom do národnej suverenity SR. Blaha je preto presvedčený, že to musí byť regulované, no nie spôsobom, ktorým to chcú robiť európske inštitúcie, ktoré sú podľa neho „ovládnuté slniečkarmi", podľa ktorých nikto nesmie povedať priateľský názor na Rusko, nemôže mať iný názor na očkovanie či na LGBTI problematiku. „Toto je úplne absurdné. Čiže áno, regulácia, ale v prospech slobody slova. To, čo dneska chystá Brusel je regulácia, aby ešte tej slobode sloboda bránili. Aby boli ešte väčší fašisti ako ten Facebook sám," vyhlásil Blaha s tým, že je potrebné odkázať z európskej pôdy americkým korporáciám a ďalším korporáciám, že jednoducho nemôžu siahať na slobodu a národnú suverenitu.

Zásahy Facebooku do slovenskej politiky

Facebook reálne zasahoval do slovenskej politiky, keď vymazal mňa, vymazal Huliaka, vymazal ďalších politikov, ktorí dneska de facto sú súčasťou vládnej koalície," dodal Blaha s tým, že štát musí chrániť Slovákov, aby ich nešikanovala americká korporácia. „V tomto sme si absolútne istí, že budeme veľmi tvrdo pôsobiť aj v ale opakujem, dneska tie trendy v EÚ sú hrôzostrašné. Oni by chceli slobodu slova obmedzovať ešte viac. A tento názor naozaj nezdieľame a budeme vždy veľmi tvrdo bojovať za tri veci. Za mier, za národnú suverenitu a za slobodu," uzavrel Blaha.

Viac k témam: Sloboda slova, Sociálna sieť, vládna koalícia
Zdroj: SITA.sk - Blaha: Facebook vlastnia Američania a rozhodujú o tom, kto môže na Slovensku prehovoriť, a kto nie © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 8750

Reklama