29. september 2023
Facebook

29.9.2023 (SITA.sk) - Jesenné odvody v Rusku sa začnú od 1. októbra, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Po prvý raz sa pritom odvody týkajú aj nelegálne anektovaných oblastí Ukrajiny - Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Branná povinnosť

Zástupca náčelníka Hlavného organizačného a mobilizačného riaditeľstva Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruskej federácie Vladimir Cimľanskyj vysvetlil, že na Ďalekom severe sa vzhľadom na klimatické rozdiely začne branná povinnosť od 1. novembra a bude trvať do 31. decembra.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Odchod brancov zo zberných miest je podľa neho naplánovaný na 16. októbra. „Obdobie odvodovej vojenskej služby bude rovnako ako predtým 12 mesiacov,“ dodal.

Ústavný zákon

Odvody v nelegálnych anektovaných územiach Ukrajiny umožňuje takzvaný ústavný zákon o prijatí do Ruskej federácie, informuje CNN s odvolaním sa na štátnu agentúru Tass. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie) Vlani a na jar sa podľa agentúry v týchto regiónoch odvody neuskutočnili. Vzhľadom na pravidelné odvody podľa Cimľanského Rusko neplánuje ďalšiu mobilizáciu.

Viac k témam: Odvody, rusko-ukrajinský konflikt, Vojenská služba
Zdroj: SITA.sk - Ruské jesenné odvody sa po prvý raz uskutočnia aj v anektovaných oblastiach Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Ruskí športovci dostali „zelenú" na účasť na nadchádzajúcich paralympijských hrách, ktoré sa na budúci rok uskutočnia vo francúzskej metropole Paríž.

Účasť pretekárov

Ako referuje web news.sky.com, Medzinárodný paralympijský výbor (MPV) hlasoval proti úplnému zákazu ruskej účasti. Toto rozhodnutie umožňuje pretekárom súťažiť na PH buď ako plnohodnotní účastníci reprezentujúci svoju krajinu alebo ako neutrálni športovci.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Na valnom zhromaždení MPV v Bahrajne členovia MPV hlasovali v pomere 74:65, keď trinásti sa zdržali hlasovania, proti návrhu na úplné pozastavenie členstva národného paralympijského výboru Ruska z dôvodu porušenia jeho ústavných členských povinností,“ uviedol MPV prostredníctvom svojho hovorcu.

UEFA zákaz zrušila

Ruskí a bieloruskí športovci dostali zákaz účasti na paralympiáde v novembri 2022 pre pokračujúcu ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá dosiaľ trvá. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie) Verdikt MPV prišiel krátko po tom, ako Európska futbalová únia (UEFA) zrušila svoj všeobecný zákaz účasti pre ruské mládežnícke tímy do 17 rokov v súťažiach pod hlavičkou strešného orgánu európskeho futbalu. Udialo sa tak 18 mesiacov po tom, ako UEFA zakázala účasť všetkých ruských tímov. Rozhodnutie prišlo dva týždne pred zasadnutím Medzinárodného olympijského výboru v Bombaji, kde sa bude rokovať aj o účasti Ruska a Bieloruska na budúcoročných olympijských hrách v Paríži.

Viac k témam: Paralympijské hry, Ruskí športovci, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ruskí športovci budú súťažiť na paralympijských hrách v Paríži, o „zelenej“ rozhodlo deväť hlasov © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Švajčiarsko schválilo balík v hodnote 100 miliónov švajčiarskych frankov na odstránenie nášľapných mín na Ukrajine. Referuje o tom web news.sky.com.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vo vyhlásení vlády sa uvádza, že táto suma bude vyhradená na humanitárne odmínovanie v rokoch 20242027. Pričom ju budú rovnakým dielom financovať ministerstvo obrany, civilnej ochrany a športu, ako aj federálne ministerstvo zahraničných vecí. Čiastku použijú na zabezpečenie vybavenia a výcviku pre ukrajinských odmínovačov, pričom Švajčiarsko pomôže aj s koordináciou v rámci programu odmínovania. Švajčiarsko sa koncom februára 2022 pripojilo k sankciám Európskej únie voči Rusku a aktívne sa zapojilo do odmínovacieho úsilia na Ukrajine. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: Humanitárna pomoc Ukrajine, Míny, Odmínovanie, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, sankcie voči Rusku, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Švajčiarsko vyčlenilo 100 miliónov na odstránenie mín z Ukrajiny, pomôže aj s koordináciou v rámci programu odmínovania © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo spolu 58 779 návratných obálok od voličov, ktorí hlasovali poštou zo zahraničia. Ako informoval rezort vnútra, zákonná lehota na doručenie návratnej obálky sa skončila v piatok o 12:00.

Spracovanie hlasov

O voľbu poštou pritom požiadalo spolu 72 993 voličov. „Návratnú obálku teda vrátilo 80,5 percenta zaregistrovaných voličov zo 104 štátov. Najviac návratných obálok (23 486) prišlo ministerstvu vnútra z Českej republiky," informoval rezort. Ďalších 6 238 návratných obálok prišlo zo Spojeného kráľovstva a 5 546 z Nemecka. V prvej desiatke štátov sú ďalej Rakúsko, Švajčiarsko, Holandsko, USA, Írsko, Belgicko a Francúzsko.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Všetky návratné obálky boli priebežne ukladané do zapečatených schránok. „Spracovávať hlasy zo zahraničia bude 18 osobitných okrskových volebných komisií, ktoré sú zložené zo zástupcov kandidujúcich politických subjektov. Samotné sčítavanie odštartujú v sobotu od 18:00," dodal rezort vnútra.

Miesto trvalého pobytu

Ministerstvo vnútra upozorňuje, že voliči s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí nestihli včas zaslať návratnú obálku alebo ju vôbec neodoslali, majú možnosť voliť v deň volieb na území SR. Hlasovať môžu v obci trvalého pobytu, pričom vo volebnej miestnosti mimo miesta trvalého pobytu možno hlasovať na základe hlasovacieho preukazu. Prvýkrát mohli slovenskí občania hlasovať poštou vo voľbách do Národnej rady SR v roku 2006, v týchto voľbách to bolo po šiestykrát, pričom ide o rekordný počet hlasujúcich. Pri posledných voľbách v roku 2020 volilo prostredníctvom pošty 48 925 voličov.

Viac k témam: Predčasné voľby na Slovensku 2023, Voľby zo zahraničia
Zdroj: SITA.sk - Takmer 59-tisíc voličov zaslalo hlasy zo zahraničia, najviac prišlo zo susedného Česka © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Vstúpte do budúcnosti mestskej dopravy, kde sa pravidlá hry menia vďaka cargo elektrobicyklom. Tieto inovatívne dopravné prostriedky prinášajú revolúciu do mestského prostredia a sľubujú zjednodušenie a zlepšenie života v meste. Nechajte sa inšpirovať rozhovorom s Břetislavom Hanzelom z firmy Cargo Bike Daddy zameranej na predaj a požičiavanie nákladných elektrobicyklov, ktorý vysvetľuje, aká je situácia na Slovensku a v Českej republike a prečo sa u nás zatiaľ bicykle nepoužívajú ako dopravný prostriedok pre každodenné jazdenie.

Na laika môžu nákladné bicykle pôsobiť ťažkopádne až neohrabane. Ako sa na nich jazdí?

Ľudia často hovoria, že sú cargo bicykle veľké a že sa na nich musí aj ťažko jazdiť, ale to je iba prvý dojem. Myšlienka nákladných bicyklov je stará pomaly ako bicykel sám, ale až elektromotor umožnil tejto koncepcii naplno ožiť, pretože úplne zmazáva hmotnosť bicykla i nákladu. Vďaka elektromotoru môže jazdiť na cargo bicykli úplne každý.

Na čo sa cargo bicykle využívajú najviac?

Ak môžem hovoriť sám za seba, cargo bicykel mi v meste poskytuje neuveriteľnú slobodu, flexibilitu a rýchlosť presunu seba aj čohokoľvek, čo potrebujem previesť. Po meste mi do vzdialenosti 20 km stopercentne nahrádza auto. Odveziem s ním deti, niekedy ženu a akékoľvek nákupy od potravín až po menší nákup v IKEA. Cargo bicykel ma neprestáva prekvapovať svojimi možnosťami a kapacitou. Je to skutočne nákladné, úžitkové vozidlo, ktoré v meste dokáže nahradiť automobil, ktorý používam už len na cesty mimo mesta.

Kde sú jeho hranice?

Každý model nákladného bicykla má inú hranicu nosnosti a kapacity prepravného priestoru, či už ide o box pred riadidlami alebo zosilnený nosič vzadu. Najväčšie nákladné bicykle pre rodiny prevezú náklad s hmotnosťou až 125 kg alebo objemom až 350 litrov, čo je porovnateľné s kufrom auta. Nákladné kolesá pre profi použitie si potom poradia napríklad aj so štandardnou europaletou a 350 kg nákladu. Pri cargo bicykloch je vždy dôležité mať vyriešené parkovanie. Do výťahu ho skôr nedostanete.

Ako naň reagujú vodiči áut?

V prevádzke mám väčší pocit bezpečia, ako keď idem na bežnom bicykli. Možno je to tým, že vzhľadom na rozmery vzbudzuje viac rešpektu. Myslím, že väčšina vodičov je už zvyknutá na zákonný odstup 1,5 metra pri míňaní cyklistu, takže sa pre nich veľmi nemení ani v prípade predbiehania cargo bicykla.

Cena moderného cargo bicykla sa bežne pohybuje okolo päť tisíc eur. Ako veľmi sú dostupné pre verejnosť?

Už samotné elektrobicykle nie sú lacné. Keď k tomu pridáte box, technológiu, bezpečnosť pasažierov a nosnosť, výsledná cena je ospravedlniteľná, aj keď uznávam, že to nie je cena pre každého. Je to veľká investícia. Na druhú stranu môže nákladný bicykel nahradiť keď nie prvé, tak určite druhé auto v rodine, pričom v porovnaní s automobilom sú prevádzkové náklady zanedbateľné.

Ako poznám dobrý elektrobicykel od nekvalitného?

Odporúčame si vyberať zavedené značky. Vedľa konštrukcie je kľúčovou záležitosťou elektromotor a jeho krútiaci moment, ktorý napovedá, ako veľmi je ochotný pomôcť mi pri zábere do pedálov. Hlavne pri rozjazde s plne zaťaženým kolesom je to úplne zásadný ukazovateľ.

Čo mi také číslo povie?

Čím vyšší je krútiaci moment, tým je rozjazd jednoduchší. Výbornú skúsenosť máme s pohonom od Bosch eBike Systems. Zo značiek, ktoré ponúkame, majú najkomplexnejšie riešenie vrátane rady Cargo Line vymyslené špeciálne pre cargo bicykle. Vďaka veľkému krútiacemu momentu je možné prepravovať ťažké náklady aj do strmých kopcov. Riešenie od Bosch eBike Systems má aj ďalšie výhody ako revolučný brzdový asistent ABS, aký poznáme z áut a motoriek, ochranu proti krádeži prepojenú s mobilnou aplikáciou alebo asistent tlačenia do kopca. Stlačíte tlačidlo na riadidlách a bicykel vedľa vás stúpa sám...

Čo ponúkate svojim zákazníkom?

Naša misia je zlepšovať prostredie v mestách a odľahčiť dopravnému zaťaženiu. V retaile oslovujeme dve základné skupiny užívateľov, rodiny s deťmi, pre ktoré je nákladný bicykel každodenný dopravný prostriedok, a firmy, ktoré nákladné elektrobicykle využívajú na rozvoz tovaru a zásielok. Vidíme obrovskú príležitosť posilniť logistiku pomocou nákladných elektrobicyklov v mestách. Viac info nájdete na https://www.bosch-ebike.com/cz/ Informačný servis

Viac k témam: cargo elektrobicykle, elektrobicykle, PR
Zdroj: SITA.sk - Revolúcia v mestkej doprave, cargo elektrobicykle zmenia život v meste k lepšiemu © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Na jeseň a na jar vyhľadáva pomoc gastroenterológa najviac ľudí. Pomaly sa končí leto a s príchodom jesene sa okrem počasia často mení aj naše stravovanie – siahame po ťažších a mastnejších jedlách, nehovoriac o kačacích a husacích hodoch, ktoré sú náročným sústom pre každý tráviaci trakt. Gastroenterologička MUDr. Anna Gojdičová, PhD. z Polikliniky Bezručova radí, ako tráviacim ťažkostiam predchádzať, čo robiť, keď už nastanú, no predovšetkým, kedy už spozornieť a objednať sa k odborníkovi. Jeseň a jar sú obdobím, kedy ľudia výraznejšie pociťujú problémy s trávením a vo vyššej miere vyhľadávajú pomoc gastroenterológov. "Môže to byť dôsledok období predtým, vplyv môže mať zníženie príjmu vitamínu D zo slnečného žiarenia a následné oslabenie imunity. Rozhodne to môže byť aj stravou, keďže je menej ovocia a zeleniny, a teda menej rozpustnej vlákniny. Okrem toho sú to stresové obdobia – na jeseň sa rozbehne naplno práca, deti idú do škôlok a škôl. Stres je významný faktor väčšiny ochorení," vysvetľuje gastroenterologička MUDr. Anna Gojdičová, PhD.

Prvá pomoc pri bolesti žalúdka a pálení záhy

Najčastejšími problémami, s ktorými pacienti vyhľadávajú pomoc gastroenterológov, sú nafukovanie, bolesť žalúdka a pálenie záhy. Najúčinnejší spôsob, ako sa im vyhnúť, je upraviť stravu – jesť zdravšie a predovšetkým v menších porciách a častejšie, každé 2-3 hodiny, aby mal žalúdok vždy čo robiť, no nebol preplnený. "Pri pálení záhy je dôležité tiež vypozorovať, čo vám v rámci stravy robí zle. Až 30 percent pacientov má laktózovú intoleranciu, teda neschopnosť štiepiť mliečny cukor, laktózu, čo im môže zvyšovať kyselinu. Stačí teda mliečne výrobky nahradiť bezlaktózovými. Niektorí ľudia majú pálenie záhy zasa po sladkostiach, či iných druhoch potravín. Úpravou stravy sa toho dá naozaj veľa dosiahnuť," zdôrazňuje gastroenterologička Gojdičová. Ak už ale bolesť či pálenie záhy nastane, môžete si pomôcť voľnopredajnými liekmi, ktorých cieľom je uľaviť nepríjemným príznakom. Ideálne je, ak sa pri ich výbere poradíte s lekárnikom. "Lieky na pálenie záhy fungujú buď na princípe neutralizovania žalúdočnej kyseliny, alebo znižujú jej vylučovanie. Uľavujú od pocitu pálenia a ostatných príznakov súvisiacich s nadbytkom žalúdočnej kyseliny, ako sú napríklad návrat potravy do pažeráka, ťažkosti pri prehĺtaní, tlak až bolesť za hrudnou kosťou či nutkanie na vracanie," vysvetľuje Veronika Klenová, Therapeutic Area Manager v spoločnosti Zentiva, ktorá sa zameriava okrem iného aj na gastrointestinálne ochorenia.

Kedy sa už objednať k odborníkovi?

Ak už je pálenie záhy pravidelné a neviaže sa iba na konkrétnu potravinu, ktorá vám robí zle, je vhodné, aby ste navštívili gastroenterológa. Môže sa totiž za týmito ťažkosťami skrývať helikobakterová infekcia, poškodenia pažeráka či iný, zásadnejší problém. "Lekársku pomoc určite treba vyhľadať, aj ak má pacient problém s prehĺtaním, môže to byť totiž indikátor, že sa v pažeráku niečo deje. Rovnako by ste mali spozornieť pri bolestiach na hrudníku," upozorňuje MUDr. Anna Gojdičová, PhD.

Pomôcť môže aj psychológ

Okrem nezdravej a nepravidelnej stravy (teda tendencie jesť 2-krát za deň vo veľkom množstve) prispieva k vzniku tráviacich ťažkostí aj nedostatok pohybu, fajčenie, alkohol a predovšetkým stres. Ten je jedným z najvýraznejších faktorov, ktoré ovplyvňujú Kvalitu trávenia. Významnou pomocou, aj pri tráviacich problémoch, teda môže byť v konečnom dôsledku psychológ, ktorý pacientovi ukáže techniky na zvládanie stresu. "Aj veľa našich pacientov má funkčné ťažkosti. My im síce nič nenájdeme, no ich problémy pretrvávajú, pretože sú na psychosomatickom podklade," vysvetľuje Gojdičová. Ako sama zdôrazňuje, je veľká škoda, že na Slovensku je návšteva psychológa či psychiatra pre mnoho ľudí stále tabu. Minimálne pacientom s chronickými ochoreniami vie pritom pomoc psychológa zásadne zvýšiť kvalitu života. Tento článok nie je autorským obsahom SITA.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Viac k témam: bolesť žalúdka, pálenie záhy, PR, žalúdok
Zdroj: SITA.sk - Bolí vás žalúdok alebo páli záha? Gastroenterologička radí, kedy spozornieť © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Trnavskí policajti za asistencie „kukláčov“ počas razie v Trnave a v Jaslovských Bohuniciach zadržali dvoch Trnavčanov, 48-ročného otca a jeho 23-ročného syna.

Prehliadka priestorov

Vyšetrovateľ ich obvinil zo závažnej drogovej trestnej činnosti, dílerstva a zločinu vydierania. Policajti aj po ich zadržaní vykonávali ďalšie úkony, výsledkom bolo zhabanie drog na trnavskom sídlisku Družba. „So súhlasom prokurátora policajti vykonali prehliadku ďalších priestorov, pri ktorej zaistili niekoľko plných nádob s neznámou kryštalickou látkou. Experti potvrdili, že ide o mefedrón a klefedron. Zo zaisteného množstva by sa dalo vyrobiť a predať takmer 2 500 jednorazových dávok drogy, za ktoré by na čiernom trhu mohli zinkasovať viac ako 18-tisíc eur,“ informovala trnavská polícia.

Vyhrážali sa viacerým osobám

Vyšetrovateľ rozšíril pôvodné obvinenie v prípade drogovej trestnej činnosti a naďalej ich stíha aj za zločin vydierania. Sudca sa s návrhom na väzbu z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov stotožnil a poslal ich do najprísnejšej, tzv. kolúznej väzby. Podľa polície v prípade dvojice obvinených nešlo o „malé ryby“. Otec aj syn čelia aj obvineniu zo zločinu vydierania formou spolupáchateľstva. Ako informovala trnavská polícia, vyhrážali sa viacerým osobám, ktoré svedčili v iných drogových trestných konaniach. Pod hrozbou, že im dorežú tváre a odrežú hlavy ich nútili, aby vypovedali podľa ich inštrukcií a požiadaviek. Za takýto trestný čin zákon stanovuje trest odňatia slobody na štyri roky až 10 rokov.

Viac k témam: Drogová trestná činnosť, Trestný čin, Vyhrážanie
Zdroj: SITA.sk - Otec a syn sú obvinení z drogovej činnosti, podľa trnavskej polície nešlo o „malé ryby“ © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - V dnešnej dobe, kedy je zdravotná starostlivosť na dosah ruky a medicínska veda prekonala mnoho prekážok, sa stále stretávame s jedným paradoxom. Dostatočne si neuvedomujeme hrozbu, ktorá sa týka tak závažného orgánu, ako je naše srdce. Vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol nebolia, nevyvolávajú zjavné príznaky, no slabá starostlivosť o ne môže mať fatálne následky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 29. september ako "Svetový deň srdca". Svetový deň srdca podporujú organizácie WHO, Svetová federácia pre zdravé srdce (WHF) a UNESCO a pripomína sa od roku 2000. Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí vo svete. Každý rok sú zodpovedné za 17,3 milióna predčasných úmrtí a predpokladá sa, že do roku 2023 sa tento počet zvýši na 23 miliónov. Vo väčšine prípadov sa dá týmto ochoreniam predchádzať, a to ovplyvňovaním rizikových faktorov, akými sú napríklad fajčenie, nezdravé stravovanie a nedostatok pohybu. Choroby srdca a ciev patria celosvetovo k najzávažnejším príčinám pracovnej neschopnosti a tvoria tiež najväčší podiel hospitalizácií. Slovenská nadácia srdca pri Slovenskej kardiologickej spoločnosti v spolupráci s pacientskou organizáciou Únia pre zdravšie srdce sa s podporou partnerov aj tento rok snažia šíriť osvetu o rizikových faktoroch srdcovocievnych ochorení a propagovať význam prevencie v ich manažmente. Tento rok organizuje Slovenská nadácia srdca edukačnú kampaň s názvom "Ochorenia, ktoré nebolia, mávajú ten najbolestivejší dopad." Jej cieľom je informovať verejnosť o možnostiach prevencie s dôrazom na cievnu mozgovú príhodu a infarkt myokardu a to, čo týmto atakom predchádza. A sú to tiež mýty a fakty o cholesterole a vysokom krvnom tlaku ako najväčších a zároveň "najtichších" nepriateľov srdca, mozgu a ciev. V rámci edukačnej kampane usporiadala nadácia mediálnu kampaň a navštívila 10 slovenských miest. Na hlavným námestiach sa stretli zdravotnícki pracovníci z nadácie s obyvateľmi týchto miest a okrem edukácie merali záujemcom základné parametre kardiovaskulárneho zdravia - krvný tlak, cholesterol a obvod pása.

Infarkt či mŕtvica prichádzajú nenápadne. Poznáte hodnoty svojho krvného tlaku?

Na Slovensku máme také špecifikum. Čo nás nebolí, to neexistuje. Nie je to však tak. Vysoký krvný tlak a vysoká hladina cholesterolu sú dve ochorenia, ktoré môžu ohroziť zdravie srdca, pričom často nemajú žiadne zjavné príznaky. Preto je dôležité uvedomiť si ich riziká. Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia môže zvyšovať riziko srdcových ochorení, cievnej mozgovej príhody a iných vážnych zdravotných problémov. Často je označovaná ako tichý zabijak, pretože môže pôsobiť bez zjavných príznakov. Preto je dôležité pravidelne si merať krvný tlak a konzultovať s lekárom vhodnú liečbu. "Nekontrolovaná hypertenzia môže viesť k poškodeniu srdca, ciev a iných orgánov v tele. Neliečený vysoký krvný tlak poškodzuje cievy mozgu (môže prísť k nedokrveniu alebo krvácaniu), očí (s následným poškodením zraku) a obličiek ( s rozvojom ich zlyhávania)" hovorí MUDr. Stanislava Remišová, kardiologička z Ambulantného oddelenia NÚSCH, a. s. Neliečený vysoký krvný tlak je hlavnou príčinou infarktu myokardu a tiež všetkých typov cievnych mozgových príhod. Na druhej strane, kontrola krvného tlaku je pravdepodobne najsilnejšou zbraňou v preventívnom arzenáli. Ľudia s normálnym krvným tlakom majú približne o polovicu nižšie celoživotné riziko mozgovej príhody ako ľudia s vysokým krvným tlakom. "Keď je krvný tlak vysoký, poškodzuje vnútornú výstelku stien ciev. To následne vedie k zhrubnutiu malých tepien v celom mozgu a k nahromadeniu aterosklerotického plátu na stenách veľkých tepien, čo vytvára predpoklady pre možnú mozgovú príhodu. Približne tri štvrtiny ľudí s prvou mozgovou príhodou majú krvný tlak vyšší ako 140/90 mm Hg. Človek s krvným tlakom 160/95 mm Hg má približne štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť, že dostane mozgovú príhodu, ako človek s normálnym krvným tlakom. Aj keď je zvýšené len jedno z čísel krvného tlaku, riziko mozgovej príhody sa zvyšuje." hovorí MUDr. Marek Krivošík, primár a zástupca prednostu II. Neurologickej kliniky LF UK a UNB. Podľa jeho slov v prehľade deviatich štúdií, ktoré zahŕňali 420 000 ľudí, mali ľudia s najvyšším diastolickým krvným tlakom (105 mm Hg alebo viac) 10-krát vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú mozgovú príhodu, ako ľudia s najnižším tlakom (do 76 mm Hg). Zvýšený systolický krvný tlak tiež zvyšuje riziko mozgovej príhody. Liečba hypertenzie sa rozdeľuje na medikamentóznu pomocou liekov a nefarmakologickú. Tá zahŕňa zmenu životného štýlu, čo inými slovami znamená zvýšenie pohybovej aktivity, zníženie príjmu soli, dostatok spánku a menej stresu. Vďaka správnemu dodržiavaniu režimových opatrení sa môže niekedy dosiahnuť úprava krvného tlaku. Optimálne hodnoty krvného tlaku u zdravého človeka sú 120/80 mmHg. Hodnoty nad 140/90 mmHg namerané v pokoji, znamenajú vysoký krvný tlak. Zároveň sú to aj prahové hodnoty, kedy už je potrebné začať s liečbou hypertenzie. Pre väčšinu liečených pacientov je cieľový tlak krvi pod 130/80 mmHg.

Na srdcovocievne ochorenia zomiera na Slovensku takmer polovica populácie. Dajte si zmerať hladiny svojho cholesterolu

Cholesterol je tuková látka, ktorá sa nachádza jednak v krvi a zároveň je súčasťou prakticky každej bunky v organizme. Bez cholesterolu nemôže ľudské telo fungovať, potrebuje ho každá bunka pre svoj chod. Je súčasťou žlčových kyselín nevyhnutných pre vstrebávanie tukov v čreve a prekurzorom (východiskovou látkou) vitamínu D. Keďže cholesterol je tuk, podobne ako ďalšie mastné látky nie je rozpustný v krvi. Medzi bunkami ho prenášajú špeciálne bielkovinové nosiče nazývané lipoproteíny. Hlavné dva druhy lipoproteínov sú HDL (dobrý) a LDL (zlý). V skutočnosti je teda cholesterol len jeden, len v krvi cirkuluje vo väzbe na rôzne bielkoviny. Celkový cholesterol je súčet všetkých druhov cholesterolu. Dlhodobo zvýšená hladina cholesterolu v krvi môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Cholesterol sa usádza na stenách tepien a znižuje ich priechodnosť. Vysoká hladina cholesterolu je príčinou aterosklerózy, čiže kôrnatenia tepien. Výsledkom sú závažné zdravotné komplikácie ako sú srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda, nedokrvenie dolných končatín, postihnutie obličiek, poruchy erekcie u mužov. "Primárnym cieľom liečby vysokého cholesterolu je dosahovanie cieľových hodnôt LDL cholesterolu podľa kardiovaskulárneho rizika. Pri vyšetrení lipidogramu sa zisťuje hodnota LDL a HDL cholesterolu, celkový cholesterol, triglyceridy, a aspoň jedenkrát v dospelosti hladina Lipoproteínu p (a). Základné parametre lipidového profilu sa určujú cestou všeobecných lekárov pri preventívnych prehliadkach. Následne je nutné správne určiť kardiovaskulárne riziko pacienta, s použitím tabuliek SCORE, prípadne s využitím konceptu vaskulárneho veku," hovorí MUDr. Jana Kovačková, MPH, kardiologička z Ambulancie preventívnej kardiológie NÚSCH, a. s. Hypercholesterolémia (najmä zvýšená hladina LDL-cholesterolu) sa v súčasnosti na základe výsledkov štúdií považuje za najdôležitejší rizikový faktor pre aterosklerotické ochorenia, ako je infarkt myokardu a cievna mozgová príhoda. Ide o ochorenia, ktoré sú najvýznamnejšou príčinou úmrtí. Na srdcovocievne ochorenia zomiera na Slovensku takmer polovica populácie.

Ideálne hodnoty cholesterolu z vyšetrenia krvi by mali byť:

Celkový cholesterol: pod 5,0 (nad 6,2 vysoké riziko. U detí: pod 4,4 (nad 5,5 vysoké riziko) HDL cholesterol: u mužov nad 1,0 (pod 0,9 vysoké riziko), u žien: nad 1,2 (pod 0,9 vysoké riziko), u detí: nad 1 ( pod 0,9 vysoké riziko) LDL cholesterol: pod 3,0 (nad 4,1 vysoké riziko), u detí: pod 2,6 (nad 3,1 vysoké riziko).

Koľko rokov majú vaše cievy?

Vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, resp. pomer "dobrého" k celkovému cholesterolu, abúzus nikotínu, vek a pohlavie sú základné parametre, ktoré určujú vek našich ciev. Vaskulárny vek vyjadruje skutočný vek cievy človeka po zohľadnení kardiovaskulárnych rizikových faktorov v porovnaní s vekom cievy zdravého jedinca daného veku. "Vaskulárny vek je termín, ktorý sa používa na opis stavu a zdravia ciev (artérií) organizmu. Skutočný vek ciev môže byť odlišný od biologického veku v závislosti od životného štýlu, stravy, genetiky a pridružených ochorení. Príkladom je vek ciev 45-ročného hypertonika, fajčiara s hypercholesterolémiou, ktorý je rovnaký ako vek ciev zdravého 72-ročného muža." hovorí MUDr. Ivana Šóošová, PhD, MPH, FESC, primárka Ambulantného oddelenia NÚSCH, a.s.. Vek našich ciev môžeme ovplyvniť. V prvom rade je nutné prestať fajčiť (ideálne vôbec nezačať) a udržiavať sa v dobrej kondícií racionálnou životosprávou. "Tá spočíva vo vyváženej najmä rastlinnej strave s prevahou zeleniny a ovocia, pravidelnom pohybe, eliminácií stresu a dostatočnom spánku. Ak režimové opatrenia nestačia, na adekvátnu kontrolu hladiny cholesterolu je nevyhnutné užívať lieky (najmä statíny). Zistilo sa, že práve statíny dokážu veľmi priaznivo ovplyvniť stav ciev a dokonca spomaliť aterosklerotický proces, čo súvisí jednak s ich potenciálom redukovať "zlý" cholesterol, ale tiež s ich protizápalovým efektom. Veľmi dôležitá je tiež kontrola a samotné skoré diagnostikovanie ostatných súvisiacich ochorení ako cukrovka a hypertenzia (vysoký krvný tlak). Keďže liečba funguje len v prípade, že pacient dodržiava odporúčania lekára a užíva predpísané lieky, je potrebné, aby pochopil princípy kardiovaskulárneho rizika. Je to nevyhnutný predpoklad pacientovej adherencie a spolupráce." hovorí MUDr. Ivana Šóošová, PhD, MPH, FESC. Pre zachovanie zdravia srdca je dôležité venovať pozornosť správnym číslam pri krvnom tlaku a cholesterole a prijať preventívne opatrenia, ako je zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita a správna lekárska starostlivosť. Vysoký krvný tlak a vysoká hladina cholesterolu môžu byť tiché, ale vážne hrozby pre srdce. Je čas prebudiť sa z toho, že "čo nebolí, to neexistuje", a začať sa starať o svoje srdce, pretože jeho zdravie je kľúčom k celkovému zdraviu a kvalite života.

Vedeli ste, že:

"Všeobecný lekár vie počas preventívnej prehliadky zachytiť u pacienta vysoký krvný tlak, prediabetes alebo vysokú hladinu cholesterolu. Tieto ochorenia vieme efektívne liečiť a náklady na ich liečbu nepredstavujú takú záťaž na zdravotný systém ako zdravotné komplikácie vyvolané napríklad neliečeným vysokým tlakom či cholesterolom. VšZP preto poskytuje najširšiu prevenciu, nad rámec tej zákonnej, a poistencom ponúka najviac vyšetrení zameraných na sledovanie ovplyvniteľných rizikových faktorov kardiovaskulárnych, onkologických a iných ochorení. Teší ma preto, že aj osvetové kampane VšZP, ako je Preventívka bez výhovoriek, prispievajú k tomu, že evidujeme postupný nárast záujmu o preventívne prehliadky," hovorí lekárka a podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková. Ďakujeme partnerom: Informačný servis

Viac k témam: PR, Srdce, Svetový deň srdca, Zdravé srdce
Zdroj: SITA.sk - Dnes je Svetový deň srdca – aj vy si myslíte, že keď vás nič nebolí, nič vám nie je? © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Stávky na sobotňajšie parlamentné voľby atakujú 1,7 milióna eur. V stávkovej kancelárii Tipsport si na voľby stavilo takmer 12 300 tipujúcich a počet podaných tiketov sa vyšplhal pomaly na 41 840 kusov.

Tretia najtipovanejšia príležitosť

Tipéri najčastejšie tipovali na víťazstvo strany Smer – sociálna demokracia s náberom 560-tisíc eur a na umiestnenie strany Hlas – sociálna demokracia do tretieho miesta, na tento tip išlo vyše 126-tisíc eur. Treťou najtipovanejšou príležitosťou sú stávky na víťazstvo hnutia Progresívne Slovensko (PS) za približne 101-tisíc eur.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Tipsport informoval, že najvyšší vklad evidujú v sume 20-tisíc eur na víťazstvo progresívcov. Pri ich aktuálnom kurze 1,9 je eventuálna výhra 38-tisíc eur.

Vklad 10-tisíc eur na OĽaNO

Druhá najvyššia stávka bola taktiež podaná na víťazstvo PS za vklad 15-tisíc eur pri kurze 1,85. Eventuálna výhra je v tomto prípade 27 750 eur. Tretí najvyšší vklad je na príležitosť, že koalícia OĽaNO a priatelia sa vo voľbách umiestni do tretieho miesta za vklad vo výške 10-tisíc eur. Kurz je v tomto prípade 1,35 a prípadná výhra 13 500 eur. Najvyrovnanejšia stávka je podľa bookmakerov v časti Kto získa viac hlasov? medzi hnutím Sme rodina, kurz 1,8 a stranou Demokrati s kurzom 1,88.

Viac k témam: Predčasné voľby na Slovensku 2023, Stávková spoločnosť, Stávkovanie
Zdroj: SITA.sk - Vklad 20-tisíc eur na víťazstvo progresívcov, stávky na voľby atakujú už 1,7 milióna eur © SITA Všetky práva vyhradené.

29.9.2023 (SITA.sk) - Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok spochybnil skoré začatie rokovaní o členstve Ukrajiny v Európskej únii (EÚ). Podľa jeho slov je nerealistické začínať prístupový proces s krajinou, ktorá je vo vojne. Ukrajina má ambície vstúpiť do Únie do dvoch rokov.

Jednomyseľné rozhodnutie

Orbán v rozhovore v štátnom rádiu povedal, že na prijatie nového člena do EÚ je potrebné jednomyseľné rozhodnutie členských štátov. V prípade Maďarska by tomu musel dať zelenú parlament.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Keď som v rokovacej sále, necítim neprekonateľnú túžbu, aby maďarský parlament do dvoch rokov hlasoval za členstvo Ukrajiny v Európskej únii. Takže s týmito ambicióznymi plánmi by som bol opatrný,“ vyjadril sa. Únia bude musieť podľa Orbána zodpovedať „veľmi dlhé a náročné otázky“, než sa dostane k bodu, že bude vôbec rozhodovať o začatí rokovaní.

Štatút kandidátskej krajiny EÚ

„Keď budeme na jeseň v Bruseli rokovať o budúcnosti Ukrajiny, nevyhneme sa otázke, či môžeme vážne uvažovať o členstve takejto krajiny. Môžeme začať rokovania s krajinou, ktorá je v územnej vojne? Nepoznáme veľkosť územia tejto krajiny, keďže je stále vo vojne, a nevieme, koľko má obyvateľov, pretože tí utekajú. ... Prijať krajinu bez toho, aby sme poznali jej parametre, by bolo bezprecedentné,“ vyhlásil maďarský premiér. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie) Ukrajine minulý rok oficiálne udelili štatút kandidátskej krajiny EÚ, čo je pre Úniu a jej pomalý prístup k rozširovaniu nezvyčajne rýchle rozhodnutie, ktoré podnietila vojna na Ukrajine. Očakáva sa, že Európska rada začne rokovania o pristúpení Ukrajiny v decembri. Maďarsko síce prijalo ukrajinských utečencov a odsúdilo ruskú inváziu, ale udržiava, jedinečne medzi krajinami EÚ, úzke vzťahy s Moskvou a argumentuje proti dodávaniu zbraní Ukrajine alebo poskytovaniu hospodárskej pomoci. Tiež sa sporí s Kyjivom o práva etnickej maďarskej menšiny na západe Ukrajiny.

Viac k témam: Maďarský premiér, ukrajinské členstvo v EÚ
Zdroj: SITA.sk - Orbán spochybnil skoré prijatie Ukrajiny do EÚ a vyhlásil, či vôbec začať rokovania o krajine, ktorá je vo vojne © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 7900

Reklama