11. november 2019
Facebook

11.11.2019 (Webnoviny.sk) - Súkromná spoločnosť SpaceX Elona Muska vypustila do vesmíru 60 minisatelitov, ktoré sú súčasťou obežnej siete zameranej na poskytovanie celosvetového internetového pokrytia. Na obežnú dráhu ich v pondelok ráno z Mysu Canaveral vyniesla raketa Falcon 9. Súbor satelitov, z ktorých každý váži 260 kilogramov, sa tak pridal k ďalším 60 družiciam, ktoré tam spoločnosť vyslala v máji. Pri lete spoločnosť už po štvrtý raz použila vo Falcon 9 ten istý raketový stupeň. Zároveň to bolo po prvý raz, čo použila aj predtým použitý aerodynamický kryt v čelnej časti rakety.

Jeden satelit by mohol robiť problémy

Satelity by podľa spoločnosti mali manévrovať ešte vyššie ako predošlé družice a použijú pri tom kryptónové motory. Jeden z nich by však podľa SpaceX mohol byť problematický, preto v prípade, že by mal problém ísť ďalej nad počiatočnú orbitu vo výške 280 kilometrov, dostane príkaz na návrat na Zem a zhorí v atmosfére. Každý zo satelitov má autonómny systém, vďaka ktorému sa môže vyhnúť vesmírnemu odpadu.

Cieľom je poskytovať vysokorýchly internet

Družice sú súčasťou siete Starlink, ktorej cieľom je poskytovať na celom svete vysokorýchlostný internet. Musk chce na obežnú dráhu vyslať tisíce takýchto satelitov. Samotnú internetovú službu chce sprístupniť na budúci rok v Kanade a na severe USA, celosvetové pokrytie v obývaných oblastiach by malo nasledovať po 24 vypusteniach satelitov. Podobné ambície s celosvetovým širokopásmovým pripojením na internet má okrem SpaceX viacero spoločností. Okrem iných napríklad OneWeb a Amazon.


Viac k témam: internet, raketa Falcon 9, satelity
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: SpaceX vyslala do vesmíru ďalších 60 minisatelitov, jeden z nich zrejme bude robiť problémy © SITA Všetky práva vyhradené.

11.11.2019 (Webnoviny.sk) - Po úspešnom vyšetrení vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej prišiel čas zamýšľať sa nad tým, ako sa mohlo stať, že takýto obludný rozmer trestnej činnosti nastal. Na medzinárodnej konferencii o boji proti mafiám v Trnave to povedal advokát Roman Kvasnica. Až smrť doch mladých ľudí podľa neho všetkým ukázala, v akom rozklade je stav slovenskej spoločnosti.

Ochota ľudí hovoriť môže časom stúpať

„Kde bola Slovenská informačná služba, kde boli jednotlivé zložky Policajného zboru? Akú istotu máme, že sa nám tu nepohybujú ďalší Kočnerovci alebo ďalšie takéto skupiny?“ pýtal sa Kvasnica, ktorý je v prípade právnym zástupcom Zlatice Kušnírovej, matky zavraždenej archeologičky Martiny. Na otázku, či by sa okrem vykonávateľov, sprostredkovateľov a objednávateľa vraždy nemal zodpovedať ešte niekto ďalší, odpovedal, že zatiaľ nie sú žiadne dôkazy, ktoré by oprávňovali vzniesť obvinenie proti iným osobám. „Pochopiteľne, treba sa pripraviť na to, že ochota ľudí obvinených z vraždy hovoriť môže časom stúpať, ak uvidia, že dôkazná situácia je absolútne v ich neprospech. Možno sa musíme pripraviť na to, že ak budú odsúdení, budú rozprávať aj o iných veciach, než o akých vieme z Threemy alebo Viberu,“ dodal Kvasnica.

Taliansky prokurátor porozprával o boji s mafiou

O skúsenostiach v boji s mafiou na konferencii hovoril taliansky národný prokurátor pre boj proti mafii a terorizmu Federico Cafiero de Raho. Pripomenul, že jeho krajina prijala prvý protimafiánsky zákon už v roku 1982. Mafie v súčasnosti podľa neho pôsobia ako medzinárodné siete ekonomického charakteru, ktoré hľadajú uplatnenia v takých krajinách, kde nie je proti nim vyvíjaný tlak. Dodal, že na rozdiel od minulosti používajú násilie len ako krajný prostriedok. Taliansko je podľa národného prokurátora iniciátorom spolupráce v Európe v oblasti tvorby protimafiánskej legislatívy či vytvorenia spoločného protimafiánskeho tímu alebo zdieľania informačných databáz. Na konferencii Slovensko proti všetkým mafiám v utorok vystúpili aj ďalší experti na boj s mafiou z Talianska. Konferencia, ktorú iniciovali rodiny Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a organizačne ju zastrešil Trnavský samosprávny kraj, pokračuje aj v stredu.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, mafia, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Advokát Kvasnica: Obvinení z vraždy Kuciaka ešte možno začnú rozprávať © SITA Všetky práva vyhradené.

11.11.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 11. novembra, 16:18
Predseda Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že pakt o neútočení chráni opozičné strany pred ich vlastnými kauzami. „To, čo v pondelok predviedli predstavitelia niektorých opozičných strán, nie je nič iné ako sebaochrana pred sebadeštrukciou. Okolo nich je toľko špiny a toľko káuz, že si museli povedať – nebudeme na seba útočiť a nebudeme tieto kauzy na seba vyťahovať," vyhlásil.

Každé stretnutie končí útokom na Smer-SD

Reagoval tak na predsedu strany Za ľudí Andreja Kisku, ktorý v pondelok pristúpil k dohode koalície strán Progresívne Slovensko/Spolu s Kresťanskodemokratickým hnutím o neútočení. Fico by podľa jeho slov „na tento nezmyselný akt vôbec nereagoval“, ale keďže sa podľa neho každé stretnutie opozičných lídrov končí útokom na Smer, reagovať musí. Fico vyzval Kisku, aby povedal, aký bol jeho vzťah k šéfovi podtatranského podsvetia Ondrejovi Žembovi „v súvislosti s podvodmi s pozemkami". Šéf Smeru-SD nazval exprezidenta niekoľkokrát daňovým podvodníkom a úžerníkom.

Dohoda s novou "formulkou"

Lídra PS Michala Trubana označil za narkomana a predsedu Spolu Miroslava Beblavého za Gorilie mláďa. Podľa Kisku strana Za ľudí rastie, predseda Smeru-SD Fico cíti, že končí a má strach. „V takýchto chvíľach vždy vymýšľa konšpiračné teórie. Je to jeho stará, aj keď neúspešná taktika. Už mu to nevyšlo pri scientológoch ani Sorosovi, teraz našiel nejakého mafiána, ktorého som v živote nevidel. Nakoniec to vždy po jeho vymyslených príbehoch dopadlo zle - pre neho,“ povedal Kiska. Jeho stanovisko agentúre SITA zaslal tím Za ľudí. Pakt o neútočení uzavrela koalícia PS/Spolu s KDH ešte v júli. Do dohody sa začlenila „formulka", že strany vylučujú akúkoľvek formu spolupráce so Smerom-SD, Slovenskou národnou stranou a Ľudovou stranou Naše Slovensko. Agentúra SITA požiadala o stanovisko predsedu strany Za ľudí Andreja Kisku.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, Za ľudí - Kiskova politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico sa vyjadril k paktu o neútočení a vyzval Kisku, aby vysvetlil svoj vzťah s mafiánom Žembom © SITA Všetky práva vyhradené.

11.11.2019 (Webnoviny.sk) - Žilinskí policajti dokumentujú nehodu, ktorá sa podvečer stala na križovatke Ulice Janka Kráľa a Hlbokej cesty v Žiline. "Pri nehode dvoch motorových vozidiel jedno z nich odhodilo na chodník, po ktorom išla skupina študentiek. Dve z nich stihli uskočiť, tri ďalšie previezli na ošetrenie do nemocnice," informovala o priebehu nehody polícia na sociálnej sieti.

Viac k témam: autonehoda, dopravná nehoda, študentky
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Pri dopravnej nehode v Žiline odhodilo jedno z áut na chodník, prechádzala tadiaľ skupina študentiek © SITA Všetky práva vyhradené.

11.11.2019 (Webnoviny.sk) - Strana Brexit sa nebude uchádzať o približne polovicu kresiel, ktoré sú k dispozícii v predčasných parlamentných voľbách vo Veľkej Británii. Oznámil to líder strany Nigel Farage. Podľa jeho slov nebudú bojovať o 317 mandátov, ktoré držia konzervatívci, aby tak nerozdelili hlasovanie probrexitového tábora.

Posun v stratégii

Toto oznámenie predstavuje významný posun v stratégii strany pred nadchádzajúcimi voľbami naplánovanými na december. Minulý týždeň Farage ešte tvrdil, že sa budú uchádzať o 600 kresiel. Farage sa ocitol pod veľkým tlakom stúpencov brexitu, ktorí ho vyzývali, aby zmenil stratégiu a neriskoval zotrvanie Británie v Európskej únii a odovzdanie moci Labouristickej strane. Labouristi sľubujú uskutočnenie nového referenda o odchode alebo zotrvaní v európskom bloku.

Boj o všetky kreslá

Predčasné parlamentné voľby sa v Británii uskutočnia 12. decembra. Bojovať sa pritom bude o všetkých 650 kresiel Dolnej snemovne britského parlamentu. Premiér Boris Johnson dúfa, že jeho konzervatívci získajú väčšinu, aby mohol presadiť v parlamente svoju rozvodovú dohodu vyrokovanú s úniou. Samotný Farage, ktorý sa snažil dostať do parlamentu neúspešne už sedemkrát, podľa vlastných slov vo voľbách kandidovať nebude.

Zdroj: Webnoviny.sk - Farageova strana Brexit zmenila stratégiu, v predčasných voľbách nebude bojovať o stovky kresiel © SITA Všetky práva vyhradené.

11.11.2019 (Webnoviny.sk) - Policajti zadržali 35-ročného muža, ktorý v aute prevážal minimálne 300 dávok pervitínu. Radovana kriminalisti prekvapili na Michalskej ulici v Hlohovci. Ako informovala trnavská krajská polícia, vo dverách Octavie našli päť vreciek s drogami na predaj, injekčnú striekačku a papierovú skladačku. Za drogy už bol v minulosti právoplatne odsúdený a život na slobode mu dlho nevydržal. Vyšetrovateľ ho obvinil z drogového zločinu. Stíhaný je vo väzbe. Za predaj a recidívu mu teraz hrozí prísnejšia sadzba, a to na 10 až 15 rokov. Metamfetamín alebo ľudovo nazývaný aj pervitín, péčko, piko, perník, pedro patrí na Slovensku stále medzi najčastejšie predávané drogy, s ktorými začínajú experimentovať deti a mládež už na základných školách. Polícia preto apeluje na verejnosť a rodiny, aby aj tejto téme venovali dostatočnú pozornosť a nepodceňovali prevenciu. Je lepšie hovoriť o rizikách skôr, ako potom riešiť následky, dodáva polícia.

Viac k témam: drogy, pervitín
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Radovan si dlho slobodu neužil, chytili ho so stovkami dávok pervitínu © SITA Všetky práva vyhradené.

11.11.2019 (Webnoviny.sk) - Po brutálnom útoku, ktorý sa cez víkend odohral v rómskej osade v obci Banské vo Vranovskom okrese, obvinili zo zločinu ublíženia na zdraví a výtržníctva troch miestnych mladých mužov. Trojlístok vo veku 16, 18 a 26 rokov v sobotu na obed napadol 31-ročného Zámutovčana. Ako agentúru SITA informovala prešovská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, všetci traja ho udierali do hlavy drevenou doskou a lopatou. Napadnutý muž utrpel vážne poranenia, liečiť sa bude viac ako 42 dní. Obvinení sú stíhaní na slobode. Hrozí im trest na štyri roky až desať rokov, v prípade mladistvého sa trestná sadzba znižuje na polovicu.

Viac k témam: útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Traja mladíci brutálne zaútočili na muža, udierali ho do hlavy drevenou doskou a lopatou © SITA Všetky práva vyhradené.

11.11.2019 (Webnoviny.sk) - Na Slovensku je v súčasnosti 108 veteránov z obdobia druhej svetovej vojny. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. Veteráni majú nárok na špeciálnu starostlivosť a účastníci Slovenského národného povstania (SNP) dostávajú príplatok ku dôchodkom.

Ich dôchodky nie sú vysoké

Celkovo je evidovaných 8 132 vojnových veteránov, z toho 8 024 novodobých a 108 veteránov z obdobia druhej svetovej vojny. „Medzi hlavné benefity statusu vojnového veterána patrí napríklad kúpeľná, rekreačná či psychologická starostlivosť, ako aj zľavy v ubytovacích či kultúrnych zariadeniach,” napísala v stanovisku hovorkyňa. Benefity vojnových veteránov sa vo všeobecnosti nelíšia, tí, ktorí boli priamymi účastníkmi SNP ako aj vdovy a vdovci po nich, majú nárok na príplatok ku vyplácanému dôchodku. Riaditeľka občianskeho združenia Post Bellum Sandra Polovková si myslí, že aj ľudia, ktorí boli poškodzovaní totalitným režimom, by mali byť podporení. „Vystúpili proti režimu a postavili sa na tú správnu stranu a nepoľavili zo svojich hodnôt. V aktuálnej situácii na tom nie sú dobre, štát si ich dostatočne nevšíma. Pomohlo by, ak by boli dodatočne finančne ohodnotení. V súčastnosti sú dôchodcovia a, bohužiaľ, tie ich dôchodky nie sú vysoké," dodala.

Pripomína sa celosvetovo

V pondelok si bola Deň vojnových veteránov pripomenúť aj prezidentka SR Zuzana Čaputová pri pietnom akte na vojenskom cintoríne Petržalka – Kopčany v Bratislave. Prezidentka pripomenula, že padlých vojakov je potrebné si pripomínať a snažiť sa zabrániť ďalšiemu konfliktu. „Nikdy nesmieme zabudnúť na to, že musíme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme nedopustili vojnu so všetkými jej hrôzami,“ povedala. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Čaputová si pripomenula Deň vojnových veteránov (fotografie) Deň vojnových veteránov je pamätný deň venovaný pamiatke vojnových veteránov. Pripomína sa celosvetovo 11. novembra. Dátum bol vybraný symbolicky, pretože v tento deň v roku 1918 vo vlakovom vozni v Le Francport pri severofrancúzskom meste Compiegne podpísali prímerie spojenci a Nemecko, čím sa na západnom fronte ukončili boje 1. svetovej vojny.

Viac k témam: dôchodky, prezidentka SR, vojnoví veteráni
Zdroj: Webnoviny.sk - Deň vojnových veteránov: Na Slovensku ich žijú tisíce, majú nárok na špeciálnu starostlivosť © SITA Všetky práva vyhradené.

11.11.2019 (Webnoviny.sk) - Cestári Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) majú za sebou prvú ostrú skúšku pripravenosti v novej sezóne. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa kraja Martina Remencová, počas dvoch dní 10. a 11. novembra najazdili bezmála 800 výkonových kilometrov a spotrebovali takmer 80 ton posypového materiálu. Kým vlani zasahovali krajskí cestári v Žilinskom kraji už na konci septembra, tentoraz nechala zima na seba čakať o niečo dlhšie. Prvý raz zasahovali pracovníci Správy ciest ŽSK 1. novembra na Čertovici v Nízkych Tatrách, podstatne viac vozidiel bolo v teréne počas uplynulého víkendu. "V nedeľu v popoludňajších a večerných hodinách spôsobilo husté sneženie na vyššie položených cestách Oravy pravé problémy. Na horských priechodoch pripadlo miestami aj viac ako desať centimetrov snehu. Snežilo v každom z piatich regiónov Žilinského kraja, najviac však na horských prechodoch Makov a Oravská Lesná, či Kolárovice a Rovná Hora," informovala hovorkyňa ŽSK. Hoci sú momentálne všetky krajské cesty zjazdné, podľa Remencovej zostávajú pracovníci a technika v strediskách Správy ciest ŽSK naďalej v pohotovosti, aby v prípade potreby zasiahli a zabezpečili bezpečný prejazd ciest vo svojej správe.

Viac k témam: horský priechod, sneženie
Zdroj: Webnoviny.sk - Cestári v Žilinskom kraji začali novú sezónu, husto snežilo na viacerých horských priechodoch © SITA Všetky práva vyhradené.

11.11.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 11. novembra, 16:18
Predseda Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že pakt o neútočení chráni opozičné strany pred ich vlastnými kauzami. „To, čo v pondelok predviedli predstavitelia niektorých opozičných strán, nie je nič iné ako sebaochrana pred sebadeštrukciou. Okolo nich je toľko špiny a toľko káuz, že si museli povedať – nebudeme na seba útočiť a nebudeme tieto kauzy na seba vyťahovať," vyhlásil.

Každé stretnutie končí útokom na Smer-SD

Reagoval tak na predsedu strany Za ľudí Andreja Kisku, ktorý v pondelok pristúpil k dohode koalície strán Progresívne Slovensko/Spolu s Kresťanskodemokratickým hnutím o neútočení. Fico by podľa jeho slov „na tento nezmyselný akt vôbec nereagoval“, ale keďže sa podľa neho každé stretnutie opozičných lídrov končí útokom na Smer, reagovať musí. Fico vyzval Kisku, aby povedal, aký bol jeho vzťah k šéfovi podtatranského podsvetia Ondrejovi Žembovi „v súvislosti s podvodmi s pozemkami". Šéf Smeru-SD nazval exprezidenta niekoľkokrát daňovým podvodníkom a úžerníkom.

Dohoda s novou "formulkou"

Lídra PS Michala Trubana označil za narkomana a predsedu Spolu Miroslava Beblavého za Gorilie mláďa. Podľa Kisku strana Za ľudí rastie, predseda Smeru-SD Fico cíti, že končí a má strach. „V takýchto chvíľach vždy vymýšľa konšpiračné teórie. Je to jeho stará, aj keď neúspešná taktika. Už mu to nevyšlo pri scientológoch ani Sorosovi, teraz našiel nejakého mafiána, ktorého som v živote nevidel. Nakoniec to vždy po jeho vymyslených príbehoch dopadlo zle - pre neho,“ povedal Kiska. Jeho stanovisko agentúre SITA zaslal tím Za ľudí. Pakt o neútočení uzavrela koalícia PS/Spolu s KDH ešte v júli. Do dohody sa začlenila „formulka", že strany vylučujú akúkoľvek formu spolupráce so Smerom-SD, Slovenskou národnou stranou a Ľudovou stranou Naše Slovensko. Agentúra SITA požiadala o stanovisko predsedu strany Za ľudí Andreja Kisku.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, Za ľudí - Kiskova politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico sa vyjadril k paktu o neútočení a vyzval Kisku, aby vysvetlil svoj vzťah so mafiánom Žembom © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3526

Reklama