Print this page
sobota, 24 jún 2017 17:00

Aktualizované: Štrajk vo Volkswagene by sa mohol čoskoro skončiť, rokovania smerujú k dohode

Written by 
Rate this item
(0 votes)

  • aktualizované 24. 6. o 16:31
BRATISLAVA 24. júna (WebNoviny.sk) - Sobotňajšie rokovanie Moderných odborov Volkswagen s vedením firmy neskončili úspechom. Ako však na brífingu uviedol šéf odborov Zoroslav Smolinský, budú pokračovať a "smerujú k dohode". "Možno je to otázka jedného sedenia," vyhlásil Smolinský. Ako dodal, verí, že v pondelok by sa už mohli zamestnanci vrátiť do práce.

Jednorazové platby odborom nevyhovujú

Smolinský nechcel konkretizovať, aké platové návrhy odzneli na rokovaní, podľa neho však rozhovory smerujú k tomu, aby boli obe strany spokojné. Zobraziť fotogalériu k článku:
Štrajk v automobilke Volkswagen Podľa neho Volkswagen Slovakia stále ponúka jednorazové platby, ktoré odborom nevyhovujú. Ponúka však aj percentuálne zvýšenie platov. "Ľudia si neželajú jednorazové platby, ľudia si jednoznačne želajú tarify. My vieme, že keď sú navýšené tarify, tak pre zamestancov je ozaj istota aj do budúcna, ale keď sú jednorazové platby, tak jediné, čo sa navyšuje, je priemerný zárobok," skonštatoval v piatok Smolinský. Ďalšie rokovania by podľa Smolinského mal teraz iniciovať práve Volkswagen.

Vyjadrenie Volkswagenu

Spoločnosť Volkswagen Slovakia mrzí, že sa strany nedohodli. Uviedla to v stanovisku hovorkyňa firmy Lucia Kovarovič Makayová. "V našom záujme zostáva aj naďalej zabezpečiť budúcnosť a stabilitu pracovných miest pre tisíce zamestnancov, čo je možné len pri primeranom a dlhodobo udržateľnom raste mzdových nákladov," skonštatovala. Ponuka Volkswagenu je podľa nej kombináciou percentuálneho navýšenia tarifných miezd a jednorazových platieb. "Tým je vyváženejšia, keďže jednorazové platby sú v rovnakej výške pre všetkých zamestnancov nezávisle od tarifnej triedy," odôvodnila Makayová. "Pokračujúci štrajk má negatívny dopad na zamestnancov a budúcnosť spoločnosti a zároveň prehlbuje stratu dôvery koncernu. Preto očakávame, že čo najskôr dospejeme k racionálnemu riešeniu," skonštatovala hovorkyňa. Ďalšie kolo kolektívneho vyjednávania sa podľa nej uskutoční po vzájomnej dohode.

Odborári požadujú zvýšenie platov o 13,9 %

Smolinský v piatok povedal, že majú pripravené nové návrhy, ktoré chcú zamestnávateľovi predstaviť. Vedenie podniku predložilo ponuku odborárom zvýšiť od 1. júna 2017 mzdy o 4,5 % a od 1. januára 2018 zvýšenie o ďalších 4,5 %. Okrem toho navrhli vyplatiť zamestnancom jednorazovú platbu od 1. júna tohto roka vo výške 350 eur a ďalších 200 eur v auguste 2018. Odborári od 1. júna 2017 požadujú zvýšenie platov o 8,9 % a od 1. júna 2018 zvýšenie o ďalších 5 %, čiže celkovo o 13,9 %. Celkový rozdiel, ktorý zamestnancom ponúka vedenie Volkswagen Slovakia počas 19-mesačného trvania kolektívnej zmluvy oproti požiadavkám odborárov, predstavuje 120 eur. Mesačne by tak zamestnanci automobilky mali na výplatných páskach o šesť eur menej, než žiadajú odbory.

Štrajkujúci zostali cez víkend doma

Zamestnanci Volkswagen Slovakia vstúpili do ostrého neobmedzeného štrajku v utorok o šiestej ráno. Do štrajku išli odbory s celkovo dvanástimi požiadavkami, pričom tou hlavnou bolo zvýšenie tarifných miezd o 16 %. Odbory aj vedenie firmy v nasledujúcich rokovaniach predkladali rôzne návrhy, žiaden z navrhovaných kompromisov však zatiaľ neprešiel. Cez víkend zostali štrajkujúci doma. V prípade, že sa odbory na novej kolektívnej zmluve s vedením automobilky nedohodnú, plánujú prísť pred bratislavský závod aj v pondelok 26. júna.Viac k témam: Moderné odbory Volkswagen, štrajk v automobilke Volkswagen Slovakia, Volkswagen Slovakia
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Štrajk vo Volkswagene by sa mohol čoskoro skončiť, rokovania smerujú k dohode © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 353 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL