25. apríl 2024
Facebook
štvrtok, 20 júl 2017 13:00

Aktualizované: Nezamestnanosť na Slovensku dosiahla historické minimum, Fico chváli zásahy štátu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

  • aktualizované 20. júla 12:44
BRATISLAVA 20. júla (WebNoviny.sk) - Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla ku koncu júna tohto roka 6,90 %. Oproti máju sa miera evidovanej nezamestnanosti znížila o 0,45 percentuálneho bodu. Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 2,55 percentuálneho bodu. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. Odporúčame:
Pod 900 eur v hrubom zarába vyše polovica Slovákov, časť z nich si musí vystačiť s minimálnou mzdou Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 187 997 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti máju ide o pokles o 12 394 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 68 618 osôb.

Magická šestka na začiatku

"Sme konečne s magickou šestkou na začiatku," uviedol na tlačovej besede premiér Robert Fico. Ako zdôraznil, Slovensko nikdy vo svojej histórii nemalo takúto nízku mieru nezamestnanosti. "Zdá sa, že krajine sa darí a ešte sa má dariť," povedal predseda vlády. Miera nezamestnanosti podľa neho na Slovensku klesá aj vďaka aktivitám rezortu práce a sociálnych vecí. "Keby do toho nevstupoval štát, myslím, že takéto výsledky by sme nedosiahli," tvrdí Fico. Podľa neho ide o údaje, ktoré nemožno poprieť. Premiér pripomenul, že v januári 2001 miera nezamestnanosti na Slovensku dosiahla 19,79 %. "Výsledky sú teraz ešte možno lepšie, ako sme my možno pozitívne očakávali pred niekoľkými mesiacmi," povedal. Vláda podľa neho "naplnila do bodky" vyhlásenie o tom, že vytvorí 100 tisíc nových pracovných miest. "V týchto veciach držíme slovo a budeme držať slovo aj naďalej," zdôraznil premiér. Upozornil na to, že minulý mesiac bola na Slovensku nielen historicky najnižšia miera evidovanej nezamestnanosti, ale historicky najnižšie číslo vykázala aj celková miera nezamestnanosti. Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter poukázal na to, že len minulý mesiac sa na Slovensku podľa údajov zo Sociálnej poisťovne vytvorilo na Slovensku 17 tisíc nových pracovných miest. Za prvý polrok tohto roka počet vytvorených pracovných miest podľa neho dosiahol 56 tisíc. Súčasná vláda sa podľa Richtera spolu so zamestnávateľmi podieľala na vytvorení 85 tisíc nových pracovných miest. "Sú to jasné dôkazy a čísla, ktoré nepustia," povedal minister. Historicky najnižšie čísla sú podľa neho aj pri počte dlhodobo nezamestnaných. Počet nezamestnaných nad jeden rok dosiahol v júni 105,6 tisíca a počet nezamestnaných, ktorí boli bez práce viac ako štyri roky, tvoril takmer 51,6 tisíca. "Takéto čísla nikdy v histórii neboli," povedal Richter. Len minulý mesiac podľa neho ubudlo z evidencie úradov práce viac ako 10 tisíc dlhodobo evidovaných nezamestnaných.

Trend bude pokračovať

Trend klesajúcej nezamestnanosti a rastúceho počtu neobsadených voľných pracovných miest bude podľa personálno-poradenskej spoločnosti McROY pokračovať aj v druhom polroku tohto roka. "Dnes zverejnený pokles evidovanej nezamestnanosti tesne pod úroveň 7 percent tak nie je konečný. Dopyt firiem po zamestnancoch totiž zostáva vysoký, pričom neočakávame, že do konca roka by sa malo na tomto trende niečo zmeniť,“ uviedol podpredseda predstavenstva spoločnosti McROY Group Luboš Sirota. Najvyšší náborový apetít predpokladá spoločnosť McROY predovšetkým v odvetví priemyselnej výroby, a to najmä v segmentoch automotive a strojárstva. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na "péenke" alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 8,14 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,55 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 2,88 percentuálneho bodu. Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval v júni 221 933 osôb. Medzimesačne je to pokles o 15 001 osôb, v porovnaní s júnom vlaňajška je to menej o 77 494 ľudí.

Viac k témam: Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, nezamestnanosť v SR, Robert Fico
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Nezamestnanosť na Slovensku dosiahla historické minimum, Fico chváli zásahy štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 273 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner