13. apríl 2024
Facebook
sobota, 22 júl 2017 09:00

Pellegrinimu sa nepozdáva elektronická komunikácia živnostníkov s finančnou správou

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 22. júla (WebNoviny.sk) - Budúcnosť povinnej elektronickej komunikácie živnostníkov s finančnou správou zostáva otázna. Hoci ministerstvo financií v novele zákona o správe daní navrhuje zaviesť pre samostatne zárobkovo činné osoby povinnosť od budúceho roka komunikovať s finančnou správou už iba elektronicky, spôsob, akým to navrhuje, sa nepozdáva podpredsedovi vlády pre investície a informatizáciu Petrovi Pellegrinimu. Slovenská komora daňových poradcov dokonca takýto krok považuje za diskriminačný.

Chce odhovoriť ministerstvo financií

Návrh novely zákona o správe daní predpokladá, že živnostníci si budú musieť aktivovať elektronickú schránku na finančnej správe, cez ktorú by museli od budúceho roku podávať daňové priznania. Podpredseda vlády Pellegrini však tvrdí, že živnostníkom by v prípade povinnej elektronickej komunikácie so štátom mala stačiť elektronická schránka na portáli Slovensko.sk. "Ak štát už má vytvorené jedno centrálne riešenie na elektronickú komunikáciu s občanmi a firmami, je nesprávne, aby niektoré štátne organizácie prinášali vlastné technické riešenia a nútili firmy alebo občanov mať prístup aj do iných elektronických schránok ako na portáli Slovensko.sk,“ tvrdí. Podpredseda vlády zdôraznil, že bude navrhovať a snažiť sa presvedčiť ministerstvo financií a finančnú správu, aby upustila od svojho návrhu, aby živnostníci a ďalšie subjekty, ktoré musia začať komunikovať s finančnou správou elektronicky, si museli otvárať aj iné schránky okrem tých, ktoré im zriadil štát a sú plne funkčné.

Komora daňových poradcov návrh odmieta

Navrhované riešenie odmieta aj Slovenská komora daňových poradcov, podľa ktorej povinná elektronická komunikácia všetkých živnostníkov s daňovými úradmi prinesie časti podnikateľov vážne problémy. "Nie všetci totiž majú počítače a ak ich aj majú, nevedia ich používať do takej miery, aby si sami podali elektronicky daňové priznanie. Problém budú mať hlavne starší ľudia a živnostníci, ktorí nemajú počítače vôbec," tvrdí Marcela Bošková zo Slovenskej komory daňových poradcov. Komora zároveň upozorňuje, že na Slovensku existujú oblasti bez pripojenia na internet, či so zlým pripojením. Na takýchto živnostníkov podľa nej novela vôbec nemyslela. Slovenská komora daňových poradcov preto považuje povinnú elektronickú komunikáciu pre všetkých živnostníkov za diskriminačný krok. "Pre časť živnostníkov by mali byť v novele stanovené výnimky. V prípade, ak sa táto povinnosť zavedie, tak buď si niektorí živnostníci nájdu platené služby niekoho, kto za nich elektronické podania vybaví, alebo radšej ukončia svoje podnikanie," dodáva Bošková.

Pokuta za papierové daňové priznanie

Z novely vyplýva, že samostatne zárobkovo činné osoby by akúkoľvek svoju komunikáciu s daňovými úradmi museli riešiť už iba elektronicky. Ak by svoje daňové priznanie podľa komory zaniesli v papierovej podobe na daňový úrad osobne, daniari ho síce prevezmú, ale neberú ho do úvahy. To znamená, akoby priznanie nebolo podané vôbec, za čo daniari vyrubia automaticky pokutu. Ministerstvo financií zatiaľ neprezradilo, či tieto pripomienky bude pri finalizácii návrhu novely zákona o správe daní zohľadňovať. "Ministerstvo financií SR sa k téme elektronických schránok pre živnostníkov vyjadrí v rámci rozporových konaní, počas ktorých bude reagovať na pripomienky, ktoré boli k tomuto návrhu vznesené verejnosťou a odborníkmi počas pripomienkového konania," uviedla hovorkyňa rezortu Alexandra Gogová.

Viac k témam: elektronické dokumenty, Finančná správa SR, Peter Pellegrini, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrinimu sa nepozdáva elektronická komunikácia živnostníkov s finančnou správou © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 281 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner