23. február 2024
Facebook
štvrtok, 27 júl 2017 12:00

Za vodné a stočné platia Stredoslováci viac, podľa SaS ide o následok zásahov vlády

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 27. júla (WebNoviny.sk) - Ceny vodného a stočného na strednom Slovensku rastú. Podľa strany SaS je to v rozpore s vyhláseniami premiéra Roberta Fica, že ceny energií a vody zostanú stabilné. Odporúčame:
Polícia odmietla trestné oznámenia voči bývalému šéfovi ÚRSO Holjenčíkovi Podľa poslanca liberálov Martina Klusa je to o to zarážajúcejšie, že vodné a stočné sa zdvíha v najchudobnejších oblastiach Slovenska. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) mal pritom toto zvýšenie schváliť ešte v júni pod vedením zastupujúceho predsedu iba za štyri dni. Vodárenské spoločnosti zvýšenie cien odôvodňovali vyššími nákladmi v minulom roku.

Občanom odpisovali vodomery

"Upozornili nás na to občania, keď im začali odpisovať vodomery a oni nechápali prečo," tvrdí Klus. Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť si má vyššie ceny účtovať už od 1. júla tohto roka. V prípade vodného ceny rastú o 2,65 % a v prípade stočného o 5,75 %. Podobná situácia nastala aj na severe Slovenska, kde Severoslovenské vodárne a kanalizácie zvyšujú ceny stočného o 7 %. "Priemerná rodina so spotrebou vody 120 metrov kubických ročne si tak za vodu priplatí na strednom Slovensku takmer 14 eur a na severnom Slovensku takmer 10 eur. Dotkne sa to takmer milióna ľudí," tvrdí Klus.

Priamy dôsledok zasahovania vlády

Podľa poslanca SaS Karola Galeka je toto zvyšovanie cien priamym dôsledkom zasahovania vlády, predovšetkým Roberta Fica, do nezávislosti regulácie. "Ak sa vláda rozhodne zasahovať do cien energií či vody a na post predsedu ÚRSO si dosadí bábku ako v prípade Ľubomíra Jahnátka, tak potom sa nemôžme čudovať, že o zasiahnutie do tejto regulácie sa budú snažiť aj samotné regulované subjekty," tvrdí. Poslanci SaS zároveň považujú svoju štvrtkovú tlačovú konferenciu za podnet pre Generálnu prokuratúru SR, ktorá by sa podľa nich mala situáciou zaoberať.

Viac k témam: ekonomika, vodné a stočné
Zdroj: Webnoviny.sk - Za vodné a stočné platia Stredoslováci viac, podľa SaS ide o následok zásahov vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 251 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner