21. jún 2024
Facebook
pondelok, 31 júl 2017 07:00

Sólymos verí, že raz príde čas, keď na Slovensku úplne zmiznú z pultov igelitové tašky

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Minister životného prostredia László Sólymos verí, že raz príde čas, keď na Slovensku úplne zmiznú z pultov igelitové tašky, tak ako je to v niektorých iných krajinách. Ako povedal Sólymos pre agentúru SITA zákon, ktorý stanovil spoplatnenie používania tenkých igelitových tašiek, je krok dobrým smerom, ale na zmenu nestačia iba zákony a predpisy.

Slovák využije 400 igelitiek ročne

Minister upozornil, že tenké igelitové tašky, ktoré sa rozdávajú vo veľkom v hypermarketoch pri pokladniach, tvoria 90 percent odpadu. „Verím, že to hrozivé číslo, podľa ktorého slovenský občan využije ročne 400 igelitových tašiek, sa rapídne zníži,“ uviedol Sólymos. Odporúčame:
Ochranári vítajú spoplatnenie igelitiek, zákaz by bol ale lepší Podľa ministra však treba zmeniť aj postoj predajcov a spotrebiteľov k používaniu igelitových tašiek. „Obchodné reťazce ich môžu prestať ponúkať svojim zákazníkom a spotrebitelia ich môžu odmietať, keď im ich ponúkajú,“ povedal.

Poriadok v systéme separovaného odpadu

Spoplatnenie používania plastových fliaš však podľa ministra nie je témou dňa. „Chceme urobiť poriadok v systéme separovaného zberu. Potom môžeme vyriešiť aj zálohovanie plastových fliaš,“ uviedol s tým, že ministerstvo životného prostredia dnes nastavuje a sfunkčňuje celý odpadový systém - od elektrospotrebičov, cez tetrapaky, až po pneumatiky. „V tomto systéme majú priestor aj plastové fľaše. Teraz sa musíme sústrediť na túto úlohu. Preto návrh na zálohovanie plastových fliaš nie je otázkou týchto dní. Najprv musíme zabezpečiť zodpovednú odpadovú politiku pre všetky odpady,“ dodal Sólymos.

Viac k témam: igelitka, László Sólymos, Ministerstvo životného prostredia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Sólymos verí, že raz príde čas, keď na Slovensku úplne zmiznú z pultov igelitové tašky © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 253 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner