13. apríl 2024
Facebook
utorok, 12 september 2017 08:00

Väčšina Slovákov si nevytvára dostatočnú rezervu. Koľko eur z výplaty si odkladáte vy?

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 12. septembra (WebNoviny.sk) - Aj keď sú dve tretiny Slovákov presvedčené, že sa vo svojich financiách orientujú dobre, v hospodárení vidieť rezervy. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Nadácie Partners, ktorú pre ňu uskutočnila agentúra Focus v júli tohto roka na vzorke 1511 respondentov.

Peniaze ukladáme najmä v bankách

Podľa prieskumu mesačne si 10-percentnú rezervu z príjmu nevytvára 35 % opýtaných. A ďalších 28 % neodkladá do rezervy dostatočnú sumu. Dlhodobé aktíva, teda mesačne 20 % z príjmu, dostatočne nevytvára a na budúcnosť sa nezabezpečuje 94 % opýtaných. Odporúčame:
Osobné finančné aktíva Slováka sú 12 tisíc eur, obyvateľ EÚ má až 68 tisíc eur Dominantnú časť svojich úspor majú Slováci podľa výkonného riaditeľa portálu FinancnyKompas.sk Maroša Ovčarika uloženú v bankových produktoch, ktoré dnes takmer vôbec nezarábajú. “Stále máme zakorenený pocit, že peniaze na účte, ktoré navyše vidíme, sú jediné,“ doplnila Andrea Straková zo spoločnosti Partners Group SK. Nejaký úver či pôžičku spláca viac než polovica opýtaných. Až 85 % opýtaných uvádza, že na bežnú spotrebu dáva viac, ako je odporúčané. V prípade, že by Slováci získali vyšší obnos peňazí, nad investovaním a rezervou rozmýšľa 60 % opýtaných a na spotrebu by peniaze využilo 40 % respondentov.

Neutrálny postoj k životnej situácii

Takmer polovica Slovákov má k svojej životnej úrovni neutrálny postoj. Tvrdia, že ich životná úroveň nie je ani dobrá, ani zlá. Viac než tretina, konkrétne 38 % respondentov, je so svojou životnou úrovňou spokojná a hodnotí ju ako dobrú. Naproti tomu 15 % sa na svoju životnú úroveň sťažuje. Odporúčame:
Navrhované zmeny v hypotékach pre mladých sú nevýhodné, zhodujú sa finančníci Pri otázke, či si respondenti myslia, že sa ich životná úroveň domácnosti zmení v priebehu jedného roka až 66 % opýtaných neočakáva žiadne zmeny, 19 % očakáva zlepšenie a 10 % naopak zhoršenie. “Postupne rastú reálne mzdy, úspory v bankách, ale aj spotreba obyvateľov. Okrem iného aj súčasné extrémne vysoké rasty úverov svedčia o tom, že ľudia majú do budúcnosti pozitívne očakávania, že sa im ich situácia minimálne nezmení a budú schopní aj v najbližších rokoch splácať svoje záväzky vyplývajúce z úverov,” skonštatoval Ovčarik.

Viac k témam: ekonomika, prieskum, úspory, úver
Zdroj: Webnoviny.sk - Väčšina Slovákov si nevytvára dostatočnú rezervu. Koľko eur z výplaty si odkladáte vy? © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 182 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner