24. október 2020
Facebook
pondelok, 23 apríl 2018 10:00

Brusel plánuje radikálne zmeny kohéznej politiky, stratiť môže aj Slovensko

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) - Európska únia plánuje radikálne zmeny svojej politiky regionálneho rozvoja, v rámci ktorej môže zo strednej a východnej Európy presmerovať desiatky miliárd eur.

Kohézne fondy

Išli by v prospech krajín zasiahnutých finančnou krízou, akými sú Španielsko, Grécko, Taliansko alebo aj niektoré regióny Francúzska. Vyplýva to z návrhu rozpočtu Európskej únie na roky 2021 až 2027, ktorý získal denník Financial Times (FT). Odporúčame:
Agentúra Moody’s zlepšila ratingový výhľad Českej republiky Prostredníctvom kohéznych fondov určených na podporu ekonomicky menej rozvinutých regiónov únia od roku 2004 rozdelila zhruba 350 mld. eur. Z tejto sumy podľa FT čerpalo Poľsko približne 77 mld. eur, Maďarsko 22 mld. eur a Slovensko 14 mld. eur.

Nové kritériá

V súčasnosti sa prostriedky z kohéznych fondov rozdeľujú takmer výlučne na základe jediného parametra, ktorým je hrubý domáci produkt (HDP) na hlavu. Brusel však plánuje existujúci systém nahradiť novými kritériami, ktoré majú pokryť širokú škálu oblastí, od nezamestnanosti mladých, cez vzdelávanie, životné prostredie a migráciu, až po inovácie, tvrdí FT. Po novom majú fondy regionálneho rozvoja patriť pod novú kapitolu s názvom „súdržnosť a hodnoty“. Návrh rozpočtu EÚ do budúceho obdobia má Európska komisia (EK) zverejniť budúci mesiac. Dostupnosť fondov chce komisia podmieniť aj dodržiavaním zásad právneho štátu, čo môže vyvolať konflikt s krajinami ako Poľsko a Maďarsko, ktoré vedú v otázke vlády zákona moci s Bruselom vážne spory. Vláda vo Varšave už upozornila, že spájanie kohéznych fondov s problematikou nezávislosti súdnej moci by predstavovalo porušenie štátnej suverenity a viedlo k „obrovským problémom“.

Viac k témam: Európska únia, Financial Times, kohézne fondy
Zdroj: Webnoviny.sk - Brusel plánuje radikálne zmeny kohéznej politiky, stratiť môže aj Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 117 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner