24. október 2020
Facebook
pondelok, 23 apríl 2018 12:00

Slovensko stúplo v rebríčku bezpečnosti potravín, za krajinami Vyšehradskej štvorky však zaostáva

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) - V zabezpečení potravín si Slovensko za posledných 5 rokov polepšilo, no za krajinami Visegrádskej štvorky (V4) naďalej zaostáva. Informovalo o tom v pondelok Slovenské farmárske družstvo (SFD) na základe výsledkov rebríčka Global Food Security Index 2017, ktorý zverejňuje analytické oddelenie týždenníka The Economist. Podľa rebríčka patrí Slovensku momentálne 34. miesto zo 113 hodnotených krajín so 70 získanými bodmi zo 100. Index hodnotí tri oblasti, a to kvalitu a bezpečnosť potravín, dostupnosť potravín a cenovú prístupnosť potravín.

Najlepší v cenovej dostupnosti potravín

Rebríček bol podľa SFD prvýkrát zverejnený v roku 2012 a v ňom bolo Slovensku pridelených 69 bodov. Roky 2013 a 2014 boli pre Slovensko v hodnotení rokmi poklesu, ale v roku 2015 sa začala fáza rastu. Najlepšie hodnotenou položkou v poslednom rebríčku z roka 2017 bola pre SR cenová prístupnosť potravín (hodnotenie schopnosti spotrebiteľov nakupovať potraviny), kde Slovensko zaznamenalo 73,6 bodu. Odporúčame:
Väčšina Slovákov porovnáva pred nákupom ceny produktov, potraviny však nie sú v Top 3 V prípade dostupnosti potravín (stav zásob potravín v krajine a podiel verejných výdavkov na poľnohospodársku vedu a výskum, ale aj poľnohospodársku infraštruktúru) bolo Slovensku pridelených 67,8 bodu a v kvalite a bezpečnosti (rôznorodosť či nutričná hodnota potravín a ich samotná bezpečnosť) SR dosiahla 67,2 bodu. Kým v prípade bezpečnosti potravín či ich nutričnej hodnoty dosahuje Slovensko podľa SFD excelentnú úroveň, tak naopak v prípade prostriedkov vynaložených na poľnohospodársku vedu a výskum sa pohybuje naša ekonomika hlboko pod priemerom.

Krajiny V4 predbehli Slovensko

Napriek tomu, že Slovensko uzatvára prvú tretinu „potravinovo najzabezpečenejších“ ekonomík sveta, ostatné krajiny V4 sa nám zatiaľ predbehnúť nepodarilo. Českej republike patrilo vlani v rebríčku 23. miesto (75,8 b.), Poľsku 27. miesto (74,1 b.) a Maďarsku 30. miesto (72,2 b.). Odporúčame:
Sme rodina Boris Kollár chce potravinovo sebestačný štát, dosiahne sa cez ekonomické nástroje Rakúšania sa v roku 2017 umiestnili dokonca na 11. priečke (81,6 b.). Spomedzi našich susedov sme predbehli iba Ukrajinu, ktorá si v rebríčku vyslúžila až 63. miesto (54,1 b.). Top trojku rebríčka Global Food Security Index 2017 tvorili Írsko, USA a Veľká Británia. Slovenské farmárske, družstvo je slovenský holding, ktorý vlastní poľnohospodárske podniky zamerané na rastlinnú a živočíšnu prvovýrobu po celom Slovensku.

Viac k témam: potraviny, SFD Slovenské farmárske družstvo, Slovensko, V4 Vyšehradská štvorka
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko stúplo v rebríčku bezpečnosti potravín, za krajinami Vyšehradskej štvorky však zaostáva © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 130 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner