26. október 2020
Facebook
streda, 25 apríl 2018 13:00

Aktualizované: Vláda poľavuje zo svojich rozpočtových cieľov a zvyšuje budúcoročný schodok

Written by 
Rate this item
(0 votes)

  • aktualizované 25. apríla 12:18
BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) - Vláda poľavuje zo svojich rozpočtových cieľov, ktoré si stanovila vo vlani schválenom rozpočte. Hoci stále platí plán dosiahnuť vyrovnaný rozpočet v roku 2020, budúcoročný schodok verejných financií by mal byť namiesto 0,1 % hrubého domáceho produktu (HDP) o 0,2 percentuálneho bodu vyšší. Uvádza to ministerstvo financií v Programe stability na roky 2018 až 2021, ktorý bude posielať na posudzovanie do Bruselu.

Trh práce v súčasnosti rozpočtu pomáha

Na nasledujúci rok tak bude naplánovaný schodok verejných financií na úrovni 0,32 % HDP a v rokoch 2020 a 2021 sa očakáva vyrovnané hospodárenie verejnej správy. Dlh verejnej správy by mal podľa aktuálneho programu stability pokračovať v poklese z vlaňajších 50,9 % HDP postupne až na 43,3 % výkonu ekonomiky v roku 2021. Odporúčame:
Fico deklaroval zvyšovanie platov, vyzdvihol vládu za konsolidáciu financií a sociálne cítenie Pellegriniho kabinet pritom prichádza s takýmito plánmi v čase, keď ekonomika, a najmä trh práce rozpočtu výrazne pomáha. Ministerstvo financií totiž v materiáli priznáva, že keby vláda nerobila vôbec žiadne zmeny, tak už v budúcom roku je Slovensko v rozpočtovom prebytku vyše 0,6 % HDP a prebytok v ďalších dvoch rokoch by narástol na 0,88 %, resp. 1,07 % HDP.

Neočakáva sa rast na strane príjmov

Kým v minulosti sme tak pri dosahovaní rozpočtových cieľov museli počúvať o nevyhnutných konsolidačných opatreniach, či už zvyšovaním príjmov alebo skresávaním výdavkov, tentoraz bude vláda na dosahovanie svojho cieľa potrebovať, naopak, zvýšiť výdavky o takmer 1 % HDP. Rezort financií totiž priznáva, že na strane príjmov žiadny rast vplyvom nových opatrení neočakáva. "Fiškálny rámec predpokladá vyššie výdavky oproti scenáru nezmenených politík na celom horizonte vo výške približne 1 % HDP," uvádza v programe stability ministerstvo s tým, že rastú najmä kapitálové výdavky a medzispotreba.

Počíta sa so zvyšovaním miezd v školstve a zdravotníctve

Rozpočtové mantinely na nasledujúce roky nastavené v programe stability tak podľa ministerstva financií už počítajú napríklad s rastom miezd pedagogických a odborných zamestnancov v školstve či rastom výdavkov v zdravotníctve. Počíta sa aj so zvyšovaním zdrojov na spolufinancovanie k eurofondom. Rásť by mali aj kapitálové výdavky. "Dodatočné výdavky predpokladá fiškálny rámec najmä na modernizáciu obrany vyplývajúce z medzinárodných záväzkov, opatrenia na podporu rastu a bližšie zatiaľ nešpecifikované opatrenia vlády," píše sa v materiáli. Fiškálna expanzia by sa tak minimálne v najbližších troch rokoch mala pohybovať okolo úrovne 1 % výkonu ekonomiky. Podľa odhadov ministerstva financií by prijaté opatrenia mali v roku 2019 zvýšiť rast hrubého domáceho produktu o 0,5 percentuálneho bodu, v ďalších rokoch by ich vplyv mal byť na vývoj hospodárstva neutrálny.

Testovanie výdavkových stropov

Národný program reforiem informuje o plánovaných opatreniach vo viacerých oblastiach verejnej sféry. Vo fiškálnej oblasti ministerstvo financií avizuje v tomto roku začiatok prác na testovaní výdavkových stropov. Prvé skutočné testovanie sa uskutoční v roku 2019. Vyhodnotenie jednotlivých simulácií by malo podľa rezortu následne slúžiť ako podklad pre rozhodovanie o podobe implementácie výdavkových stropov v budúcnosti. Ministerstvo takisto avizuje pokračovanie v revízii výdavkov v rámci iniciatívy Hodnota za peniaze, ktorá sa v treťom kole zameriava na pôdohospodárstvo. Pokračovať chce aj vo zvyšovaní efektívnosti výberu daní, pričom sústrediť sa chce okrem DPH aj na spotrebné dane.

Viac k témam: Ministerstvo financií SR, Peter Pellegrini, štátny rozpočet, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Vláda poľavuje zo svojich rozpočtových cieľov a zvyšuje budúcoročný schodok © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 83 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner