02. jún 2020
Facebook
piatok, 01 február 2019 15:00

Slovenskí potravinári odsúdili škandál s mäsom z Poľska a do škôl žiadajú viac domácich produktov

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 1. februára (WebNoviny.sk) - Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) odsúdila poľský škandálom s hovädzím mäsom, keď boli spracovávané choré kravy a býky na bitúnku v blízkosti mesta Ostrów Mazowiecka. Zároveň vyslovila poľutovanie nad celým prípadom. Komora však upozornila, že agropotravinárske škandály zahraničných výrobkov na Slovensku sú spojené s nedostatočnou sebestačnosťou Slovenska v tomto odvetví. Uviedli to v piatok predseda SPPK Emil Macho a podpredseda SPPK Marián Šolty.

Ocenili veterinárnu správu

"Treba povedať, že škandál sme prijali s veľkým znepokojením. Slovenský agropotravinársky sektor tento stav vníma ako vyvrcholenie stavu s dovozovými potravinami na Slovensko. Dohola sa vyzliekol systém kontrol EÚ. Treba však oceniť reakciu Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR a pochváliť ju za to. Je úctyhodné, čo urobili. Veľmi zle vnímame fakt, že sa toto hovädzie mäso z Poľska dostalo do stravovacích zariadení a škôl. Je smutné, že sa dlhodobo do týchto zariadení slovenské výrobky nedodávajú," uviedol v piatok predseda SPPK Emil Macho. SPPK preto vníma pozitívne výzvu premiéra Petra Pellegriniho, aby školské a stravovacie zariadenia kupovali a vyhľadávali slovenské potraviny. "Pre nás je najdôležitejšie vyzvať starostov, županov a iných verejných činiteľov, aby hľadali cesty ako do týchto zariadení priniesť slovenské výrobky. Slovenskí agropotravinári sú pripravení po opatreniach z roku 2018 poskytovať takýto servis zariadeniam a trhu. Chceme apelovať na spotrebiteľa a občana, aby čím ďalej tým viac nakupoval a vyhľadával slovenské produkty. Zároveň je najvyšší čas, aby sa agropotravinárstvo stalo na Slovensku témou," dodal Macho.

Slovensko nie je sebestačné

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora z rôznych škandálov so zahraničnými potravinami na slovenskom trhu viní nezáujem vlád o agropotravinárstvo až do roku 2018. "Za 25 rokov sme mali 12 vlád, 14 ministrov pôdohospodárstva, a toto je výsledok dnešnej situácie. Stretávame sa s tým, že Slovensko nie je sebestačné v množstve potravín, no aspoň v kvalite áno. Ako producenti sme potom kritizovaní za cenu. Priority 12 vlád neboli zamerané na agropotravinársky sektor. Hľadali sme fetiš v automobilkách, pritom ak sa ich zamestnávatelia rozhodnú prepúšťať, prípadne opustiť krajinu, dokážu to veľmi rýchlo," dodal Šolty. Podľa komory iba sebestačnosťou Slovenska v oblasti potravín sa krajina vyhne podobným škandálom, akým je škandál s poľským mäsom alebo v minulosti kauza fipronilu.

Viac k témam: mäso z Poľska - škandál s bitúnkami, potraviny, SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí potravinári odsúdili škandál s mäsom z Poľska a do škôl žiadajú viac domácich produktov © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 112 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner