Print this page
nedeľa, 03 február 2019 18:00

SZČO musia pre vyššie minimálne odvody na sociálne poistenie urobiť zmeny v banke

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 3. februára (WebNoviny.sk) - Časť samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) si vzhľadom na vyššie minimálne odvody na sociálne poistenie musí zmeniť svoj trvalý príkaz v banke.

Mesačné sociálne odvody

Týka sa to všetkých SZČO, ktoré za minulý rok platili sociálne odvody z nižšieho základu ako 477 eur, teda ich mesačné sociálne odvody boli nižšie ako 158,11 eura. Minimálne odvody na sociálne poistenie pre SZČO sa totiž od začiatku tohto roka zvýšili zo 151,16 eura na 158,11 eura. Dôvodom je nárast minimálneho mesačného vymeriavacieho základu na platenie poistného, ktorý stúpol zo 456 eur na 477 eur. Poistné na sociálne poistenie v novej výške za január tohto roka treba zaplatiť najneskôr do 8. februára tohto roka.

Zmeny pri odvádzaní poistného

Maximálny vymeriavací základ pre SZČO, dobrovoľne poistenú osobu, zamestnanca a zamestnávateľa je po novom 6 678 eur, čo je oproti vlaňajšku nárast o 294 eur. Tí, ktorí za minulý rok platili poistné na sociálne poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu 6 384 eur, pričom ich skutočný vymeriavací základ bol vyšší, uhrádzajú za január 2019 už novú výšku poistného. Ich maximálnym mesačným vymeriavacím základom je už totiž suma 6 678 eur. Z maximálneho vymeriavacieho základu bude SZČO v tomto roku odvádzať poistné v sume 2 213,75 eura mesačne. Dobrovoľne poistená osoba v prípade, že je poistená komplexne (teda nemocensky, dôchodkovo a v nezamestnanosti), je za tento rok do Sociálnej poisťovne povinná odvádzať minimálne 167,65 eura a maximálne 2 347,31 eura mesačne.

Viac k témam: sociálne poistenie, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk - SZČO musia pre vyššie minimálne odvody na sociálne poistenie urobiť zmeny v banke © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 176 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL