01. október 2020
Facebook
utorok, 05 február 2019 15:00

Pellegrini a Gurría z OECD sa zhodli v tom, že Slovensko zažíva dobré ekonomické časy

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) - Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) očakáva, že rast slovenskej ekonomiky v tomto roku dosiahne 4,3 %. Uvádza to v aktuálnom ekonomickom prehľade o Slovensku, ktorý vydala v utorok.

Solídne tempo ekonomiky

Podľa OECD by tak hospodársky rast Slovenska mal ešte v tomto roku zrýchliť oproti vlaňajšku o 0,2 percentuálneho bodu. Zároveň by mal v tomto roku kulminovať a v roku 2020 organizácia predpokladá spomalenie rastu ekonomiky na 3,6 %. Správa OECD tak podľa premiéra Petra Pellegriniho potvrdzuje, že Slovensko momentálne zažíva dobré ekonomické časy. „Rast slovenskej ekonomiky je vyvážený a mal by pokračovať v solídnom tempe aj v roku 2019, pričom Slovensko by malo patriť medzi najrýchlejšie rastúce krajiny OECD,“ uviedol v utorok na tlačovej konferencii po rokovaní s generálnym tajomníkom OECD Josém Ángelom Gurríom.

Riziko pre zamestnanosť

Šéf OECD potvrdil slová premiéra, že slovenská ekonomika v súčasnosti pokračuje v „pozoruhodnej expanzii“ s vysokým rastom zamestnanosti, solídnou fiškálnou politikou a zdravým finančným sektorom. Zároveň však pripomína, že pred Slovenskom stoja v ďalšom období aj viaceré výzvy. Slovenské hospodárstvo totiž v predchádzajúcom období benefitovalo najmä zo silnej integrácie v globálnych štruktúrach, tento efekt však bude postupne slabnúť. Takisto priame zahraničné investície boli v minulosti zamerané najmä na sektory, ktoré síce generovali silný rast produktivity práce, ale mali nižšiu pridanú hodnotu. Riziko pre zamestnanosť zase predstavuje automatizácia výroby a slovenskí pracovníci nie sú dostatočne pripravení na digitálnu transformáciu.

Vzdelaní pracovníci zo zahraničia

„Životná úroveň sa približuje k najvyspelejším krajinám OECD a takmer všetky indikátory Indexu lepšieho života sa v posledných 10 rokoch zlepšili. Ak však chce Slovensko aj naďalej napredovať, je nevyhnutné, aby sa posunulo smerom k sofistikovanejšej a inovatívnejšej produkcii,“ uviedol Gurría. Slovensko by malo podľa správy viac lákať vzdelaných pracovníkov zo zahraničia a uľahčiť im podmienky vstupu na domáci trh práce. Za potrebné považuje tiež zlepšenie podnikateľského prostredia.

Rómovia čelia chudobe

Významný priestor v aktuálnej štúdii o Slovensku OECD venuje aj situácii rómskej komunity na Slovensku. Organizácia konštatuje, že napriek celkovo nízkej úrovni chudoby na Slovensku, Rómovia v krajine čelia „extrémnej sociálnej exklúzii“, nízkej zamestnanosti aj chudobe. Ich integrácii môže podľa organizácie výrazne pomôcť najmä zvýšenie dostupnosti a kvality vzdelávania týchto komunít a taktiež rozšírenie úspešných programov financovaných z eurofondov.

Viac k témam: cudzinci, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), pracovný trh, rómovia, slovenská ekonomika
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrini a Gurría z OECD sa zhodli v tom, že Slovensko zažíva dobré ekonomické časy © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 104 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner