Print this page
nedeľa, 10 február 2019 23:00

Nárok na základný bankový produkt nebude mať viac ľudí, poslanci zmeny neschválili

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 10. februára (WebNoviny.sk) - Podmienky základného bankového produktu ostávajú nateraz bez zmien. V uplynulom týždni totiž v parlamente hlasovaním neprešla opozičná novela zákona o bankách. Hnutie Sme rodina chcelo sprístupniť produkt širšej skupine obyvateľov, a to zvýšením maximálneho mesačného príjmu, ako aj zvýšením ročného súčtu kreditných transakcií na účte pre žiadateľov o základný bankový produkt. Účinnosť zákona hnutie navrhovalo od 1. mája 2019.

Kto má nárok na základný bankový produkt?

Základný bankový produkt je balík služieb, ktorý musí povinne každá banka podľa zákona zaradiť do portfólia svojich produktov. Mesačný poplatok za základný balík služieb určuje Ministerstvo financií SR a je stanovený na 0 eur. Podľa aktuálnych podmienok môže dostať základný bankový produkt klient, ktorý nevlastní v žiadnej inej banke osobný účet, jeho mesačný príjem ku dňu podania žiadosti neprevyšuje 400 eur a súčet kreditných transakcií pripísaných na účet za kalendárny rok nepresiahne 5 600 eur.

Rastúce zisky bankových domov

Návrh hnutia Sme rodina predpokladal navýšenie maximálneho mesačného príjmu žiadateľa o základný bankový produkt na 1250 eur. Zároveň chceli zvýšiť maximálny súčet kreditných transakcií pripísaných na účet za kalendárny rok na 20 tis. eur. Poslanci hnutia Sme rodina tvrdili, že týmto návrhom chceli reagovať na rastúce zisky bankových domov, ako aj na zvyšujúce sa poplatky. Predkladatelia uvádzali v doložke vybraných vplyvov, že predložený návrh novely by nemal žiadny vplyv na rozpočet verejnej správy. "S uvedeným konštatovaním nie je možné súhlasiť vzhľadom na skutočnosť, že zvýšený záujem klientov o základný bankový produkt by sa prejavil na tržbách bánk výrazne negatívne, čo by znamenalo výpadok v rozpočte verejnej správy z titulu nižšej dane z príjmu zaplatenej bankami," uviedlo ministerstvo financií vo svojom stanovisku.

Viac k témam: banky, Ministerstvo financií SR, základný bankový produkt
Zdroj: Webnoviny.sk - Nárok na základný bankový produkt nebude mať viac ľudí, poslanci zmeny neschválili © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 156 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL