Print this page
piatok, 15 február 2019 18:00

Ak sa budeme správať alibisticky, tak sa ďalej nepohneme, uviedol Pellegrini na rokovaní s poľnohospodármi

Written by 
Rate this item
(0 votes)

KOŠICE 15. februára (WebNoviny.sk) - Predseda vlády SR Peter Pellegrini sa v piatok v Košiciach za účasti vrchných predstaviteľov policajného zboru stretol so zástupcami poľnohospodárov. Na spoločnom rokovaní hovorili o konkrétnych podnetoch farmárov. Ani toto stretnutie však nebude mať vplyv na ich ohlásené protesty.

Jedno obvinenie za rok nestačí

Ako po rokovaní uviedol Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov, stretnutie malo priniesť informácie o stave vyšetrovania podaní poľnohospodárov. Premiéra napríklad upozornili na to, že stále neboli vypočuté "biele kone" k niektorým prípadom. "Obvinenie jednej osoby pri takom spektre podvodov, aké sa dejú v agrosektore, považujeme za malé a slabé, keď vieme, koľko subvenčných podvodov je na Slovensku. Očakávame, že to upratovanie bude pružné. Nestačí nám jedno obvinenie za rok,“ uviedol Magdoško.

Riešili sa konkrétne prípady

Peter Pellegrini vysvetlil, že sa stretnutia zúčastnil, aby si od poľnohospodárov vypočul konkrétne podnety, týkajúce sa trestných konaní a vyšetrovania. Vedenie polície má Pellegriniho plnú dôveru a voľné ruky pri svojej práci. "Uistil som farmárov, že polícia nebude nikoho ochraňovať, nad nikým držať ochrannú ruku, ale každého, kto porušuje zákon, odstíha tak, ako sa v každej demokratickej krajine patrí,“ uviedol premiér. Policajný prezident Milan Lučanský tiež ocenil, že sa hovorilo o konkrétnych prípadoch. "To je cesta, aby sa začali riešiť tieto konkrétne prípady, aby sa pohli veci aj systémovo a aby sme vedeli poukázať na niektoré chyby a veci v konaní, aby sa to pohlo k lepšiemu,“ uviedol Lučanský.

Štátne orgány nekonajú

Ako dodal premiér Pellegrini, je potrebné prehodnotiť, či regionálne pobočky Poľnohospodárskej platobnej agentúry fungujú na lokálnej úrovni ako majú, nefungujú lokálne väzby a spojenia. Ako uviedol, je tiež za to, aby boli postihnutí aj tí štátni úradníci a štátne orgány, ktoré nekonajú tak, ako konať majú a v prípade, že sa také prípady objavia, vyvodí aj personálne opatrenia. "Nebudem tolerovať, aby štátny orgán alibisticky nevedel rozhodnúť na základe dôkazov o tom, kto má, alebo nemá poberať dotáciu,“ dodal s tým, že štátni úradníci musia mať odvahu stáť za svojimi rozhodnutiami.

Poľnohospodári chcú riešiť aj profesionálnu sféru

"Musia vydať rozhodnutie, podpísať sa pod neho a niesť zaňho zodpovednosť. Ak sa budeme všetci správať alibisticky a radšej, aby sme neurobili chybu, nebudeme prijímať rozhodnutia, tak takto sa ďalej nepohneme. Tu treba zjednať nápravu. Na druhej strane štátny úradník musí mať pocit, že za ním štát stojí a keď rozhodne spravodlivo, že ho ochráni,“ uviedol. Poľnohospodári ani po stretnutí neuvažujú o zrušení budúcotýždňových ohlásených protestov. "Toto stretnutie bolo v trestnoprávnej rovine, ale my potrebujeme riešiť aj rovinu profesionálnej sféry poľnohospodárstva, čo je základom tohto protestu. Potrebujeme vyriešiť problémy v rezorte poľnohospodárstva, lebo tento systém považujeme za zlý,“ dodal Magdoško.

Viac k témam: farmári, Iniciatíva poľnohospodárov, protest farmárov
Zdroj: Webnoviny.sk - Ak sa budeme správať alibisticky, tak sa ďalej nepohneme, uviedol Pellegrini na rokovaní s poľnohospodármi © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 131 times
Super User

Latest from Super User

Media

NULL

Image Gallery

NULL