05. jún 2020
Facebook
streda, 29 máj 2019 11:00

Spojené štáty opäť neoznačili Čínu za menového manipulátora, budú ju však pozorne monitorovať

Written by 
Rate this item
(0 votes)

WASHINGTON 29. mája (WebNoviny.sk) - Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa opäť rozhodla neoznačiť Čínu ani nijakú inú krajinu za menového manipulátora. V správe pre Kongres však uviedla, že Čínu ponecháva na zozname krajín, ktorých obchodné prebytky voči USA a ďalšie ukazovatele sa pozorne monitorujú. Americká vláda uviedla, že nijaká krajina nenaplnila kritériá, aby bola označená za takú, ktorá sa snaží získať neférové obchodné výhody voči USA manipuláciou svojej meny.

Deväť štátov monitorujú

Správa však konštatuje, že deväť štátov, a to Čína, Nemecko, Írsko, Taliansko, Japonsko, Južná Kórea, Malajzia, Singapur a Vietnam, sú na zozname monitorovaných krajín. Dva štáty, Indiu a Švajčiarsko, USA z tohto zoznamu vyškrtli. Na základe zákona z roku 1988 musí americké ministerstvo financií každých šesť mesiacov Kongresu hlásiť, či nejaké krajiny nemanipulujú svoje meny, aby získali výhody voči USA. Ak by sa to zistilo, mohlo by to viesť k obchodným sankciám.

Krok naposledy uplatnili voči Číne

USA neoznačili nijakú krajinu za menového manipulátora od roku 1994, kedy administratíva prezidenta Clintona tento krok uplatnila voči Číne. Počas kampane pred prezidentskými voľbami Donald Trump vyhlásil, že Čínu za menového manipulátora označí hneď, ako sa ujme funkcie. Doteraz však jeho vláda nevyužila päť príležitostí na to, aby to urobila.

Viac k témam: mena, sankcie
Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené štáty opäť neoznačili Čínu za menového manipulátora, budú ju však pozorne monitorovať © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 95 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner