20. február 2020
Facebook
utorok, 10 september 2019 19:00

Slovensko príde pre falšovanie a pirátstvo o takmer 460 miliónov eur ročne, hrozbou sú lieky a pesticídy

Written by 
Rate this item
(0 votes)

10.9.2019 (Webnoviny.sk) - Falšovanie a pirátstvo spôsobí ročne na Slovensku škody v objeme stoviek miliónov eur. Podľa údajov Úradu priemyselného vlastníctva SR (ÚPV) sú totiž straty z falšovania a pirátstva u nás vyčíslené až na 456 miliónov eur za rok, čo zodpovedá 12,3 percent z predaja jedenástich sledovaných odvetví. Európska únia je totiž významný cieľový trh pre falšované potraviny, nápoje, luxusné výrobky a doplnky a elektroniku. Rastúcou hrozbou sú aj falšované lieky a pesticídy.

Téma duševného vlastníctva

Slovensko príde pre falšovanie a pirátstvo až o takmer 460 miliónov eur ročne, hrozbou sú aj falšované lieky a pesticídy. Ako ďalej informoval ÚPV, tému duševného vlastníctva riešila aj delegácia Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) vedená jeho predsedom Christianom Archembeauom na stretnutí s podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Richardom Rašim. „Úlohou Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu je cielená podpora inovácií, smart technológií a odvetví, ktoré sú založené na ochrane duševného vlastníctva. Podiel pracovných miest závislých od práva duševného vlastníctva v Európskej únii je 38 percent a pre Slovensko je to mimoriadne inšpiratívne,“ povedal na margo tohto stretnutia Raši.

Pridaná hodnota

V odvetviach, ktoré intenzívne využívajú právo duševného vlastníctva, sú pritom podľa ÚPV mzdy vyššie o 46 percent v porovnaní s ostatnými oblasťami, keďže je v nich aj pridaná hodnota na zamestnanca vyššia než kdekoľvek inde. „Odvetvia intenzívne využívajúce práva duševného vlastníctva priamo zamestnávajú viac ako 60 miliónov obyvateľov Európskej únie,“ dodal úrad.

Viac k témam: falošný tovar, Falšované potraviny, Falšovanie peňazí, piráti
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko príde pre falšovanie a pirátstvo o takmer 460 miliónov eur ročne, hrozbou sú lieky a pesticídy © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 57 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner