28. september 2020
Facebook
streda, 02 október 2019 12:00

Stovky odborárov prišli pred úrad vlády, žiadajú zvýšiť minimálnu mzdu na 607 eur

Written by 
Rate this item
(0 votes)

2.10.2019 (Webnoviny.sk) - Približne 650 odborárov sa v stredu zhromaždilo pred Úradom vlády SR, aby podporili požiadavku Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR na zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka na 607 eur. Vláda má totiž rozhodnúť o návrhu ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera na zvýšenie minimálnej mzdy zo súčasných 520 eur na 580 eur.

Vyššia mzda nerozvracia ekonomiku

"Výška minimálnej mzdy je pre nás veľmi dôležitá," povedal pred zhromaždením odborárov šéf KOZ Marián Magdoško. Od minimálnej mzdy sa podľa neho odvíjajú platové tarify, príplatky pre zamestnancov, či tabuľkové platy vo verejnej správe. Odmieta tvrdenia o tom, že výraznejšie zvyšovanie najnižších zárobkov rozvracia slovenskú ekonomiku. Upozornil na to, že aj napriek zvyšovaniu minimálnej mzdy na Slovensku klesá nezamestnanosť a stúpa zamestnanosť. "Želáme si, aby vláda nepodľahla argumentom kapitálu, ale postavila sa na stranu zamestnancov," povedal prezident KOZ. Medzi odborárov zavítal premiér Peter Pellegrini. "Budeme hľadať prienik medzi jednotlivými požiadavkami," povedal. Na Slovensku sa podľa neho musí oplatiť pracovať. "To sa pri dnešnej úrovni minimálnej mzdy nedarí," tvrdí. Zástupcov odborárov pozval na rokovanie vlády, keďže kabinet sa vo svojom programe blížil k schvaľovaniu výšky minimálnej mzdy na rok 2020. "Som na vašej strane, vždy budem hájiť záujmy pracujúcich," dodal predseda vlády.

Zamestnávatelia chcú menej

Sociálni partneri sa na výške minimálnej mzdy na rok 2020 na minulotýždňovom rokovaní tripartity definitívne nedohodli, sumu budúcoročných najnižších hrubých zárobkov tak aj tento rok určí vláda. Na rokovanie vlády tak minister práce predloží vlastný návrh na zvýšenie hrubej minimálnej mzdy zo súčasných 520 eur na 580 eur, teda o 11,5 %. Vláda však môže schváliť aj inú ako ministrom práce navrhovanú výšku minimálnej mzdy na rok 2020. "Všetci sociálni partneri boli proti, zamestnávatelia chceli menej, odborári viac," povedal po pondelkovom rokovaní o minimálnej mzde na budúci rok minister práce Ján Richter. Konfederácia odborových zväzov SR presadzovala zvýšenie najnižších hrubých zárobkov na 607,80 eura a zamestnávatelia žiadali minimálnu mzdu upraviť na 552,20 eura.

Z návrhom nesúhlasí ani národná banka

Národnej banke Slovenska (NBS) sa nepozdáva už zvýšenie minimálnej mzdy na 580 eur. Takéto výrazné zvýšenie minimálnej mzdy by podľa centrálnej banky mohlo negatívne ovplyvniť vývoj zamestnanosti, ako aj ohroziť konkurencieschopnosť, najmä v regiónoch s vyššou nezamestnanosťou a nižšou mzdovou úrovňou. "Navrhované zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 580 eur je najvyššie za posledných 17 rokov," upozornila NBS. Podľa banky je potrebné zohľadniť aj aktuálne výraznejšie spomaľovanie rastu hrubého domáceho produktu Slovenska a prehlbovanie negatívnych rizík. "V takomto prostredí by výrazný nárast minimálnej mzdy mohol ekonomický vývoj ďalej znížiť," uviedla centrálna banka. Rezort práce však pripomienku NBS odmietol. "Zvýšenie minimálnej mzdy v ostatných rokoch sa negatívne neprejavilo na miere nezamestnanosti. Prognózy vývoja ekonomiky boli brané do úvahy pri navrhovaní sumy minimálnej mzdy," odkázal rezort práce centrálnej banke. Minimálna mesačná mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila zo 480 eur na 520 eur. Najnižší hrubý zárobok za každú odpracovanú hodinu tak stúpol na 2,989 eura z pôvodných 2,759 eura. Čistý príjem zamestnanca pracujúceho za minimálnu mzdu tak oproti vlaňajšku išiel nahor o 27,17 eura na 430,35 eura.

Viac k témam: minimálna mzda, Národná banka Slovenska, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Stovky odborárov prišli pred úrad vlády, žiadajú zvýšiť minimálnu mzdu na 607 eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 72 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner