24. október 2020
Facebook
pondelok, 28 september 2020 22:00

Európska komisia opäť posúdi jedno a dvojcentovky, možno sa postupne prestanú používať

Written by 
Rate this item
(0 votes)

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Európska komisia v pondelok začala proces posúdenia vplyvu využívania centových a dvojcentových mincí v krajinách Európskej únie. Ako sa uvádza v správe EK, počas 15-týždňového procesu posudzovania bude fungovať aj otvorená konzultácia, ktorej cieľom bude "zapojiť do diskusie široké spektrum zainteresovaných strán vrátane inštitúcií, príslušných vnútroštátnych orgánov, spotrebiteľov aj občianskej spoločnosti".

Nutnosť skúmať používanie euromincí

Posúdenie vplyvu centových a dvojcentových mincí v obehu vyžadujú aj právne predpisy EÚ, konkrétne nariadenie č. 651/2012. V súlade s nimi má EK povinnosť pravidelne skúmať používanie euromincí rôznych nominálnych hodnôt na základe kritérií zahŕňajúcich náklady a prijateľnosti pre verejnosť.

Centové mince sa možno prestanú používať

Najnovším posúdením vplyvu sa aktualizuje analýza týkajúca o tejto záležitosti spred dvoch rokov. "Na základe nového posúdenia exekutíva EÚ koncom roka 2021 rozhodne, či bude prijatý legislatívny návrh na zavedenie jednotných pravidiel zaokrúhľovania cien pre hotovostné platby v eurozóne s presnosťou na 5 centov. To by mohlo viesť k tomu, že by sa najmenšie centové mince postupne prestali používať," dodáva správa EK. Tá bude v rámci hodnotenia starostlivo skúmať hospodárske, environmentálne a sociálne vplyvy zavedenia jednotných pravidiel zaokrúhľovania.

Viac k témam: dvojcentové euromince, euro, jednocentové euromince
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia opäť posúdi jedno a dvojcentovky, možno sa postupne prestanú používať © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 8 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner