26. október 2020
Facebook
štvrtok, 01 október 2020 14:00

Oceliarsky priemysel čelí vážnym problémom a pandémia COVID-19 krízu ešte prehĺbila

Written by 
Rate this item
(0 votes)

1.10.2020 (Webnoviny.sk) - Odborári združení v OZ KOVO vyzývajú vládu a komisárov Európskej komisie na pomoc pri záchrane oceliarskeho priemyslu. Na brífingu v areáli spoločnosti U. S. Steel Košice (USSK) o tom vo štvrtok informovali predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga a predseda rady OZ KOVO Emil Machyna.

Lacný dovoz ocele

„Európsky oceliarsky priemysel dlhodobo čelí vážnym problémom, najmä v dôsledku lacných dovozov ocele a produktov z tretích krajín. V týchto krajinách výrobcovia ocele nemusia spĺňať náročné požiadavky v oblasti ochrany životného prostredia, tak ako to stanovujú pravidlá v krajinách Európskej únie. Pandémia koronavírusu ešte prehĺbila túto krízu a spôsobila v Európe prepad dopytu po oceli až o 50 percent,“ uviedol Varga. V USSK je podľa Vargu situácia veľmi podobná. Využíva sa približne 50 percent výrobnej kapacity a jedna z troch vysokých pecí je od júna 2019 dlhodobo odstavená.

Rovnaké podmienky pre výrobcov

Oceliari preto žiadajú okrem iného zaistiť rovnaké podmienky pre európskych výrobcov ocele na globálnom trhu obmedzením dovozu ocele z tzv. tretích krajín, ochranu trhu s oceľou a to spoplatnením dovozu ocele do EÚ s vyššou uhlíkovou stopou, či ekonomickú podporu ekologizácie oceliarskych firiem. Aktivitu odborárov v tejto celoeurópskej výzve víta aj vedenie USSK. „To je len ďalšia ukážka toho ako zamestnancom, ktorí pracujú v oceliarenskom biznise, záleží na tom, aby oceľ, ktorá sa spotrebúva v Európe, bola vyrobená tu a tu aj stopercentne recyklovaná,“ dodal viceprezident USSK pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania Miroslav Kiraľvarga.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Oceliarsky priemysel čelí vážnym problémom a pandémia COVID-19 krízu ešte prehĺbila © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 9 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner