05. december 2023
Facebook
streda, 30 november 2022 18:00

Príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa upraví, Doležalovo ministerstvo chce zohľadniť zvýšené ceny elektriny a plynu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

30.11.2022 (Webnoviny.sk) - Príspevok za poskytnutie ubytovania odídencom z Ukrajiny bude upravený vo výške nákladov za lôžko o zvýšený koeficient ako kompenzáciu časti nákladov. Má tak aspoň čiastočne zohľadňovať zvýšené jednotkové ceny elektrickej energie a plynu vo vykurovacej sezóne počas účinnosti nariadenia.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa zmeny nariadenia, ktorú v stredu schválila vláda, príspevok za poskytnutie ubytovania odídencovi v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine bude vo výške vykázaných nákladov za lôžko zvýšenej koeficientom 1,1. Maximálne bude vo výške 24,20 eura za jednu noc za odídenca vo veku 15 a viac rokov a 12,10 eura vo veku do 15 rokov.

Tretia fáza poskytovania príspevku

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nom. Sme rodina) informoval, že ide už o tretiu fázu poskytovania príspevku za ubytovanie odídencov. Príspevok sme valorizovali o zvýšené náklady na energie a upravili sme aj ustanovenie o preplácaní skutočných nákladov. Takže preplácame až do výšky skutočných nákladov v roku 2021, valorizovaných o energetický príplatok,“ povedal po rokovaní vlády šéf rezortu.

Preplatenie oprávnených nákladov

Nariadenie vlády zároveň umožňuje osobám poskytujúcim ubytovanie odídencom od 1. júla do 30. septembra 2022 požiadať o preplatenie oprávnených nákladov, ak nepožiadali o preplatenie príspevku podľa predpisu účinného v čase poskytnutia ubytovania odídencovi. Príspevok za ubytovanie bude v tomto prípade vo výške vykázaných nákladov za lôžko, a to maximálne 22 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ktorý dovŕšil 15 rokov, a 11 eur za jednu noc ubytovania odídenca vo veku do 15 rokov.

Vyplatili už viac ako 16 miliónov eur

Ministerstvo dopravy v prvej fáze pomoci vyplatilo ubytovacím zariadeniam príspevky za ubytovanie Ukrajincov v objeme zhruba 5 miliónov eur a v druhej fáze od júla do septembra tohto roka vyše 11 miliónov eur. „Tieto príspevky poberá okolo päťsto subjektov,“ priblížil Doležal s tým, že v tretej fáze by to malo byť podobné ako v druhej fáze.
Cieľom nariadenia vlády je zabezpečiť naďalej ochranu života a ľudskej dôstojnosti osôb utekajúcich pred vojnovým konfliktom na územie Slovenska, ktorým poskytujú ubytovanie fyzické alebo právnické osoby v ubytovacom zariadení podľa zákona o živnostenskom podnikaní. Nariadenie má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.


Viac k témam: Ceny elektriny, Ceny energií, Ceny plynu, Príspevok za ubytovanie odídencov z Ukrajiny, rusko-ukrajinský konflikt, Vykurovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa upraví, Doležalovo ministerstvo chce zohľadniť zvýšené ceny elektriny a plynu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 52 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner