19. júl 2024
Facebook
streda, 31 máj 2023 17:00

Zrýchlenie čerpania eurofondov patrí medzi priority Lukáčovej a netreba vyhlasovať výzvy, o ktoré nie je záujem

Written by 
Rate this item
(0 votes)

31.5.2023 (SITA.sk) - Nová štátna tajomníčka Ministerstva investícií, regionálno rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) Barbora Lukáčová chce svoje skúsenosti v oblasti rozvoja regiónov využiť najmä pri čo najrýchlejšom zavedení integrovaných územných stratégií.

Správne nastavenie procesov

Tie sú súčasťou Programu Slovensko v novom eurofondovom programovom období na roky 2021 až 2027. K jej prioritám patrí aj zrýchlenie čerpania eurofondov z dobiehajúceho obdobia 2014 až 2020. „Pre nové eurofondy je pre mňa výzvou správne nastavenie procesov a opatrení tak, aby sa jednoznačne predišlo riziku nedočerpania zdrojov Európskej únie, čo opakovane zažívame už druhé programové obdobie,“ informovala Lukáčová. „V záujme udržateľného rozvoja celej krajiny urobím všetko preto, aby bolo MIRRI skutočným partnerom samospráv,“ priblížila svoje priority. Štátna tajomníčka považuje za najväčšie riziko v súvislosti s využívaním eurofondov v regiónoch veľké množstvo relatívne malých projektov, ktoré realizuje samospráva. „Naše najväčšie úsilie bude maximálne podporiť samosprávu v tom, aby všetky svoje projekty, ktoré má zazmluvnené, dokončila úspešne, aby neodstupovala od zmlúv vo finálnej fáze. Vieme im pomôcť tak, že zrýchlime našu administratívnu činnosť, audítorskú činnosť, kontrolu a akcelerujeme všetky žiadosti o platbu,“ povedala Lukáčová.

Dlhoročná odborníčka

Tvrdí, že netreba vyhlasovať výzvy, o ktoré nie je záujem. Najprv je podľa nej potrebné opýtať sa, v čom je problém, nastaviť riešenia a až tak vyhlásiť výzvy. Vláda vymenovala Lukáčovú za štátnu tajomníčku k 31. máju na návrh ministra investícií Petra Balíka. Na starosti bude mať oblasť investícií a regionálneho rozvoja. Ide o dlhoročnú odborníčku na rozvoj regiónov, v samospráve pracovala od roku 2004. Uplynulých trinásť rokov pôsobila na úrade Bratislavského samosprávneho kraja, kde zastrešovala napríklad tvorbu a presadzovanie nástrojov komplexného udržateľného rozvoja kraja, strategických rozvojových dokumentov v jednotlivých sektorových politikách, ako aj širokú eurofondovú agendu. V minulosti tiež pracovala v kancelárii primátora Bratislavy ako odborník na stratégiu, rozvoj a externé zdroje. Po skončení štúdia politológie na Trnavskej univerzite bola krátko na pozícii analytičky v kancelárii predsedu vlády.

Viac k témam: Eurofondy, Program Slovensko, Štátna tajomníčka
Zdroj: SITA.sk - Zrýchlenie čerpania eurofondov patrí medzi priority Lukáčovej a netreba vyhlasovať výzvy, o ktoré nie je záujem © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 57 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner