08. december 2023
Facebook
nedeľa, 09 júl 2023 09:00

Príspevky pre osoby s ŤZP sa zdvojnásobia, suma na úpravu bytu či domu a kúpu auta prekročí 10-tisíc

Written by 
Rate this item
(0 votes)

9.7.2023 (SITA.sk) -

  • aktualizované 9. júla, 8:10
Štátne príspevky pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) na úpravu bytu alebo rodinného domu a príspevky na kúpu auta sa od augusta tohto roka zdvojnásobia. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorý schválil parlament. Súčasná suma príspevku na úpravu bytu alebo rodinného domu sa zdvojnásobí, a to zo 6 640 eur na 13 280 eur.

Príspevky na kúpu auta

Na dvojnásobok stúpnu aj terajšie sumy peňažných príspevkov na kúpu auta. Príspevok na kúpu vozidla s manuálnou prevodovkou vzrastie zo súčasných 6 640 eur na 13 280 eur a príspevok na kúpu vozidla s automatickou prevodovkou stúpne z aktuálnych 8 300 eur na 16 600 eur. Najvyššia možná hodnota majetku, ktorú môže vlastniť osoba s ŤZP popri poberaní peňažných príspevkov, sa zvýši zo súčasných 39 833 eur na 50 000 eur.

Doterajšie príspevky nepostačovali

Súčasná suma peňažného príspevku na úpravu bytu alebo rodinného domu vo výške 6 640 eur podľa poslancov za hnutie OĽaNO absolútne nezodpovedá dramatickému zvýšeniu cien tovarov a služieb v stavebníctve, a to osobitne pri úpravách bytov alebo domov, ktoré sú potrebné pri ŤZP osobách. „Aktuálne ceny priemerne rozsiahlej úpravy napríklad panelákového bytu na bezbariérový sa pohybujú na úrovni približne 30 000 eur, čiže ani pri navrhovanom zdvojnásobení uvedenej sumy peňažného príspevku sa nedosiahne pokrytie aspoň 50 percent nákladov na takúto úpravu," uviedli. Návrh zvýšiť peňažné príspevky na kúpu auta poslanci za hnutie OĽaNO zdôvodnili tým, že terajšie sumy príspevkov nezodpovedajú nárastom cien automobilov na trhu. „Ak si predstavíme ŤZP osobu s elektrickým vozíčkom, ktorý si so sebou preváža napríklad do zamestnania, čiže na to potrebuje vozidlo typu menšej dodávky, ako aj riadenie pomocou rúk namiesto nôh, čo si zase vyžaduje auto s vyššou kubatúrou a automatickou prevodovkou, dostaneme sa k sumám vozidiel začínajúcim od úrovne približne 25 000 eur a vyššie," tvrdia.

Viac k témam: Kúpa auta, Štátny príspevok, Ťažko zdravotne postihnutý, ŤZP, Zdravotné postihnutie
Zdroj: SITA.sk - Príspevky pre osoby s ŤZP sa zdvojnásobia, suma na úpravu bytu či domu a kúpu auta prekročí 10-tisíc © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 27 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner