19. jún 2024
Facebook
pondelok, 10 júl 2023 19:00

Samosprávam bude v nasledujúcich dvoch rokoch chýbať viac ako miliarda eur, varujú kresťanskí demokrati

Written by 
Rate this item
(0 votes)

10.7.2023 (SITA.sk) - Samosprávam bude pre výpadok dane z príjmov fyzických osôb a nedostatočné kompenzačné opatrenia chýbať v rokoch 2022 až 2025 celkovo 1,5 miliardy eur. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), podľa ktorého sú potrebné prehľadné dáta a plán pomoci.

Hrozivé čísla

Ako uviedla hovorkyňa KDH Lenka Halamová, vlani hospodárili obce a kraje so schodkom 420 miliónov eur. Tento rok to bude podľa odhadu ministerstva financií 384 miliónov eur a zhruba okolo tejto sumy sa bude pohybovať deficit aj v nasledujúcom období. V rokoch 2022 až 2025 to má byť celkovo 1,5 miliardy eur. „To je hrozivé číslo, hlavne ak si uvedomíme, že samosprávy nemajú peniaze na to, aby sa s týmto problémom vyrovnali. Hoci si na čas môžu pomôcť míňaním rezervných fondov či zadlžovaním v bankách, dlhodobo to nemôžu vydržať,“ vysvetlil ekonomický expert KDH a dvojka kandidátky Jozef Hajko.

Nedostatočné kompenzácie

Tento i budúci rok dostávajú samosprávy čiastočné kompenzácie, ktoré získa štát z výberu dane z právnických osôb. Mimoriadny transfer predstavuje v tomto roku 326 miliónov eur, o podobnej sume uvažuje ministerstvo financií aj budúci rok. „To je však nedostatočné, hlavne ak si uvedomíme, že vyhliadky na výber dane z príjmov fyzických osôb, od ktorých sú samosprávy bytostne závislé, sú stále horšie,“ upozornil Ivan Bošňák s tým, že podľa júnovej prognózy Výboru pre daňové prognózy ministerstva financií budú mať kraje a obce tento rok o 212 miliónov eur menej, ako to bolo v schválenom rozpočte na tento rok. „Budúci rok budú čísla ešte nepriaznivejšie,“ dodal kandidát KDH na poslanca NR SR.

Navrhujú diskusiu

KDH podľa Hajka navrhuje jasnú, transparentnú a verejnej kontrole podliehajúcu komunikáciu zo strany vlády k vyhliadkam výšky ich príjmov od štátu. „Rovnako treba venovať okamžitú pozornosť hľadaniu náhradných zdrojov ich financovania pri výpadkoch transferov dane z príjmu fyzických osôb a samostatne zárobkovo činných osôb,“ doplnil Hajko. Podľa kresťanských demokratov nesmie súčasná vláda bremeno vyrovnania sa s deficitmi samospráv odsúvať na ďalšiu vládu po parlamentných voľbách. Hnutie napriek letnému obdobiu navrhuje urýchlene rozprúdiť diskusiu predstaviteľov samospráv, ministerstva financií, analytických jednotiek štátu a prípadne aj nezávislých analytikov pri hľadaní riešení pred tvorbou samosprávnych rozpočtov na roky 2023 až 2026.

Viac k témam: Rozpočet, Samosprávy
Zdroj: SITA.sk - Samosprávam bude v nasledujúcich dvoch rokoch chýbať viac ako miliarda eur, varujú kresťanskí demokrati © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 30 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner