04. december 2023
Facebook
sobota, 15 júl 2023 10:00

Agentúra Fitch Ratings potvrdila Slovensku rating na úrovni A s negatívnym výhľadom

Written by 
Rate this item
(0 votes)

15.7.2023 (SITA.sk) - Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings (Fitch) zverejnila vyhlásenie o úverovom ratingu Slovenska na úrovni A s negatívnym výhľadom. Súčasné hodnotenie Slovenska je podporené naším členstvom v a eurozóne, stabilnou a dôveryhodnou makroekonomickou politikou, ako aj konkurencieschopnosťou exportu a stabilnými priamymi zahraničnými investíciami. O hodnotení informovalo Ministerstvo financií SR. Vo vyhlásení Fitch zdôraznil dôveryhodný makroekonomický rámec Slovenska, ktorý je podporený členstvom v Európskej únii a eurozóne.

Stabilný bankový sektor

Poukázal tiež na to, že vďaka normalizácii domácej spotreby predpovedá rast hrubého domáceho produktu (HDP) o 1,9 % v roku 2024 a o 2,5 % v roku 2025. Analytici rovnako očakávajú zlepšenie pozície čistého zahraničného dlhu na menej ako 30 % HDP do roku 2025 a tiež rýchlejšie zníženie deficitu bežného účtu na priemerných 2,1% HDP v rokoch 2023 až 2025, čo predstavuje predpandemické hodnoty. Ako silnú stránku Fitch hodnotí aj bankový sektor, ktorý je stabilný, ziskový a má dobrú kvalitu aktív. Negatívny výhľad odzrkadľuje riziká vyplývajúce z nejasného politického rámca po nadchádzajúcich septembrových voľbách, najmä v oblasti fiškálnej konsolidácie a neistoty týkajúcej sa fiškálnych a makroekonomických dopadov vojny na Ukrajine a s tým súvisiacej energetickej krízy.

Kredibilný zoznam opatrení

Výhľad by sa podľa agentúry Fitch mohol zmeniť z negatívneho na stabilný, ak by sa znížil dlh verejnej správy. Naopak, rating Slovenska sa môže znížiť v prípade nedostatočne dôveryhodnej fiškálnej konsolidácie, čo by viedlo k trvalým fiškálnym deficitom a prudkému nárastu dlhu verejnej správy voči očakávaniam na úrovni 58 % HDP v roku 2025. Stabilizácia dlhu na tejto úrovni si však vyžaduje prijatie konsolidačných opatrení, aby deficit klesol z očakávaných vyše 6 % HDP v tomto roku na úroveň 3,6 % HDP v roku 2025. „Preto ministerstvo financií pracuje na kredibilnom zozname opatrení na ozdravenie verejných financií a bude dôležité, aby sa nová vláda, ktorá vzíde z volieb na jeseň tohto roku, postavila k tejto problematike zodpovedne," dodal rezort financií.

Viac k témam: Rating slovenskej ekonomiky
Zdroj: SITA.sk - Agentúra Fitch Ratings potvrdila Slovensku rating na úrovni A s negatívnym výhľadom © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 28 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner