21. jún 2024
Facebook
pondelok, 17 júl 2023 11:00

Protimonopolný úrad bude mať novú agendu, na šesť nových zamestnancov pýta takmer 210-tisíc eur

Written by 
Rate this item
(0 votes)

17.7.2023 (SITA.sk) - Protimonopolný úrad (PMÚ) SR žiada zvýšiť počet svojich zamestnancov. Úradu totiž pribudne nová agenda, ktorá sa týka uplatňovania aktu Európskej únie o digitálnych trhoch. PMÚ chce preto v budúcom roku prijať šiestich nových zamestnancov, čo by si v budúcom roku vyžiadalo takmer 210-tisíc eur. Vyplýva to z analýzy vplyvov na rozpočet verejnej správy k návrhu novely zákona o ochrane hospodárskej súťaže, ktorý PMÚ predložil do pripomienkového konania.

Náročná agenda

Akt o digitálnych trhoch zveruje priamo niektoré právomoci úradom na ochranu hospodárskej súťaže, teda aj priamo PMÚ. Ide napríklad o právomoci v oblasti výkonu prieskumu trhu, získavania podkladov a informácií pre Európsku komisiu, prešetrovania možných porušení povinností strážcov prístupu, či spoluprácu pri inšpekciách. „Samotná agenda je pomerne náročná z odborného hľadiska. Bez personálneho posilnenia úrad nebude môcť v tejto agende plniť úlohu efektívneho partnera Európskej komisii a ostatným členským štátom v tejto agende a plnenie jeho úloh bude ohrozené," uviedol úrad.

Strážcovia prístupu

Cieľom aktu o digitálnych trhoch je doplniť presadzovanie práva hospodárskej súťaže na digitálnych trhoch. Nariadenie ustanovuje podmienky, na základe ktorých budú prevádzkovatelia určitých online platforiem kvalifikovaní ako strážcovia prístupu. V prípade strážcov prístupu ide o prevádzkovateľov významných digitálnych platforiem, ktoré predstavujú dôležitú bránu medzi komerčnými používateľmi a spotrebiteľmi, ktorých postavenie im môže poskytnúť právomoc konať ako súkromný tvorca pravidiel, čím sa vytvára úzke miesto v digitálnom hospodárstve. S cieľom riešiť tieto otázky nariadenie stanovuje súbor povinností, ktoré musia strážcovia prístupu dodržiavať, vrátane zákazu správať sa určitým spôsobom.

Viac k témam: Akt Európskej únie (EÚ) o digitálnych trhoch, Novela zákona o ochrane hospodárskej súťaže, Zamestnanci
Zdroj: SITA.sk - Protimonopolný úrad bude mať novú agendu, na šesť nových zamestnancov pýta takmer 210-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 32 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner