08. december 2023
Facebook
utorok, 25 júl 2023 13:00

Generálny pardon už využili státisíce dlžníkov, suma odpusteného penále sa blíži k 100 miliónom eur

Written by 
Rate this item
(0 votes)

25.7.2023 (SITA.sk) - Od začiatku februára priniesol Sociálnej poisťovni tzv. generálny pardon pre dlžníkov príjem desať miliónov eur. Celková suma odpusteného penále predstavuje 97,2 milióna eur.

Odpúšťanie penále

Do odpúšťania penále za podmienky zaplatenia istiny sa zatiaľ zapojilo 684-tisíc dlžníkov. Ide o 272,5 tisíca samostatne zárobkovo činných osôb, takmer 190,4 tisíca dobrovoľne poistených osôb a 220,9 tisíca zamestnávateľov. Informoval o tom generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko. Sociálna poisťovňa v aprílijúli úspešne zrealizovala štyri čiastočné automatické procesy hromadného odpúšťania penále voči odvádzateľom, ktorí spĺňali podmienku pre uplatnenie tzv. generálneho pardonu. V tomto procese bude poisťovňa pokračovať pravidelne každý mesiac až do konca augusta.

Generálny pardon sa týka vyše milióna subjektov

Popri tom poisťovňa pokračuje s adresnou notifikačnou kampaňou voči klientom, na ktorých eviduje aktuálne kontakt a ktorí ešte stále majú možnosť zapojiť sa do tohto procesu oddlžovania. Od začiatku februára sa na Slovensku zaviedol generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne. Ide o odpustenie povinnosti zaplatiť penále za podmienky, že dlžníci poisťovni uhradia dlžné poistné. Penále dlžníkom poisťovňa odpustí vtedy, ak zaplatia celú dlžnú sumu poistného najneskôr do 31. augusta tohto roka. Ako ešte v októbri minulého roka uviedla poslankyňa NR SR za hnutie Sme rodina Petra Hajšelová ako autorka tohto návrhu, generálny pardon sa týka takmer 1,07 milióna subjektov. Ide o 354-tisíc zamestnávateľov, takmer 500-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb a cez 218-tisíc fyzických osôb. Sociálna poisťovňa eviduje voči týmto subjektom penále v celkovej sume 885 miliónov eur a istinu vo výške 600 miliónov eur.

Viac k témam: Generálny pardon, Generálny riaditeľ, Penále, Sociálne, Sociálne poistenie, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: SITA.sk - Generálny pardon už využili státisíce dlžníkov, suma odpusteného penále sa blíži k 100 miliónom eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 33 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner