04. december 2023
Facebook
utorok, 25 júl 2023 21:00

Medzinárodný menový fond zlepšil svoju predpoveď, svetové hospodárstvo má napriek Číne posilniť o tri percentá

Written by 
Rate this item
(0 votes)

25.7.2023 (SITA.sk) - Medzinárodný menový fond (MMF) zlepšil svoju prognózu rastu globálnej ekonomiky napriek tomu, že zotavenie Číny sa spomaľuje. Fond očakáva, že svetové hospodárstvo v tomto roku posilní o tri percentá. Ide o zlepšenie predpovede o 0,2 percentuálneho bodu v porovnaní s aprílovou predikciou, ktorá rátala so zväčšením globálnej ekonomiky o 2,8 percenta. Predpoveď pre rok 2024 MMF nezmenil a odhaduje globálny rast o tri percentá.

Postupné zotavovanie hospodárstva

„Globálne hospodárstvo sa naďalej postupne zotavuje z pandémie a ruskej invázie na Ukrajinu,“ povedal hlavný ekonóm MMF Pierre-Olivier Gourinchas. Ekonomika USA, ktorá je najväčšia na svete, by podľa prognózy fondu mala v tomto roku posilniť o 1,8 percenta a v budúcom o jedno percento. Hrubý domáci produkt Číny podľa MMF sa v tomto roku zväčší o 5,2 percenta, ale v budúcom roku sa tempo jeho rastu spomalí na 4,5 percenta.

Predpoveď pre Nemecko nepoteší

Predpoveď vývoja nemeckej ekonomiky, ako jedinej v rámci veľkých európskych ekonomík, MMF zhoršil. Fond predpovedá, že nemecké hospodárstvo sa v tomto roku zmenší o 0,3 percenta. Znamenalo by to o 0,2 percentuálneho bodu silnejší pokles, ako MMF očakával v apríli. Dôvodom zhoršenia vývoja nemeckého hospodárstva je slabšia produkcia priemyslu, uviedol Medzinárodný menový fond.

Viac k témam: Ekonomický rast, globálny rast, Hospodársky rast
Zdroj: SITA.sk - Medzinárodný menový fond zlepšil svoju predpoveď, svetové hospodárstvo má napriek Číne posilniť o tri percentá © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 30 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner