04. december 2023
Facebook
piatok, 11 august 2023 23:00

Tržby v priemysle začali rásť, vybrané trhové služby zmiernili svoj pokles

Written by 
Rate this item
(0 votes)

11.8.2023 (SITA.sk) - Júnové tržby medziročne stúpli len v dvoch z piatich sledovaných odvetví ekonomiky. Avšak čo je podľa Štatistického úradu SR dôležité, do kladných hodnôt sa vrátil priemysel.

Priemysel zaznamenal v júni medziročný rast

Stavebníctvo zaznamenalo tržby totožné ako pred rokom. Tržby v doprave a skladovaní medziročne strácali len mierne, o niečo viac vo vybraných trhových službách. Priemysel, ako najdôležitejšie odvetvie v štruktúre ekonomiky, zaznamenal v júni medziročný rast tržieb o 2,5 %. Po piatich mesiacoch poklesu tak nastal obrat a tržby začali stúpať prvýkrát od začiatku roka. Celkový vývoj najvýznamnejšie ovplyvnil medziročný rast tržieb vo výrobe dopravných prostriedkov o 21,1 %, vo výrobe koksu a ropných produktov o 43,7 % a vo výrobe strojov o 10,3 %. Výraznejší rast tržieb v priemysle brzdil najmä medziročný pokles v dodávke elektriny a plynu o 28,6 %, vo výrobe výrobkov z gumy a plastu o 23,7 % a vo výrobe kovov o 3,5 %.

Trhové služby evidovali pokles

Vybrané trhové služby v júni evidovali pokles tržieb o 6,2 %, pričom nižšie hodnoty ako pred rokom evidovali už šiesty mesiac po sebe. Výsledok ovplyvnili podľa úradu predovšetkým podielovo rozhodujúce administratívne a iné obchodné činnosti s medziročným prepadom tržieb o 26 %. V poklese sa po šestnástich mesiacoch nepretržitého medziročného rastu ocitli aj činnosti cestovných kancelárií. Najvyšší medziročný rast na úrovni 7,9 % vykázali tržby za architektonické a inžinierske činnosti, ako aj za činnosti v oblasti nehnuteľností o 4 %.

Klesli aj tržby podnikom dopravy a skladovania

Podnikom dopravy a skladovania v júni tržby medziročne klesli o 0,7 %. Späť do poklesu ich stiahlo podľa úradu predovšetkým zníženie tržieb v objemovo najsilnejšej pozemnej doprave vrátane dopravy potrubím o 3,5 %. Naopak, druhé objemovo najsilnejšie skladové a pomocné činnosti v doprave medziročne rástli o 1,6 %. Informačné a komunikačné činnosti si naďalej dlhodobo udržiavajú vysoké tempo rastu tržieb, pričom v júni medziročne stúpli o 14,4 %. Na celkovom pozitívnom výsledku sa najvýraznejšie podieľalo objemovo najsilnejšie počítačové programovanie s medziročným rastom tržieb o 17,1 % a činnosti pre rozhlas a televíziu s rastom o 15,5 %. Stavebné podniky zaznamenali v júni realizované tržby za vlastné výkony na rovnakej úrovni ako pred rokom.

Zdroj: SITA.sk - Tržby v priemysle začali rásť, vybrané trhové služby zmiernili svoj pokles © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 35 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner