04. december 2023
Facebook
piatok, 11 august 2023 23:00

Väčšina odvetví na Slovensku v júni zamestnávala menej ľudí ako pred rokom

Written by 
Rate this item
(0 votes)

11.8.2023 (SITA.sk) - Pokles zamestnanosti v slovenskom hospodárstve pokračoval aj v júni tohto roka. Medziročné zníženie počtu zamestnancov sa prejavilo až siedmich z desiatich sledovaných odvetví ekonomiky.

Priemysel redukoval počty zamestnancov

Priemysel, ktorý je najväčším zamestnávateľským odvetvím, redukoval počty zamestnancov mierne, a to o 0,2 %. Zamestnanosť v tomto odvetví sa pritom znižuje dlhodobo už 16 mesiacov s výnimkou tohtoročného marca. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Najvýraznejší medziročný pokles zamestnanosti zaznamenali činnosti reštaurácií a pohostinstiev a veľkoobchod. V oboch odvetviach pokles prekročil 3 %, pričom vo veľkoobchode klesá počet zamestnaných osôb už od začiatku roka.

Pokles sa prejavil aj v maloobchode

Pokles zamestnanosti od 1,5 % do 1,8 % sa prejavil v maloobchode, vybraných trhových službách a tiež v predaji a oprave motorových vozidiel. Medziročný nárast počtu zamestnancov vykázali stavebníctvo o 1,7 %, informácie a komunikácia o 1,3 % a ubytovanie o 0,3 %. V súhrne za prvý polrok tohto roka sa počet zamestnancov medziročne zvýšil v piatich z desiatich sledovaných odvetví, najviac v ubytovaní o 3,9 %, v stavebníctve o 2,5 % a v informáciách a komunikácii o 2,1 %. Naopak, zamestnanci ubudli vo vybraných trhových službách o 2,7 %, veľkoobchode o 2 %, doprave a skladovaní o 0,5 % a v priemysle o 0,4 %.

Viac k témam: Trh práce, Zamestnanosť na Slovensku
Zdroj: SITA.sk - Väčšina odvetví na Slovensku v júni zamestnávala menej ľudí ako pred rokom © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 36 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner