19. jún 2024
Facebook
nedeľa, 20 august 2023 18:00

Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku sa blíži k magickej hranici, prichádzajú aj z exotickejších krajín

Written by 
Rate this item
(0 votes)

20.8.2023 (SITA.sk) - Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku sa blíži k magickej 100-tisícovej hranici. V júli tohto roka na Slovensku pracovalo 98,4 tisíca cudzincov, čo bolo o 1,2 tisíca osôb viac ako v júni. V porovnaní s júlom minulého roka pritom na Slovensku pracuje o 17,1 tisíca viac cudzincov. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ukrajincov je najviac

Najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú Ukrajinci. Medziročne ich na slovenskom trhu práce pribudlo 7,3 tisíca, čím celkový počet Ukrajincov pracujúcich u nás stúpol na 37,3 tisíca. Počet Srbov pracujúcich na Slovensku sa minulý mesiac oproti júlu minulého roka zvýšil o 772 na 10-tisíc. Spomedzi občanov z krajín Európskej únie bolo na Slovensku najviac Rumunov, ktorých u nás pracovalo 7,3 tisíca, nasledovali Česi so 6,8 tisíca pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo 5,9 tisíca.

Viac ľudí z exotickejších krajín

Na Slovensku pritom pribúdajú aj pracovníci z exotickejších krajín. V minulom mesiaci u nás pracovalo 3,2 tisíca Indov. V porovnaní s júlom minulého roka ich pribudlo viac ako 2,3 tisíca. Výrazne stúpol aj počet pracovníkov z Gruzínska. Kým v júli minulého roka u nás pracovalo 982 Gruzíncov, v minulom mesiaci ich už bolo takmer 1,9 tisíca. Treťou krajinou s razantným nárastom počtu pracovníkov je Kirgizsko. V júli minulého roka nám s nedostatkom pracovnej sily pomáhalo 513 občanov tejto krajiny, v júli tohto roka ich počet vzrástol na 943.

Viac k témam: Cudzinci, Cudzinci z Ukrajiny, Pracovná sila, Zamestnanci, zamestnávanie cudzincov
Zdroj: SITA.sk - Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku sa blíži k magickej hranici, prichádzajú aj z exotickejších krajín © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 44 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner