08. december 2023
Facebook
pondelok, 21 august 2023 12:00

Vyhlásenie pre rodičovský dôchodok treba podať do 31. augusta

Written by 
Rate this item
(0 votes)

21.8.2023 (SITA.sk) - Ak chcú deti podať vyhlásenie pre rodičovský dôchodok, musia tak urobiť do 31. augusta tohto roka. Ide o presmerovanie alebo odopretie rodičovského dôchodku pre tých rodičov, ktorí dosiahnu dôchodkový vek počas budúceho roka.

Vyhlásenie môžete podať aj preventívne

Toto vyhlásenie môžu dotknuté deti podať aj preventívne, ak napríklad nevedia, kedy ich biologický rodič dosiahne dôchodkový vek. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr. Rovnako tak je do 31. augusta tohto roka potrebné stihnúť podať vyhlásenie, ak si dieťa neželá, aby jeho biologický rodič už viac dostával rodičovský dôchodok, ktorý mu Sociálna poisťovňa prvýkrát vyplatila v tomto roku. Jeho výplata sa tak zastaví najskôr od 1. januára 2028.

Tlačivo zrušenie/zmena vyhlásenia

Ak dieťa rodičovi už odoprelo nárok na rodičovský dôchodok, následne zmenilo názor a želá si, aby Sociálna poisťovňa rodičovský dôchodok vyplácala, je možné požiadať o opätovné priznanie odopretého rodičovského dôchodku s využitím tlačiva „zrušenie/zmena vyhlásenia". Ak to dieťa stihne do 31. augusta tohto roka, rodičovi následne Sociálna poisťovňa začne vyplácať rodičovský dôchodok mesačne od 1. januára 2024. Podať, resp. zmeniť či zrušiť vyhlásenie o nároku na rodičovský dôchodok je možné aj online, bez návštevy pobočky – a to priamo v Elektronickom účte poistenca (EUP).  EUP majú zriadený všetci poistenci automaticky a jeho využívanie je bezplatné. Stačí si k nemu aktivovať prístup osobne v pobočke alebo elektronicky cez slovensko.sk. Ak si deti želajú, aby ich biologickí rodičia dostávali rodičovský dôchodok, nie je potrebné urobiť nič. Nárok vznikne, resp. trvá po splnení podmienok automaticky, bez podania žiadosti.Viac k témam: Dôchodcovia, Dôchodkový vek, Dôchodky, rodičovský dôchodok
Zdroj: SITA.sk - Vyhlásenie pre rodičovský dôchodok treba podať do 31. augusta © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 37 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner