21. jún 2024
Facebook
piatok, 08 september 2023 18:00

Únia miest Slovenska žiada zmeniť nastavenie v čerpaní eurofondov, obce ich chcú využívať efektívnejšie

Written by 
Rate this item
(0 votes)

8.9.2023 (SITA.sk) - Mestá žiadajú zmeniť neefektívne nastavenie procesov v čerpaní eurofondov, aby ich mohli využívať efektívnejšie.

Ukončenie súčasného programového obdobia

Únia miest Slovenska (ÚMS) v piatok rokovala s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) o riešení ťažkostí s ukončením súčasného programového obdobia. Zároveň posúdili koordináciu využívania európskych zdrojov v novom programovom období, v ktorom sú oprávnení príjemcovia samosprávy. „Tieto finančné zdroje často zostávajú na jednotlivých rezortoch a prechádzajú do tzv. dopytových výziev, čo mestám sťažuje ich dostupnosť a využitie. Ide pri tom o desiatky miliónov eur,“ informovala hovorkyňa a poradkyňa pre komunikáciu klimatickej krízy ÚMS Daniela Piršelová. Štátna tajomníčka ministerstva investícií Barbora Lukáčová upozornila, že aktuálne ide o európske zdroje, ktoré spadajú najmä pod Ministerstvo životného prostredia SR. Dotýkajú sa hlavne opatrení pre riešenie klimatickej zmeny v mestách, čo má priamy vplyv na zdravie, bezpečnosť a kvalitu života obyvateľov.

Efektívne čerpanie eurofondov je zásadná vec

ÚMS pripomenula, že efektívne čerpanie eurofondov, aj v tejto téme, je pre mestá zásadná vec. Realizácia projektov z týchto zdrojov významne podporuje udržateľný rozvoj našich miest a celého Slovenska. „ÚMS sa so zástupcami MIRRI dohodla na pokračovaní spolupráce pri nastavovaní efektívnejšieho procesu pre čerpanie európskych zdrojov pre konkrétne projekty predovšetkým smerom k rezortu životného prostredia v súvislosti s riešením klimatickej a energetickej krízy v mestách,“ dodala Piršelová.

Viac k témam: Čerpanie eurofondov, Eurofondy, Projekty, Samosprávy
Zdroj: SITA.sk - Únia miest Slovenska žiada zmeniť nastavenie v čerpaní eurofondov, obce ich chcú využívať efektívnejšie © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 37 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner