23. júl 2024
Facebook
sobota, 09 september 2023 12:00

Africká únia sa stala stálym členom G20, oznámil to indický premiér Naréndra Módí

Written by 
Rate this item
(0 votes)

9.9.2023 (SITA.sk) - Africkej únii udelili stále členstvo v skupine najväčších ekonomík sveta G20. Na začiatku summitu zoskupenia v indickom Naí Dillí to oznámil indický premiér Naréndra Módí. Africká únia je po Európskej únii druhým regionálnym blokom, ktorý má stále členstvo v G20. „Pozývam zástupcu Africkej únie, aby zaujal svoje miesto ako stály člen G20,“ povedal Módí po tom, ako si potriasol rukou a objal sa s terajším predsedom bloku, prezidentom Komor Azalim Assoumanim.

Hľadanie konkrétnych riešení

Módí sa usiluje dať tohtoročným summitom hlas globálnemu juhu a členstvo Africkej únie je silný krok týmto smerom. Stále členstvo 55-členného bloku malo širokú podporu. Indický premiér počas otvárania summitu povedal prítomným lídrom, že musia nájsť „konkrétne riešenia“ rozšírených problémov, ktoré podľa neho pramenia z „vzostupov a pádov v globálnej ekonomike, rozdelenia medzi severom a juhom, priepasti medzi východom a západom“ a ďalších otázok, ako je terorizmus, kybernetická bezpečnosť, zdravotná a vodná bezpečnosť.

Riešenie potrieb rozvojového sveta

Pravdepodobne odkázal aj na vojnu na Ukrajine, aj keď sa vyhýbal uvedeniu všetkých zúčastnených krajín. India sa na summite snaží upriamiť väčšiu pozornosť na riešenie potrieb rozvojového sveta, hoci, ako konštatuje agentúra AP, nie je možné oddeliť mnohé otázky, ako je potravinová a energetická bezpečnosť, od európskeho konfliktu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Na agende víkendového stretnutia sú otázky kritické pre rozvojové krajiny vrátane alternatívnych palív, efektívneho využívania zdrojov, vývoja spoločného rámca pre digitálnu verejnú infraštruktúru, potravinovej bezpečnosti či klimatickej zmeny.
Samit sa koná bez prítomnosti prinajmenšom pätiny lídrov G20. Vodcovia Ruska a Číny sa rozhodli neprísť, rovnako aj mexický prezident. Španielsky premiér zase nemohol prísť pre COVID-19.


Viac k témam: Indický premiér, rusko-ukrajinský konflikt, Summit G20, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Africká únia sa stala stálym členom G20, oznámil to indický premiér Naréndra Módí © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 36 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner