21. máj 2024
Facebook
streda, 13 september 2023 13:00

Vláda schválila opatrenia na zlepšenie finančnej situácie dôchodcov v hmotnej núdzi

Written by 
Rate this item
(0 votes)

13.9.2023 (SITA.sk) - Vláda Ľudovíta Ódora zlepší finančnú situáciu dôchodcov, ktorí sa nachádzajú v hmotnej núdzi. Kabinet schválil nariadenie, ktoré reaguje na zvýšenú mieru inflácie a vysoký rast cien energií.

Nezníži sa pomoc v hmotnej núdzi

Suma, o ktorú sa v tomto roku zvýšili dôchodky, úrazová renta, pozostalostná úrazová renta a rodičovský príspevok, sa pre osoby v hmotnej núdzi nebude považovať za príjem. Zámerom rezortu práce je, aby sa vzhľadom na zvýšenie dôchodkov neznižovala pomoc v hmotnej núdzi, resp. táto pomoc nezanikla. „Za príjem na účely posúdenia a poskytnutia pomoci v hmotnej núdzi sa bude považovať výška napríklad dôchodkovej dávky platná do 31. decembra 2022, teda bez jej zvýšenia od 1. januára 2023, resp. vo výške, ktorá bola prvýkrát priznaná v roku 2023," uviedlo ministerstvo práce.

Jednorazová inflačná pomoc

Druhým opatrením je, aby vyplatenie jednorazovej inflačnej pomoci nemalo žiaden negatívny vplyv na poskytovanie peňažných príspevkov na kompenzáciu. Ide o tzv. inflačnú pomoc vyplatenú jednorazovo v niektorých mesiacoch v minulom roku, a to prostredníctvom opakovaného príspevku náhradnému rodičovi, pomoci v hmotnej núdzi, peňažného príspevku na opatrovanie a náhradného výživného. Túto pomoc poskytol osobám štát z dôvodu výraznej inflácie, ktorá vznikla v dôsledku nepriaznivej pandemickej situácie, ako aj v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine.

Viac k témam: Ceny energií, Dôchodcovia, Inflácia, Inflačná pomoc pre dôchodcov, pomoc v hmotnej núdzi, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: SITA.sk - Vláda schválila opatrenia na zlepšenie finančnej situácie dôchodcov v hmotnej núdzi © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 39 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner