29. november 2023
Facebook
utorok, 03 október 2023 09:00

Príchod vysokokvalifikovanej pracovnej sily na Slovensko bude ľahší, mení sa podmienka vzdelania

Written by 
Rate this item
(0 votes)

3.10.2023 (SITA.sk) - Od začiatku októbra sa začína uplatňovať opatrenie, ktoré má pomôcť prilákať a uľahčiť príchod vysokokvalifikovanej pracovnej sily z tretích krajín na slovenský pracovný trh.

Vládou schválený návrh

Opatrenie vzniklo po dohode so sociálnymi partnermi na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR. Návrh schválila v septembri vláda bez jeho predchádzajúceho prerokovania s príslušnými orgánmi a inštitúciami v pripomienkovom konaní. „Dôvodom je naliehavosť potreby jeho schválenia, ktorá vyplýva z potreby odstránenia bariér pre vysokokvalifikovanú pracovnú silu, ktorá bude zamestnaná v zamestnaniach s mimoriadnym významom pre hospodárstvo Slovenska," zdôvodnilo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Znížená úroveň požadovaného vzdelania

Novelizáciou nariadenia vlády sa od októbra znižuje úroveň dosiahnutého vysokoškolského vzdelania štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí budú zamestnaní u zamestnávateľa na Slovensku v zamestnaniach s vysokou pridanou hodnotou. Po novom bude stačiť ukončenie trojročného vysokoškolského štúdia. „V mnohých krajinách veľký počet absolventov ukončuje vzdelanie zamerané napríklad na informačné technológie ukončením prvého stupňa vysokoškolského vzdelania s bakalárskym titulom a v ďalších stupňoch vysokoškolského vzdelania pokračujú len tí študenti, ktorí sa chcú venovať vede, výskumu alebo učiteľstvu v tejto oblasti," uviedlo ministerstvo práce.

Viac k témam: Pracovná sila, slovenský pracovný trh, Sociálne, Vysokoškoláci
Zdroj: SITA.sk - Príchod vysokokvalifikovanej pracovnej sily na Slovensko bude ľahší, mení sa podmienka vzdelania © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 28 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner