13. apríl 2024
Facebook
sobota, 24 február 2024 11:00

Blanár potvrdil v Indii záujem Ficovej vlády budovať a posilňovať obchodné vzťahy s krajinami aj mimo EÚ

Written by 
Rate this item
(0 votes)

24.2.2024 (SITA.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) vystúpil s prejavom na medzinárodnej konferencii Raisina Dialogue 2024 v Indii. Priblížil tak slovenský pohľad na dopady regionálnych kríz, vojen či prírodných faktorov na otvorené a na export orientované ekonomiky.

Budovanie partnerstiev

Minister zároveň potvrdil záujem vlády Roberta Fica (Smer-SD) budovať a posilňovať obchodné vzťahy s krajinami aj mimo Európskej únie. „Pre menšie štáty, ktorých HDP silne závisí od exportu, je systém medzinárodného obchodu založený na pravidlách a vzájomnom rešpekte kľúčom k rastu a prosperite. Slovensko ako tretia najotvorenejšia ekonomika OECD musí aktívne vytvárať priestor pre domáce podniky v zahraničí a budovať partnerstvá s perspektívnymi trhmi i mimo Európsku úniu," uviedol Blanár vo svojom prejave. Zobraziť fotogalériu k článku:
Návšteva a rokovanie Blanára v Indii (fotografie)

Asertivita veľkých ekonomík

Súčasne diskutoval aj o otázkach znižovania rizík s partnermi z Austrálie, Českej republiky, Mexika a Talianska. Účastníci panelovej diskusie poukázali aj na rastúcu asertivitu veľkých ekonomík, ktoré využívajú protekcionizmus a prístup k dodávateľsko-odberateľským reťazcom na asertívne presadzovanie svojich záujmov a ochranu svojho trhu. Podľa Blanára je dôležité chrániť globálny voľný obchod, no popri tom presadzovať suverénne národnostné záujmy.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Zahraničná cesta
Zdroj: SITA.sk - Blanár potvrdil v Indii záujem Ficovej vlády budovať a posilňovať obchodné vzťahy s krajinami aj mimo EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 29 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner