19. júl 2024
Facebook
utorok, 23 apríl 2024 13:00

Nezamestnanosť sa blíži k rekordne nízkym číslam, druhý mesiac po sebe rástol aj počet zamestnaných cudzincov

Written by 
Rate this item
(0 votes)

23.4.2024 (SITA.sk) -

  • aktualizované 23. apríla, 11:58
Počet nezamestnaných aj v marci mierne poklesol. Miera nezamestnanosti zostala na rovnakej úrovni ako vo februári, a to 6 %. Odtok uchádzačov o zamestnanie z evidencie naďalej prevyšuje prítok do evidencie, čo spôsobilo rekordne nízky počet ľudí bez práce. Najväčší nesúlad medzi požadovanými zručnosťami a disponibilnými uchádzačmi bol zaznamenaný v priemysle. Z neho prichádza najviac nových registrácii nezamestnaných, ale je tu aj najväčší počet voľných pracovných pozícií, predovšetkým ako operátor vo výrobe.

Voľné  miesta presiahli hranicu 80-tisíc

Počet voľných pracovných miest presiahol 88-tisíc. Zároveň druhý mesiac po sebe rástol aj počet zamestnaných cudzincov. Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU) dosiahol v marci 2024 úroveň 3,88 percenta a medziročne klesol až o 0,41 percentuálneho bodu, v porovnaní s februárom o 0,04 percentuálneho bodu. Nezamestnanosť podľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny SR medzimesačne klesala v takmer všetkých krajoch. Nárast o štyri stotiny percenta zaznamenal iba Banskobystrický kraj. Celkový počet uchádzačov o zamestnanie sa v marci ustálil na 167 493, čo je najnižšia hodnota od decembra 2019. Vo februári a marci klesol počet ľudí bez práce takmer o päť a pol tisíca. Počet nezamestnaných vo veku do 29 rokov bol v marci dokonca najnižší od roku 2012. 

Dobrá správa pre ekonomiku

„Takáto mobilizácia nezamestnaných je dobrá správa pre ekonomiku, ktorá pre svoj rast akútne potrebuje pracovnú silu. V poslednej dobe sme spustili, či avizovali spustenie viacerých projektov na podporu zamestnanosti tak, aby sme v hospodárstve maximálne využili domácu pracovnú silu,“ vyhlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Počet uchádzačov o zamestnanie vo veku do 29 rokov dosiahol v marci úroveň 37 323. Medzimesačne klesol o 718, medziročne o 1 658 osôb. Je to najnižšia evidovaná hodnota od roku 2012, kedy rezort práce začal centrálne sledovať tento údaj.

Známky dvojrýchlostnej ekonomiky

V období pred pandémiou sa počet uchádzačov do 29 rokov pohyboval tesne pod 40-tisícovou hranicou. Ekonomika podľa analytika Ľubomíra Koršňáka stále vykazuje známky dvojrýchlostnej ekonomiky. „Dôsledky energetickej krízy brzdia aktivitu časti ekonomiky, ktorá čoraz vo väčšej miere dodáva i nových nezamestnaných. Tí sa však na úradoch práce zvyčajne dlho neohrejú v priebehu pár týždňov až mesiacov sa im darí nájsť uplatnenie na trhu práce," vyhlásil analytik Koršňák. Relatívne vysoká zásoba voľných pracovných miest v kombinácií s ekonomickým rastom relatívne náročným na pracovnú silu, by podľa neho mali aj naďalej brániť masívnemu nárastu miery nezamestnanosti.

Starnutie populácie

„Väčším problémom pre domáci trh práce bude v nasledujúcich rokoch starnutie populácie a postupný pokles ekonomicky aktívnej populácie. Na prelome rokov tento problém zvýraznili masívne odchody do predčasného dôchodku," doplnil Koršňák. Najmä ekonomicky silnejší západ krajiny tak bude podľa jeho slov naďalej zápasiť s nedostatkom pracovníkov. Ďalší pokles miery nezamestnanosti bude spomaľovať aj nesúlad medzi štruktúrou dopytu po pracovnej sile a jej ponuky, a to či už v smere kvalifikácie, tak v smere regionálnej disproporcie.

Viac k témam: Cudzinci, Miera nezamestnanosti, minister práce, Minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, Nezamestnanosť, Sociálne, Voľné pracovné miesta
Zdroj: SITA.sk - Nezamestnanosť sa blíži k rekordne nízkym číslam, druhý mesiac po sebe rástol aj počet zamestnaných cudzincov © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 26 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner