19. júl 2024
Facebook
streda, 24 apríl 2024 16:00

SaS: Zákon o strategických investíciách a verejnom obstarávaní sú nebezpečné, na ich dôsledky doplatíme všetci (video)

Written by 
Rate this item
(0 votes)

24.4.2024 (SITA.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozornila na riziká parlamentom schváleného zákona o strategických investíciách a novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorá prešla cez prvé čítanie. Oba zákony sú podľa liberálov nebezpečné, sú nastavené totálne proti Slovensku a na ich dôsledky doplatíme všetci.

Za škodu zaplatíme všetci

Zákon o strategických investíciách prináša novinku, že za zlé rozhodnutia ponesie zodpovednosť štát, teda my všetci, a nie ten, kto ich urobil,“ povedala poslankyňa Národnej rady SR Mária Kolíková (SaS). Môže ísť podľa nej napríklad o predražené projekty, zle vybraného dodávateľa či zle vybraný projekt. „Už nebude existovať žiadna prekážka, aby koalícia robila rozhodnutia v prospech jej kamarátov a za škodu zaplatíme my všetci,“ myslí si poslankyňa a exministerka spravodlivosti. Ako dodala, ide o zlé riešenie pre štát.

Z extrému do extrému

Veľké infraštruktúrne projekty sú podľa poslanca a bývalého predsedu SaS Richarda Sulíka problémom, ale faktom je, že ich prípravu treba zrýchliť. „No riešenie vlády je riešené z extrému do extrému, čo môže mať skutočne negatívne následky,“ uviedol. Štandardne rozhodujú o cestách obce, stávajú sa aj chyby no podľa bývalého ministra hospodárstva vláda nemôže hneď pri prvom probléme, ako bolo Vajanského nábrežie v Bratislave, meniť zákon.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Novela zákona o verejnom obstarávaní

Ďalšou mínou je podľa SaS novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorej zmena spočíva v znížení štandardu, ako sa bude dohliadať na dodávateľov. Mária Kolíková poznamenala, že v prípade zmlúv od 100 do 250-tisíc eur sa nebude riešiť register partnerov verejného sektora, a tak nebudeme vedieť, kto je za spoločnosťou, ktorá podpísala zmluvu so štátom. „Koalícii nejde v žiadnom prípade o transparentnosť,“ tvrdí poslankyňa.

Daň za urýchlené procesy

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) povedal, že v mnohých prípadoch bude verejné obstarávanie do 50-tisíc eur vylúčené, resp. bude dobrovoľné. Napríklad, menšie samosprávy nebudú mať žiadne povinnosti niečo obstarávať, pretože v prípade väčšiny vecí nebudú musieť už viac postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní. „Keď budú chcieť štátne orgány napríklad stráženie od firmy Bonul, nebudú musieť klasicky obstarávať, len sa obstarávanie zverejní, oslovia sa traja dodávatelia a na základe dohody sa vyberie ten, ktorého si obstarávateľ želá. Zjednoduší sa tak svojvoľné rozhodovanie o verejných zdrojoch,“ dodal Ondrej Dostál. Podľa neho to bude daň za to, že sa urýchlia procesy pri verejnom obstarávaní, ktoré buď ani nebude alebo keď bude, bude len formálne, drahšie a menej kvalitné.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela zákona o verejnom obstarávaní
Zdroj: SITA.sk - SaS: Zákon o strategických investíciách a verejnom obstarávaní sú nebezpečné, na ich dôsledky doplatíme všetci (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 30 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner