10. júl 2020
Facebook

9.7.2020 (Webnoviny.sk) - Meghan, vojvodkyňa zo Sussexu, vo štvrtok požiadala súd, aby zabránil novinám Mail on Sunday vo zverejnení mien jej piatich priateliek, ktoré ju vlani obraňovali v anonymnom rozhovore pre americký magazín People. Ten v súčasnosti súvisí s jej žalobou na bulvárne noviny Mail on Sunday a ich vydavateľa Associated Newspapers za články s úryvkami "súkromného a dôverného" listu, ktorý Meghan napísala otcovi niekoľko mesiacov po svadbe s princom Harrym v roku 2018.

Noviny sa mali vyhrážať

Vojvodkyňa Meghan vo svojej svedeckej výpovedi podanej na britskom vyššom súde uvádza, že sa noviny vyhrážali zverejnením mien piatich žien, ktoré sa s People zhovárali anonymne, no sú menované v súdnych dokumentoch v rámci jej žaloby. Noviny sa podľa jej slov zverejnením snažia dosiahnuť zisk a odviesť pozornosť od pointy prípadu, pričom ohrozujú emočnú a mentálnu pohodu jej priateliek, ktoré majú právo na súkromie. Noviny vo vyhlásení uviedli, že nemajú vôbec v úmysle cez víkend zverejniť mená žien, hoci nevidia dôvod, prečo ich utajovať, keď sú "ich dôkazy v centre prípadu". Preto by mal podľa nich o utajenosti mien rozhodnúť súd. Meghan v žalobe obviňuje noviny a vydavateľa z porušenia autorských práv, zneužitia súkromných informácií a porušenia britského zákona na ochranu osobných údajov.

Žalovaní vinu popierajú

Zástupcovia žalovaných však vinu popierajú a argumentujú, že zverejnenie listu vojvodkyne Thomasovi Markleovi prišlo v reakcii na "jednostranný" článok v People, ktorý obsahoval rozhovor s blízkymi priateľkami a spomínal aj daný list. To podľa právnikov znamená, že bol vo verejnej doméne. Noviny tiež argumentujú, že "o kráľovskú rodinu a činnosti, správanie sa a štandardy správania sa jej členov je obrovský a legitímny verejný záujem" a to sa netýka iba ich verejného vystupovania, ale aj "ich osobných a rodinných vzťahov, pretože tieto sú neoddeliteľnou súčasťou správneho fungovania monarchie".

Viac k témam: bulvár, žaloba
Zdroj: Webnoviny.sk - Vojvodkyňa Meghan chce zabrániť zverejneniu mien priateliek z jej žaloby na bulvárne noviny © SITA Všetky práva vyhradené.

9.7.2020 (Webnoviny.sk) - Čečenský líder Ramzan Kadyrov obvinil z nedávnej vraždy Čečena v Rakúsku, ktorý ho kritizoval, a ďalších zabití etnických Čečenov v Európe zahraničné tajné služby. Vodca ruskej republiky na blogu poprel svoju účasť na rakúskom incidente a uviedol, že muž, ktorého zabili cez víkend neďaleko Viedne, sa stal obeťou "tajných služieb pracujúcich proti Rusku a mne". Ako sa ďalej vyjadril, zahraniční špióni ho chcú vraždami etnických Čečenov v Európe skompromitovať a tiež pošpiniť dobré meno Ruska.

Rusi bez komentára

Kadyrov vyhlásil, že zahraničné tajné služby vedia, že "Čečeni dovedú na zodpovednosť tých, čo ich urážali, aj po desaťročiach". "Je to paradox - zabijaci najatí tajnými službami zachránia tých psov od hanebného zodpovedania sa za každé ich slovo," uviedol a zároveň varoval Čečenov v zahraničí pred tým, aby sa stali "spotrebným materiálom" pre zahraničné tajné služby inak ich "stretne rovnaký osud a budú z toho viniť Kadyrova a jeho tím". Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Kadyrovovo vyhlásenie nekomentoval.

Obeť nemenovali

Rakúska polícia obeť vraždy nemenovala, no podľa ruských médií je to Mamichan Umarov, ktorý sa na svojom blogu nazýval Anzor z Viedne. Ruské médiá informovali, že nedávno nahral na internet video, kde oplzlými výrazmi kritizoval Kadyrova. Polícia prípad vyšetruje ako možnú politickú vraždu a pre podozrenia z účasti na vražde zatkla dvoch etnických Čečenov. V utorok proti vražde protestovala pred ruským veľvyslanectvom vo Viedni skupina Čečenov.

Zavraždení oponenti

Sobotňajší prípad je jedným z viacerých v ostatných rokov. Nemeckí prokurátori v júni obvinili Rusa z vraždy etnického Čečena z Gruzínska. Vraždu, ktorá sa odohrala vlani v Berlíne, si podľa nich objednali ruské úrady. Vo februári zase vo francúzskom Lille našli dobodaného Imrana Alijeva, ktorý mal na službe YouTube kanál kritizujúci Kadyrova. V tom istom mesiaci zase vo Švédsku napadli ďalšieho čečenského disidenta Tumsa Abdurachmanova.

Viac k témam: vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Čečenský líder Ramzan Kadyrov hádže vinu za vraždy jeho kritikov na zahraničné tajné služby © SITA Všetky práva vyhradené.

9.7.2020 (Webnoviny.sk) - Nezvestného starostu Soulu našli po rozsiahlej pátracej operácii mŕtveho. Park Won-sun, ktorý mal na krku podozrenia zo sexuálneho obťažovania, sa ráno rozlúčil so svojou dcérou slovným odkazom podobným "poslednej vôli" a odišiel z domu. Polícia našla jeho telo v blízkosti tradičnej reštaurácie na severe Soulu viac než sedem hodín po tom, čo odštartovala intenzívne pátranie.

Stovky pátračov

V rámci neho zmobilizovala okolo 600 policajtov a hasičov, drony a psov a prehľadávala kopce, kde naposledy zachytila signál jeho mobilného telefónu. Ten bol medzičasom vypnutý. Starostovo zmiznutie nahlásila polícii práve jeho dcéra. Predstaviteľ miestneho magistrátu rovnako potvrdil, že Pak z neznámych dôvodov neprišiel vo štvrtok do práce a museli mu preto zrušiť celý program a všetky plánované stretnutia.

Dlhoročný aktivista

Park, právnik a dlhoročný občiansky aktivista, sa stal starostom hlavného mesta Južnej Kórey v roku 2011. V úrade bol už svoje tretie a zároveň posledné funkčné obdobie. Ako člen liberálnej Demokratickej strany prezidenta Mun Če-ina bol považovaný za potenciálneho kandidáta liberálov do nadchádzajúcich prezidentských volieb v roku 2022.

Viac k témam: pátranie, sexuálne obťažovanie, starosta
Zdroj: Webnoviny.sk - Nezvestného starostu Soulu našli mŕtveho, bol podozrivý zo sexuálneho obťažovania © SITA Všetky práva vyhradené.

9.7.2020 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 9. júla 18:32
Poslanci vo štvrtok definitívne schválili balíček opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu. Materiál podporilo 91 poslancov, zdržali sa 35 zákonodarcov, proti bolo 16. O "lex korone" pritom parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní, zmeny ešte musí odobriť prezidentka Zuzana Čaputová. Podľa Ministerstva hospodárstva SR je hlavným cieľom opatrení podpora podnikateľského sektora v čase útlmu spôsobeného pandémiou COVID-19 a zároveň rýchle naštartovanie hospodárstva po uvoľnení prijatých opatrení.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Materiál obsahuje opatrenia administratívnej povahy, odstraňujú sa ním zbytočné byrokratické ustanovenia v jednotlivých zákonoch, zrušujú sa viaceré povinnosti, odstraňujú prekážky v podnikaní a znižujú náklady pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov. Ako pri prerokovaní zákona uviedol vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík, vďaka nemu príde na Slovensku k masívnemu zlepšeniu podnikateľského prostredia.

Na jeseň príde druhé kilečko

"Ide o 114 opatrení, ktoré síce pozostávajú z drobností, ale pointa je v tom, že v sume spravia významný krok vpred v kvalite nášho podnikateľského prostredia," skonštatoval. Zároveň zopakoval, že na jeseň pripravia druhé "kilečko". "Veľmi dôležité je pohnúť sa z miesta a vyslať jasný a silný signál podnikateľom," zhodnotil. Podľa šéfa hospodárskeho výboru Petra Kremského (OĽaNO) tento deň jasne ukazuje, že táto koalícia má silný ťah na bránku, pokiaľ ide o zlepšenie podnikateľského prostredia. “Tieto korona časy stáli podnikateľov veľa síl, peňazí, energie a aj týmto by sme im chceli povedať, že za nimi stojíme," zhodnotil.

Studené obklady namiesto liečby

Opozícia podrobila materiál kritike. Podľa bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu nemá vláda žiadny plán ako naštartovať ekonomiku. "Namiesto toho sa zamerala na kozmetické zmeny a ponúka ekonomike namiesto účinnej liečby iba studené obklady," mysli si Žiga. Predstavené opatrenia označil za banálne a aktuálnemu vedeniu rezortu hospodárstva vytkol, že neboli ani prediskutované. "Je to žalostné. Bojovať proti historicky najväčšiemu prepadu ekonomiky odstraňovaním byrokratických povinností je absurdné," odkázal Žiga svojmu nástupcovi.

Pandémia hospodárskeho typu

Bývalý premiér Peter Pellegrini upozornil, že pred Slovenskom je aktuálne "pandémia hospodárskeho typu" a očakával by, že aktivity vlády budú smerovať k masívnej záchrane a podpore slovenskej ekonomiky. "Čoho sme svedkami? Predseda vlády mal viac ako hodinu tlačovku o tom, že v pondelok budú rokovať," poznamenal. Prijaté opatrenia sú podľa Pellegriniho síce "fajn" a uľahčia život podnikateľom, avšak ekonomika si podľa neho v súčasnej situácii vyžaduje zásadnejšie rozhodnutia a opatrenia. "Toto stačiť nebude," uzavrel.

Ruší sa množstvo pokút

Súčasťou balíčka je napríklad zvýšenie hranice pre povinné finančné audity, zrušenie povinných auditov pri zvyšovaní základného imania či zjednodušenie energetických auditov. Ministerstvo tiež znižuje alebo ruší množstvo pokút, podnikateľom dáva v prípade menších prehreškov "druhú" šancu zo strany Slovenskej obchodnej inšpekcie, ruší duplicitné nahlasovanie zdravotným poisťovniam. Podnikateľov čakajú zmeny aj pri komunikácii s Úradom verejného zdravotníctva SR, ale aj menej oznamovacích povinnosti vo vzťahu k Sociálnej poisťovni. Na menej byrokracie sa môžu tešiť cestovné kancelárie, zmeny nastanú aj pri reklamáciách. Prostredníctvom zákona sa zároveň odpustí bankám platenie bankového odvodu. Práve prítomnosť tohto opatrenia bola dôvodom, prečo opozícia materiál kritizovala a opozičná strana Smer-SD ako aj Ľudová strana Naše Slovensko ho odmietla podporiť.

Žiga navrhoval zníženie poplatkov

Ich predstavitelia žiadali, aby táto zmena bola z balíčka vypustená alebo aspoň vyčlenená na samostatné hlasovanie. Napokon však ostal súčasťou materiálu. Poslanec Peter Žiga v rámci rozpravy v druhom čítaní zase predložil návrh, aby vláda zabezpečila, že súčasťou dohody bude aj podstatné zníženie poplatkov klientov bánk. Počas rokovania bolo k materiálu prijatých 50 pozmeňujúcich návrhov. Podľa ministra hospodárstva ide vo väčšine prípadov o "technické záležitosti". Okrem iného sa týkali zmien pri vyrovnávaní rozdielov pri platení preddavkov na daň z príjmov a úpravy odkladu lehôt v oblasti automatickej výmeny informácií o finančných účtoch o tri mesiace.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Lex korona
Zdroj: Webnoviny.sk - Sulíkovo kilečko prešlo parlamentom, poslanci schválili lex korona na pomoc podnikateľom © SITA Všetky práva vyhradené.

9.7.2020 (Webnoviny.sk) - Ruská polícia uskutočnila vo štvrtok razie v kanceláriách a bytoch viacerých opozičných aktivistov, ktorí viedli kampaň proti ústavným zmenám, ktoré umožnia prezidentovi Vladimirovi Putinovi vládnuť až do roku 2036. Agenti prehľadali byt moskovskej mestskej poslankyne Julije Galjaminovej, ako aj pracoviská a domovy ďalších aktivistov, ktorí sa zúčastnili na kampani "Nie!" týkajúcej sa ústavného referenda.

Razie pred protestmi

V ňom 78 percent voličov schválilo zmeny, ktoré zaručia Putinovi v prípade víťazstva vo voľbách dve ďalšie funkčné obdobia. Razie sa uskutočnili pred protestmi proti ústavným zmenám, ktoré aktivisti plánovali v Moskve a Petrohrade na budúcu stredu.

Povolenie nedostali

Úrady im však odmietli vydať povolenie, pričom sa odvolali na zákaz zhromažďovania sa počas pandémie koronavírusu. Vyšetrovatelia prehľadali aj sídla mediálnej platformy MBK Media a neziskovej organizácie Open Russia, ktoré financuje ruský oligarcha a odporca Putina Michail Chodorkovskij, a zadržali niekoľko aktivistov.

Viac k témam: policajná razia, zmena ústavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruská polícia vykonala raziu u aktivistov, ktorí sú proti ústavným zmenám prezidenta Putina © SITA Všetky práva vyhradené.

9.7.2020 (Webnoviny.sk) - Poslankyňa Jana Cigániková (SaS) v rozprave k zmenám pravidiel o interrupciách poslancom, ktorí reagovali na jej vystúpenie v pléne parlamentu, povedala, že chlapi hovoria, ako sa majú ženy správať. Podľa nej väčšina žien ide na interrupcie preto, lebo „chlap ujde“. Odmietla, aby sa ženy vnímali ako „schránky na rodenie detí“.

Adresná pomoc

Poslanec Ján Herák (OĽaNO) uviedol, že cieľom nie je obmedzovať prístup k umelému prerušeniu tehotenstva, ale je o adresnej pomoci a Slovensko posunie prorodinným smerom. Nezaradený poslanec sa Cigánikovej spýtal, či by bola ochotná podstúpiť zákrok umelého prerušenia tehotenstva, ak ho považuje za bezpečný. Poslanec Marian Kotleba (ĽSNS) sa poslankyne pýtal, čo „vás tlačí do toho, poďme zabíjať deti“. Novela zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne poslancov Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) podľa poslankyne Anny Záborskej prináša okrem iného zavedenie nových podporných a sociálnych opatrení v snahe predísť umelému prerušeniu tehotenstva. Poslanci chcú presadiť, aby žena mala dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín navrhujú 96 hodín. Návrh zákona predpokladá detailnejší zber informácií o dôvodoch potratov.

Zákaz reklamy

Zakázať sa má komerčná reklama na umelé potraty. Povinnou má byť druhá lekárska správa pri indikácii ohrozenia zdravia života matky alebo počatého dieťaťa. Podľa Cigánikovej sa vzhľadom na ťažšiu dostupnosť k lekárom špecialistom môže stať, že pre dve povinné správy sa žena nakoniec na interrupciu nedostane. Ako ďalej povedala, podstatou návrhu OĽaNO je oslabiť práva žien. Poukázala na formuláciu v návrhu, že zákon ustanovuje podmienky umelého ukončenia tehotenstva so zreteľom na ochranu plodu. „Žena nám z toho akosi vypadla,“ poznamenala Cigániková. Okrem iniciatívy poslancov hnutia OĽaNO sú v programe schôdze ďalšie tri návrhy týkajúce sa interrupčnej legislatívy z dielne nezaradených poslancov a strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

Viac k témam: interrupcia, potrat, umelé prerušenie tehotenstva
Zdroj: Webnoviny.sk - Ženy nie sú schránky na rodenie detí, vyhlásila poslankyňa Cigániková k téme interrupcií © SITA Všetky práva vyhradené.

9.7.2020 (Webnoviny.sk) - Poslanci Národnej rady SR (NR SR) nezvolili na ôsmy pokus predsedu opozičnej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu do čela parlamentného výboru na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva. Kotleba získal 50 zo 123 platných hlasov poslancov, pričom na zvolenie do čela výboru je potrebné získať nadpolovičnú väčšinu hlasujúcich. Vedenie výboru podľa dohody medzi parlamentnými stranami patrí opozícii.

Sloboda sa vzdal

V predchádzajúcej tajnej voľbe bol za predsedu výboru zvolený Radovan Sloboda (SaS). Ten sa však na ustanovujúcej schôdzi výboru, ktorá sa konala 29. apríla, tejto funkcie vzdal. Svoju kandidatúru odôvodňoval „rozchodením" výboru, ktorý musí zvolať jeho predseda a ten následne zvolí svojich podpredsedov.

Dvaja podpredsedovia

Za podpredsedov výboru, ktorí ho budú zvolávať a riadiť až do voľby nového predsedu, boli zvolení Zuzana Šebová (Sme rodina) a Peter Vons (OĽaNO). Parlamentné politické strany si podelili výbory v parlamente v pomere 12 ku 7 v prospech koalície. Vedenie výboru NR SR na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva patrí podľa dohody opozícii.

Viac k témam: parlamentný výbor na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva
Zdroj: Webnoviny.sk - Kotleba ani na ôsmykrát nebol zvolený do čela výboru na kontrolu vojenského spravodajstva © SITA Všetky práva vyhradené.

9.7.2020 (Webnoviny.sk) - Hasiči momentálne zasahujú pri požiari podkrovného bytu v Zemianskych Kostoľanoch v okrese Prievidza, ktorý vypukol tesne po štvrtej hodine popoludní. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru. Hasičom sa požiar podarilo dostať pod kontrolu. Momentálne rozoberajú strešnú konštrukciu a dohášajú skryté ohniská. Z dvojpodlažnej bytovky museli evakuovať všetkých obyvateľov ešte pred príchodom hasičov. Dve osoby, ktoré utrpeli zranenia rôzneho rozsahu, boli prevezené do nemocnice. Pri udalosti zasahovali profesionáli z Prievidze, Trenčína a členovia DHZO Bystričany a Kamenec pod Vtáčnikom.

Viac k témam: požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Podkrovný byt v Zemianskych Kostoľanoch zasiahol požiar, dvaja ľudia sa zranili (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

9.7.2020 (Webnoviny.sk) - Najvyšší súd Spojených štátoch vo štvrtok rozhodol, že newyorská prokuratúra má právo preskúmať finančné záznamy prezidenta Donalda Trumpa. Zároveň však tieto informácie nemusí zdieľať s Kongresom. Trump je prvým prezidentom od čias Richarda Nixona, ktorý nezverejnil svoje daňové priznania. Nixon bol prezidentom USA v 70. rokoch. Trumpovi právnici argumentovali, že prezident má počas svojej funkcie úplnú imunitu a Kongres nemá žiadne právo žiadať jeho záznamy. Sudcovia však v pomere hlasov 7 ku 2 rozhodli, že ani prezident nemá absolútnu imunitu pred trestným stíhaním. Dva výbory demokratmi kontrolovanej Snemovne reprezentantov a newyorský okresný prokurátor Cyrus Vance, rovnako demokrat, už roky žiadajú zverejnenie prezidentových daní s cieľom zistiť, či nedošlo ku konfliktu záujmov alebo falšovaniu dokumentov. Republikán Trump odmieta akékoľvek pochybenia a snahy o vyšetrovanie jeho daňových záležitostí označuje za "hon na čarodejnice".

Viac k témam: dane, daňové priznanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Prokuratúra dostala zelenú na preskúmanie finančných záznamov prezidenta Trumpa © SITA Všetky práva vyhradené.

9.7.2020 (Webnoviny.sk) - Jedná sa len o druhý výrobok v histórii, ktorý od FDA obdržal tento typ autorizácie a vôbec úplne prvý tabakový výrobok v kategórii tzv. modifikácie expozície (miera vystavenia organizmu škodlivým látkam). Táto autorizácia umožňuje, za účelom podpory verejného zdravia, predaj a marketing výrobku so sprievodným tvrdením týkajúcim sa zníženia alebo absencie škodlivých látok, ktorým je používateľ potenciálne vystavený (zníženie expozície). "FDA sa prostredníctvom schvaľovacieho procesu pre tabakové výrobky s modifikovaným rizikom snaží zabezpečiť, aby informácie o znížení rizika v súvislosti s tabakovými výrobkami, smerujúce k spotrebiteľom, boli podložené vedeckými dôkazmi a zároveň zrozumiteľné," vyhlásil Mitch Zeller, riaditeľ Centra pre tabakové výrobky FDA. "Údaje a informácie, ktoré predložila spoločnosť Philip Morris International ukazujú, že predaj týchto výrobkov s autorizovanými informáciami môže pomôcť dospelým fajčiarom úplne prestať fajčiť a tým znížiť vystavenie organizmu škodlivým látkam," zdôraznil Zeller. "Rozhodnutie FDA predstavuje dôležitý míľnik v oblasti verejného zdravia. Ukazuje sa, že výrobok IQOS sa zásadne líši od cigariet a je lepšou voľbou pre dospelých fajčiarov, ktorí by aj naďalej pokračovali vo fajčení cigariet" vyhlásil André Calantzopoulos, generálny riaditeľ Philip Morris International. FDA bude podrobne sledovať, akým spôsobom je IQOS užívaný v populácii a či nedochádza k zvýšenému používaniu u mladistvých. Autorizácia FDA ďalej umožnuje výrobcovi nahrievaného tabakového výrobku IQOS používať pri predaji a marketingu nasledujúce tvrdenia:

  • IQOS tabak nahrieva, ale nespaľuje.
  • Tým sa výrazne znižuje tvorba škodlivých a potenciálne škodlivých látok.
  • Vedecké štúdie ukazujú, že úplný prechod od klasických cigariet k výrobku IQOS významne znižuje vystavenie ľudského organizmu pôsobeniu škodlivých a potenciálne škodlivých látok.
Tieto tvrdenia neznamenajú, že sa jedná o bezpečný výrobok a spoločnosť Philip Morris nesmie v USA používať žiadne ďalšie tvrdenia v súvislosti s modifikovaným rizikom týchto výrobkov. Existujúce povolenie je platné 4 roky a po jeho vypršaní musí spoločnosti požiadať o opätovnú autorizáciu. V súvislosti s potrebou kontroly presnosti požaduje FDA od spoločnosti Philip Morris International, aby realizovala štúdie spotrebiteľského správania zamerané na porozumenie a dopady autorizovaných tvrdení. Informačný servis

Viac k témam: IQOS, Philip Morris, PR
Zdroj: Webnoviny.sk - Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) autorizoval predaj nahrievaného tabakového výrobku IQOS v USA s označením tabakový výrobok s modifikovaným rizikom (modified risk tobacco product) © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 4254

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner