20. január 2020
Facebook

20.1.2020 (Webnoviny.sk) - Obvineniam z nebezpečného vyhrážania čelí 27-ročný muž z okresu Považská Bystrica. Mladý muž sa vyhrážal zabitím svojmu otčimov, nakoniec sám na seba privolal políciu. Ako informovala trenčianska krajská polícia, alkoholom posilnený muž sa mu najskôr vyhrážal, že ho zabije sekerou, neskôr ho chcel dopichať nožom, matka mu ho však vzala z rúk. Muž následne vyšiel z domu a privolal policajtov. Tí ho zadržali a umiestnili do cely. Po rozhodnutí súdu bude stíhaný vo väzbe. V prípade dokázania viny mu hrozí trest na šesť mesiacov až tri roky.

Viac k témam: vyhrážanie zabitím
Zdroj: Webnoviny.sk - Mladý muž sa otčimovi vyhrážal zabitím, nakoniec sám na seba privolal policajtov © SITA Všetky práva vyhradené.

20.1.2020 (Webnoviny.sk) - Viaceré časti Španielska zasiahlo prudké sneženie, dážď a silný vietor, ktoré si vyžiadali dvoch mŕtvych a primäli úrady v piatich provinciách vydať najvyššie výstrahy. V severnej provincii León v nedeľu zomrel muž, ktorého zabilo auto, keď sa pokúšal na svojom vozidle dať snehové reťaze. V meste Gandia na východe krajiny zase v pondelok našli mŕtvu ženu bez domova, ktorá počas búrky spala vonku. Nepriaznivé počasie tiež prinútilo letisko v Alicante pozastaviť prevádzku a v regióne Valencia viedlo k uzavretiu 30 ciest. Zlé počasie by malo podľa predpovedí trvať do stredy.

Viac k témam: počasie
Zdroj: Webnoviny.sk - Časti Španielska sužuje silný vietor, dážď aj prudké sneženie, dvaja ľudia zomreli © SITA Všetky práva vyhradené.

20.1.2020 (Webnoviny.sk) - Na doživotie odsúdený aktér masakry v leopoldovskej väznici Miloš Uriga, pri ktorom väzni zavraždili päť dozorcov, ostáva naďalej za mrežami. V pondelok o tom rozhodol senát Okresného súdu v Banskej Bystrici, ktorý zamietol jeho návrh na podmienečné prepustenie z výkonu trestu. Uriga voči uzneseniu podal sťažnosť, rozhodne o nej odvolací senát krajského súdu. Rodák z Vranova nad Topľou, 51-ročný Miloš Uriga, spolu s Tiborom Polgárim a ďalšími odsúdenými sa v novembri 1991 pokúsili ujsť z väznice v Leopoldove. Akciu, ktorá dostala názov Leopoldovský masaker, viedol Tibor Polgári. Sedem väzňov pri tom zavraždilo päť dozorcov.

Štyria si už tresty odpykali

Doživotné tresty odňatia slobody následne dostali Tibor Polgári, Miloš Uriga a Ondrej Harvan. Harvan sa neskôr obesil v cele a Polgári s Urigom sa pokúšajú opakovane dostať podmienečne na slobodu. Ostatní štyria aktéri masakry Bartolomej Botoš, Dalibor Bajger, Václav Fedák a Vladimír Duda si svoje tresty v rozsahu od trinásť do osemnásť rokov už odpykali. Uriga si doživotie v súčasnosti odpykáva v Banskej Bystrici. Na súde sa sťažoval, že nemôže študovať ako počas výkonu trestu v Ružomberku. Vyhlásil, že „za tie roky by som si bol urobil aj štyri vysoké školy“. Predsedníčka senátu sa ho spýtala, prečo sa z Ružomberka pokúsil ujsť. To nevysvetlil. Tvrdil, že je pripravený za pomoci známych nájsť si zamestnanie i bývanie. Správa ústavu na výkon trestu však hovorí, že možnosť jeho zlyhania po prepustení do civilného života je vysoká. Prokurátorka nepodporila návrh Urigu na podmienečné prepustenie s tým, že nejde o človeka, ktorého odsúdili po prvý raz. Svedčí o tom i šesť záznamov v trestnom registri. Uriga vyhlásil, že ak ho súd nechá vo výkone trestu, radšej zvolí smrť, pretože keby nebol veriaci, dávno to skončí a každý rok vo väzení je pre neho klinec do rakvy.

Akciu plánovali dva mesiace

Senát Okresného súdu v Banskej Bystrici zamietol Urigov návrh na podmienečné prepustenie i jeho požiadavku na vypočutie viacerých svedkov z radov väzňov i dozorcov. Pred krvavým pokusom o útek si Polgári, Uriga a Harvan odpykávali v Leopoldove viacročné tresty za závažné trestné činy. Harvan sa za mreže dostal za vraždu, Polgári za vydieranie a lúpež a Uriga za lúpež. Akciu plánovali dva mesiace. Skupinu viedol Tibor Polgári, ktorý ako prvý zaútočil spolu s Milošom Urigom na dozorcu svojho oddielu. Dozorca František Sloboda dostal sedem rán nožom do hrudníka. Jeho uniformu si potom obliekol Polgári. V kancelárii potom štyroch dozorcov brutálne zbili, spútali a vyzliekli. V uniformách sa potom väzni ozbrojení samopalmi dostali až k bráne. Štyroch strážcov chladnokrvne zabili, dvoch ťažko zranili. Následne prekročili bránu leopoldovskej väznice. Ich sloboda však netrvala dlho. Už na druhý deň sa ocitli opäť za mrežami.

Viac k témam: väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktér masakry v leopoldovskej väznici zostáva za mrežami, súd zamietol jeho návrh na prepustenie © SITA Všetky práva vyhradené.

20.1.2020 (Webnoviny.sk) - Americká polícia našla unesenú tínedžerku po tom, čo na svoj únos upozornila kamarátov prostredníctvom aplikácie Snapchat. Prípad sa stal minulý týždeň v utorok v severnej Kalifornii. Troch mužov, ktorí dievča uniesli, polícia zatkla, uviedla televízia CNN. Štrnásťročné dievča sa v meste Capitola stretlo s 55-ročným Albertom Thomasom Vasquezom, ktorý ju nadrogoval, informovala polícia v meste San José.

Dievča dvakrát sexuálne napadol

Muž následne zavolal ďalších dvoch chlapov, 34-ročného Antonia Quirina Salvadora a 31-ročného Hediberta Gonzaleza Avarengu, aby mu ju pomohli naložiť do auta. Vo vozidle Vasquez dievča sexuálne napadol. Muži tínedžerku neskôr previezli do motela v San José. Aj tam ju Vasquez sexuálne napadol. Tínedžerka v moteli použila Snapchat na svojom telefóne a prostredníctvom neho oznámila kamarátom, že ju uniesli, ale nevie, kde je. Jej priatelia prostredníctvom aplikácie zistili lokalitu miesta, kde sa nachádza, a zavolali políciu.

Komplicov zatkli o deň neskôr

Keď policajti prišli na miesto, našli Vasqueza, ako opúšťa hotelovú izbu, v ktorej bolo dievča. Zatkli ho na základe viacerých obvinení vrátane únosu za účelom znásilnenia či znásilnenia s použitím omamnej látky. Salvadora a Avarengu zatkli o deň neskôr na základe obvinení z únosu a sprisahania, uviedla polícia. Snapchat je aplikácia, ktorá umožňuje používateľom navzájom komunikovať prostredníctvom fotografií a videí. Priatelia si na aplikácii môžu vybrať, či chcú medzi sebou zdieľať polohu, ak je aplikácia spustená.

Viac k témam: Snapchat, únos
Zdroj: Webnoviny.sk - Americkú tínedžerku nadrogovali a uniesli, zachránila sa za pomoci aplikácie Snapchat © SITA Všetky práva vyhradené.

20.1.2020 (Webnoviny.sk) - Na východe Ukrajiny poškodili vandali pamätník obetiam holokaustu. Stalo sa tak týždeň pred Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá na 27. januára. Izraelský veľvyslanec na Ukrajine v pondelok na Twitteri zverejnil fotografiu pamätníka v meste Kryvyj Rih s posprejovaným nápisom. "Dúfam, že spravodlivosť zvíťazí," napísal Lion v tweete a podotkol, že pamätník sa nachádza blízko domu rodičov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Na Ukrajine zaznamenali viacero prípadov vandalizmu na židovských cintorínoch, pamätníkoch obetiam holokaustu a synagógach na celom jej území. V novembri vandali nasprejovali svastiky na pamätník známeho židovského spisovateľa Šoloma Alejchema v Kyjeve.

Viac k témam: antisemitizmus, holokaust, vandalizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Vandali poškodili pamätník obetí holokaustu v meste Kryvyj Rih na východe Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

20.1.2020 (Webnoviny.sk) - Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v decembri minulého roka stagnovala na úrovni 4,92 %. Zostala tak v rovnakej výške ako v novembri vlaňajška. Medziročne bola miera nezamestnanosti v minulom mesiaci nižšia o 0,12 percentuálneho bodu. V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Úrady práce evidovali na konci decembra minulého roka 135 517 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s novembrom ide o nárast o 10 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v poslednom mesiaci minulého roka klesol o 2 681 osôb. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na "péenke" alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 6,01 %. Zotrvala tak na rovnakej hodnote ako v novembri vlaňajška. Medziročne to bolo menej o 0,18 percentuálneho bodu.

Mieru chceli aspoň udržať

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci decembra minulého roka 165 455 osôb. Medzimesačne to bol pokles o 107 osôb, v porovnaní s decembrom 2018 je to menej o 4 347 ľudí. Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter v decembri minulého roka na tlačovej besede o miere nezamestnanosti za november hovoril o tom, že úlohou rezortu v najbližšom období je, aby sa miera nezamestnanosti aspoň udržala na súčasnej úrovni. "Ambícia je, aby sme rok končili s nezamestnanosťou pod 5 percent," povedal. Mieru nezamestnanosti za december minulého roka šéf rezortu práce a sociálnych vecí spolu s premiérom Petrom Pellegrinim okomentujú na utorkovej tlačovej besede. Témou ich tlačovej besedy bude aj zhodnotenie situácie na trhu práce v roku 2019. Miera nezamestnanosti v poslednom mesiaci vlaňajška klesla v štyroch krajoch na Slovensku, najviac Banskobystrickom a Prešovskom kraji, a to o 0,07 percentuálneho bodu. Vo zvyšných štyroch krajoch miera nezamestnanosti stúpla, najviac v Žilinskom kraji, o 0,11 percentuálneho bodu.

Najhoršie v Prešovskom kraji

Najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti zaznamenal Prešovský kraj (8,19 %). Úroveň miery evidovanej nezamestnanosti nad slovenský priemer vykázal ešte Banskobystrický kraj s 6,69 % a Košický kraj s 7,57 %. "Na okresnej úrovni bol v 41 okresoch dosiahnutý medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti, v 34 okresoch bol zaznamenaný nárast a v štyroch okresoch sa miera evidovanej nezamestnanosti nezmenila," informovalo ústredie práce. Najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti bola na konci minulého roka v okrese Rimavská Sobota (15,14 %). Najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti (1,93 %) dosiahol okres Trenčín. Úrady práce evidovali ku koncu vlaňajška 92 316 voľných pracovných miest, medzimesačne išlo o pokles o 5 467 voľných miest. Najviac voľných pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, a to 27 085 miest, najmenej voľných pracovných miest bolo v Banskobystrickom kraji (5 157).

Viac k témam: miera nezamestnanosti, nezamestnanosť, Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny
Zdroj: Webnoviny.sk - Miera nezamestnanosti na Slovensku v decembri minulého roka zostala pod piatimi percentami © SITA Všetky práva vyhradené.

20.1.2020 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin predložil parlamentu balíček návrhov na zmeny v ústave, ktoré sú vnímané ako pokus o udržanie sa pri moci aj po skončení jeho súčasného mandátu v roku 2024. Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, v pondelok potvrdila, že z Kremľa obdržala návrh zákona o ústavných zmenách. Poslanci o ňom začnú diskutovať vo štvrtok.

Zmeny by mal schváliť národ

Putin navrhol zmeny ústavy v stredu. V každoročnom prejave navrhol zmeniť ústavu tak, aby mohli poslanci menovať premiéra a členov kabinetu, čo v súčasnosti pripadá prezidentovi. Podľa kritikov mu to však skôr umožní udržať sa nepretržite pri moci. Pozorovatelia tvrdia, že vďaka navrhovaným zmenám by Putin po skončení mandátu mohol len prejsť do funkcie šéfa Štátnej rady alebo premiéra. Medzi navrhované zmeny tiež patrí aj to, aby mala ruská ústava prednosť pred medzinárodným právom. Putin tiež navrhol zákaz zahraničného občianstva a povolení na pobyt v cudzine pre vysokopostavených vládnych predstaviteľov. Ústavné zmeny by podľa ruského prezidenta mal schváliť celý národ.

Výmena postov s Medvedevom

Pred hlasovaním o zmenách sa nimi bude súčasne s poslancami zaoberať aj pracovná skupina, ktorú menoval Putin. Putin sa stal prvý raz prezidentom v roku 2000 a funkcie premiéra sa ujal v roku 2008, keď mu ústavné obmedzenia zabránili kandidovať aj na tretie funkčné obdobie. V tom čase bol prezidentom Dmitrij Medvedev, ktorý sa po Putinovom návrate na prezidentské kreslo v roku 2012 stal premiérom. Po tom, čo prezident navrhol ústavné zmeny, Medvedev aj so svojou vládou rezignoval. Za jeho nástupcu Putin menoval šéfa Federálnej daňovej služby Michaila Mišustina.

Viac k témam: zmena ústavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin predložil parlamentu návrhy na zmeny v ústave, podľa kritikov si chce udržať moc © SITA Všetky práva vyhradené.

20.1.2020 (Webnoviny.sk) - Webový portál Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk zaznamenal v minulom roku výrazný medziročný nárast záujmu verejnosti. Informácie o sociálnom poistení si na ňom vlani vyhľadávalo 7,9 milióna návštevníkov. V roku 2018 ich bolo 6,2 milióna, v roku 2017 necelých 5,7 milióna.

Státisíce návštev

Návštevníci portálu si najčastejšie otvárali zoznam dlžníkov Sociálnej poisťovne, ten zaznamenal 1,4 milióna návštev. Poistenci sa potom už tradične v najväčšej miere zaujímali o témy z oblasti dôchodkového poistenia. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Informácie v časti Dôchodkový vek v rokoch 2019 až 2023 (platné pre tých, ktorí dovŕšili dôchodkový vek do 31. decembra minulého roka) zaregistrovali 508 tisíc návštev.

Ľudia si obľúbili kalkulačky

Užitočné a populárne sú podľa Višvádera aj kalkulačky Sociálnej poisťovne. Kalkulačka na informatívny výpočet dôchodku mala 397 tisíc návštev, kalkulačka na výpočet vianočného príspevku 380 tisíc a kalkulačka na informatívny výpočet dôchodkového veku 295 tisíc návštev. "Verejnosť často vyhľadávala aj kontakty na pobočky a ústredie Sociálnej poisťovne (524 tisíc) a Informačno-poradenské centrum (466 tisíc)," uviedol hovorca poisťovne. K frekventovaným podľa neho patrili i témy z oblasti nemocenského poistenia a otázky poistného.

Viac k témam: dlhy, dôchodkový vek
Zdroj: Webnoviny.sk - Webová stránka Sociálnej poisťovne sa teší záujmu verejnosti, Slováci najviac hľadali dve informácie © SITA Všetky práva vyhradené.

20.1.2020 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová odvolala päť sudcov, ktorí dosiahli vek 65 rokov. Agentúru SITA o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Urobila tak na návrh Súdnej rady SR. „Rád by som Vás informoval, že prezidentka Zuzana Čaputová na návrh Súdnej rady Slovenskej republiky odvolala z funkcie sudcu päť sudcov, ktorí dosiahli vek 65 rokov. Funkcia sudcu zanikla nasledujúcim sudcom a sudkyniam Viere Šebestovej, Valérii Mihalčínovej, Gabriele Sobolovskej, Mikulášovi Géczimu, Jánovi Miľkovi," napísal Strižinec. Ako ďalej uviedol, "prezidentka postupovala podľa čl. 102 ods. 1 písm. t), čl. 145 ods. 1 a čl. 147 ods. 2 písm. b) Ústavy Slovenskej republiky a podľa § 18 ods. 2 písm. b) zákona č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 185/2002 Z. z.” .

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová odvolala päť sudcov, ktorí dosiahli vek 65 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

20.1.2020 (Webnoviny.sk) - Presne 25 rokov v pondelok uplynulo od brutálnej vraždy dvoch policajtov, ktorí prišli o život počas služby na košickom sídlisku Dargovských hrdinov. Počas preventívno-bezpečnostnej akcie zameranej na odhaľovanie bytových krádeží ich zavraždili dvaja Bielorusi. Kolegovia si ich v pondelok uctili pietnou spomienkou. Ako informovala košická krajská polícia, dvaja košickí kriminalisti, 27-ročný Ľubomír Palacký a 26-ročný Ladislav Nistor, kontrolovali na Adlerovej ulici dvoch podozrivých mužov. Po výzve na predloženie dokladov jeden z nich vytiahol zbraň a šesťkrát strelil do Ľubomíra Palackého, ktorý bol na mieste mŕtvy. Ladislav Nistor sa snažil zabrániť útoku, páchateľ ho strelil do brucha a následne ho usmrtil ranou do tyla. Ako informovala polícia, oboch minister vnútra povýšil do hodnosti inšpektorov in memoriam. Jedného z Bielorusov súd odsúdil na 12 rokov väzenia, druhého na 24 rokov, ktoré si odpykali na Slovensku a následne ich deportovali.

Viac k témam: policajti, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Od vraždy dvoch policajtov na košickom sídlisku Dargovských hrdinov uplynulo 25 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3746

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner