21. jún 2024
Facebook

20.6.2024 (SITA.sk) - Efektívne hodnotiace pohovory a komunikačné tréningy sú kľúčové pre udržanie zdravého pracovného prostredia a prevenciu šikany. Možnosti navrhol manažérsky kouč a školiteľ Alexander Birčák v rozhovore pre tlačovú agentúru SITA. „Hodnotiace pohovory sú dôležitá príležitosť, kedy manažér môže so svojimi podriadenými diskutovať o veciach, ktoré fungujú, ale aj o tých, ktoré nefungujú. To je šanca upozorniť na neprimerané správanie kolegov," uviedol odborník na šikanu na pracovisku Alexander Birčák.

Hodnotiace pohovory

Zdôrazňuje však, že hodnotiace pohovory nemajú byť len formálnym cvičením. „Reálne hodnotiace pohovory nie sú tie, ktorými si len odškrtneme povinnosť, ale také, ktoré vytvárajú priestor pre otvorenú diskusiu," povedal.

>>> Celý rozhovor s Alexandrom Birčákom

Účinným spôsobom, ako prechádzať nezdravým vzťahom, sú však aj tréningy a školenia zamerané na komunikačné schopnosti, zvládanie negatívnych emócií, úzkosti a hnevu. „Spätnú väzbu často vnímame ako kritiku, pretože naša kultúra je viac zameraná na deštruktívnu spätnú väzbu. Je nevyhnutné naučiť sa dávať aj konštruktívnu spätnú väzbu," dodal odborník.

Kľúčové je neustále komunikovať

Podporu zdravého pracovného prostredia možno podľa Birčáka dosiahnuť aj pravidelnou komunikáciou firemných plánov a zámerov. „Komunikácia nie je nemenná, podlieha prirodzenému rozkladu. Preto je kľúčové neustále komunikovať a rozširovať komfortnú zónu zamestnancov, vytvárať im istotu a podporu," vysvetlil manažérsky kouč. Opakovanie je podľa jeho slov dôležitým nástrojom na udržanie zdravého prostredia. „Je potrebné zaviesť rutiny a opakovať dôležité informácie. Napríklad, ako všetci na Slovensku vedia, že 24. decembra sú Vianoce? Pretože sa to každý rok opakuje, aj vo firmách je potrebné opakovane zdôrazňovať dôležité hodnoty a postupy," uzavrel Alexander Birčák.

Rozhovory zo štúdia SITA si môžete vypočuť aj na —> SpotifyViac k témam: Koučing, Pohovor, Pracovné prostredie, Šikana
Zdroj: SITA.sk - Efektívne hodnotiace pohovory a komunikačné tréningy zabezpečia zdravé pracovné prostredia a predídu šikane (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

20.6.2024 (SITA.sk) -

  • aktualizované 20. júna, 21:12
Verejnoprávne médium Rozhlas a televízia Slovenska nahradí Slovenská televízia a rozhlas (STVR). Poslanci parlamentu vo štvrtok odobrili vládny návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase z dielne ministerstva kultúry. Za hlasovalo 78 poslancov. Opozícia sa hlasovania nezúčastnila. Materiál deklaruje zámer vytvoriť novú inštitúciu, ktorá bude objektívne napĺňať verejnoprávny charakter vysielania. „Navrhované zmeny vyplývajú z negatívnych skúseností vyplývajúcich z aplikácie zákona o Rozhlase a televízii Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a komparácie skúseností z fungovania verejnoprávnych inštitúcií v zahraničí, predovšetkým v Európe," píše sa v ňom.

Rozhlas a televízia sa nerozdelia

Rovnako zdôrazňuje, že rozhlas a televízia sa formálne nerozdelia, no vytvoriť by sa mal priestor na samostatný rozvoj oboch. Návrh vstúpi do platnosti 1. júla 2024. Zmeny by mali podľa rezortu kultúry prispieť k vyššej flexibilite, návrh prináša i nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby i odvolávania riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa aj procesu utvárania Rady Slovenskej televízie a rozhlasu. Na základe v schváleného pozmeňujúceho návrhu od poslankyne Ľubice Laššákovej (Hlas-SD) sa funkčné obdobie generálneho riaditeľa predĺži z piatich na šesť rokov. „Prax ukázala, že funkčné obdobie generálneho riaditeľa je potrebné predĺžiť o rok z dôvodu zavŕšenia strednodobých projektov generálneho riaditeľa do reálnej aplikačnej činnosti v oblasti celkového rozvoja STVR," odôvodnila. Zavedie sa i nový poradný orgán rady.

Návrh vychádza z podnetov laikov i odborníkov

Predložený návrh zákona vychádza z podnetov laickej i odbornej verejnosti apelujúcej na bezodkladné zlepšenie plnenia základných funkcií verejnej služby s cieľom vyššej objektívnosti vysielania, najmä v oblasti spravodajstva a publicistiky, ako aj zo záverov pripomienkového konania k návrhu zákona, ktorý bol predmetom medzirezortného pripomienkového konania. Po skončení medzirezortného pripomienkového konania pristúpil predkladateľ k zásadnejším zmenám návrhu zákona," uvádza ministerstvo kultúry v materiáli. Návrh zachováva financovanie verejnoprávneho vysielateľa výlučne zo štátneho rozpočtu a rešpektuje, že v minulosti boli zrušené koncesionárske poplatky. „Zavádza sa dôslednejšia kontrola narábania s pridelenými finančnými prostriedkami, ktorá bude zabezpečená tak, že do rozhodovacích a najmä kontrolných procesov v novej verejnoprávnej inštitúcii budú priamo zapojení odborníci nominovaní Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Ministerstvom financií Slovenskej republiky," uvádza materiál. Novým poradným orgánom rady, ktorý by mal vzniknúť, bude etická komisia. Tá by mala zaujímať stanoviská k štatútu programových pracovníkov, ďalších tvorivých pracovníkov i spolupracovníkov Slovenskej televízie a rozhlasu. Dbať by mala i na dodržiavanie etických princípov, a mala by navrhovať opatrenia na zaistenie ich dodržiavania.

Zdôvodnenie nového názvu

Verejnoprávny vysielateľ dostane i nový názov. V materiáli je zmena zdôvodnená tým, že „súčasný spoločný názov inštitúcie pre slovenské verejnoprávne médiá Rozhlas a televízia Slovenska degraduje slovenský národ na región Slovensko, pretože namiesto prívlastku ,slovenský‘, ,slovenská‘ označujúci štátotvorný národ je v názve použité územné označenie verejnoprávnych médií Slovenska". Poslanci parlamentu súčasne odobrili pozmeňujúci návrh koaličného poslanca Dušana Jarjabka (Smer-SD). Medzi hlavné činnosti Slovenskej televízie a rozhlasu sa tak dopĺňa povinnosť zabezpečovať vysielanie prostredníctvom regionálnych televíznych štúdií a rozhlasových štúdií v rozsahu najmenej 20 minút denne z každého regionálneho televízneho a rozhlasového štúdia. Zároveň sa dopĺňa činnosť Slovenskej televízie a rozhlasu o vysielanie programov zameraných na Slovákov žijúcich v zahraničí. „Slovenská televízia a rozhlas prostredníctvom odborných televíznych a rozhlasových vysielaní rôznych mediálnych žánrov o Slovákoch žijúcich v zahraničí podstatne prispeje k budovaniu silnejších vzťahov medzi Slovákmi žijúcimi v zahraničí a Slovenskou republikou, rozšíri povedomie slovenskej verejnosti o problematike tzv. krajanstva a taktiež prispeje k udržiavaniu a rozvoju slovenského povedomia vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí," odôvodnil poslanec Roman Malatinec (Hlas-SD). Opoziční poslanci okrem iného kritizovali zvýšenie odmien pre členov rady, ktoré boli súčasťou pozmeňujúceho návrhu. Členovi rady tak po novom bude patriť za výkon tejto funkcie mesačná odmena vo výške dvojnásobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok.

Viac k témam: parlamentná schôdza, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska, zrušenie RTVS
Zdroj: SITA.sk - Poslanci schválili vládny návrh zákona, verejnoprávne médium RTVS nahradí Slovenská televízia a rozhlas © SITA Všetky práva vyhradené.

20.6.2024 (SITA.sk) - Aj 20. jún bol bohatý na udalosti, v priloženej fotogalérii si môžete pozrieť, ako ich zachytili objektívy fotoaparátov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Top foto dňa – 20. jún

Top foto dňa vám na webe sita.sk aj našich sociálnych sieťach prinášame každý deň v podvečerných hodinách.


Viac k témam: Top foto dňa
Zdroj: SITA.sk - Top foto dňa (20. jún 2024): Štrajk zamestnancov RTVS, Deň bezpečnosti na cestách aj strategická investícia baterkárne v Šuranoch © SITA Všetky práva vyhradené.

20.6.2024 (SITA.sk) - Ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru zvyšujú riziko šírenia infekčných chorôb, ako je napríklad hepatitída, keďže pri výpadku elektrickej energie sú často prerušené dodávky vody.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Uviedol to ukrajinský minister zdravotníctva Viktor Ljaško v rozhovore pre ukrajinskú službu BBC, informuje spravodajský web Kyiv Independent. Keď sú dodávky vody prerušené, ľudia nemôžu dodržiavať základné hygienické normy, ako je umývanie rúk alebo zeleniny, povedal Ljaško. Minister zdravotníctva dodal, že výpadky elektrickej energie ovplyvňujú aj schopnosť ľudí skladovať potraviny v správnych podmienkach, čo vedie k zvýšenému riziku otravy potravinami. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júni 2024 (fotografie)

Viac k témam: Infekčné ochorenie, rusko-ukrajinský konflikt, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Ruské útoky na energetickú infraštruktúru zvyšujú riziko šírenia infekčných chorôb, prerušujú dodávky vody © SITA Všetky práva vyhradené.

20.6.2024 (SITA.sk) - Starostka Paríža si necelé dva týždne pred začiatkom olympijských hier vo svojom meste plánuje zaplávať v Seine. Cieľom je utíšiť hlasy kritikov, podľa ktorých je voda v tejto rieke príliš špinavá, čo by mohlo spôsobiť odklad, zrušenie alebo zmenu lokality niektorých olympijských súťaží. Anne Hidalgo si v Seine údajne zapláva 15. júla, teda len 11 dní pred začiatkom OH. Upozornil na to web insidethegames.biz. V Seine organizátori podujatia plánujú hostiť súťaže v diaľkovom plávaní aj plaveckú časť triatlonových pretekov. Dlhé dekády bola rieka poriadne znečistená, vhodná bola iba na transport osôb a tovarov prostredníctvom lodí. Pred OH 2024 však kompetentní pristúpili k takým krokom, ktoré mali priniesť významnú zmenu. Čistenie Seiny údajne „zhltlo" približne 1,4 miliardy eur, nešlo pritom len o jediné opatrenie, ktoré by malo prispieť k čiastočnému vyčisteniu rieky. Hidalgová pozvala na spoločnú plavbu viacero vrcholných predstaviteľov vrátane prezidenta krajiny Emmanuela Macrona. Na Seine sa uskutoční aj otvárací ceremoniál OH 2024 naplánovaný na piatok 26. júla. Znečistenie rieky môžu spôsobiť napríklad dažďové zrážky.

Viac k témam: Francúzsky prezident, LOH Letné olympijské hry 2024 v Paríži, Rieka Seina
Zdroj: SITA.sk - Starostka Paríža si zapláva v Seine. Chce dokázať kritikom, že voda v rieke nie je špinavá ani nebezpečná © SITA Všetky práva vyhradené.

20.6.2024 (SITA.sk) - Rumunský prezident Klaus Iohannis vo štvrtok stiahol svoju kandidatúru na post generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie. Znamená to, že odchádzajúci holandský premiér Mark Rutte sa takmer určite v októbri stane šéfom najväčšej vojenskej aliancie na svete. Úrad rumunského prezidenta vo vyhlásení uviedol, že rumunská bezpečnostná rada podporila kandidatúru Rutteho. Dodal, že Iohannis v závere minulého týždňa NATO informoval, že má v úmysle kandidatúru stiahnuť. Rutteho by na post šéfa Severoatlantickej aliancie mohli vymenovať na zasadaní veľvyslancov NATO v najbližších dňoch alebo počas schôdzky vo Washingtone, na ktorej sa americký prezident Joe Biden 9. až 11. júla stretne s lídrami členských štátov aliancie, aby si pripomenuli 75. výročie vzniku NATO. Funkcie by sa Rutte mohol ujať 1. októbra. Svoj nesúhlas so zvolením Rutteho za budúceho šéfa Severoatlantickej aliancie v utorok odvolalo Maďarsko. Urobilo to po tom, ako Rutte písomne ubezpečil, že nebude krajinu nútiť, aby sa podieľala na nových plánoch vojenskej aliancie na poskytnutie podpory Ukrajine.

Viac k témam: Americký prezident, Generálny tajomník NATO, Holandský premiér, rumunský prezident
Zdroj: SITA.sk - Nový šéf najväčšej vojenskej aliancie na svete je známy, rumunský prezident Iohannis stiahol svoju kandidatúru © SITA Všetky práva vyhradené.

20.6.2024 (SITA.sk) -

  • aktualizované 20. júna, 19:09
V chorvátskom meste Obrovac pri Zadare výbuch auta v stredu večer zabil deväťročné dieťa z Česka. Dvoch ľudí previezli so zraneniami do nemocnice. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz s odvolaním sa na zadarskú políciu. Podľa nej existuje podozrenie, že výbuch nastal v dôsledku nastraženého výbušného zariadenia. „Bohužiaľ, môžeme potvrdiť, že neďaleko Zadaru došlo k bližšie neupresnenému výbuchu, pri ktorom zomrel maloletý český občan a ďalší dvaja boli zranení. Okolnosti sa naďalej prešetrujú. Českí diplomati v Chorvátsku sú v kontakte s tamojšou políciou,“ povedala pre Novinky hovorkyňa českého ministerstva zahraničia Mariana Wernerová.

Podozrenie na výbušné zariadenie

Incident sa stal v stredu okolo 18:00. Úrady uviedli, že na základe prvotného vyšetrovania majú podozrenie, že explóziu spôsobila aktivácia dosiaľ neznámeho výbušného zariadenia, ktoré sa predtým nachádzalo „v aute s českými evidenčnými číslami českého občana, ktoré zastavilo z dôvodu poruchy na odpočívadle v oblasti Bilišane“. Televízia Dnevnik Nove však bez podrobností a dôkazov informovala, že informácie o výbušnom zariadení nie sú pravdivé.

Dve ženy sú v nemocnici

Zadarská polícia uviedla, že okrem zabitého maloletého boli na mieste aj traja zranení - dve ženy vo veku 49 a 34 rokov a 39-ročný muž. Sanitka ich previezla do nemocnice v Zadare, kde ženy zostali. Muža prepustili do domácej starostlivosti. Web Dalmatinski Portal uviedol, že jedna žena je stabilizovaná na jednotke intenzívnej starostlivosti. Druhá má vážne zranenie oka a ošetrili ju na očnej klinike.

Chlapec priniesol granát

Portál TN.cz napísal, že sa mu nezávisle od seba ozvali dvaja ľudia, ktorí sú blízkymi rodín, ktorým sa v Chorvátsku nešťastie stalo. „Išli už domov, jedno auto začalo mať problémy s vodou, prehrievalo sa, praskla tam nejaká hadica. Pre opravu zastavili na malom parkovisku, chlapec odišiel do krovia na záchod. Keď sa vracal, tak v natiahnutej ruke držal granát," uviedol jeden zdroj. Granát podľa neho potom vybuchol a chlapca na mieste zabil. Podobne udalosť pre TN.cz popísal aj otec jednej zo zranených žien: „Chlapec vyskočil z auta na tom odpočívadle a bol neďaleko, len pár metrov od auta. Vrátil sa s niečim, či pri príchode k autu explodovalo." Podľa otca zranenej ženy rozhodne nešlo o výbuch vnútri auta a nešlo o výbuch niečoho, čo so sebou rodina priviezla z Česka.

Viac k témam: Smrť dieťaťa, Výbuch auta
Zdroj: SITA.sk - Nešťastie v Chorvátsku: Chlapca z Česka nezabil výbuch auta, ale granát, tvrdia príbuzní © SITA Všetky práva vyhradené.

20.6.2024 (SITA.sk) -

  • aktualizované 20. júna, 17:37
Poslanci parlamentu budú vo štvrtok rokovať o zrušení verejnoprávneho média Rozhlas a televízia Slovenska do úplného prerokovania bodu. Následne potom sa uskutoční hlasovanie. Zákonodarcovia tak rozhodli na základe procedurálneho návrhu podpredsedu parlamentu Petra Žigu (Hlas-SD). Verejnoprávne médium Rozhlas a televízia Slovenska zrejme nahradí Slovenská televízia a rozhlas (STVR). Zmeny do parlamentu predložilo ministerstvo kultúry. Materiál deklaruje zámer vytvoriť novú inštitúciu, ktorá bude objektívne napĺňať verejnoprávny charakter vysielania.

Rozvoj televízie aj rozhlasu

Navrhované zmeny vyplývajú z negatívnych skúseností vyplývajúcich z aplikácie zákona o Rozhlase a televízii Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a komparácie skúseností z fungovania verejnoprávnych inštitúcií v zahraničí, predovšetkým v Európe," píše sa v ňom. Rovnako zdôrazňuje, že rozhlas a televízia sa formálne nerozdelia, no vytvoriť by sa mal priestor na samostatný rozvoj oboch.

Nový poradný orgán rady

Zmeny by podľa rezortu mali prispieť k vyššej flexibilite, návrh prináša i nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby i odvolávania riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa aj procesu utvárania Rady Slovenskej televízie a rozhlasu. Zavedie sa i nový poradný orgán rady. „Predložený návrh zákona vychádza z podnetov laickej i odbornej verejnosti apelujúcej k bezodkladnému zlepšeniu plnenia základných funkcií verejnej služby s cieľom vyššej objektívnosti vysielania, najmä v oblasti spravodajstva a publicistiky, ako aj zo záverov pripomienkového konania k návrhu zákona, ktorý bol predmetom medzirezortného pripomienkového konania. Po skončení medzirezortného pripomienkového konania pristúpil predkladateľ k zásadnejším zmenám návrhu zákona," uvádza ministerstvo kultúry v materiáli.

Viac k témam: parlamentná schôdza, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska, zrušenie RTVS
Zdroj: SITA.sk - Poslanci budú rokovať o zrušení RTVS do úplného prerokovania bodu, následne budú hlasovať © SITA Všetky práva vyhradené.

20.6.2024 (SITA.sk) - Trh práce na Slovensku ostáva relatívne robustný a čoraz viac napätý. Miera nezamestnanosti v máji ľahko klesla, a to i napriek tomu, že na úradoch práce sa hlásilo viac absolventov vysokých škôl ako v máji minulého roka. Registrácie absolventov vysokých škôl sa však podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka nerovnomerne rozkladajú medzi mesiace máj a jún a tak pre akékoľvek závery v tomto smere je potrebné vyčkať aj na júnové čísla.

Počty uchádzačov na úrovni historických miním

Predpokladáme, že pri relatívne napätom trhu práce by absolventi vysokých škôl nemali úrady práce navštevovať výrazne viac ako v minulosti, a preto očakávame, že jún prinesie korekciu, ich medziročne nižšie registrácie,“ povedal analytik. Ako skonštatoval minister práce Erik Tomáš, podiel disponibilných uchádzačov stanovil v máji nové minimum. Dosiahol najnižšiu hodnotu od januára 2023, odkedy ho rezort práce začal oficiálne používať. „Aj ďalšie ukazovatele, ako napríklad celkový počet uchádzačov o zamestnanie v evidencii úradov práce sa pohybujú na úrovniach blízko historických miním,“ povedal Tomáš. Ako pokračoval Koršňák, počet nezamestnaných, ktorí si našli novú prácu, klesol v máji na najnižšiu úroveň od leta minulého roka. „Zdá sa pritom, že dôvody tohto spomalenia nie sú na strane dopytu po pracovnej sile, ale na strane jej ponuky. Štrukturálne nerovnováhy bránia zamestnávateľom uspokojiť svoje potreby,“ hovorí analytik. Potreby zamestnávateľov nedokáže saturovať ani stabilný prílev nových zahraničných pracovník na domáci trh práce.

Pokles miery nezamestnanosti

Miera disponibilnej nezamestnanosti počítaná ako podiel z ekonomicky aktívneho obyvateľstva sa podľa údajov ústredia práce v máji znížila o 0,05 bodu na 4,94 %, resp. 137-tisíc. Po štatistickom očistení o tradičné sezónne vplyvy podľa prepočtu UniCredit Bank klesla miera nezamestnanosti o podobných 0,04 bodu na 4,96 %. V medziročnom porovnaní sa pokles miery disponibilnej nezamestnanosti zmiernil. Ďalšiemu poklesu miery nezamestnanosti bráni podľa analytika najmä nesúlad medzi ponukou a dopytom po pracovnej sile. Na svoje mantinely naráža predovšetkým trh práce na ekonomicky silnejšom západe krajiny. Nevhodná štruktúra uchádzačov o prácu sa pri rastúcej ekonomika prelieva do rastúceho počtu voľných pracovných miest v ekonomike. Počet neobsadených pracovných pozícií sa v máji relatívne prudko zvýšil a vyšplhal sa už na 94,5 tisíca. V porovnaní s aprílom pribudlo viac ako 7-tisíc neobsadených pracovných miest. Po zohľadnení sezóny bol prírastok síce miernejší, stále ale jemne presahoval silných 4-tisíc, resp. 4,6 %. Medziročný nárast voľných pracovných miest sa tak zrýchlil z 15,5 % na 22,2 %.

Práca na skúšku

Ako povedal generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy, neustále rozširujú portfólio nástrojov, ktorými pomáhajú ľudom bez práce v rôznorodých životných situáciách. „Aj tento týždeň sme spustili v rámci národného projektu Finančné stimuly pre zamestnanosť poskytovanie príspevku v prípade práce na skúšku. Pomôžeme tak dlhodobo nezamestnaným a ľuďom so zdravotným postihnutím pri získavaní odborných zručností a praktických pracovných skúseností s cieľom zlepšiť ich postavenie na trhu práce, zvýšiť ich šance pri hľadaní si nového zamestnania a v konečnom dôsledku zlepšiť aj kvalitu svojho života,“ dodal Ormandy. Rastúca ekonomika posiela podľa Koršňáka čoraz väčšie požiadavky aj na domáci trh práce, ktorý je dlhodobo relatívne napätý a vykazuje čoraz silnejšie známky prehrievania. Štrukturálne nerovnováhy na domácom trhu práce, kvalifikačné i regionálne, budú i v nasledujúcich mesiacoch podľa neho brániť citeľnejšiemu poklesu miery nezamestnanosti, a to i napriek stále silnému dopytu po pracovnej sile. Nerovnováhy na trhu práce sa tak budú čoraz intenzívnejšie prelievať do rastúcej miery voľných pracovných miest, či tlaku na zvyšovanie miezd a dovoz pracovnej sily zo zahraničia. Nerovnováha na trhu práce sa pravdepodobne nebude zmierňovať ani v nasledujúcich rokoch. „Práve naopak, starnutie populácie a postupný pokles ekonomicky aktívnej populácie ju budú ďalej zvýrazňovať,“ uzavrel analytik.

Viac k témam: Absolventi, Analytik, Minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, Nezamestnanosť, Pracovné miesta
Zdroj: SITA.sk - Nezamestnanosť naráža podľa analytika na mantinely, počty uchádzačov sa pohybujú na úrovni historických miním © SITA Všetky práva vyhradené.

20.6.2024 (SITA.sk) - Špecializovaný trestný súd v Pezinku vo štvrtok v kauze úkladnej vraždy Andrey Vlčekovej uznal za vinného jej exmanžela Miroslava Vlčeka. Vyhovel tak návrhu prokurátora Daniela Lipšica. Štvrtkové rozhodnutie súdu nie je právoplatné.

Závažný zločin úkladnej vraždy

Krajský súd v Trnave ešte v apríli 2023 vyhovel sťažnosti špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a povolil obnovu konania v neprospech odsúdeného Miroslava Vlčeka, ktorý figuruje v kauze únosu svojej exmanželky Andrey. Súd zároveň zrušil predošlé rozhodnutie súdov, ktorým bol Miroslav Vlček v minulosti uznaný za vinného zo zločinu pozbavenia osobnej slobody a vzal ho do väzby, a to z dôvodu možného úteku, ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti. Následne Miroslava Vlčeka obvinili pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy. Podľa orgánov činných v trestnom konaní si koncom roku 2016 Miroslav Vlček z pomsty objednal únos svojej bývalej manželky Andrey. Potom, ako ju trojica páchateľov uniesla do areálu skladových priestorov vo Veľkých Ripňanoch v okrese Topoľčany, svoju bývalú manželku usmrtil a jej telesné pozostatky rozpustil v plastovom sude s kyselinou sírovou a kyselinou chlorovodíkovou.

V sude našli zubné plomby

Plastový súd bol nájdený v uvedených skladových priestoroch v júni 2021 na základe príkazu špeciálneho prokurátora na prehliadku týchto priestorov, ktorý vydal v rozsiahlej ekonomickej trestnej veci, kde je v súčasnosti Miroslav Vlček taktiež trestné stíhaný, a to za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a za pokračovací obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmov z trestnej činnosti," uviedla v apríli 2023 prokuratúra. Doplnila, že v plastovom súde zaistili fotokompozitný materiál, konkrétne zubné plomby. Tento materiál bol znaleckým skúmaním s istotou stotožnený so stomatologickými výplňami, ktoré boli použité pri ošetrení chrupu poškodenej Vlčekovej.
Andrea Vlčeková bola nezvestná od 13. decembra 2016, keď ju dvaja muži na Ulici R. Dilonga v Hlohovci násilím vtiahli do osobného auta a odviezli na neznáme miesto. Zmiznutie 35-ročnej exmanželky si podľa policajného vyšetrovania objednal Miroslav Vlček z pomsty za to, že proti nemu vypovedala ako svedok v prípadoch ekonomickej trestnej činnosti a za to, že spravovala majetok spoločnosti VK Invest Group, na ktorý si robil nárok. Za zločin pozbavenia osobnej slobody bol v tomto prípade pôvodne Miroslav Vlček odsúdený na 12 rokov väzenia.


Viac k témam: Prokurátor, Súdy, Vražda
Zdroj: SITA.sk - Miroslava Vlčeka, ktorý rozpustil telo svojej exmanželky v kyseline, odsúdili na doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 8853

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner