29. november 2023
Facebook

28.11.2023 (SITA.sk) - Dokopy 105 projektov v troch krajoch v celkovej hodnote 120 miliónov eur získalo za posledné štyri roky finančnú podporu z fondov Európskej únie v rámci iniciatívy Catching-up Regions (CuRI).

Iniciatívy pomohla trom krajom

Tá pomohla konkrétne Prešovskému, Košickému a Banskobystrickému kraju. Informovala o tom dnes za Európsku komisiu riaditeľka Emma Toledano Laredo z Generálneho riaditeľstva pre regionálnu a mestskú politiku počas tlačovej konferencie vo Vysokých Tatrách, kde sa koná záverečná konferencia k štvrtému ročníku spomínanej iniciatívy. Tá je zameraná na pomoc dobiehajúcim regiónom na podporu ich rastu a inovácií, odstránenie prekážok pre lepšie využívanie európskych fondov a na zvýšenie prínosu investícií. Na Slovensku sa iniciatíva realizuje vďaka spolupráci Európskej komisie, Svetovej banky, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a samosprávnych krajov.

Kritická výzva pre Slovensko

„Regionálne rozdiely zostávajú pre Slovensko kritickou výzvou. Naša iniciatíva pomohla prekonať konkrétne prekážky regionálneho rozvoja v troch samosprávnych krajoch a urýchliť prípravu projektov,“ uviedla ďalej Toledano Laredo. Podľa jej slov sa však pripravujú aj desiatky ďalších projektov. Zásadný význam programu pri znižovaní regionálnych rozdielov a zlepšovaní služieb pre marginalizované komunity, najmä rómske, potvrdila aj riaditeľka Svetovej banky pre krajiny Európskej únie Marina Wes.

Prešovský samosprávny kraj

Najhmatateľnejšími výsledkami sa v rámci Catching-up Regions môže pochváliť Prešovský samosprávny kraj, ktorý vstúpil do iniciatívy ako prvý na Slovensku v roku 2018. Vďaka nej sa mu podarilo vygenerovať projekty v celkovej hodnote 180 miliónov eur. „Z tohto balíka sa podarilo z eurofondov preinvestovať v rámci končiaceho sa programového obdobia viac ako 70 miliónov eur. Väčšina išla do modernizácie stredného odborného školstva,“ konkretizoval predseda kraja Milan Majerský. V Poloninách zase vybudovali prvé kilometre cyklookruhu Poloniny Trail a pracuje sa aj na zabezpečení vody a kanalizácie v 28 obciach v Sninskom okrese. „Aktuálne je dokončených 15 projektov v marginalizovaných rómskych komunitách,“ doplnil Majerský.

Projekt sociálnej starostlivosti

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) je súčasťou iniciatívy CuRI od roku 2019. Vďaka nej napríklad modernizuje prístup k službám vo verejnej doprave, rovnako praktické vyučovanie na školách a podporila tiež rozvoj prelomového projektu sociálnej starostlivosti. „Aktuálne sú pre nás kľúčovými témami zlepšenie dostupnosti a efektívnosti zabezpečovania zdravotnej starostlivosti v kraji, sociálna ekonomika, budovanie inovačného ekosystému a prepájanie priemyslu s organizáciami výskumu a vývoja,“ povedal podpredseda BBSK Mikuláš Pál. Rovnako sa kraj sústreďuje na zlepšovanie kvality stredných škôl a integráciu skupín ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením.

Rómska menšina v Košickom kraji

Košický samosprávny kraj sa stal súčasťou iniciatívy ako posledný. Za sebou má však niekoľko úspešných projektov v oblasti marginalizovaných rómskych komunít, inovácií, školstva či informačných technológií. „V Košickom kraji žije rómska menšina až v 221 obciach zo 461 obcí, preto je pomoc z CuRI zameraná na ich integráciu. Spolupracujeme s obcami Vtáčkovce, Vítkovce a Jasov, v ktorých boli zriadené miestne občianske a poriadkové služby. V týchto obciach a v meste Trebišov by mali byť okrem toho vybudované nové materské školy s kapacitou 420 miest,“ ozrejmil predseda kraja Rastislav Trnka. V rámci iniciatívy tiež župa podľa jeho slov realizuje aj dva projekty na odstránenie nelegálnych skládok. V Jasove ide o historicky najväčšie čistenie skládky na Slovensku, za vyše 5,8 milióna eur tam likvidujú viac ako 16-tisíc ton odpadu. Zrejme najväčším projektom je podľa Trnku vytvorenie Tokajského vzdelávacieho inštitútu vo Viničkách so zameraním na vinohradníctvo.

Viac k témam: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj, Catching-up Regions, Eurofondy, Konferencia, KSK Košický samosprávny kraj, PSK Prešovský samosprávny kraj
Zdroj: SITA.sk - Iniciatíva Catching-up Regions pomohla projektom v troch krajoch, finančná pomoc sa vyšplhala až na 120 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

28.11.2023 (SITA.sk) - Štyria baníci zomreli a jeden utrpel zranenia po tom, čo v uhoľnej bani v južnom Poľsku prasklo potrubie s vodou. Televízia TVN24 informovala, že nešťastie sa stalo v bani Sobieski v sliezskom meste Jaworzno. Televízia citovala hovorcu banského úradu Piotra Strzodu, ktorý povedal, že potrubie prasklo v hĺbke 600 metrov pod zemou. V tom čase šiesti baníci pracovali na preplachovaní potrubia.

Viac k témam: Banské nešťastie, Jaworzno, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk - V poľskom meste Jaworzno prasklo v bani potrubie s vodou, pri incidente zomreli štyria muži © SITA Všetky práva vyhradené.

28.11.2023 (SITA.sk) - Izraelská armáda oznámila, že 12 rukojemníkov, ktorých zajalo palestínske militantné hnutie Hamas pri útoku na Izrael zo 7. októbra, už smeruje a izraelské územie.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ako uviedla vo vyhlásení, ktoré cituje denník The Guardian, je medzi nimi 10 Izraelčanov a dve osoby so zahraničným občianstvom. Rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy najprv odovzdali Červenému krížu, ktorý ich prepustenie potvrdil. Izrael podľa Kataru, ktorý zohráva rolu mediátora v izraelsko-palestínskom konflikte, v utorok v noci prepustí 30 Palestínčanov. Hovorca katarského ministerstva zahraničia povedal, že z izraelských väzení prepustia 15 mladistvých a 15 žien. Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Izraelská armáda, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Rukojemníci, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - Hamas prepustil 12 rukojemníkov, z izraelských väzení prepustia dokopy 30 Palestínčanov © SITA Všetky práva vyhradené.

28.11.2023 (SITA.sk) - Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach má od dnešného dňa k dispozícii šestnásť nových terénnych štvorkoliek a deväť terénnych vozidiel určených na ochranu štátnych hraníc.

Jeden kus za takmer 56-tisíc

Informovalo o tom Ministerstvo vnútra SR, podľa ktorého majú vozidlá nahradiť už zastaraný vozový park rezortu, ktorý si vyžaduje modernizáciu. Ministerstvo zakúpilo vozidlá na základe verejných obstarávaní. Cena za štvorkolku s príslušenstvom predstavovala takmer 20-tisíc eur s DPH. Sedem z deviatich terénnych vozidiel je upravených na policajné prevedenie s príslušenstvom, za jeden kus zaplatil rezort takmer 56-tisíc eur.

Zabezpečenie hranice s Ukrajinou

Ďalšie dve sú v civilnom prevedení, pričom každé jedno stálo viac ako 52-tisíc eur. Kľúče od nich dnes vedeniu riaditeľstva odovzdal v Sobranciach generálny riaditeľ Sekcie ekonomiky Ministerstva vnútra SR Peter Šesták. Terénne štvorkolky budú prerozdelené na všetky oddelenia v severnom úseku vonkajšej hranice s Ukrajinou. Konkrétne pôjdu do Vyšného Nemeckého, Petroviec, Podhorode, Uble, Uliča a Zboja.

Náročnosť terénu

„Terén severného úseku hranice je z geografického hľadiska náročný, ťažko dostupný a členitý, striedajú sa tu vysoké kopce a hlboké doliny. V takomto teréne sú klasické osobné motorové vozidlá nepoužiteľné. Do niektorých častí služobných úsekov jednotlivých oddelení dokonca nie je možný prístup ani terénnymi vozidlami,“ uviedlo ministerstvo vnútra, podľa ktorého musí byť ochrana štátnej hranice zabezpečená v plnom rozsahu v celej jej dĺžke. „Vo výkone služby sa štvorkolky osvedčili, sú v podstate nenahraditeľné a pre výkon služby v náročných podmienkach sú veľkým prínosom,“ poznamenal rezort. Okrem oddelení v severnej časti hranice budú štvorkolky distribuované aj na dve oddelenia v južnej časti, do Maťovských Vojkoviec a Veľkých Slemeniec, tiež pre mobilnú zásahovú jednotku v Sobranciach.

Viac k témam: nové vozidlá
Zdroj: SITA.sk - Hraničnej a cudzineckej polícii v Sobranciach pribudli nové štvorkolky a terénne vozidlá (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

28.11.2023 (SITA.sk) - Takmer dve promile nafúkala pri dychovej skúške 39-ročná žena, ktorá ako železničná výpravkyňa nastúpila do služby v železničnej stanici Turzovka. Informovala o tom žilinská krajská polícia na sociálnej sieti. Opakovaná dychová skúška mala u pracovníčky železníc stúpajúcu tendenciu. „39-ročnej žene bola obmedzená osobná sloboda a poverený príslušník Oddelenia železničnej polície Žilina začal vo veci trestné stíhanie pre prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky," uviedla polícia. Tá zároveň upozorňuje, že s cieľom zvýšenia bezpečnosti železničnej dopravy jej príslušníci pravidelne počas výkonu služby v obvode železničných dráh v Žilinskom kraji vykonávajú opatrenia zamerané na dodržiavanie zákazu požívania alkoholických nápojov alebo iných návykových látok u zamestnancov železničných spoločností.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: dychová skúška, Trestné stíhanie, výpravca, Železnica, žilinská polícia
Zdroj: SITA.sk - Železničná výpravkyňa nafúkala v službe takmer dve promile, opakovaná dychová skúška mala stúpajúcu tendenciu © SITA Všetky práva vyhradené.

28.11.2023 (SITA.sk) - Nedeľné útoky na hlavné vojenské kasárne a väznice v Sierre Leone boli neúspešným pokusom o prevrat v tejto západoafrickej krajine. Ako v utorok uviedol predstaviteľ vlády, pri pokuse o prevrat zatkli 13 vojenských dôstojníkov.

Pokus o zvrhnutie vlády

Útočníci sa pokúsili „zvrhnúť zvolenú vládu Sierry Leone“, okomentoval minister informácií Chernor Bah útok, ktorý prekvapil bezpečnostné sily a obyvateľov vo zvyčajne pokojnom hlavnom meste Freetown. „Trinásť vojenských dôstojníkov a jeden ďalší civilista sú momentálne vo väzbe. Pri tomto incidente teraz hovoríme o neúspešnom prevrate,“ povedal Bah. Neznámi ozbrojenci zaútočili v nedeľu skoro ráno na vojenskú zbrojnicu v kasárňach Wilberforce vo Freetowne. Útočníci sa zamerali aj na dve väznice, z ktorých utieklo viac ako 2-tisíc odsúdených. Prezident Sierry Leone Julius Maada Bio vyhlásil celoštátny zákaz vychádzania a poznamenal, že bezpečnostné sily zahnali útočníkov späť a „obnovili pokoj“. Zákaz zrušili počas pondelka.

Zotavovanie z občianskej vojny

Sierra Leone s približne ôsmimi miliónmi obyvateľov sa naďalej zotavuje z 11-ročnej občianskej vojny, ktorá sa skončila pred viac ako dvoma desaťročiami. Krajina patrí medzi najchudobnejšie na svete. Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS), ktorého členom je Sierra Leone, opísalo incident ako sprisahanie s cieľom „získať zbrane a narušiť mier a ústavný poriadok“ v krajine. „ECOWAS opakuje svoju nulovú toleranciu k protiústavnej zmene vlády,“ uviedol blok vo vyhlásení.

Viac k témam: Pokus o prevrat, Zákaz vychádzania
Zdroj: SITA.sk - Útoky na kasárne a väznice v Sierre Leone boli pokusom o prevrat, prezident pre incident vyhlásil zákaz vychádzania © SITA Všetky práva vyhradené.

28.11.2023 (SITA.sk) - Bieloruský vyšetrovací výbor v utorok vykonal razie v rámci rozsiahleho vyšetrovania údajného pokusu opozície o prevzatie moci pred tromi rokmi. Podľa kritikov je to ďalší krok v záťahu na disent.

Prehľadali byty opozičných aktivistov

Bývalý minister a exilový opozičný aktivista Pavel Latuška agentúre AP povedal, že úrady prehľadali jeho dom v Minsku. Tiež prehľadali byty desiatok ďalších opozičných aktivistov a ich príbuzných naprieč krajinou. Razie podľa neho zahŕňali policajtov ozbrojených útočnými puškami, ktorí rozbili dvere. „Toto je ďalšia vlna brutálneho potláčania disentu a hrubého prenasledovania tých, ktorí opustili krajinu a najmä tých, ktorí zostali v Bielorusku,“ povedal Latuška a dodal, že je to pomsta voči ľuďom, ktorí požadovali trestné stíhanie vodcu Alexandra Lukašenka a jeho okolia „za zločiny, ktoré spáchali“.

Spáchanie velezrady

Vyšetrovací výbor uviedol, že razie boli súčasťou vyšetrovania aktivít Koordinačnej rady, ktorú po sporných prezidentských voľbách v roku 2020 vytvorila bieloruská opozícia na riadenie protestov. Úrady už skôr označili radu za extrémistickú a obvinili jej členov zo spáchania velezrady a sprisahania za účelom prevzatia moci. Vyšetrovací výbor sa vyjadril, že sa bude snažiť o zhabanie bytov a ďalšieho majetku členov rady. Opozičná líderka Sviatlana Cichanovská, ktorá pod tlakom úradov opustila Bielorusko krátko po spomenutých voľbách, odsúdila nové razie a vyzvala medzinárodnú komunitu, aby odsúdila konanie bieloruských úradov. „Takáto hrubá represia nás nemôže umlčať,“ vyhlásila.

Viac k témam: Bieloruská opozícia, Bieloruský prezident
Zdroj: SITA.sk - Úrady vykonali razie v domoch opozičných aktivistov, akcia mala byť pomstou voči ľuďom, ktorí žiadali trestné stíhanie Lukašenka © SITA Všetky práva vyhradené.

28.11.2023 (SITA.sk) - Izrael a palestínske militantné hnutie Hamas sa v piatok po prvý raz od začiatku prímeria, ktoré sa začalo v piatok, obvinili z jeho vážneho porušenia.

Nehanebné porušenie prímeria

Izraelská armáda uviedla, že tri výbušné zariadenia vybuchli pri jej vojakoch na dvoch miestach v severnom Pásme Gazy a militanti na jednom mieste spustili paľbu na vojakov, ktorí ju opätovali. Izraelskí vojaci boli podľa vyhlásenia armády na pozíciách v súlade s pravidlami prímeria.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Hamas zase bez poskytnutia podrobností obvinil Izrael zo spáchania „nehanebného porušenia prímeria“, čo vyvolalo odvetu zo strany jeho bojovníkov. Vo vyhlásení uviedol, že je stále „zaviazaný k prímeriu, pokiaľ ho bude dodržiavať nepriateľ“, a vyzval mediátorov, aby zasiahli.

Potenciálne obnovenie bojov

Obvinenia zdôraznili krehkosť prímeria na severe Pásma Gazy, kde izraelské sily a bojovníci Hamasu držia svoje pozície v tesnej blízkosti, pričom sa každý z nich pripravuje na potenciálne obnovenie bojov, keď sa prímerie skončí. Znepriatelené strany sa dohodli na predĺžení prímeria do stredy, pričom sú naplánované dve výmeny zajatcov, ktorých zadržal Hamas pri útoku na Izrael zo 7. októbra, a Palestínčanov v izraelskej väzbe. Izrael sa však zaviazal obnoviť vojnu „plnou silou“ s cieľom zničiť Hamas, keď bude jasné, že nebudú oslobodení ďalší rukojemníci. Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Izraelská armáda, Izraelskí vojaci, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Prímerie, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - Izrael a Hamas sa navzájom obvinili z porušenia prímeria, v Pásme Gazy vybuchli na dvoch miestach výbušné zariadenia © SITA Všetky práva vyhradené.

28.11.2023 (SITA.sk) - Fínsko zatvorí svoj posledný hraničný priechod s Ruskom pre obavy z migrácie. V utorok to oznámil fínsky premiér Petteri Orpo, pričom obvinil Moskvu z oslabovania fínskej národnej bezpečnosti.

Zatvorili sedem z ôsmich priechodov

Fínsko už zatvorilo sedem z jeho ôsmich priechodov na fínsko-ruských hraniciach pre nárast príchodov migrantov z Blízkeho východu a Afriky. Vláda viní Moskvu z toho, že posiela migrantov k hranici s Fínskom. Ministerka vnútra Mari Rantanen uviedla, že posledný hraničný priechod pre automobilovú dopravu, ktorý zostáva otvorený, Raja-Jooseppi na severe Fínska, uzavrú v stredu o polnoci.

Podkopanie národnej bezpečnosti

„Vláda sa rozhodla uzavrieť celú východnú hranicu," povedal novinárom Orpo s tým, že krajina čelí „výnimočnej" situácii. „Neakceptujeme žiadne pokusy o podkopanie našej národnej bezpečnosti," dodal. Železničný priechod medzi Fínskom a Ruskom zostáva otvorený, ale len pre nákladnú dopravu. V novembri prišlo podľa fínskych úradov z Ruska do Fínska zhruba 900 migrantov, čo je značne viac ako je bežné. Helsinki obvinili Rusko z toho, že sa snaží vytvoriť migračnú krízu v krajine po tom, ako sa stala členom NATO.

Viac k témam: fínsko-ruské hranice, Fínsky premiér, Migrácia
Zdroj: SITA.sk - Fínsko zatvorí posledný hraničný priechod s Ruskom pre obavy z migrácie, Moskvu obvinili z oslabovania národnej bezpečnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

28.11.2023 (SITA.sk) - Záchranári v Indii vytiahli všetkých 41 robotníkov, ktorí na viac ako dva týždne uviazli v zrútenom horskom tuneli.

Koordinované úsilie pri záchrane

Minister dopravy Nitin Gadkari to oznámil na platforme X so slovami, že sa mu uľavilo a je šťastný, že sa podarilo zachrániť všetkých robotníkov. Ako dodal, „toto bolo dobre koordinované úsilie viacerých agentúr, čo predstavuje jednu z najvýznamnejších záchranných operácií za posledné roky“. Robotníci najprv prejdú zdravotnou kontrolou v dočasnom zdravotnom tábore, ktorý záchranári zriadili vo vnútri 13 metrov širokého tunela. Uviaznutých robotníkov vyťahujú cez chodbu zo zváraných rúr, ktoré predtým záchranári pretlačili cez zem a skaly.

Kolaps rozostavaného tunela

Po tom, ako vytiahli prvého robotníka, najvyšší zvolený predstaviteľ štátu Uttarákhand Puškar Singh Dhami mu dal na krk veniec, zatiaľ čo záchranári, predstavitelia a príbuzní jasali. Rozsiahla a náročná záchranná akcia sa začala po tom, čo zosuv pôdy 12. novembra spôsobil kolaps časti 4,5-kilometrového rozostavaného tunela zhruba 200 metrov od vchodu. Robotníci prežili vďaka potravinám a kyslíku, ktorý im dodali prostredníctvom oceľových potrubí.

Viac k témam: záchranná akcia, zrútenie tunela
Zdroj: SITA.sk - V tuneli uviazlo po kolapse na viac ako dva týždne 41 robotníkov, všetkých sa podarilo zachrániť © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 8119

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner