09. december 2019
Facebook

9.12.2019 (Webnoviny.sk) - Toskánsko zasiahlo nadránom zemetrasenie s magnitúdou 4,5. Starostovia miest v regióne Mugello informovali, že zatiaľ nevedia o žiadnych obetiach. Vystrašení ľudia vyšli do ulíc. Otrasy poškodili niekoľko budov. Štátny rozhlas uviedol, že zemetrasenie cítili aj vo Florencii. Epicentrum sa nachádzalo štyri kilometre severne od mesta Scarperia. Štátna železničná spoločnosť uviedla, že medzi Florenciou a Bolognou dočasne nejazdili rýchlovlaky, neskôr však spojenie obnovili. V okolí epicentra zatvorili školy, zatiaľ čo kontrolovali statiku. Geológovia vyhlásili, že pred sto rokmi udrelo v rovnakej oblasti tisíckrát silnejšie zemetrasenie, ktoré zabilo sto ľudí.

Viac k témam: zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Toskánsko zasiahlo zemetrasenie, vystrašení ľudia vyšli do ulíc © SITA Všetky práva vyhradené.

9.12.2019 (Webnoviny.sk) - Výkonný výbor Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) na pondelkovom zasadnutí vo švajčiarskom Lausanne jednomyseľne prijal odporúčanie svojho výboru pre kontrolu dodržiavania predpisov v súvislosti s masívnym dopingom v Rusku. Znamená to, že počas nasledujúcich štyroch rokov Rusi nesmú organizovať vrcholné medzinárodné podujatia ako majstrovstvá sveta tiež sa nesmú uchádzať o ich organizáciu. Rusi tiež nemôžu štartovať na olympijských hrách či svetových šampionátoch pod ruskou vlajkou. Počas najbližších štyroch rokov tiež ruskí štátni zamestnanci či členovia vedenia Ruského olympijského výboru a Ruského paralympijského výboru nesmú navštevovať medzinárodné športové podujatia. Informáciu priniesla ruská agentúra Tass. Je možné, že ruská strana tento verdikt napadne na Športovom arbitrážnom súde (CAS).

Viac k témam: doping, LOH Letné olympijské hry 2020 v Tokiu, Majstrovstvá sveta MS vo futbale 2022 v Katare
Zdroj: Webnoviny.sk - Svetová antidopingová agentúra zakázala Rusom štart na olympiáde v Tokiu aj MS vo futbale 2022 © SITA Všetky práva vyhradené.

9.12.2019 (Webnoviny.sk) - Stavebná spoločnosť Metrostav, a. s., Praha, hlavný zhotoviteľ modernizácie plavebných komôr Vodného diela Gabčíkovo (VDG), začala s injektážou podzákladia v kanáloch pravej plavebnej komory. Cieľom prác, ktoré vykonávajú pracovníci spoločnosti Zakladanie stavieb, s. r. o., Bratislava, je spevnenie podkladu, z ktorého sa počas takmer tridsaťročnej prevádzky vyplavili jemné častice štrku, čo spôsobilo rozvoľnenie podložia. Ako v pondelok informoval zhotoviteľ v tlačovej správe, vyplnením a utesnením vzniknutých dutín sa zjednotí a spevní podložie komôr.

Obmedzené možnosti manipulácie

Injektáž bude prebiehať až po vyhodnotení vhodnosti injektážnej hmoty v skúšobných poliach a potrvá do apríla 2020. "Ide o komplikovaný krok z hľadiska priestorových možností. Kanál vysoký štyri metre obmedzuje možnosti manipulácie. Budeme musieť použiť malé vŕtacie súpravy. Časovo náročné je najmä prevŕtanie železobetónovej dosky s hrúbkou dva metre," povedal projektový manažér Metrostavu Radek Liška. V podloží pravej plavebnej komory VDG sa počíta s 250 vrtmi, z toho so štyrmi denne. Metrostav začal aj s opravami dynamických ochrán dolného aj horného zhlavia. Tie zabezpečujú, aby loď zotrvačnosťou nevrazila do premostenia komory, ak sa v dôsledku poruchy stane neovládateľnou. Do konca roka budú podľa spoločnosti hotové aj demontáže potrubných rozvodov a strojovní hydraulického systému. Metrostav aktuálne ukončuje rokovania s dodávateľom nových špičkových hydraulických agregátov a valcov, ktoré vyrobia v Holandsku.

Úpravy provizórneho hradenia vtoku

Pomalšie postupujú úpravy provizórneho hradenia vtoku, kde práce komplikujú stiesnené priestory a zistené nedostatky pôvodných železobetónových konštrukcií, ktoré si vyžiadali ďalšie korekcie. Naďalej pokračujú aj búracie práce na vodiacich drážkach pre pohyblivé bitvy, regulačných uzáveroch, prahoch dolných vrát a šácht PH4x4. Pracovníci divízie spoločnosti so špecializáciou na oceľové konštrukcie už takmer dokončili prvý diel dolných oceľových vrát plavebnej komory. Vráta vyrábajú v halách Metrostavu v Horných Počerniciach neďaleko Prahy. "Výroba dolných vrát prebieha uspokojivo. Ich transport na Slovensko a začatie montáží na prelome marca a apríla budúceho roka sú reálne," dodal Liška.

Prvá kompletná inovácia

Vodohospodárska výstavba, š. p., Bratislava ako investor, má na financovanie projektu modernizácie plavebných komôr VDG vynaložiť takmer 150 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty, z toho skoro 123 miliónov eur zo zdrojov Európskej únie cez Nástroj na prepájanie Európy. Ide o prvú kompletnú inováciu a modernizáciu plavebných komôr od sprevádzkovania vodného diela v roku 1992. Inovácia a modernizácia plavebných komôr pre zvýšenie bezpečnosti a intenzity vodnej dopravy na Vodnom diele Gabčíkovo patrí k najväčším riečnym dopravným projektom v Európskej únii. Vodné dielo Gabčíkovo je najrozsiahlejšia vodná stavba svojho druhu na Slovensku, plavebné komory patria k najväčším v Európe. Každá z komôr má výšku desaťpodlažného bytového domu a pôdorysné rozmery 34 krát 275 metrov s minimálnou hĺbkou vody 4,5 metra. Lodiam umožňuje prekonať výškový rozdiel 16 až 23,3 metra. Počas 27-ročnej prevádzky sa plavebnými komorami vodného diela preplavilo viac ako 400 tisíc lodí, čiže v priemere 15 tisíc lodí ročne.

Viac k témam: Metrostav
Zdroj: Webnoviny.sk - Metrostav začal s injektážou podzákladia v pravej plavebnej komore Vodného diela Gabčíkovo © SITA Všetky práva vyhradené.

9.12.2019 (Webnoviny.sk) - Na Floride zatkli dvanásťročné dievča, ktoré sa prostredníctvom aplikácie Snapchat vyhrážalo zabitím žiakov Falcon Cove Middle School vo Westone. Dievča zadržali v piatok večer. Informovala o tom kancelária šerifa z Broward County s tým, že iná školáčka a jej rodič upozornili políciu na menný zoznam žiakov, ktorých zadržaná plánovala zabiť. Ako dodali, v piatok sa na Snapchate objavil ďalší zoznam, podľa ktorého "žiaci neboli v bezpečí a podozrivá ich plánovala zabiť v pondelok". Dievča sa priznalo, že to v skutočnosti nemyslelo vážne. V súčasnosti je v rukách príslušných úradov.

Viac k témam: americká polícia, tínedžerka, vyhrážanie zabitím
Zdroj: Webnoviny.sk - Tínedžerka sa na Snapchate vyhrážala zabitím žiakov, mala si vytvoriť zoznam mien © SITA Všetky práva vyhradené.

9.12.2019 (Webnoviny.sk) - Európska centrálna banka podľa analýzy Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) vytlačila od konca hospodárskej krízy do roku 2018 v bankovkách 2,6 bilióna eur bez akéhokoľvek krytia. "Svetový obchod klesá a EÚ si nevie nájsť spôsob ako reštartovať vlastnú ekonomiku a zabezpečiť jej dynamiku. Európska centrálna banka (ECB) vytlačila bankovky bez akéhokoľvek krytia. Nie je dobré, ak sa ako hlavný nástroj oživenia ekonomiky používa zvyšovanie masy peňazí v obehu. Toto môže v krátkodobom horizonte pôsobiť stimulačne, ale dlhodobo je to nebezpečné. Prejaví sa to na trhu práce či na realitnom trhu a je len otázkou času, ktorý z týchto trhov praskne. Prestali sme si vážiť peniaze a to je zlé. Európsky bankový systém sa rozhodol pre ľahšiu cestu," uviedol na výročnej tlačovej konferencii SOPK jej predseda Peter Mihók. Toto stanovisko SOPK bude Mihók eurokomisárom tlmočiť na najbližšom Európskom hospodárskom a sociálnom výbore.

Škodí brexit aj negativita v politike

"Tento rok bol v obchode poznačený mnohými politickými témami. Či už zahraničnými alebo domácimi. Neustále sa riešil brexit, čo v únii nepomohlo stabilite a Slovensku zas škodí v obchode veľká negativita v politike. Týmto faktorom budeme čeliť aj v roku 2020, možno ešte vo väčšom meradle," zhodnotil rok 2019 predseda SOPK Peter Mihók. V tomto roku úrad a regionálne komory SOPK realizovali 25 obchodných misií do zahraničia, na ktorých sa zúčastnilo 196 slovenských firiem. Prijatých bolo 24 obchodných misií zo zahraničia, na ktorých sa zúčastnilo 302 zástupcov slovenských podnikateľských subjektov. V roku 2019 sa 91 slovenských firiem zúčastnilo na 10 veľtrhoch a výstavách v zahraničí v rámci organizovanej účasti SOPK. Regionálne komory zorganizovali účasť siedmich firiem na siedmich veľtrhoch a výstavách v tuzemsku.

Podmienky podnikania na Slovensku

SOPK v tomto roku zabezpečila 157 vzdelávacích aktivít, na ktorých sa zúčastnilo 2 932 účastníkov, najmä zástupcov podnikateľských subjektov. "Prevládajúcimi oblasťami v poskytovaných poradenských a konzultačných službách SOPK boli podmienky podnikania na Slovensku. Riešili sa aj zahraničnoobchodné otázky ako colné špecifiká pri brexite, pravidlá pôvodu tovaru a ich uplatňovanie v extrakomunitárnom obchode," priblížil Peter Mihók. Na Rozhodcovský súd SOPK boli v tomto roku podané žaloby v celkovej výške 1,06 milióna eur pohľadávok, z toho žaloby s medzinárodným prvkom vo výške 523 tisíc eur a vnútroštátne žaloby vo výške 538 tisíc eur žalobného nároku. Do 25. novembra SOPK celkovo poskytla 31 300 služieb vrátane projektov v hodnote 1,48 milióna eur pre vyše 2 050 podnikateľských subjektov.

Viac k témam: Brexit, ekonomická recesia, eurobankovky
Zdroj: Webnoviny.sk - Mihók: Politika ECB je z dlhodobého pohľadu nebezpečná, vytlačili bankovky bez krytia © SITA Všetky práva vyhradené.

9.12.2019 (Webnoviny.sk) - Krvavá rodinná dráma sa odohrala v sobotu v jednom z rodinných domov v okrese Trebišov. Dvadsaťpäťročný Matúš sa po príchode domov pohádal s rodičmi, čo ho zrejme tak vyprovokovalo, že sa ich rozhodol usmrtiť.

Otca bodol do krku

Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, 61-ročného otca udrel do tváre, a keď spadol na zem, niekoľkokrát ho kuchynským nožom bodol do krku. Potom sa s nožom obrátil aj proti matke. Žena sa jeho útokom bránila, syn jej spôsobil niekoľko rezných rán na krku, ramenách a rukách. Rodičia si po tomto čine ešte sami dokázali privolať pomoc. Privolaní policajti im až do príchodu záchranárov poskytovali prvú pomoc.

Hrozí mu doživotie

Zaistené stopy, spolu s kuchynským nožom, budú predmetom expertízneho skúmania. Podozrivého mladíka zadržali vo dvore rodinného domu a putoval do cely. Vyšetrovateľ ho obvinil z obzvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného v štádiu pokusu. Spracoval aj podnet na jeho vzatie do väzby. V prípade dokázania viny mu hrozí trest na dvadsať až dvadsaťpäť rokov alebo trest odňatia slobody až na doživotie.

Viac k témam: pokus o vraždu, útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk - Matúš po hádke zaútočil na rodičov, otca bodol do krku a s nožom sa obrátil aj proti matke © SITA Všetky práva vyhradené.

9.12.2019 (Webnoviny.sk) - Najviac peňazí nechávajú Slováci v obchodoch v decembri. Dôvodom sú vianočné sviatky a s nimi spojené nákupy potravín na štedrovečerný stôl alebo darčekov pod vianočný stromček. Obchodníci tak v priebehu decembra utŕžia až o 10 – 40 % viac ako počas iných mesiacov roka. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnil v pondelok spoločnosť Wood & Company.

Desatina z celoročných tržieb

Decembrové tržby maloobchodu zvyknú tvoriť až desatinu z celoročných tržieb. Väčšina Slovákov realizuje nákupy počas decembra, niektorí aj na poslednú chvíľu, uviedla Eva Sadovská, analytička Wood & Company. Aj vďaka tomu, že niektorí zákazníci začínajú s vianočnými prípravami v predstihu, je posledný štvrťrok z pohľadu maloobchodu jednoznačne najsilnejším obdobím roka. Počas štvrtého kvartálu predstavujú tržby maloobchodu až 27 % z celoročných tržieb. Ostatné štvrťroky si z celkových tržieb zvyknú ukrojiť podiel na úrovni 23 až 25 %, vyplýva ďalej zo správy, ktorá sa odvoláva na údaje Štatistického úradu SR.

Popularita internetových obchodov

Nadpriemerné tržby počas posledného štvrťroka zaznamenávajú takmer všetky oblasti maloobchodu. Jedinou výnimkou sú iba čerpacie stanice. Záver roka prináša vyššie tržby predajcom elektroniky, elektrotechniky, nábytku, hračiek, športových potrieb, ale aj kozmetiky, oblečenia a v neposlednom rade potravín a nápojov. Vyššie tržby ako počas iných kvartálov zaznamenávajú aj predajcovia v stánkoch a na trhoch. Na svoje si prichádzajú aj majitelia internetových obchodov. Na popularite získavajú aj internetové obchody. V segmente online nakupovania je najvyšší dopyt po odevoch a športových tovaroch, tovaroch pre domácnosť, vstupenkách na podujatia, ubytovaní (dovolenky) a v poslednej dobe vo väčšej miere aj potraviny a jedlo.

Viac k témam: nakupovanie, Vianoce
Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci nechávajú v obchodoch najviac peňazí v decembri, jedinou výnimkou sú čerpacie stanice © SITA Všetky práva vyhradené.

9.12.2019 (Webnoviny.sk) - Trest administratívneho vyhostenia z územia SR a schengenského priestoru uložili slovenské orgány deviatim občanom Srbska. Ako ďalej na sociálnej sieti informuje Policajný zbor SR, jeden z nich sa na území SR zdržiaval neoprávnene a ôsmi vykonávali nelegálnu prácu. Polícia tieto osoby odhalila na základe kontroly v spolupráci s pracovníkmi Inšpektorátu práce zameranej na oprávnenosť pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na území SR. „Počas akcie bolo vo firme na výrobu komponentov pre automobilový priemysel v Trnave kontrolovaných 17 štátnych príslušníkov Srbska, štyria štátni príslušníci Rumunska a 14 občanov Slovenskej republiky,“ dodala polícia.

Viac k témam: Schengen
Zdroj: Webnoviny.sk - Deviatich Srbov vyhostili zo Slovenska pre nelegálny pobyt alebo prácu © SITA Všetky práva vyhradené.

9.12.2019 (Webnoviny.sk) - V Indonézii zatkli päť ľudí v súvislosti s pytliactvom po tom, ako polícia našla kožušinu kriticky ohrozeného tigra sumatrianskeho (Panthera tigris sumatrae) a tiež štyri tigrie embryá v pohári. Vedci odhadujú, že vo voľnej prírode žije menej ako 400 jedincov tohto druhu. Ministerstvo životného prostredia a lesníctva uviedlo, že podozrivých z provincie Riau zatkli na základe tipu. Dvaja zadržaní boli zrejme predajcovia a hrozí im trest odňatia slobody na maximálne päť rokov a tiež pokuta vo výške sto miliónov rupií (v prepočte približne 6400 eur). Svetový fond na ochranu prírody (WWF) vyhlásil, že tiger sumatriansky je ohrozený v dôsledku pytliactva a vyrubovania lesov.

Viac k témam: pytliaci
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Polícia v Indonézii našla kožušinu ohrozeného tigra sumatrianskeho a štyri embryá v pohári © SITA Všetky práva vyhradené.

9.12.2019 (Webnoviny.sk) - Organizácia , ktorá zastrešuje hospodárske komory členských štátov Európskej únie, podporuje zrušenie ekonomických sankcií proti Rusku. Informoval o tom predseda združenia Christoph Leitl. Ekonomické sankcie, ktorými únia reagovala na konflikt na východe Ukrajiny, doteraz nepriniesli „žiadny úžitok“, povedal Leitl pre pondelkové vydanie nemeckého denníka Welt.

Výhody vzájomnej spolupráce

„Prišiel čas, aby obe strany začali s postupným rušením sankcií,“ povedal Leitl, ktorý v minulosti pôsobil na čele rakúskej hospodárskej komory. Rusko a Európa by sa podľa neho mali zamerať na výhody vzájomnej spolupráce. Ako dodal, Rusko je „partner, s ktorým by mali Európania viesť dialóg na hospodárskej, politickej, kultúrnej a športovej úrovni“. Eurochambers podľa agentúry APA zastupuje zhruba 20 miliónov podnikov.

Podrobný plán pre miestne voľby

Konflikt na východnej Ukrajine vypukol v roku 2014 po ruskej anexii Krymu. Odvtedy zomrelo v bojoch medzi vládnymi silami a Ruskom podporovanými separatistami viac ako 13-tisíc ľudí. Riešenie konfliktu bude v pondelok predmetom rokovaní najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týždeň vyjadril nádej, že parížsky summit prinesie podrobný plán pre miestne voľby v oblasti a mechanizmus, ktorý umožní Ukrajine obnoviť kontrolu nad hranicou s Ruskom na území kontrolovanom proruskými povstalcami.

Viac k témam: obchod, sankcie proti Rusku
Zdroj: Webnoviny.sk - Nastal čas postupného rušenia sankcií pre Rusko, navrhujú európske hospodárske komory © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3628

Reklama