28. január 2020
Facebook

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Maďarský strážnik vypálil v utorok do vzduchu tri varovné výstrely, keď sa niekoľko desiatok migrantov pokúsilo prekročiť hraničný priechod so Srbskom. Informovala o tom maďarská polícia. Tá podľa vlastných údajov zabránila väčšine zo 60 až 70 migrantov vstúpiť do Maďarska, pričom štyri osoby chytila na mieste a zadržala. Hraničný priechod v obci Röszke bol v noci, keď sa incident odohral, zatvorený. Polícia ho označila za “nezvyčajný a násilný" pokus o prekročenie hranice. Maďarské úrady upozorňujú v posledných mesiacoch na výrazný nárast počtu migrantov prichádzajúcich z Balkánu a snažiacich sa o vstup do Maďarska. Mnohí sa pritom spoliehajú na prevádzačov v snahe splniť si svoj sen o živote v západnej Európe.

Viac k témam: migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Desiatky migrantov chceli prekročiť hranice Srbska, maďarský strážnik musel strieľať do vzduchu © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 28. januára, 15:18
Súdna rada v utorok aj napriek návrhu ministra Gábora Gála (Most-Híd) nepozastavila sudkyni Zuzane Maruniakovej výkon funkcie. Za návrh nehlasoval ani jeden člen rady, proti bolo 12 členov a piati sa zdržali hlasovania. Ako dôvod svojho zamietavého postoja v rámci k diskusie k návrhu členovia rady uviedli, že Maruniaková momentálne čerpá rodičovskú dovolenku, a tak funkciu nevykonáva. V prípade druhej sudkyne, ktorá figurovala v kauze miliónových zmeniek, Denisy Cvikovej v utorok minister spravodlivosti Gábor Gál s návrhom na pozastavenie výkonu funkcie uspel. Jeho návrh totiž odobrili všetci prítomní členovia súdnej rady. Šéf rezortu navrhol dočasne pozastaviť výkon funkcie sudkyni Zuzane Maruniakovej a aj Denise Cvikovej pre spojitosť z kauzou miliónových zmeniek.

Dala za pravdu Kočnerovi

Maruniaková rozhodovala v civilnom procese o jednej z miliónových zmeniek televízie Markíza a dala za pravdu podnikateľovi Marianovi K. Cviková podľa zverejnenej komunikácie z aplikácie Threema na celý proces právne dohliadala a bola aj v pojednávacej miestnosti pri vynesení rozsudku. Verdikt pritom padol na Okresnom súde Bratislava V, Cviková pôsobila na Okresnom súde Bratislava I. Spomínané sudkyne navyše prešli výberovým konaním v čase, keď na ministerstve pôsobila ako štátna tajomníčka Monika Jankovská. Niekdajšia nominantka strany Smer-SD si údajne vymenila s Marianom K. tisíce správ. Jankovská to však naďalej popiera. Súdna rada v utorok zároveň zobrala na vedomie správu komisie, ktorej úlohou je preverovať medializované informácie o sudcoch a ich možnom nezákonnom konaní vyplývajúcom z medializovaných komunikácii. Zároveň rada odobrila aj uznesenie, ktorým svojej predsedníčke odporúča podať návrh na disciplinárne stíhanie oboch sudkýň pre porušenie povinností sudcu.

Nevysvetlili okolnosti kauzy zmenky

Komisia vo svojej správe konštatuje, že Maruniaková ani Cviková dostatočne a dôveryhodne nevysvetlili okolnosti zmenkovej kauzy. Maruniaková podľa svojho stanoviska, ktoré uviedla komisii, zavolala Cvikovú na pojednávanie Okresného súdu Bratislava V z dôvodu, že bola vystresovaná z mediálne sledovanej kauzy a prítomnosť známej osoby ju upokojovala. Zdôraznila, že s Cvikovou sú kamarátky a navyše ju považuje za odborníčku v oblasti súdnictva. Cviková túto verziu pred komisiou potvrdila a dodala, že sa v minulosti takto zúčastnila aj ďalších pojednávaní na iných súdoch. Podľa predsedníčky komisie Eleny Berthotyovej však tvrdenia oboch sudkýň „vzhľadom na obsah medializovaných komunikácií a sled udalostí nepôsobí dôveryhodne“. Maruniaková podľa nej tiež nevysvetlila, prečo rozhodovanie v zmenkovej kauze uprednostnila pred prípadmi, ktoré jej boli pridelené skôr. Komisia tiež skonštatovala nezrovnalosti v procese výberu Maruniakovej na funkciu sudkyne.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, minister spravodlivosti SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Súdna rada nepozastavila výkon funkcie Maruniakovej, ktorá sa spomína v súvislosti s Kočnerom © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) si v utorok posvietili na korupciu. Na celom Slovensku prebiehajú dve akcie. Policajti zasahujú v popradskej nemocnici a na ďalších miestach na území Slovenska v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou. Ako informovala polícia na sociálnej sieti, taktiež zasahujú na viacerých miestach západného Slovenska. Ide o akciu „Šporiteľňa“ v súvislosti s korupciou a majetkovou trestnou činnosťou. Aktuálne vykonávajú domové prehliadky, prehliadky iných priestorov a pozemkov za účelom zaistenia vecí dôležitých pre trestné konanie. Zadržali 18 osôb, s ktorými vyšetrovateľ vykonáva potrebné procesné úkony. Viac informácií polícia poskytne, keď to procesná situácia dovolí.

Viac k témam: korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk - Policajti NAKA si posvietili na korupciu, zasahovali aj v popradskej nemocnici a zadržali 18 ľudí (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) Věra Jourová pricestovala do Poľska na stretnutie s predstaviteľmi tamojšieho parlamentu a justície v súvislosti s nedávno prijatou legislatívou, ktorá umožní odvolávanie poľských sudcov. Jourová, ktorá je podpredsedníčkou EK pre hodnoty a transparentnosť, v utorok uviedla, že chce o záležitosti hovoriť priamo s poľskými predstaviteľmi, aby lepšie pochopila úmysly vlády a spoločne dokázali nájsť riešenie. Spor okolo poľského súdnictva sa vystupňoval minulý týždeň, keď poslanci schválili zákon umožňujúci politikom odvolávať sudcov a vláda tiež verejne podkopala autoritu najvyššieho súdu, ktorý si z veľkej miery zachovával svoju nezávislosť. Jourová sa v Poľsku stretla s predsedníčkou dolnej komory parlamentu Elžbietou Witekovou z vládnej strany i s predsedom Senátu Tomaszom Grodzkým zastupujúcim opozíciu. Grodzki označil situáciu v poľskom súdnictve za "bezvýchodiskovú".

Viac k témam: súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľské súdnictvo rieši aj Európska komisia, opozícia označila situáciu za bezvýchodiskovú © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 28. januára, 12:55
Hasiči aj v utorok bojujú s požiarom výrobnej haly v Šuranoch, ktorý tam vypukol v pondelok. Plamene budovu zachvátili krátko pred piatou hodinou a požiar bol lokalizovaný až po niekoľkých hodinách. Ako agentúru SITA informovala Katarína Križanová z Prezídia HaZZ, požiar v hale s rozmermi zhruba 200 x 100 m si doposiaľ nevyžiadal žiadnych zranených. Zásah na mieste stále pokračuje. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ, hasiči pokračovali s hasením počas celej noci. Na mieste zriadili nafukovací stan pre zasahujúcich hasičov a členov riadiaceho štábu, ktorí určili nočnú taktiku zásahu a nasadenie síl a prostriedkov. Požiar majú pod kontrolou a ďalej sa nerozširuje.

Jeden z úsekov je stále v plameňoch

„Hasiči pracovali na odnášaní horiacich pneumatík pomocou bagra a čelného nakladača. Dobrovoľní hasiči osvetľovali miesto zásahu pomocou elektrocentrál a osvetľovacích stožiarov z protipovodňových súprav. Požiar je momentálne pod kontrolou a nemá možnosť sa ďalej rozšíriť," uviedla Farkasová. Zobraziť fotogalériu k článku:
Požiar výrobnej haly v Šuranoch (fotografie) Momentálne na likvidácii požiaru pracuje 62 profesionálnych a dobrovoľných hasičov s 20 kusmi hasičskej techniky. Na mieste sa nachádzajú hasiči zo všetkých hasičských staníc Nitrianskeho kraja, príslušníci z Galanty a Pliešoviec a členovia niekoľkých dobrovoľných hasičských zborov. K hasičom sa pridali ďalší príslušníci zo Záchrannej brigády HaZZ v Malackách a pomocou troch univerzálnych nakladačov rozhŕňajú tlejúce zvyšky pneumatík a plastu, ktoré postupne dohášajú. Ako uviedla Farkasová, jeden z troch zásahových úsekov, v ktorom sa nachádza najväčšie množstvo pneumatík, je stále v plameňoch.

Merajú škodliviny v ovzduší

Hasiči pracujú s autonómnymi dýchacími prístrojmi, keďže pre vietor je na mieste nedýchateľný vzduch. Pracovníci Kontrolného chemického laboratória pokračujú v opakovaných meraniach škodlivín v ovzduší. Ako dodala Farkasová, pri poslednom meraní zaznamenali hodnoty, ktoré nie sú pre ľudský organizmus škodlivé, avšak môžu byť dráždivé. Občanov mesta vyzvali, aby sa nezdržiavali vonku. Ako agentúru SITA informovala Križanová, pracovníci z kontrolného laboratória vykonali v pondelok kontrolné merania v smere šírenia dymu v oblastiach Úľany nad Žitavou, Hul, Dolný Ohaj a Šurany. Neboli zaznamenané zvýšené hodnoty škodlivé pre občanov, nedošlo ani k znečisteniu prostredia. "Merania v týchto oblastiach sa budú vykonávať opakovane," dodala.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Požiar haly v Šuranoch: Hasiči zasahujú už druhý deň, na mieste je nedýchateľný vzduch (foto+video) © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Obvineniam z týrania blízkej a zverenej osoby čelí 55-ročný Ján z Trebišovského okresu. Muž pod vplyvom alkoholu týral svoju 87-ročnú matku. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa košickej krajskej polície Lenka Ivanová, ženu ponižoval, vulgárne jej nadával, vyvolával hádky a dokonca ju napadol. Pri poslednom vyčíňaní matku škrtil, vyrušil ho však vyzváňajúci telefón. Dôchodkyni sa podarilo z domu ujsť. Na ulici stretla susedu, ktorá si všimla krv a škrabance, a tak sa jej dôchodkyňa priznala, čo sa u nich doma deje. Privolaní policajti muža zadržali pred miestnym pohostinstvom, kde si kupoval ďalšie zásoby alkoholu. Stíhaný je vo väzbe.

Viac k témam: domáce násilie, týranie
Zdroj: Webnoviny.sk - Opitý Ján týral svoju 87-ročnú matku, pri poslednom vyčíňaní ju škrtil © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Východnú metropolu Slovenska s Telgártom opäť na 5 februárových sobôt spojí Ľadový expres. Výhľady z najkrajšej železničnej trate na Slovensku, prírodné bohatstvá a hory Slovenského raja či výstup na jeden z idylických kopcov, ktorý ospevovali ešte naše staré mamy – Kráľovu hoľu. Aj tieto zážitky sprístupní Ľadový expres, ktorý sa už teší na tohtoročných cestovateľov a turistov. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT) opäť prináša zimnú edíciu obľúbeného motoráčika, ktorým sa počas februára odveziete za zážitkami z Košíc až do Telgártu. Už tradične bude premávať každú februárovú sobotu od 1. 2. do 29. 2. a neminie ani strieborné plátno, v ktorom sa natáčala rozprávka Popolvár najväčší na svete – Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Do nej sa síce cez zimu nedostanete, no turistické možnosti tu zďaleka nekončia. Zavítajte do končín, v ktorých sa našli 17-tisíc rokov staré kosti jaskynného medveďa, navštívte menej vyťažené a finančne dostupnejšie lyžiarske strediská, prejdite z Telgártu až do vrchov Nízkych Tatier, kochajte sa výhľadom na majestátny Chmarošský viadukt. Na cestujúcich tento rok čakajú viaceré novinky od organizovaných túr cez nordic walking až po zvýhodnené ceny skipassov v lyžiarskych strediskách na trase vlaku. "Je dôležité povedať, že Ľadový expres nie je iba o doprave z bodu A do bodu B, ale najmä o spolupráci a zapojení čo najväčšieho množstva lokálnych partnerov. Aj cez tento vlak chceme ľuďom ukázať nové zimné voľnočasové možnosti, o ktorých mnohí ani netušia," uviedla Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka organizácie KRT. Všetky potrebné informácie nájdu záujemcovia na stránke vylety.kosiceregion.com. "Spolupráca s Košice Región Turizmus sa nám po každej edícii Ľadového expresu čoraz viac osvedčuje. Sme patrične hrdí, že aj svojou troškou prispievame k turistickým možnostiam v našej krajine, ktorá toho vôbec neponúka málo. Pevne verím, že tento trend si udržíme aj naďalej," hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. Cestovné lístky si možno kúpiť prostredníctvom organizácie KRT, a to cez web www.kosiceregion.com alebo v ich košickom centre. K dispozícii sú jednosmerné, zľavnené či rodinné lístky s možnosťou kombinácie so skipassom vo vybraných lyžiarskych strediskách. Cestovný poriadok Ľadového expresu:

príchod odchod stanica/zastávka príchod odchod
07:55 Košice 18:48
08:12 08:13 Kysak 18:32 18:33
08:28 08:33 Margecany 18:06 18:11
08:42 08:44 Gelnica 17:47 17:56
09:13 09:15 Nálepkovo 17:00 17:10
09:37 09:39 Mlynky 16:38 16:40
09:41 09:43 Dedinky 16:33 16:35
09:48 09:50 Stratená 16:26 16:28
09:55 10:00 Dobšinská Ľ. Jaskyňa 16:04 16:22
10:11 Telgárt penzión 15:53
Inzercia

Viac k témam: Ľadový expres, PR, ZSSK, ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Ľadovým expresom ku klenotom slovenskej prírody. Príďte sa presvedčiť, či na Kráľovej holi stojí strom zelený © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Do čakárne ambulancie detskej lekárky v Myjave prenikla cez okno strela, polícia udalosť preveruje. Projektil zasiahol jednu osobu, ide o ľahké poranenie. Ako informovala trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti, podľa prvotných zistení na mieste neišlo o úmyselný útok a momentálne nehrozí ďalšie nebezpečenstvo v súvislosti s touto udalosťou. Bližšie informácie polícia zverejní neskôr.

Viac k témam: streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Do čakárne ambulancie detskej lekárky v Myjave prenikla strela © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Odvodová úľava pri zamestnávaní osôb, ktoré boli dlhodobo bez práce, sa v tomto roku uplatňuje do príjmu 678,71 eura. Zamestnávatelia musia s dlhodobo nezamestnanými uzatvoriť riadny pracovný alebo štátnozamestnanecký pomer, ktorý je dôvodom na vyradenie takejto osoby z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce. "Zamestnať môžu takú osobu, ktorá bola evidovaná na úrade práce najmenej 12 po sebe idúcich mesiacov alebo bola v evidencii na úrade práce 6 mesiacov a zároveň má trvalý pobyt v niektorom z najmenej rozvinutých okresov," informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Do zoznamu najmenej rozvinutých okresov v súčasnosti patrí 20 okresov na Slovensku.

Zamestnávateľ musí splniť podmienky

Podmienkou uplatnenia odvodovej úľavy je aj to, že Sociálna poisťovňa voči zamestnávateľovi neeviduje pohľadávku. Zamestnávateľ súčasne pre prijatie odvodovo zvýhodnenej osoby nesmie znížiť počet svojich zamestnancov a hrubý mesačný príjem zamestnanca nesmie prekročiť stanovenú hranicu 678,71 eura určenú pre rok 2020. "Hraničná suma mesačného príjmu zamestnanca vo výške 678,71 eura sa zamestnancovi počas dvanástich mesiacov nemení," informoval Višváder. Táto suma tak platí pre tie pracovné pomery, ktoré vzniknú v tomto roku. Pri pracovných vzťahoch vzniknutých v roku 2019 a pokračujúcich v roku 2020 zostáva hraničná suma vo výške 639,18 eura. Maximálna výška dosiahnutého príjmu pre zamestnanca s odvodovou úľavou platí aj pri skrátenom pracovnom čase. V decembri minulého roka evidovala Sociálna poisťovňa 389 zamestnancov s odvodovou úľavou. Zamestnávatelia vlani zamestnávali priemerne mesačne 475 zamestnancov s odvodovou úľavou.

Nižšie sociálne odvody

Úľava na odvodoch pri zamestnaní dlhodobo nezamestnaného, ktorý je evidovaný na úrade práce viac ako jeden rok, sa zaviedla od 1. novembra 2013. Zamestnávateľ po prijatí dlhodobo nezamestnaného do pracovného alebo štátnozamestnaneckého pomeru platí počas jedného roka len sociálne odvody v sume 1,05 %. Pôvodne dlhodobo nezamestnaný však môže dostávať v hrubom najviac 67 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, čo je pre tento rok spomínaných 678,71 eura.

Viac k témam: dlhodobo nezamestnaní, sociálne odvody, zamestnávateľ
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnávatelia pozor, odvodová úľava pre dlhodobo nezamestnaných sa zvýšila o desiatky eur © SITA Všetky práva vyhradené.

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu stiahol v utorok svoju žiadosť o imunitu pred trestným stíhaním pre údajnú korupciu. Urobil tak len niekoľko hodín predtým, ako mal parlament pristúpiť k prvým krokom v tejto záležitosti. V stanovisku zverejnenom na svojej facebookovej stránke Netanyahu uviedol, že sa rozhodol nedovoliť, aby "táto špinavá hra pokračovala". Izraelský parlament mal v utorok rozhodnúť o vytvorení výboru, ktorý by prerokoval premiérovu žiadosť o imunitu. Netanjahu čelí od novembra žalobe pre podozrenia z podvodu, zneužitia dôvery a prijímania úplatkov. Premiér akékoľvek pochybenia odmieta a hovorí o "pokuse o puč". Jeho strana Likud plánovala parlamentné zasadnutie bojkotovať. Netanjahu sa má v utorok v Bielom dome stretnúť s prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý má zverejniť dlho očakávaný blízkovýchodný mierový plán. Anulovanie premiérovej žiadosti o imunitu znamená, že jeho stíhanie môže pokračovať.

Viac k témam: korupcia, poslanecká imunita
Zdroj: Webnoviny.sk - Netanjahu pristúpil v kauze údajnej korupcie k vážnemu kroku, stiahol žiadosť o imunitu © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3767

Reklama