28. september 2020
Facebook

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Takmer polovica respondentov (47,3 percenta) nepozná osobne ani jedného cudzinca alebo cudzinku, ktorí žijú na Slovensku. Viac ako tretina (34,3 percenta) respondentov pozná jedného až piatich cudzincov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý si dala pripraviť Nadácia Milana Šimečku k 15. ročníku festivalu [fjúžn]. Prieskum bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke 1 009 občanov Slovenska rôznych národností v júni 2020. V tlačovej správe o tom informovala PR manažérka Nadácie Milana Šimečku Kristína Hamárová.

Osobná známosť

Z prieskumu ďalej vyplýva, že 7,5 percenta respondentov pozná šesť až desať cudzincov a štyri percentá respondentov poznajú viac ako jedenásť cudzincov. Aspoň jedného cudzinca či cudzinku žijúcich na Slovensku osobne pozná 45,2 percenta respondentov, pričom 7,5 percenta opýtaných na túto otázku nevedelo odpovedať. Výsledky z prieskumu tiež ukazujú, že v najmenšej miere poznajú cudzincov žijúcich na Slovensku osoby vo veku 65 a viac rokov, pričom 61 percent z nich nepozná žiadneho cudzinca či cudzinku. Pri porovnaní krajov vedie z hľadiska osobných známostí s cudzincami Košický samosprávny kraj (56,8 percenta ľudí z tohto regiónu pozná aspoň jedného cudzinca či cudzinku). V Bratislavskom samosprávnom kraji pozná 16,6 percenta populácie osobne šesť a viac cudzincov.

Verejná viditeľnosť

Z prieskumu zároveň vyplýva, že len malá časť populácie vníma prítomnosť cudzincov v slovenskom verejnom priestore. Zo štyroch oblastí (kultúra, politika, médiá, šport) len v jednej, a to v oblasti športu, presiahol podiel respondentov, ktorí poznajú aspoň jedného verejne známeho cudzinca alebo cudzinku, 50 percent. V oblasti športu tak pozná aspoň jedného cudzinca alebo cudzinku 55,5 percenta respondentov, v oblasti kultúry 42,1 percenta, v oblasti médií 30,9 percenta a v oblasti politiky len 16,4 percenta. Napriek tomu, že tieto údaje nevypovedajú o reálnom zapojení cudzincov a cudziniek do verejného života, poukazujú na to, že ich viditeľnosť vo verejnom priestore je veľmi nízka.

Neprijateľné situácie

Občania Slovenska dôverujú skoro dvakrát viac svojim krajanom ako cudzincom. Kým približne tretina respondentov (34,1 percenta) súhlasila s výrokom “neznámemu cudzincovi alebo cudzinke by som dôveroval/a v rovnakej miere ako akémukoľvek inému neznámemu človeku zo Slovenska”, skoro dve tretiny respondentov (62,4 percenta) s týmto výrokom nesúhlasili. Podľa výsledkov prieskumu by respondenti v prostredí susedstva považovali za najprijateľnejší kontakt s cudzincami z Ukrajiny a v prostredí rodiny s cudzincami z USA. Približne každý druhý občan alebo občianka Slovenska by považoval za úplne neprijateľnú situáciu, v ktorej by si ich dieťa vzalo za manžela alebo manželku cudzinca alebo cudzinku zo Saudskej Arábie, Afganistanu alebo Sýrie. V prípade susedstva by približne každý tretí občan alebo občianka Slovenska považoval za úplne neprijateľných susedov cudzinca alebo cudzinku zo Saudskej Arábie, Afganistanu alebo Sýrie.

Viac k témam: cudzinci, cudzinci z Ukrajiny, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Takmer polovica Slovákov nepozná osobne žiadneho cudzinca žijúceho na Slovensku, ukázal prieskum © SITA Všetky práva vyhradené.

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensku hrozí od Európskej komisie pre omeškanie spustenia 5G siete pokuta tri milióny eur. Ako informoval portál TV JOJ noviny.sk, za každý deň omeškania sa pokuta navyšuje o 40-tisíc eur. „Slovensku hrozí medzinárodná hanba. Európska komisia nás totiž zaviazala, aby sme spustili nové siete 5G, čo má okrem iného priniesť mnohonásobne rýchlejší internet. Ostáva dúfať, že nám polročné omeškanie Európska komisia prepáči,“ uviedol portál noviny.sk. Hovorca Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Roman Vavro pre spravodajský portál povedal, že frekvencie s pásmom 700 megahercov budú mať operátori k dispozícii najneskôr do konca tohto roku.

Výberové konanie

Regulačný úrad rozhodol o odložení elektronickej aukcie len niekoľko dní pred jej plánovaným termínom 22. júna. Tender mal vyvrcholiť posledný júnový deň. Výberové konanie na frekvencie pre 5G sa pritom rozbehlo ešte v apríli tohto roka. Operátori za ich pridelenie podľa nastavených pravidiel musia ponúknuť minimálne 16 miliónov eur. Taká je totiž vyvolávacia cena, ktorú úrad stanovil pre frekvenčné pásmo 700 MHz. Okrem toho mal štát v rámci tohto výberového konania prideľovať aj licencie z pásiem 900 MHz s vyvolávacou cenou 840-tisíc eur a 1 800 MHz, kde je vyvolávacia cena stanovená na 550-tisíc eur.

Odloženie aukcie

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb koncom júna informoval, že odloženie elektronickej aukcie frekvencií pre sieť 5G je dôsledkom možného ohrozenia účelu výberového konania prevádzkovateľov 5G siete. Vo svojom vyhlásení uviedol, že mu boli oznámené informácie, ktoré "majú potenciál ohroziť účel predmetného výberového konania". Detailnejšie svoje rozhodnutie však nešpecifikoval s odvolaním sa na fakt, že výberové konanie stále prebieha a nie je tak možné zo strany úradu poskytnúť akékoľvek ďalšie informácie. „Do médií unikla informácia, že zrazu pristál na stole regulačného úradu list od Slovenskej informačnej služby. Ten mal hovoriť o bezpečnostných rizikách,“ uviedol portál noviny.sk.

Štátny prevádzkovateľ

V médiách sa tiež objavili špekulácie, že za rozhodnutím odložiť tender na 5G frekvencie stojí možný zámer vytvorenia štátneho prevádzkovateľa tejto technológie. Samotný iniciátor odloženia aukcie premiér Igor Matovič na to reagoval slovami, že dopredu nechce nič prejudikovať a všetko bude závisieť od výslednej dohody s telekomunikačnými operátormi. Odloženie aukcie však podľa neho rovnako vytvorilo priestor na férovú diskusiu a dohodu. Sprístupnenie všetkých 5G frekvencií (1500 MHz, 3500 MHz, 3700 MHz a 26 GHz) do prvého polroka 2022 je hlavnou prioritou nového predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) Ivana Martáka.

Viac k témam: 5G sieť, pokuta
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko môže od Európskej komisie dostať miliónovú pokutu, dôvodom je omeškanie spustenia 5G siete © SITA Všetky práva vyhradené.

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Obyvatelia Švajčiarska v nedeľňajšom referende výraznou väčšinou odmietli návrh nacionalistickej Švajčiarskej ľudovej strany na obmedzenie počtu občanov Európskej únie, ktorí môžu žiť a pracovať v ich krajine. Rozhlasová a televízna spoločnosť informovala, že podľa čiastočného zrátania hlasov návrh odmietlo 61,3 percenta voličov a súhlas s ním vyslovilo 38,7 percenta hlasujúcich. Vláda varovala, že ak návrh v referende prejde, znamenalo by to ďalšie napätie v širokých a lukratívnych vzťahoch Švajčiarska s EÚ. Mohlo by to viesť aj k recipročnému znevýhodneniu švajčiarskych občanov, ak by chceli žiť a pracovať v EÚ. V alpskej krajine žije zhruba 1,4 milióna občanov EÚ a približne 500-tisíc Švajčiarov žije v štátoch EÚ. V podobnom referende v roku 2014 Švajčiari tesne odhlasovali obmedzenia pre občanov EÚ. Zákonodarcovia však odmietli úplne implementovať výsledky referenda, čo Švajčiarsku ľudovú stranu viedlo k opätovnému presadeniu referenda v tomto roku.

Viac k témam: referendum
Zdroj: Webnoviny.sk - Švajčiari nesúhlasia s návrhom nacionalistickej strany na obmedzenie počtu občanov EÚ pracujúcich v krajine © SITA Všetky práva vyhradené.

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Šestnásť ľudí zomrelo a viac ako 100 utrpelo zranenia pri bojoch, ktoré v nedeľu vypukli medzi Arménskom a Azerbajdžanom o sporný región Náhorný Karabach. Uviedol to Artur Sarkisian, zástupca šéfa ozbrojených síl Náhorného Karabachu. Nevyjadril sa však, či tento údaj zahŕňa vojakov aj civilistov. Arménsky ombudsman Arman Tatojan, predtým povedal, že pri bombardovaní zomrela jedna žena a jedno dieťa.

Bombardovanie regiónu

Arménsko vyhlásilo, že zostrelené boli dva azerbajdžanské vrtuľníky a delostrelectvo zasiahlo tri azerbajdžanské tanky. Ministerstvo obrany Azerbajdžanu však toto tvrdenie poprelo. Úrady Náhorného Karabachu uviedli, že bombardovanie zasiahlo hlavné mesto regiónu Stepanakert a mestá Martakert a Martuni. Podľa hovorcu arménskeho ministerstva obrany Artsruna Hovhannisjana azerbajdžanské bombardovanie zasiahlo aj arménske územie neďaleko mesta Vardenis.

Výnimočný stav

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev prikázal, aby sa v niektorých regiónoch vyhlásil výnimočný stav a vyzval na zákaz vychádzania vo veľkých mestách. V televíznom prejave k národu povedal, že "arménske bombardovanie viedlo k stratám medzi azerbajdžanskými silami a civilným obyvateľstvom", ale neposkytol nijaké ďalšie podrobnosti. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov "intenzívne nadväzuje kontakty s cieľom primäť obe strany k prímeriu a začatiu vyjednávania, aby sa situácia stabilizovala," uviedla hovorkyňa ruského rezortu zahraničia Maria Zacharová.

Viac k témam: bomba, konflikt, obete
Zdroj: Webnoviny.sk - Medzi Arménskom a Azerbajdžanom vypukli boje o región Náhorný Karabach, hlásia desiatky zranených aj mŕtvych © SITA Všetky práva vyhradené.

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Približne 100-tisíc demonštrantov pochodovalo v nedeľu bieloruským hlavným mestom a vyzývalo na odstúpenie autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka. Protesty v krajine tak trvajú už 50 dní. Demonštrácie sa konali aj v deviatich ďalších bieloruských mestách. Vlna protestov sa začala po prezidentských voľbách z 9. augusta, v ktorých podľa bieloruských úradov Lukašenko získal šieste funkčné obdobie vďaka tomu, že za neho hlasovalo 80 percent voličov. Opozícia a niektorí volební pracovníci tvrdia, že výsledky volieb boli zmanipulované. Bieloruské ministerstvo vnútra uviedlo, že v nedeľu bolo zatknutých približne 200 demonštrantov. Polícia a armáda zablokovali vstup do centra mesta obrnenými vozidlami. Lukašenkova hlavná volebná protikandidátka Svetlana Cichanovská, ktorá je v exile v Litve, ocenila odhodlanie protestujúcich a vyzvala ich, aby nedovolili svojej energii ochabnúť.

Viac k témam: demonštrácie, odstúpenie z funkcie
Zdroj: Webnoviny.sk - V Minsku opäť žiadali odstúpenie Lukašenka desaťtisíce demonštrantov (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Nová výstava Stredoslovenského múzea (SSM), ktorú v nedeľu sprístupnili v Thurzovom dome v Banskej Bystrici, zavedie návštevníkov do pracovne cestovateľa 19. storočia. Môžu tu objaviť zaujímavé predmety, ktoré návštevník na svojich cestách objavuje a bližšie spoznáva. Zároveň zistia, ktoré krajiny už navštívil a kam sa ešte len chystá. Múzeum chce komornou výstavou „S kompasom v ruke“ vzdať hold cestovaniu.

Historické predmety

Svetobežník, ktorého sa rozhodlo múzeum predstaviť svojim návštevníkom, chce okrem nových krajín prezentovať aj rastliny, minerály či exotické zvieratá, ktoré sa na danom mieste vyskytujú. K nahliadnutiu tak budú vzácne exponáty, ktoré by si inak nemohli prezrieť na jednom mieste. Medzi vystavenými zbierkovými predmetmi bude môcť návštevník nájsť historický glóbus, lodné kufre, modely lodí či zbierky tropického hmyzu a zvierat.

Hra na cestovateľa

Návštevníci sa tiež môžu zahrať na cestovateľa a to prostredníctvom veľkej interaktívnej mapy sveta, kde vyznačia, kam už cestovali alebo by ešte len chceli vycestovať. „Je to cestovateľ 19. storočia, ktorý navštevuje aj iné kontinenty než materskú Európu. Zo svojich ciest v Ázii, Austrálii a inde si doniesol suveníry a vzácne relikty. Výstavná miestnosť je koncipovaná ako pracovňa, kde si cestovateľ plánuje cesty, ale aj uskladňuje trofeje. Pri tejto príležitosti to bude jedinečná prezentácia fondov a jeho zástupcov typických aj pre iné kontinenty, ktoré by sa pri iných výstavách nemohli prezentovať,“ objasnil kurátor výstavy Filip Glocko s tým, že komorná výstava venovaná Svetovému dňu cestovania bude prístupná do decembra.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: cestovanie, Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici, výstava
Zdroj: Webnoviny.sk - Stredoslovenské múzeum ponúka dobrodružnú výstavu, návštevníci sa ocitnú v historickej pracovni cestovateľa (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - V indexe rovnosti žien a mužov v roku 2019 dosiahla Slovenská republika skóre 54,1 zo 100 bodov, čo je o necelé dva body viac ako skóre v rámci posledných meraní v roku 2017 (52,4 zo 100). Toto skóre je o 13,3 bodu pod priemerom Európskej únie-28. V dosahovaní pokroku smerom k rovnosti žien a mužov je teda Slovensko omnoho pomalšie ako iné členské štáty. Uvádza sa to v Súhrnnej správe o stave rodovej rovnosti na Slovensku za rok 2019, ktorú pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR).

Šesť oblastí

Index má šesť hlavných oblastí – práca, peniaze, znalosti, čas, moc a zdravie. Tiež dve vedľajšie oblasti, a to násilie páchané na ženách a prelínajúce sa nerovnosti. Index zviditeľňuje oblasti, v ktorých je potrebné zlepšenie a podporuje tvorcov politík v navrhovaní účinnejších opatrení v oblasti rovnosti žien a mužov. Podľa tohto indexu v roku 2019 je skóre Slovenska nižšie ako skóre EÚ-28, a to pre všetky oblasti.

Tretie najhoršie skóre

Súhrnná správa upozorňuje, že nerovnosti medzi ženami a mužmi sú najvýraznejšie v oblasti moci (26,8 bodu) a času (46,3 bodu), hoci práve v oblasti moci sa podarilo zlepšiť si skóre v porovnaní s indexom v roku 2017. Slovensko však dosahuje najvyššie skóre v oblasti zdravia (85,8 bodu), čo je aj najbližšie k skóre EÚ-28. Zo správy zároveň vyplýva, že od roku 2005 sa skóre Slovenska najviac zlepšilo v oblasti peňazí (+12,7 bodu) a vedomostí (+5,9 bodu). V oblasti moci došlo k zastaveniu pokroku (-0,1 bodu), pričom skóre Slovenskej republiky v oblasti času sa zhoršilo (-9 bodov). Skóre Slovenska v oblasti práce predstavuje 66,6 bodu a SR ostáva v oblasti práce na treťom mieste od konca v rámci EÚ.

Miera zamestnanosti

Miera zamestnanosti osôb vo veku 20 - 64 je 66 percent v prípade žien a 79 percent v prípade mužov. Podľa materiálu ostáva problémom nerovnomerné sústredenie žien a mužov v rozličných sektoroch na trhu práce. Kým približne 27 percent žien pracuje v oblasti vzdelávania, zdravia a sociálnej práce, tak v prípade mužov je to necelých päť percent. V povolaniach v oblasti vedy, technológií, inžinierstva a matematiky pracuje sedem percent žien a 39 percent mužov.

Zlepšenie situácie

Skóre Slovenska v oblastí peňazí je 74,2 bodu, pričom finančná situácia mužov aj žien sa významne zlepšila. Hoci nárast priemerného mesačného zárobku žien (+56 percent) aj mužov (+45 percent), rozdiel medzi mužmi a ženami pretrváva. Ženy stále zarábajú o 21 percent menej ako muž. V prípade párov s deťmi zarábajú ženy o 27 percent menej ako muži. Napokon v oblasti vedomostí sa Slovensko umiestnilo na 14. priečke v EÚ. Zlepšilo sa tiež v oboch podoblastiach – dosiahnuté vzdelanie a účasť, segregácia.

Viac k témam: členské štáty, rodová rovnosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko je v dosahovaní pokroku smerom k rodovej rovnosti v porovnaní s ostatnými členmi EÚ pomalé © SITA Všetky práva vyhradené.

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump nominoval za novú členku najvyššieho súdu USA sudkyňu Amy Coney Barrettovú, ktorá je považovaná za favoritku sociálnych konzervatívcov. Ak ju senátori potvrdia, nahradí liberálnu sudkyňu Ruth Bader Ginsburgovú, ktorá nedávno zomrela vo veku 87 rokov. Informuje o tom portál bbc.com.

Tvrdý boj v Senáte

Predpokladá sa, že táto nominácia v Senáte vyvolá tvrdý boj, keďže sa blížia novembrové prezidentské voľby. Demokratický kandidát na post šéfa Bieleho domu Joe Biden Senát vyzval, aby "o tomto voľnom mieste nerozhodoval, kým si americký ľud nevyberie svojho nasledujúceho prezidenta a nasledujúci Kongres". Ak bude Barrettová vo funkcii členky najvyššieho súdu potvrdená, konzervatívne orientovaní sudcovia budú mať prevahu v pomere 6 ku 3. Štyridsaťosemročná Barrettová by bola už tretím sudcom, ktorého vymenoval terajší prezident, po Neilovi Gorsuchovi v roku 2017 a Brettoci Kavanaughovi v roku 2018. Deviati sudcovia najvyššieho súdu USA vykonávajú svoju funkciu doživotne a ich rozhodnutia môžu formovať verejnú politiku na desaťročia.

Hlasovanie pred voľbami

Republikáni majú v Senáte tesnú väčšinu 53 senátorov, ale zdá sa, že za Barrettovú je už teraz 51 z nich, čo je potrebný počet na jej potvrdenie. Líder senátnej väčšiny Mitch McConnell sľúbil, že hlasovať o potvrdení sa bude pred prezidentskými voľbami, ktoré majú byť 3. novembra.

Viac k témam: Biely dom, Senát
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump nominoval za členku najvyššieho súdu USA sudkyňu Barrettovú, tá je považovaná za favoritku konzervatívcov © SITA Všetky práva vyhradené.

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - K mimoparlamentnej strane Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) sa už nepridá žiaden poslanec Národnej rady SR. V diskusnej relácii Na telo s Michalom Kovačičom televízie Markíza to povedal Peter Pellegrini. Túto možnosť pritom ešte pred niekoľkými dňami nevylučoval. „V súčasnosti však z toho zišlo," dodal. Líder strany Hlas-SD tiež uviedol, že sa v stredu 30. septembra vzdá funkcie podpredsedu Národnej rady SR.  Jedno miesto podpredsedov parlamentu patrí na základe dohody opozičnej strane Smer - sociálna demokracia (Smer-SD), ktorej už Pelllegrini nie je členom. Vo funkcii by ho mal nahradiť podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár.

Zdroj: Webnoviny.sk - K strane Hlas-SD sa už nepridá žiaden poslanec parlamentu, vyhlásil Pellegrini © SITA Všetky práva vyhradené.

27.9.2020 (Webnoviny.sk) - Voľba hlavného kontrolóra na najbližšie šesťročné funkčné obdobie bude v dolnokubínskom mestskom zastupiteľstve verejná. Dohodli sa na tom mestskí poslanci schválením podmienok voľby hlavného kontrolóra, ktorého meno bude známe 12. novembra. Samosprávy na Slovensku využívajú pri voľbe hlavného kontrolóra zväčša inštitút tajného hlasovania. Verejná voľba je síce na prvý pohľad transparentnejšia, avšak hrozí pri nej zneplatnenie v prípade, ak by niektorý z poslancov hlasoval v prospech dvoch kandidátov.

Verejná voľba

Pre dolnokubínsky mestský parlament je však verejná voľba typická, voliť takto budú v priebehu posledných 12 rokov už po tretí raz. Doterajšiemu hlavného kontrolórovi Petrovi Florekovi sa končí v poradí druhé funkčné obdobie v závere októbra. Voľba by sa síce mala uskutočniť počas posledných dvoch mesiacov funkčného obdobia, avšak v Dolnom Kubíne využili pandemické ustanovenia zákona o obecnom zriadení, kedy niektoré zákonné lehoty nebežia a voľbu naplánovali na 12. novembra.

Mzda je známa

Záujemcovia o túto pozíciu sa môžu prihlásiť do 28. októbra, základnou kvalifikačnou podmienkou je úplné stredné vzdelanie. Už vopred je známa mesačná mzda budúceho kontrolóra, ktorú upravuje zákon o obecnom zriadení. Kontrolórsky plat sa vypočítava ako súčin priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za minulý kalendárny rok a veľkostného koeficientu miest, ktorý je v prípade Dolného Kubína 1,96. Nový kontrolór tak bude zarábať mesačne 2 141 eur.

Viac k témam: hlasovanie, Pandémia, preventívne opatrenia, výber
Zdroj: Webnoviny.sk - V Dolnom Kubíne bude mestské zastupiteľstvo vyberať hlavného kontrolóra verejnou voľbou © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 4490

Reklama