19. august 2019
Facebook

19.8.2019 (Webnoviny.sk) - Opitý mladík havaroval v nedeľu v okrese Zvolen. Medzi obcami Sása a Dobrá Niva nezvládol zákrutu a narazil do železničného mosta. Ako informovala banskobystrická krajská polícia, 19-ročnému šoférovi policajti namerali 1,66 promile alkoholu v dychu. Obvinili ho z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. O výške jeho trestu rozhodne súd.

Viac k témam: dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Opitý tínedžer nezvládol zákrutu a narazil do železničného mosta © SITA Všetky práva vyhradené.

19.8.2019 (Webnoviny.sk) - Tragická nehoda sa stala v pondelok krátko po 05:30 medzi Plaveckým Štvrtkom a Lozornom v okrese Malacky. Ako informovala bratislavská krajská polícia, vodič Octavie sa pravdepodobne dostatočne nevenoval riadeniu a zrazil cyklistu, ktorý išiel v tom istom smere. Cyklista zomrel na mieste. Jeho totožnosť policajti zisťujú. Vodičovi alkohol nezistili, u cyklistu bude výsledok známy až po pitve. Presné okolnosti nehody vyšetrujú.

Viac k témam: tragická dopravná nehoda, zrážka cyklistu s autom
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Cyklista neprežil zrážku s Octaviou, vodič sa zrejme dostatočne nevenoval riadeniu © SITA Všetky práva vyhradené.

19.8.2019 (Webnoviny.sk) - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) odmieta akékoľvek prepojenie na Mariana K. „Nikto z predstaviteľov ĽSNS s ním nikdy nekomunikoval ani priamo, ani cez sprostredkovateľa. Zverejnená komunikácia je buď výmysel s úmyslom zdiskreditovať našu stranu a vtiahnuť ju do tejto kauzy, alebo je to nesprávna interpretácia," uviedol v pondelok pre agentúru SITA podpredseda ĽSNS Martin Beluský.

Podnet na zrušenie kotlebovcov

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal podnet na zrušenie strany Mariana Kotlebu 24. mája 2017. Po vyhodnotení rozsiahlych podkladov sa ukázalo, že ĽSNS ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu Slovenskej republiky, zákony a medzinárodné zmluvy, odôvodnil svoj postup Čižnár. O tom, že ĽSNS môže pokračovať vo svojej činnosti, rozhodol 29. apríla tohto roku päťčlenný senát správneho kolégia Najvyššieho súdu SR.

Beluský hovorí o vyčerpávajúcej obhajobe

Žalobu generálneho prokurátora zamietol. Súd pri vyhlásení rozsudku konštatoval, že politická strana neohrozuje demokratickú spoločnosť bezprostredne odvolávajúc sa na judikatúry vyšších súdov, že k rozpusteniu treba pristúpiť iba v krajných prípadoch. Podpredseda ĽSNS Beluský tvrdí, že súdny spor strana nevyhrala vďaka kontaktom Mariana K., ale vďaka vyčerpávajúcej obhajobe. „Pán Marian K. si písal o tom, že zastaví proces a my podržíme vládu v marci 2018, súd bol pritom až v apríli 2019. Je úplne zrejmé, že to nemá žiadny súvis," dodal podpredseda ĽSNS.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema
Zdroj: Webnoviny.sk - Kotlebovci odmietajú prepojenie na Kočnera, súd vyhrali vďaka vyčerpávajúcej obhajobe © SITA Všetky práva vyhradené.

19.8.2019 (Webnoviny.sk) - Irán zjavne pripravuje vypustenie ďalšieho satelitu po tom, čo sa mu to tento rok už dva razy nepodarilo. Satelitné zábery z Vesmírneho centra imáma Chomejního z augusta naznačujú zvýšenú aktivitu v tomto komplexe v provincii Semnan. Deje sa tak v čase pretrvávajúceho napätia medzi Washingtonom a Teheránom pre rúcajúcu sa jadrovú dohodu so svetovými mocnosťami. Irán pravidelne informuje o vypustení družíc až po tom, čo sa tak stane. Súčasné aktivity v centre však korešpondujú aj s oficiálnym oznámením, že ministerstvo obrany si má čoskoro prevziať telekomunikačný satelit Nahid-1. Táto skutočnosť naznačuje, že ďalší pokus o vyslanie iránskeho satelitu na orbitu sa blíži. Spojené štáty tvrdia, že Irán týmito aktivitami porušuje rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN a rozvíja svoj zbrojný balistický program. Teherán tieto obvinenia odmieta.

Viac k témam: Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN), satelit, satelit Nahid-1
Zdroj: Webnoviny.sk - Irán pripravuje vypustenie ďalšieho satelitu, tento rok už boli dva pokusy neúspešné © SITA Všetky práva vyhradené.

19.8.2019 (Webnoviny.sk) - Ľudová strana Naše Slovensko mala byť zárukou pre záchranu Ficovej vlády. Marian K. im mal vybaviť, že ich Najvyšší súd SR neoznačí za fašistickú stranu. Nakoniec bola v senáte, ktorý o tom rozhodoval, aj sudkyňa Nora Halmová. Informuje o tom portál aktuality.sk. Threema odkrýva, že Robert Fico a jeho vláda mohli po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej – teda v čase masových protestov – počítať s podporu Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko. Marian K. v komunikácii s Alenou Zs. spomína aj to, kto má mať vplyv v ĽSNS. Desiateho marca 2018 píše Marian K. Alene Zs. správu, v ktorej tvrdí, že Kotleba podrží Ficovu vládu. A dodáva: „Som vybavil, že NS SR (Najvyšší súd Slovenskej republiky, pozn. red.) pošle do p..e Čižnárovo podanie na zrušenie ich strany. Súd povie, že nie sú fašisti. Tak sú mi niečo dlžní. Vidím dopredu pár krokov,“ tvrdí Marian K.

Čižnárov podnet na Najvyšší súd SR

Kotlebovej strane hrozilo rozpustenie po tom, čo generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal 24. mája 2017 podnet na Najvyšší súd SR. O návrhu na rozpustenie strany rozhodoval päťčlenný senát Najvyššieho súdu SR, ktorého členkou bola aj Nora Halmová. Keď Marian K. komunikoval o kauze zmenky s Norbertom Bödörom, spomenul, že „budeme možno potrebovať Norinu pomoc“, informoval podľa portálu aktuality.sk Denník N, podľa ktorého mohlo ísť práve o Halmovú. Nora Halmová je päť rokov sudkyňou Najvyššieho súdu SR. Po zverejnení tejto komunikácie priznala, že pozná Mariana K. aj Bödöra a že s Bödörom si tyká. Poprela však, že by s Marianom K. niekedy riešili niečo pracovné a nikdy ju ani nekontaktoval.

Vláda bez Mosta-Híd s tichou podporou Kotlebu

Jedenásteho marca Marian K. znova píše Alene Zs.: „Fico má nejaký plán. On nie je v tomto sprostý. Bude vládnuť bez Mosta. S tichou podporou Kotlebu.“ Marian K. je presvedčený, že Kotleba by v prípade odchodu Mosta z koalície podržal vládu Smeru a SNS, pretože ani Kotleba nechce predčasné voľby. Dvanásteho marca píše Alene Zs.: „Ja riešim kotlebovcov.“ No a 13. marca z komunikácie vypadávajú zaujímavé informácie. Sedem minút pred druhou hodinou v noci píše Marian K.: „Aktivujeme plán B. Kotlebu. Len ak Andrej odskočí (zrejme Danko, pozn. red.), tak ani to nepomôže. A Andrej je K...T.“

Údajné sedenie s Cuperom a Lexom

O pol tretej v noci Marian K. pokračuje: „Zajtra poobede sedím s Cuperom a Lexom. Už som Lexovi písal. Cuper je Kotlebov najbližší poradca. A Lexa riadi Cupera. A ja budem riadiť Lexu. Tak k...a musíme niečo robiť. Sa nebudeme kukať, ako nám to tu Soros k...í.“ Podpredseda ĽSNS Martin Beluský tvrdí, že s Cuperom dnes v kontakte nie sú. Jana Zemková, predsedníčka päťčlenného senátu Najvyššieho súdu SR, ktorý rozhodoval o rozpustení kotlebovcov, nevie o tom, že by mal mať Kočner vplyv na rozhodovanie súdu. „Menovanú, aktuálne väzobne stíhanú osobu nepoznám a nemám žiadnu vedomosť o jej zasahovaní do rozhodovania v uvedenej veci,” hovorí Zemková. Ďalšia členka senátu Petra Príbelská hovorí, že sa s Marianom K. nepozná. „Absolútne vylučujem akékoľvek kontaktovanie mojej osoby v súvislosti so súdnymi prípadmi, ktoré rozhodujem,” dodáva Príbelská. Generálna prokuratúra, ktorej šéf Jaromír Čižnár podal podnet na rozpustenie kotlebovcov, možné ovplyvňovanie Najvyššieho súdu SR Marianom K. nekomentovala.

Kotlebovci považujú Kočnera za zločinca

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský tvrdí, že nikto z vedenia strany nemá s Marianom K. žiadny vzťah a považujú ho za mafiána a zločinca. Podľa Beluského slov s Marianom K. nikdy nikto z vedenia strany nekomunikoval a odmieta, že by pre stranu niečo vybavil. „Súdny proces bol ukončený vyhlásením rozsudku v mene Slovenskej republiky. Údajne mal Marian K. tvrdiť, že vybaví, aby sa tento podnet dal do stratena, respektíve sa odmietne. Všetci vedia, že podnet nebol odmietnutý, a preto sa toto tvrdenie nemôže zakladať na pravde. Celú túto vymyslenú kauzu vnímame ako umelý pokus vtiahnuť ĽS Naše Slovensko do škandálu, s ktorým nemáme absolútne nič spoločné,“ hovorí Beluský. Podpredseda strany poukazuje na to, že pri hlasovaní o programovom vyhlásení vlády nepodporili tak vládu Roberta Fica, ako ani kabinet Petra Pellegriniho.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema
Zdroj: Webnoviny.sk - Kotleba mal podržať Ficovu vládu za to, že ich nezrušia, odkrýva Kočnerova Threema © SITA Všetky práva vyhradené.

19.8.2019 (Webnoviny.sk) - Diskontný reťazec optimalizuje svoje letáky, ročne ušetrí takmer 2400 ton papiera. Lidl svojim zákazníkom ponúka nový spôsob ako nezmeškať žiadnu z jeho akčných ponúk: najnovšie môžu letáky dostávať priamo do svojho messengera. Diskontný reťazec dlhodobo motivuje zákazníkov k odoberaniu elektronických letákov. Popri novinke LidlBot môžu letáky dostávať aj mailom, sledovať ich v aplikácii, na webe či sociálnych sieťach. Zasielanie letákov do messengera aktuálne využívajú tisíce zákazníkov Lidla. Prihlásiť sa na odber je možné na stránke www.lidlbot.sk. Leták je do populárnej četovacej platformy zasielaný vždy vo štvrtok a výhodou LidlBota je možnosť personalizácie ponuky. Podľa zodpovedania dvoch otázok bude četbot užívateľovi dávať do pozornosti a pripomínať akcie podľa jeho preferencie. Zákazník sa môže rozhodnúť aj pre zasielanie receptov z Kuchyne Lidla. "Uvedomujeme si náš dopad na životné prostredie a preto sa neustále snažíme prichádzať s inovatívnymi riešeniami a znižovať našu spotrebu surovín. Popri optimalizácii letákov či dôslednej recyklácii je cestou k lepším zajtrajškom aj elektronická komunikácia so zákazníkmi. Zvolením si ktorejkoľvek z mnohých online foriem bude zákazník pravidelne informovaný o našich ponukách a zároveň prispeje k ochrane prírody," vysvetlil Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie Lidl Slovenská republika. Diskont priebežne optimalizuje svoje letáky, čím ročne ušetrí takmer 2400 ton papiera. Zmenu Lidl dosiahol zmenou formátu a prehodnotením distribučnej siete. Letáky Lidla disponujú certifikátom EU Ecolabel. Ten je garanciou, že daný tlačiarensky produkt je recyklovateľný a je vytlačený na papieri s malým vplyvom na životné prostredie. Lidl ročne recykluje 18 500 ton papiera a kartónov. Pre lepšiu predstavu, ide o váhu 4100 dospelých slonov afrických. Inzercia

Viac k témam: leták, Lidl Slovenská republika, LidlBot, messenger, PR
Zdroj: Webnoviny.sk - Lidl leták môžete dostávať aj cez messenger © SITA Všetky práva vyhradené.

19.8.2019 (Webnoviny.sk) - Austrálska polícia zatkla jedného z najhľadanejších mužov v krajine, ktorý bol viac ako dva roky na úteku pred spravodlivosťou. Štyridsaťjedenročný Jonathan Dick je podozrivý z toho, že v roku 2017 v nákupnom centre v Melbourne zabil mečom svojho brata Davida. Mužom zákona sa ho podarilo zatknúť v pondelok v centre mesta po bitke s ďalšími dvoma osobami.

Zábery z bezpečnostných kamier

Tridsaťšesťročného Davida Dicka smrteľne zranili vo februári, keď vystupoval z výťahu na parkovisku v obchodnom centre Westfield Doncaster. Polícia v tom čase útok označila za "brutálny" a vydala zatykač na jeho brata, ktorého identifikovali podľa záberov z bezpečnostných kamier. Jonathan Dick bol odvtedy na úteku, hoci úrady dostali niekoľkokrát hlásenia o tom, že ho niekto videl. Polícia vlani dokonca vypísala odmenu 100-tisíc austrálskych dolárov (v prepočte približne 61-tisíc eur) za akékoľvek informácie, ktoré by viedli k jeho dolapeniu.

Vydané varovanie pre verejnosť

Dicka tiež zaradila na zoznam desiatich najhľadanejších osôb a vydala varovanie pre verejnosť, aby sa k nemu nepribližovala. Podľa polície Dick za ostatné roky nežil na ulici a skrýval sa "im priamo pred očami". Zatknúť sa im ho podarilo po tom, ako sa údajne dostal do pouličnej potýčky s dvomi mužmi. Na záberoch, ktoré zverejnili médiá, vidieť, ako ho muži zákona odvádzajú, pričom má zakrvavenú tvár. Spomínaní dvaja muži tiež utrpeli zranenia, informovala polícia. "Presné okolnosti vedúce k incidentu zatiaľ nie sú známe, ale polícia predpokladá, že minimálne jedného z mužov Jonathan Dick poznal," cituje jej stanovisko spravodajský portál BBC.

Viac k témam: Melbourne, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia zatkla Jonathana, ktorý je podozrivý z brutálnej vraždy svojho brata Davida © SITA Všetky práva vyhradené.

19.8.2019 (Webnoviny.sk) - Iránsky supertanker, ktorý od júla zadržiaval Gibraltár, vyplával z britského zámorského územia. Služba Marinetraffic.com, ktorá monitoruje námornú dopravu, uvádza, že plavidlo Adrian Darya 1, predtým známe ako Grace 1, sa začalo plaviť v nedeľu krátko pred polnocou. Loď podľa služby smeruje do gréckeho prístavu Kalamata.

Podozrenie z nelegálneho transportu ropy

Iránsky veľvyslanec vo Veľkej Británii Hamíd Bajídinežád na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter potvrdil, že tanker smeruje do medzinárodných vôd. Na otázky o tom, kam sa plaví, jeho ambasáda zatiaľ neodpovedala. Briti zadržali supertanker pri Gibraltári 4. júla pre podozrenie z nelegálneho transportu ropy do Sýrie, a teda porušovania sankcií Európskej únie, čo Teherán odmietol. Irán britské zámorské územie tiež písomne ubezpečil, že náklad sa do Sýrie nedostane a najvyšší súd následne nariadil jeho prepustenie.

Americké sankcie proti Iránu

Spojené štáty americké na poslednú chvíľu požiadali Gibraltár, aby loď neprepúšťal. Tamojšie úrady im však nevyhoveli s tým, že americké sankcie proti Iránu sa nevzťahujú na územie Európskej únie. Krátko po zadržaní iránskeho supertankera Irán zadržal tanker Stena Impero plaviaci sa pod britskou vlajkou. Loď islamská republika ešte stále zadržiava. Podľa analytikov by však prepustenie Adrian Darya 1 mohlo znamenať prepustenie Stena Impero. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www.marinetraffic.com a z archívu agentúry SITA.


Viac k témam: supertanker Adrian Darya 1
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Zadržaný supertanker Adrian Darya 1 vyplával do medzinárodných vôd © SITA Všetky práva vyhradené.

19.8.2019 (Webnoviny.sk) - Ak by sa minimálna mzda od začiatku budúceho roka zvýšila na 580 eur, tvorila by 50,5 percenta z očakávanej priemernej mzdy na Slovensku v roku 2020. Podľa prognózy Inštitútu finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií SR z júna tohto roka by totiž mohla priemerná mzda na Slovensku v roku 2020 dosiahnuť 1 148 eur. Vyplýva to z materiálu, ktorý ministerstvo práce a sociálnych vecí predloží na pondelkové rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady. Ak by napokon pre očakávané spomalenie ekonomického rastu na Slovensku bola priemerná mzda v roku 2020 na nižšej úrovni, tak podiel minimálnej mzdy na priemernej mzde by ešte viac stúpol.

Rast o 37 percent za posledné štyri roky

Podiel najnižších hrubých zárobkov na priemernej hrubej mzde pritom na Slovensku rastie nepretržite od roku 2008. V roku 2008 bola minimálna mzda na Slovensku necelých 269 eur a priemerná mzda 723 eur. Minimálna mzda tak vtedy tvorila 37,2 percenta z priemernej mzdy v hospodárstve. Od roku 2008 do roku 2019 však minimálna mzda stúpla o 93 percent na aktuálnych 520 eur a priemerná mzda o 50 percent na očakávaných 1 081 eur za tento rok. V tomto roku by tak minimálna mzda mala predstavovať 48,1 percenta z očakávanej priemernej mzdy. Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták ešte koncom júla upozornil na to, že minimálna mzda na Slovensku za posledné roky významne vzrástla. "V uplynulých štyroch rokoch stúpla o 37 %, čo je výrazne viac, ako rastie produktivita práce. Z tohto nárastu však štát našim zamestnancom významnú časť berie," uviedol pre agentúru SITA.

Stopercentná daňová odpočítateľná položka

Riešenie podľa Hoštáka ponúka zavedenie 100-percentnej daňovej odpočítateľnej položky na minimálnu mzdu. "Tá vie zvýšiť príjem zamestnancov a zabezpečiť tak omnoho vyšší čistý príjem, než navrhuje vláda či odborári obyčajným rastom minimálnej mzdy," povedal. Zamestnancom chcú podľa neho ponúknuť zákonom garantovaný rast minimálneho zárobku. "V prípade nedohody sociálnych partnerov by platil záväzný mechanizmus úpravy výšky minimálnej mzdy, s uplatnením kritérií uvedených v platnom zákone o minimálnej mzde," dodal Hošták. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu na Slovensku na rok 2020 zo súčasných 520 eur na 580 eur. V hodinovom vyjadrení by išlo o sumu 3,333 eura. Podľa ministerstva ide o kompromisné riešenie, keďže Konfederácia odborových zväzov SR požadovala zvýšenie na 635 eur a zástupcovia zamestnávateľov na 552,20 eura mesačne. O tomto návrhu rezortu práce a sociálnych vecí by mala rokovať Hospodárska a sociálna rada 19. augusta tohto roka.

Návrh novely zákona o minimálnej mzde

Predseda strany Smer-SD Robert Fico zaslal koncom júla predsedovi SNS Andrejovi Dankovi a šéfovi strany Most-Híd Bélovi Bugárovi návrh novely zákona o minimálnej mzde, podľa ktorého by najnižšie hrubé zárobky na Slovensku tvorili 60 % z priemernej mzdy na Slovensku. "Privítal by som, keby to bolo už od 1. januára 2020," povedal Fico na tlačovej besede. Ako uviedol, druhou možnosťou je zavedenie automatického zvyšovania minimálnej mzdy od 1. januára 2021. Ak by sa podľa neho novela zákona uplatňovala už od začiatku budúceho roka, minimálna mzda by v roku 2020 dosiahla 603 eur. "Vzorec je najlepšie riešenie," tvrdí šéf Smeru. Vzorec by podľa neho stanovoval len najnižšie možné zvýšenie minimálnej mzdy, pričom zamestnávatelia a odborári by sa mohli dohodnúť aj na vyššej sume minimálnych hrubých zárobkov. Minimálna mesačná mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila zo 480 eur na 520 eur. Najnižší hrubý zárobok za každú odpracovanú hodinu tak stúpol na 2,989 eura z pôvodných 2,759 eura. Čistý príjem zamestnanca pracujúceho za minimálnu mzdu tak oproti vlaňajšku išiel nahor o 27,17 eura na 430,35 eura.

Viac k témam: Inštitút finančnej politiky (IFP), minimálna mzda, RUZ Republiková únia zamestnávateľov
Zdroj: Webnoviny.sk - Minimálna mzda má budúci rok tvoriť polovicu z očakávanej priemernej mzdy © SITA Všetky práva vyhradené.

19.8.2019 (Webnoviny.sk) - Mladý Brit, ktorý konvertoval na islam a pridal sa ako tínedžer k teroristickej organizácii Islamský štát (IS), prišiel o svoje britské občianstvo. Jack Letts, prezývaný tlačou tiež Džihádista Jack, mal 18 rokov, keď v roku 2014 odišiel zo školy v Oxfordshire, aby sa pripojil k bojovníkom IS v sýrskej Rakke. Lettsa, ktorý má dvojité britsko-kanadské občianstvo, chytili a uväznili kurdské jednotky, keď sa v máji 2017 snažil ujsť do Turecka. Letts v rozhovore pre spravodajskú stanicu BBC povedal, že bol v tom čase "určite nepriateľom Británie". Jeho rodičia uviedli, že sú z rozhodnutia britských úradov "šokovaní".

Viac k témam: džihádisti, občianstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Džihádista Jack prišiel o britské občianstvo, jeho rodičia sú z rozhodnutia úradov v šoku © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3199

Reklama