12. december 2019
Facebook

12.12.2019 (Webnoviny.sk) - Všetky rozhodnutia hasičov a ďalších zložiek záchranných služieb prijaté pri tragickom výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, boli podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) a členov brannobezpečnostného výboru NR SR prijaté včas, boli rozumné a najlepšie možné.

Záchrana ľudských životov

Ministerka to uviedla vo štvrtok v Prešove pri príležitosti oficiálneho poďakovania sa zasahujúcim hasičom a ďalším záchranárom priamo na hasičskej stanici. Zároveň pri tejto príležitosti udelila tri medaily za hrdinský čin. Ocenenie dostali traja zasahujúci hasiči za profesionálne zvládnutie mimoriadnej udalosti, pri ktorej významnou mierou prispeli k záchrane ľudských životov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Ministerka Saková udelila hasičom medaily za zásah pri výbuchu plynu (fotografie) Prvým oceneným bol veliteľ čaty Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Peter Bartoš. „Za všetky tie správne rozhodnutia, ktoré na mieste zásahu vykonával a vykonal behom sekundy a behom pár minút, čo nám pomohlo zachrániť veľmi veľa ľudských životov, ktoré hasiči počas zásahu evakuovali z horiacej bytovky,“ zdôvodnila Saková. Zároveň ocenila aj dvojicu hasičov zo stanice v Prešove, ktorí pomáhali s evakuáciou osôb priamo z bytovky, a to veliteľa družstva Tomáša Domena a záchranára - špecialistu Kamila Hloška.

Neoprávnená kritika

„Pod hrozbou toho, že stratia to najcennejšie, že stratia vlastný život, sa výťahovou šachtou bez istenia šplhali až na ôsme poschodie, aby dávali inštrukcie jednotlivým ľuďom, ktorí v tej bytovke a jednotlivých bytoch boli. Aby vedeli, kam sa majú zhromažďovať, že majú ísť k oknám, kde na nich čakajú výškové techniky, prostredníctvom ktorých boli evakuovaní a myslím si, že za tento hrdinský čin sú dnes spravodlivo ocenení,“ podotkla ministerka a dodala, že ďalší ocenení by mali pribudnúť v januári v Bratislave, kde všetkých zasahujúcich príslušníkov záchranných zložiek pozvala. Zobraziť fotogalériu k článku:
Fotografie zvnútra prešovskej bytovky, ktorú zničil výbuch plynu a požiar Saková sa vyjadrila aj k mnohým útokom na zasahujúcich hasičov a uviedla, že hasiči majú jej plnú podporu. „Miesto toho, aby zožali veľký potlesk, chválu a skutočne veľký rešpekt voči ich práci, tak naopak sa dočítali o kritike. Veľmi ma mrzí, že skutočne po tom celom zásahu, ktorý spravili vysoko profesionálne, sedeli na hasičskej stanici a boli smutní z toho, že nie sú naši hrdinovia, ale naopak, že verejnosť ich kritizuje a pokiaľ to takto pôjde ďalej, tak tí ľudia nebudú svoju prácu vykonávať s takým nadšením a sebamotiváciou, ako to vykonávajú dnes. Pretože nie je to ich práca, nie je to ich zamestnanie, ale berú to ako životné poslanie, pretože skutočne ochraňujú životy ľudí,“ zdôraznila ministerka, ktorú mrzia aj viaceré publikované informácie „pseudoodborníkmi, ktorí stoja za páskou a sú od miesta výbuchu pol kilometra a presne hodnotia to, čo majú spraviť.“

Začiatok búracích prác

Hasičom a záchranným zložkám sa poďakovala aj primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, ktorá odovzdala ministerke ďakovný list mesta. „Všetky pohľady sa mali v tieto dni upierať na vianočný stromček v centre Prešova, ktorý však ostal zahalený tmou. Chceli sme ho rozsvietiť 6. decembra, no namiesto toho nás v tento deň zasiahlo obrovské nešťastie, na ktoré nebol pripravený nikto z nás. S niečím podobným sa nestretli ani naši skúsení hasiči a zasahujúce zložky. No napriek tomu ani na chvíľu nezaváhali. Vďaka ich profesionalite, odvahe a mimoriadnemu nasadeniu sa podarilo zachrániť 39 ľudí, za čo si všetci zasahujúci hasiči zaslúžia naše obrovské uznanie,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová. Zobraziť fotogalériu k článku:
Výbuch plynu v bytovom dome v Prešove (fotografie) Novinárov zároveň informovala, že sa vyskytli menšie komplikácie s presunom techniky so 67-metrovým ramenom, ktorá je určená na demontáž vrchných poschodí poškodeného bytového domu číslo 7 na Mukačevskej ulici. Jeho doručenie z Čiech, pôvodne plánované na piatkové ráno, sa tak podľa primátorky o pár hodín zrejme oneskorí. „Keďže ide o nadrozmerný náklad, nie je to také jednoduché, demolovať sa bude môcť hneď, ako sa stroj postaví,“ uviedla Turčanová a dodala, že na rozloženie potrebuje žeriav dva až tri dni. „Čiže, teoreticky, v nedeľu alebo pondelok by mohol začať búrať,“ uviedla primátorka.

V nemocnici už nie je žiadny pacient

Ako agentúre SITA potvrdila hovorkyňa Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove Renáta Cenková, v prešovskej nemocnici už nie je v súvislosti s výbuchom hospitalizovaný žiadny pacient. „Matka s dieťaťom boli prepustení z oddelenia pediatrie po 48 hodinách a v nemocnici nie sú hospitalizovaní ani pacienti, ktorí ležali na úrazovej chirurgii,“ zdôraznila Cenková. Celkovo v prešovskej nemocnici ošetrili 17 pacientov, jeden z nich bol hasič. Piatkové nešťastie v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove má sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná. Na mieste zasahovalo takmer 120 profesionálnych a dobrovoľných hasičov s použitím 50 kusov hasičskej techniky. Ako dodala Saková, zasahovalo aj približne 100 príslušníkov policajného zboru, zhruba 15 príslušníkov Horskej záchrannej služby a na mieste boli aj zdravotníci, príslušníci Červeného kríža a samaritáni. V Prešove naďalej platí vyhlásená mimoriadna situácia.

Viac k témam: minister vnútra SR, Výbuch plynu v Prešove
Zdroj: Webnoviny.sk - Saková ocenila hasičov, ktorí zasahovali pri výbuchu plynu v prešovskom bytovom dome (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenská národná strana (SNS) smeruje do zóny ohrozenia. Ak bude platiť 50-dňové moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky, národniari sú prví na odstrel. V reakcii na výsledky prieskumu agentúry Focus to pre agentúru SITA vyhlásil politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov. SNS by podľa prieskumu volilo 5,4 percenta rozhodnutých voličov.

Stabilný elektorát kotlebovcov

Ak by sa voľby konali v decembri, vyhral by ich vládny Smer-SD so ziskom 19,6 percenta. Na druhé miesto poskočili so ziskom 11,8 percenta Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Mesežnikov to pripisuje tomu, že efektívnejšie pracujú s voličmi a s nikým nevstupujú do koaličných rokovaní. „Elektorát ĽSNS je stabilný a stále rastie. Neberie im nič ani Štefan Harabin. Aj keď sa podľa posledných prieskumov pohybujú na úrovni 10 až 12 percent, v porovnaní s ich ziskom v parlamentných voľbách 2016 je ich rast vyšší. Do istej miery im k tomu mohli trochu pomôcť tie malé nacionalistické skupinky na ich kandidátke,“ priblížil politológ.

Preferencie Za ľudí klesli

Pokles naopak zaznamenala strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí, ktorej by svoj hlas odovzdalo 9,2 percenta voličov. Mesežnikov za tým vidí nejasný postoj opozičných politických strán a neúspešné rokovania ohľadom vytvorenia spoločnej predvolebnej koalície. To mohlo podľa politológa časť voličov strany Za ľudí odradiť. To, že predsedu strany obvinili v súvislosti s daňovými problémami v jeho firme KTAG nepovažuje za niečo významné, čo by mohlo znamenať výrazný odliv voličov. Informácia o obvinení sa na verejnosť dostala v piatok 6. decembra, prieskum sa robil od 2. do 9. decembra.

Výrazný nárast OĽaNO

Naopak, percentuálne si polepšilo hnutie Igora Matoviča Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktoré by volilo osem percent opýtaných. „Je to výrazný nárast. Matovič ťaží z kritiky vlády, ako aj z toho, ako prezentuje svoje nové úlovky na ich kandidátke. O tých nových tvárach totiž hovorí už dávnejšie,“ uviedol Mesežnikov. Za najpravdepodobnejší scenár vzniku vlády považuje spojenie stredopravej koalície s hnutím Borisa Kollára Sme rodina. „Môže sa to samozrejme ešte zmeniť, keďže hodnotíme výsledky jedného prieskumu, ale tie trendy sú zaujímavé,“ uzavrel politológ.

Viac k témam: prieskum, volebný prieskum, Za ľudí - Kiskova politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Matovič podľa Mesežnikova ťaží z kritiky vlády a národniari smerujú do zóny ohrozenia © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 12. decembra, 16:56
Záchranári našli počas pátrania po stratenom čilskom vojenskom lietadle s 38 ľuďmi na palube ľudské ostatky. Informoval o tom guvernér regiónu Magallanes José Fernández s tým, že o náleze už informovali príbuzných nezvestných ľudí. Už skôr čilské vzdušné sily informovali, že v oblasti, kde stroj C-130 Hercules počas letu na základňu na Antarktíde naposledy nadviazal kontakt, našli plávať trosky. "Dostali sme dnes informácie od vzdušných síl, že našli nejaké trosky z lietadla a tiež ostatky ľudí, ktorí boli na palube. Je to veľmi smutný moment," povedal guvernér. Informáciu zatiaľ letectvo nepotvrdilo.

Trosky pôjdu na analýzu

Už skôr veliteľ vzdušných síl Eduardo Mosqueira povedal novinárom, že pátracie tímy lokalizovali trosky, ktoré by mohli pochádzať z palivovej nádrže. Materiál našli 30 kilometrov od miesta poslednej známej pozície lietadla. Trosky pôjdu teraz na analýzu, aby sa zistilo, či sa zhodujú so zmiznutým strojom. Mosqueira tiež uviedol, že našli osobné veci, ktoré zrejme tiež pochádzajú z lietadla.

Na palube bolo 38 ľudí

Lietadlo z roku 1978 vzlietlo v pondelok popoludní z Punta Arenas. Obaja jeho piloti mali bohaté skúsenosti, no nevyslali núdzový signál. Na palube stroja C-130 Hercules sa nachádzalo 17 členov posádky a 21 pasažierov vrátane troch civilistov. Podľa armády bolo lietadlo v dobrom stave a túto cestu podstupovalo každý mesiac. Do pátrania po stratenom lietadle sa medzičasom zapojili aj Uruguaj, Argentína, Brazília a Spojené štáty americké.

Zdroj: Webnoviny.sk - Počas pátrania po stratenom armádnom lietadle s 38 cestujúcimi našli ľudské ostatky © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump znova verejne zosmiešnil mladú švédsku ekologickú aktivistku Gretu Thunberg. Jeho najnovšiu kritiku vyvolalo to, že ju v stredu prestížny magazín Time vyhlásil za osobnosť tohto roka, čo je podľa šéfa Bieleho domu "smiešne". "Greta musí zapracovať na svojom probléme so zvládaním hnevu, potom ísť s kamarátkou na starý dobrý film. Uvoľni sa, Greta, uvoľni," napísal na Twitteri.

Greta reakciou nezaháľala

Šestnásťročná Švédka so svojou reakciou nezaháľala. Na Twitteri si namiesto svojich osobných údajov v profile napísala "Tínedžerka, ktorá pracuje na svojom probléme so zvládaním hnevu. V súčasnosti oddychuje a pozerá starý dobrý film s kamarátkou". Nie je to po prvý raz, čo Trump takto reagoval nahnevane v súvislosti s tým, že ho Time neocenil. V roku 2015, keď Time označil za osobnosť roka nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, Trump ju obratom skritizoval za to, že "ruinuje Nemecko".

Kritika od brazílskeho prezidenta

Americký prezident zároveň nie je jediným svetovým lídrom, ktorý kritizoval Thunberg. Jej znepokojenie nad zabíjaním pôvodných obyvateľov Brazílie v Amazónii sa v utorok stretlo s kritikou brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara. "Greta tvrdí, že Indiáni zomreli, lebo obraňovali Amazóniu. Je pôsobivé, že médiá dávajú priestor takejto sopliačke," povedal, pričom použil portugalské slovo pirralha. Greta si následne toto slovo napísala do profilu na Twitteri, kde má tri milióny fanúšikov. Greta Thunberg odštartovala celosvetové hnutie študentských protestov za zmenu politiky vlád v boji proti klimatickým zmenám. Raz do týždňa začala namiesto navštevovania školy protestovať pred švédskym parlamentom. Jej úsilie za posledný rok pritiahlo pozornosť davov ľudí, ktorí sa po celom svete pridali k protestom.

Viac k témam: magazín Time, osobnosť roka
Zdroj: Webnoviny.sk - Donald Trump verejne zosmiešnil Gretu Thunberg, aktivistka mu to vrátila © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) - Víťaz ankety Športovec roka 2019 na Slovensku v kategórii jednotlivcov vzíde z desiatky (podľa abecedného poradia): Danka Barteková (streľba), Matej Beňuš (vodný slalom), Zdeno Chára (ľadový hokej), Paulína Fialková (biatlon), Anastasia Kuzminová (biatlon), Filip Polášek (tenis), Peter Sagan (cyklistika), Milan Škriniar (futbal), Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie) a Ján Volko (atletika).

Vlani sa z triumfu tešila Kuzminová

Čo sa týka najlepších kolektívov, víťaz vzíde z trojice (rovnako v abecednom poradí): hliadka vodných slalomárov 3 x C1 (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš), hokejbalová reprezentácia mužov SR a štvorkajak rýchlostných kanoistov na 500 m (Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka, Adam Botek). Výsledky tradičnej ankety Klubu športových redaktorov SSN vyhlásia vo štvrtok 19. decembra večer v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. Uzávierka hlasovania v ankete bola 1. decembra. Hoci laureáti v najlepšej desiatke sú známi, kompletné výsledky sa verejnosť dozvie až na spomenutom galavečere. Vlani sa z prvenstva tešila v kategórii jednotlivcov biatlonistka Anastasia Kuzminová a medzi kolektívmi štafeta biatlonistiek.

Rekordérkou v počte víťazstiev je Moravcová

Takisto ako v uplynulých siedmich rokoch ocenia slávnu športovú osobnosť z minulosti v kategórii Športová legenda. Meno organizátori ankety zatiaľ taja. Za rok 2010 sa slovenskou športovou legendou stal boxer Ján Zachara, pred ôsmimi rokmi hokejista Jozef Golonka, pred siedmimi futbalista Jozef Adamec, za rok 2013 hádzanár Anton Frolo, v roku 2014 atlétka Eva Šuranová-Kucmanová, v roku 2015 krasokorčuliar Karol Divín, v roku 2016 športová gymnastka Marianna Némethová-Krajčírová, predvlani chodec Jozef Pribilinec a vlani basketbalista Stanislav Kropilák Kráľa slovenského športu oficiálne vyhlásia po 27. raz. Doteraz anketu vyhralo trinásť osobností. Šesťkrát sa tešila Martina Moravcová, štyrikrát Michal Martikán, trikrát Peter Sagan aj Anastasia Kuzminová, dvakrát Peter a Pavol Hochschornerovci, raz Milan Dvorščík, Jozef Gönci, Peter Bondra, Elena Kaliská, Dominik Hrbatý, Radoslav Židek, Zuzana Štefečeková a Matej Tóth. Medzi kolektívmi sedemkrát v rôznom zložení triumfoval štvorkajak rýchlostných kanoistov, päťkrát hokejisti Slovenska, štyri razy futbalisti Slovenska, dvakrát basketbalistky Slovenska, basketbalistky Ružomberka aj štafeta biatlonistiek, raz tenisti Slovenska, volejbalisti Slovenska, basketbalistky Good Angels Košice a miešané družstvo SR v zjazdovom lyžovaní.

Športovci roka na Slovensku

  • v ére samostatnosti od roku 1993

JEDNOTLIVCI

1993: Martina Moravcová (plávanie) 1994: Milan Dvorščík (cyklistika) 1995: Martina Moravcová (plávanie) 1996: Michal Martikán (vodný slalom) 1997: Michal Martikán (vodný slalom) 1998: Martina Moravcová (plávanie) 1999: Jozef Gönci (športová streľba) 2000: Martina Moravcová (plávanie) 2001: Martina Moravcová (plávanie) 2002: Peter Bondra (hokej) 2003: Martina Moravcová (plávanie) 2004: Elena Kaliská (vodný slalom) 2005: Dominik Hrbatý (tenis) 2006: Radoslav Židek (snoubording) 2007: Michal Martikán (vodný slalom) 2008: Michal Martikán (vodný slalom) 2009: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom) 2010: Anastasia Kuzminová (biatlon) 2011: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom) 2012: Zuzana Štefečeková (streľba) 2013: Peter Sagan (cyklistika) 2014: Anastasia Kuzminová (biatlon) 2015: Peter Sagan (cyklistika) 2016: Matej Tóth (atletika) 2017: Peter Sagan (cyklistika) 2018: Anastasia Kuzminová (biatlon)

KOLEKTÍVY

1993: basketbalistky Slovenska 1994: hokejisti Slovenska 1995: hokejisti Slovenska 1996: basketbalistky SCP Ružomberok 1997: basketbalistky Slovenska 1998: štafeta biatlonistiek Slovenska 1999: basketbalistky SCP Ružomberok 2000: hokejisti Slovenska 2001: štvorkajak Slovenska 2002: hokejisti Slovenska 2003: štvorkajak Slovenska 2004: štvorkajak Slovenska 2005: daviscupový tím tenistov Slovenska 2006: štvorkajak Slovenska 2007: štvorkajak Slovenska 2008: štvorkajak Slovenska 2009: futbalisti Slovenska 2010: futbalisti Slovenska 2011: volejbalisti Slovenska 2012: hokejisti Slovenska 2013: basketbalistky Good Angels Košice 2014: futbalisti Slovenska 2015: futbalisti Slovenska 2016: štvorkajak Slovenska 2017: miešané družstvo SR v zjazdovom lyžovaní 2018: štafeta biatlonistiek Slovenska

ŠPORTOVÉ LEGENDY

2010: Ján Zachara (box) 2011: Jozef Golonka (hokej) 2012: Jozef Adamec (futbal) 2013: Anton Frolo (hádzaná) 2014: Eva Šuranová-Kucmanová (atletika) 2015: Karol Divín (krasokorčuľovanie) 2016: Marianna Némethová-Krajčírová (športová gymnastika) 2017: Jozef Pribilinec (chôdza) 2018: Stanislav Kropilák (basketbal)


Viac k témam: Športovec roka
Zdroj: Webnoviny.sk - Kto sa stane športovcom roka na Slovensku? V elitnej desiatke sú aj Sagan, Chára a Kuzminová © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) - Vazil Hudák, bývalý viceprezident Európskej investičnej banky (EIB), sa stal podpredsedom medzinárodnej bezpečnostnej organizácie Globsec. Hudák donedávna zastával pozíciu viceprezidenta Európskej investičnej banky (EIB). Pred nástupom do EIB vykonával funkciu ministra hospodárstva a štátneho tajomníka ministerstva financií v období 2012 – 2016 a pôsobil vo vysokých pozíciách viacerých globálnych bánk ako Citi a JP Morgan v Londýne.

Rozvoj globálnych partnerstiev

„Bohaté skúsenosti pána Hudáka v bankovom a verejnom sektore, či už ako viceprezidenta EIB alebo člena vlády a skúseného predstaviteľa finančného sektora, nám pomôžu posilniť naše medzinárodné aktivity a dopad v Európe a vo svete. Som presvedčený, že jeho skúsenosti pomôžu posilniť pozíciu Globsecu na globálnej mape najvplyvnejších mimovládnych organizácií v Európe," uviedol Róbert Vass, prezident a zakladateľ Globsecu. Ako podpredseda Globsecu bude Vazil Hudák zodpovedný za rozvoj globálnych partnerstiev a podporu verejno-súkromnej spolupráce na európskej úrovni. Taktiež bude viesť niekoľko kľúčových iniciatív vrátane nedávno spustenej iniciatívy LightHouse, ktorá sa sústredí na prechod na zelenú ekonomiku a energiu v regióne strednej a východnej Európy, digitalizáciu či spoločný kapitálový trh v Európe, uvádza sa ďalej v tlačovej správe, ktorú poskytol Globsec v stredu.

Významný think-thank

„Veľmi sa teším, že sa môžem stať súčasťou vedenia Globsecu, s ktorým som už v minulosti spolupracoval. Globsec je dnes významným think-tankom na svetovej scéne a verím, že aj vďaka mojim skúsenostiam a viere v misiu a víziu organizácie sa nám spoločne podarí znásobiť tento úspech. Svoje úsilie budem sústrediť na to, aby sa Globsec stal uznávaným a kredibilným hlasom v oblasti udržateľnej energie, udržateľného financovania a kapitálového trhu,“ dodáva Vazil Hudák. Organizácia Globsec sa zaoberá bezpečnosťou, obrannými otázkami aj kybernetickými hrozbami. Organizuje jednu z piatich najväčších bezpečnostných konferencií na svete, ktorá má za sebou už 14 ročníkov. Doteraz sa na nej zúčastnili tisícky hostí vrátane niekdajšieho britského premiéra Davida Camerona, bývalej ministerky zahraničných vecí USA československého pôvodu Madeleine Albright a pravidelne naň prichádzajú aj prezidenti, premiéri či ministri zahraničných vecí rôznych krajín.

Zdroj: Webnoviny.sk - Podpredsedom organizácie Globsex sa stal exminister Vazil Hudák © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) - Z prečinu výtržníctva v súvislosti s bitkou na bratislavskom zimnom štadióne vzniesla polícia obvinenie voči Alexandrovi H. a Jánovi H. Ako agentúru SITA informovala bratislavská policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková, menovaní podľa doterajších informácií na štadióne fyzicky napadli 29-ročného muža. "Pri zabezpečovaní dôkaznej situácie pomohli policajtom aj kamerové záznamy, ktoré sú súčasťou zabezpečenia hokejového štadióna," uviedla hovorkyňa. V prípade dokázania viny hrozia obvineným až tri roky väzenia. V súvislosti so športovými podujatiami polícia vyzýva všetkých návštevníkov, aby fandili slušne a nedopúšťali sa protiprávneho konania, tak mimo športového diania, ako aj priamo na športovom podujatí.

Viac k témam: útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Alexander a Ján na zimnom štadióne napadli muža, hrozia im až tri roky vo väzení © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 12. decembra 15:20
Voľby by aj v decembri vyhral vládny Smer-SD, ktorý by volilo 19,6 percenta rozhodnutých voličov. Na druhé miesto poskočili Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) so ziskom 11,8 percenta. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý realizovala agentúra Focus v dňoch 2. až 9. decembra na vzorke 1 008 respondentov. Podľa prieskumu by súčasné opozičné strany nedokázali zostaviť vládu bez spolupráce s hnutím Sme rodina Borisa Kollára. Na vládnutie by nemali dosť mandátov ani vládne strany Smer-SD a SNS, a to ani v prípade, keby sa opierali o podporu kotlebovcov.

Tri strany tesne nad piatimi percentami

Koalícia strán Progresívne Slovensko/ Spolu - občianska demokracia (PS/Spolu) by sa umiestnila na treťom mieste. Svoj hlas by jej odovzdalo 10,3 percenta opýtaných. Stranu exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí si pohoršila, volilo by ju 9,2 percenta voličov, pričom v novembri Focus strane nameral 10,6 percenta. Stúplo naopak zoskupenie OĽaNO-NOVA-KÚ-Zmena zdola (z novembrových 5,7 percenta na decembrových osem percent). Na ďalších miestach sa umiestnili hnutie hnutie Borisa Kollára Sme rodina (7 percent), Kresťanskodemokratické hnutie (5,7 percenta), strana Sloboda a Solidarita (5,7 percenta) a Slovenská národná strana (5,4 percenta).

Most-Híd by v parlamente chýbal

Vládny Most-Híd by sa do parlamentu nedostal, keďže by mu svoj hlas odovzdalo len 4,3 percenta rozhodnutých opýtaných. Rovnaké percento získala aj Maďarská komunitná spolupatričnosť. Brány parlamentu by taktiež neprekročila strana exministra zdravotníctva a vnútra Tomáša Druckera Dobrá voľba (3,8 percenta) či strana bývalého sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina Vlasť (2,1 percenta). Respondentom bola položená nasledujúca otázka: „V budúcoročných parlamentných voľbách budú kandidovať nasledujúce politické strany a hnutia. Predstavte si, prosím, že by sa už budúci víkend konali na Slovensku parlamentné voľby. Zúčastnili ste sa ich? Ak áno, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?" Parlamentné voľby budú v sobotu 29. februára 2020 od 7:00 do 22:00.
Politická strana % rozhodnutých voličov v decembri 2019 % rozhodnutých voličov v novembri 2019
SMER - SD 19,6% 20,0%
Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko 11,8% 10,3%
Koalícia PS a SPOLU 10,3% 11,7%
ZA ĽUDÍ 9,2% 10,6%
OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA 8,0% 5,7%
SME RODINA 7,0% 7,0%
KDH 5,7% 5,7%
SaS 5,7% 5,0%
SNS 5,4% 6,8%
MOST - HÍD 4,3% 4,1%
Magyar Közösségi Összefogás - Maďarská komunitná spolupatričnosť 4,3% 3,5%
DOBRÁ VOĽBA 3,8% 2,9%
VLASŤ 2,1% 3,0%
MÁME TOHO DOSŤ ! 0,8% 1,0%
Socialisti.sk 0,8% 0,3%
Hlas ľudu 0,2% x
Slovenská liga 0,2% x
Slovenské Hnutie Obrody 0,2% x
Demokratická strana 0,2% 0,3%
Hlas pravice 0,1% x
Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku 0,1% x
99% - občiansky hlas 0,1% x
SOLIDARITA - Hnutie pracujúcej chudoby 0,1% x
Práca slovenského národa 0,0% x
STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI 0,0% x


Viac k témam: prieskum, volebný prieskum, Za ľudí - Kiskova politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Kotlebovci sú druhí za Smerom, Kiska je pod 10 percentami a OĽaNO si polepšilo © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) - Vinu za surovú vraždu 51-ročného muža a jeho následné okradnutie potvrdil vo štvrtok odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre bratrancov Jána M. a Nikolasa R. zo Zvolena. Pre 21-ročného Jána ponechal prvostupňový verdikt o treste odňatia slobody na 17 a pol roka, jeho 18-ročnému spolupáchateľovi Nikolasovi na návrh prokurátora zvýšil trest z desať na jedenásť rokov. Zároveň obžalovaných zaviazal zaplatiť dcére zavraždeného ako nemajetkovú ujmu 24-tisíc eur, čo je maximálna zákonná čiastka.

Vražda a krádež

Bratrancov uznal Okresný súd v Banskej Bystrici za vinných z vraždy a krádeže v spolupáchateľstve. Skutok spáchali Ján a Nikolas pred rokom v noci zo 14. na 15. decembra počas vianočných trhov vo Zvolene. Dvojica mladíkov sa pod vplyvom alkoholu a marihuany hádala a okoloidúceho 51-ročného Jaroslava G. napadla po tom, ako ich napomenul, aby nerobili krik pri kostole. Útok dvojice na muža sa začal pol hodinu pred polnocou. Útočníci ho atakovali najprv päsťami a keď spadol na zem, ešte ho kopali do rôznych častí tela, najmä do hlavy. Podľa kamerového záznamu a vyjadrenia znalca obeť kopali do hlavy každý z jednej strany, a to prudko a agresívne. Keď hluk začul svedok, ktorý privolal políciu, ušli. Násilníci však ešte stačili obeť okradnúť o príručnú tašku s dokladmi a hotovosťou najmenej päťsto eur. Peniaze neskôr rozmenili v herni a rozdelili si ich. Útok dvojice bol taký prudký a surový, že Jaroslav zomrel krátko po napadnutí a privolaní záchranári mu už nemohli pomôcť.

Ľahko duševne zaostalí

Vraždiace duo policajti zadržali krátko po čine. Aj napriek požitému alkoholu a droge boli duševne zdraví a mohli svoje konanie ovládať, konštatoval znalec. Ich intelekt zaradili znalci do pásma ľahkej duševnej zaostalosti. Obaja obžalovaní v minulosti už pred súdom stáli. V registri Jána je lúpež a krádež a Nikolas inkriminovaný útok spáchal v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia za krádež. Prvostupňový senát staršiemu z útočníkov uložil trest 17 a pol roka odňatia slobody a mladistvému Nikolasovi desať rokov. Voči verdiktu sa odvolal prokurátor a obžalovaní. Žalobca navrhoval nepodmienečné tresty devätnásť a jedenásť rokov, obhajoba požadovala prekvalifikovať konanie obžalovaných na zabitie a dosiahnuť tým ukladanie trestov v sadzbe sedem až desať rokov. Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici sa však stotožnil s rozhodnutím prvostupňového súdu, že išlo o vraždu a krádež v spolupáchateľstve a nie o zabitie.

Prísnejší trest pre Nikolasa

Návrh prokurátora na sprísnenie trestu akceptoval odvolací senát u mladšieho Nikolasa, pretože jeho počínanie bolo rovnako agresívne ako u Jána. Tomu ponechal trest sedemnásť a pol roka v ústave so stredným stupňom stráženia. Na návrh prokurátora odvolací súd rozhodol, že obžalovaní musia zaplatiť dcére zavraždeného ako nemajetkovú ujmu 24-tisíc eur, čo je maximálna zákonná čiastka. Okrem toho sú povinní uhradiť pohrebné náklady vo výške 2715 eur. Rozhodnutie Krajského súdu je právoplatné a predseda senátu hneď nariadil výkon trestu. Ján si ho odpyká v ústave so stredným stupňom stráženia, Nikolas v najmiernejšom väzení.

Viac k témam: alkohol, marihuana, súd, vianočné trhy, zabitie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ján a Nikolas na smrť dokopali muža na vianočných trhoch, okrem väzenia zaplatia aj pokutu © SITA Všetky práva vyhradené.

12.12.2019 (Webnoviny.sk) - Čínski vyjednávači sú podľa vlády krajiny v "úzkom kontakte" s Washingtonom pred víkendom, počas ktorého má nadobudnúť platnosť ďalšie zvýšenie amerických ciel na čínske tovary. "Ekonomické a obchodné tímy z oboch strán naďalej úzko komunikujú," povedal vo štvrtok hovorca čínskeho ministerstva obchodu Gao Feng, ale dodal, že podrobnejšie informácie na zverejnenie nemá. Podľa správ z médií poradcovia amerického prezidenta Donalda Trumpa sú pripravení na prípadné odloženie nových ciel, ale rozhodnúť o tom ešte len musí šéf Bieleho domu. Peking pohrozil, že prijme odvetné opatrenia, ak Washington zrealizuje svoje plány a zvýši clá na dovoz čínskych tovarov v hodnote 160 mld. USD. Čína a USA v súčasnosti rokujú o prvej fáze dohody, ktorá by mala riešiť ich rozsiahle spory v oblasti obchodu. (1 EUR = 1,1075 USD)

Viac k témam: clá USA, obchodná vojna
Zdroj: Webnoviny.sk - USA zvažujú odloženie plánovaných ciel, naďalej intenzívne rokujú s vyjednávačmi z Číny © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3643

Reklama