23. október 2019
Facebook

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii. Ide o sprchový gél v tvare kačičky a dočasné obrázkové tetovanie. Ako agentúru SITA informovala Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR, výrobky nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Nemecku a v Českej republike. "V sprchovom géle v tvare kačičky Bath & shower gel, duck-shaped z Číny bol zistený prekročený povolený limit pre mikroorganizmy a výskyt patogénneho mikroorganizmu," vysvetlil hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas. Druhým výrobkom je dočasné obrázkové tetovanie na pokožku Funny Faces Temporary Tattoos značky Funny Products z Nemecka. Nachádza sa v ňom nepovolená látka - Methylisothiazolinone. Látka je povolená len do zmývateľných výrobkov. Výrobky nie sú bezpečné, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. "Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike," upozornil Mikas.

Viac k témam: nebezpečná kozmetika
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečné kozmetické výrobky, môžu sa vyskytnúť aj na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Severokórejský líder Kim Čong-un nariadil zbúranie juhokórejských hotelov a ďalších turistických zariadení postavených Juhokórejčanmi v letovisku v Diamantových horách. Dôvodom je pravdepodobne fakt, že Soul nechce porušiť medzinárodné sankcie a obnoviť zájazdy do oblasti. Oficiálna Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) v stredu uviedla, že Kim počas návštevy letoviska označil tamojšie stavby za "zašlé" a postrádajúce národný charakter. Zároveň skritizoval súvisiacu severokórejskú politiku presadzovanú za vlády svojho otca ako príliš závislú od Juhu. Letovisko bolo v minulosti považované za symbol spolupráce medzi Pchjongjangom a Soulom. Juh zájazdy do oblasti zrušil v roku 2008, keď tam severokórejský vojak zastrelil juhokórejského turistu. Kimove vyjadrenia prichádzajú v čase pokračujúceho ochladenia vzťahov so Soulom a sú tvrdou ranou zbližovacím snahám liberálneho juhokórejského prezidenta Mun Če-ina, ktorý sa s Kimom v poslednej dobe tri razy stretol. Juhokórejskí predstavitelia nové vyjadrenia zatiaľ nekomentovali a uviedli, že musia úmysly Kima najprv dôkladnejšie preskúmať.

Viac k témam: hotel, Južná Kórea
Zdroj: Webnoviny.sk - Kim Čong-un nariadil zbúranie juhokórejských hotelov v letovisku v Diamantových horách © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 23. októbra, 12:05
Rekreačný príspevok nebude povinný pre všetkých zamestnávateľov. Národná rada SR v stredu neschválila príslušný návrh novely Zákonníka práce od poslancov za Slovenskú národnú stranu (SNS). Za rozšírenie povinnosti uhrádzať príspevok na rekreáciu na Slovensku aj pre zamestnávateľov s menej ako 50 zamestnancami od roku 2021 hlasovalo iba 70 poslancov, proti bolo 32 a zdržalo sa 42 zákonodarcov. Z hlasujúcich poslancov za vládny Most-Híd sa zdržali ôsmi, návrh národniarov spomedzi nich podporili len dvaja - Andrej Hrnčiar a Peter Kresák.

Podpora domáceho cestovného ruchu

Poslanci pred konečným hlasovaním o tomto bode pritom podporili doplňujúci pozmeňujúci návrh Radovana Baláža (SNS). Ten navrhoval, aby zamestnávatelia prerokovali poskytovanie príspevku na rekreáciu v podobe elektronického rekreačného poukazu so zástupcami zamestnancov, či o tieto poukazy majú záujem. Platnosť poukazu podľa poslanca mala zaniknúť dňom skončenia pracovného pomeru so zamestnancom, čo by zmiernilo náklady zamestnávateľa spojené s poskytovaním príspevku na rekreáciu. Provízia za využívanie poukazu na základe zmluvy s jeho vydavateľom mala byť maximálne 3 % z hodnoty preukazu.

O príspevok je potrebné požiadať

Baláž tiež navrhol, aby oprávnenými nákladmi boli aj preukázané výdavky zamestnanca na jeho rodiča, a to aj bez účasti zamestnanca na rekreácii. "Cieľom tohto opatrenia je podpora domáceho cestovného ruchu a umožnenie rekreácie aj starším osobám zväčša poberajúcim dôchodkové dávky, ktorých deti - zamestnanci sú prínosom pre ekonomiku tohto štátu a ich zamestnávateľov," poznamenal Baláž. Od začiatku roka 2019 sa rekreačný príspevok vzťahuje iba na zamestnávateľov s viac ako 49 zamestnancami. Podmienkou je pracovný pomer zamestnanca trvajúci najmenej 24 mesiacov, pričom o príspevok je potrebné požiadať. Ostatní zamestnávatelia môžu, ale nemusia, svojím zamestnancom príspevok na rekreáciu poskytnúť. Zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi príspevok na domácu rekreáciu v sume 55 % z oprávnených výdavkov vo výške 500 eur, najviac však 275 eur za rok.

Viac k témam: predseda Slovenskej národnej strany (SNS), rekreačné poukazy
Zdroj: Webnoviny.sk - Dankovi po ministerstve neprešlo v parlamente ani rozšírenie rekreačných poukazov © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Administratíva Hongkongu v stredu stiahla sporný návrh zákona, ktorý viedol na ostrove k rozsiahlym protestom. Minister pre bezpečnosť miestnej samosprávy John Lee poslancom povedal, že k tomuto krok pristúpili preto, lebo návrh vyústil do "konfliktov v spoločnosti". S cieľom jasne vyjadriť postoj vlády minister zákonodarnému zboru povedal: "Oficiálne oznamujem stiahnutie návrhu zákona". Prodemokratickí poslanci sa mu okamžite snažili položiť otázky, on im však odmietol odpovedať. Návrh sa týkal vydávania osôb podozrivých zo spáchania trestnej činnosti do pevninskej Číny a v Hongkongu spustil niekoľkomesačné masové protesty neraz sprevádzané násilím. Hongkonská samospráva schvaľovanie príslušnej legislatívy pod nátlakom odložila, demonštranti však žiadali jej oficiálne stiahnutie. Protestujúci medzičasom pridali aj celý rad ďalších požiadaviek, ktoré zahŕňajú napríklad demokratické voľby, nezávislé vyšetrenie tvrdých policajných zásahov či prepustenie zatknutých demonštrantov.

Viac k témam: návrh zákona, protesty
Zdroj: Webnoviny.sk - Hongkonská vláda stiahla kontroverzný návrh zákona, ktorý vyvolal násilné masové protesty © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Podpredseda Národnej rady SR Martin Glváč (Smer-SD) podáva na lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezavislé osobnosti Igora Matoviča trestné oznámenie za vydieranie. Informoval o tom agentúru SITA Martin Čambalík z kancelárie podpredsedu NR SR. Podľa Glváča sa Matovič dopustil trestného činu vydierania a hrubého nátlaku a porušuje telekomunikačný zákon „Chcem upozorniť, že sám Igor Matovič verejne vyhlasuje, že si je vedomý porušovania zákona pri narábaní s mojou údajnou komunikáciou (s Marianom K.,poznámka SITA),“ píše vo vyhlásení Glváč a vyzýva Matoviča aby prestal páchať trestnú činnosť a zverejnil svoj zdroj. Matovič v utorok vyzval Martina Glváča, aby predstúpil pred novinárov, objasnil svoju údajnú komunikáciu s Marianom K. a vzdal sa funkcie podpredsedu parlamentu. Matovič dal Glváčovi čas do stredajšieho dopoludnia, v opačnom prípade zverejní všetkých 900 správ z údajnej komunikácie medzi ním a Marianom K.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, podpredseda strany Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Smerák Glváč podáva na Matoviča trestné oznámenie za vydieranie © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Obvineniam z úžery čelí 36-ročný muž z Chminianskych Jakubovian v okrese Prešov. Miestnemu mužovi požičiaval peniaze s vopred dohodnutým 100 percentným úrokom. Ako agentúru SITA informovala prešovská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, obvinený vedel, že dlžník žije vo veľmi biednych podmienkach, peniaze mu musel vyplácať, keď dostal sociálne dávky. Úžerníkovi hrozí trest na jeden až päť rokov. Vyšetrovateľ spracoval podnet na väzobné stíhanie.

Viac k témam: úžerník
Zdroj: Webnoviny.sk - Úžerník vedel o biednych životných podmienkach muža, aj tak požičiaval na 100-percentný úrok © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Policajti chytili ďalších šoférov, ktorí zneužili falošné preukazy ZŤP, aby mohli pohodlne zaparkovať. Jedného vodiča prichytili pred obchodným centrom na Jantárovej ceste v bratislavskej Petržalke. Vodič Fordu Focus sedel v aute na vyhradenom mieste. Keď zbadal policajtov, chcel odísť. Ako informovala bratislavská krajská polícia, za čelným sklom mal umiestnený parkovací preukaz, ktorý javil známky falzifikátu, čo sa aj následným preverením potvrdilo. Falzifikát predložil policajtom aj vodič, ktorého kontrolovali pri petržalskom obchodnom centre na Einsteinovej ulici. “Policajti v oboch prípadoch za porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom zadržali vodičom vodičský preukaz, spracovali správu o výsledku objasňovania priestupku a z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu ich obmedzili na osobnej slobode a eskortovali na príslušné policajné oddelenie. Na základe zistených informácií začal poverený príslušník PZ v oboch prípadoch trestné stíhanie,” uviedla polícia. V prípade preukázania viny hrozí páchateľom trest až na tri roky. Tieto kontroly sa ukázali ako opodstatnené, polícia v nich bude aj naďalej pokračovať.

Viac k témam: preukaz ZŤP
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Chceli v Petržalke pohodlne parkovať, zneužili preukazy ZŤP © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Strana maďarskej komunity (SMK) odmietla vytvorenie volebnej strany s Mostom-Híd a Maďarskou kresťanskodemokratickou alianciou (MKDSZ-MKDA). Ako agentúru SITA informoval hovorca SMK Róbert Králik, republikové predsedníctvo strany na zasadnutí 22. októbra prerokovalo navrhované parametre dohody o vytvorení volebnej strany so stranami Most-Híd a MKDSZ-MKDA a pre zmenenú politickú situáciu sa rozhodlo dohodu neprijať.

SMK chce čo najširšiu spoluprácu

Maďarské politické strany Most-Híd, SMK a MKDSZ-MKDA sa 18. októbra dohodli na vytvorení spoločnej kandidátky do budúcoročných parlamentných volieb. Na kandidačnej listine spoločnej volebnej strany „Strana regiónov Most MK“, ktorú mala vytvoriť MKDSZ-MKDA, nemali byť predsedovia strán. „Pre SMK je naďalej prioritou vytvorenie čo najširšej spolupráce maďarských strán, politických a nepolitických zoskupení. Preto s ohľadom na názory okresných štruktúr strany a jej voličov bude iniciovať pokračovanie rokovaní za účasti všetkých piatich maďarských politických strán,“ uviedol Králik.

Most-Híd rozhodnutie kritizuje

Republikové predsedníctvo SMK podľa hovorkyne Mosta-Híd Kláry Magdeme nevyužilo historickú možnosť a odmietlo spoločný návrh troch strán. „Princíp spolupráce, na ktorom sa naše delegácie dohodli, by mohol byť pevným základom vytvorenia spoločnej kandidátky. Ponúkli sme najracionálnejšie a najúčinnejšie riešenie v období, keď je stále viac takých politických subjektov, ktorých cieľom je osloviť maďarského voliča na Slovensku. Najdôležitejšie je, že sme nechceli vylúčiť nikoho z tejto formujúcej sa jednoty. Záujem celej komunity nemôže padnúť pre osobné ambície niektorých aktérov, ani pre jedno nové hnutie s netransparentným financovaním," povedala Magdeme.

Hnutie Összefogás - Spolupatričnosť

V utorok 22. októbra oficiálne zaregistrovali hnutie Összefogás - Spolupatričnosť na ministerstve vnútra. Ako v utorok agentúru SITA informoval splnomocnenec prípravného výboru hnutia Szabolcs Mózes, registráciu podpisom podporilo 18 000 osôb. K hnutiu sa pridali napríklad bývalí europoslanci József Nagy a Edit Bauer či bývalý ponovembrový podpredseda vlády Gábor Zászlós. Hnutie Összefogás - Spolupatričnosť odovzdalo podpisy potrebné na registráciu politickej strany 25. septembra. Podľa predstaviteľov a zakladateľov hnutia chcú maďarskí voliči zmenu a spojenie maďarských síl, ktorú Most-Híd a SMK nevedeli priniesť.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, SMK Strana maďarskej komunity
Zdroj: Webnoviny.sk - A je po dohode, SMK dala Bugárovi a kresťanskodemokratickej aliancii košom © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Policajti obvinili muža, ktorý z družstva v Dunajskostredskom okrese ukradol osivo kukurice a prípravky na ošetrenie rastlín za vyše 36 tisíc eur. Informácie o naskladnených veciach sa dozvedel v krčme. Ako informovala trnavská krajská polícia, k nestráženému objektu pristavil svoje auto a ukradol 45 vriec osiva a 700 litrov postreku. Veci potom uskladnil vo svojom neobývanom dome v okrese Galanta. Osivo v hodnote 3 700 eur predal takmer ihneď za 2 tisícky, zohnať kupca na postrek však už nebolo také jednoduché. Polícia väčšinu prípravku na ochranu rastlín zaistila a vrátila majiteľovi. Štyridsaťročný muž z okresu Galanta sa k činu priznal. Za zločin krádeže mu hrozí trest na 6 mesiacov až 3 roky.

Viac k témam: krádež
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Muž ukradol osivo a postreky za desaťtisíce eur, informácie sa dozvedel v krčme © SITA Všetky práva vyhradené.

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - V strane Smer-SD sa budú zaoberať medializovanými informáciami o kontaktoch medzi Martinom Glváčom (Smer-SD) a Marianom K. Povedal to pred stredajším rokovaním vlády SR premiér Peter Pellegrini s tým, že v závere pracovného týždňa sa vráti z výjazdov po regiónoch a bude sa so spolustraníkmi rozprávať na tieto témy. Podľa Pellegriniho je však potrebné, aby sa informácie buď najskôr potvrdili, alebo vyvrátili. Pellegrini dodal, že v súčasnej situácii preto nie je vhodné prijímať unáhlené rozhodnutia. Glváča na odchod vyzval aj líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič. Ak tak v stredu neurobí, zverejní Matovič celú komunikáciu medzi ním a Marianom K, ktorú má podľa vlastných slov k dispozícii. „Ja už na to niekedy nemám nervy. Aby som každý deň niečo čítal a potom musel na to hľadať nejaké slová a komentovať to. Neprináleží mi teraz vynášať ortieľ, ale vrátim sa v závere týždňa, určite sa stretneme na centrále strany a musíme si povedať, že ako v takýchto prípadoch konať tak, aby sme s tým netraumatizovali spoločnosť, ale aby sme nevynášali nad niekým neoprávnene súdy. Budeme o tom hovoriť, nebudeme to prehliadať, ale nech niekto neočakáva od nás sekundové reakcie. Ak sa preukážu niektoré informácie, tak budeme konať," povedal Pellegrini. Glváč komunikáciu odmieta.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, podpredseda strany Smer-SD, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrini nechce prijímať unáhlené rozhodnutia, ale o Glváčovi budú v Smere hovoriť © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 3451

Reklama