01. jún 2020
Facebook

1.10.2019 (Webnoviny.sk) - Ukrajinská centrálna vláda a proruskí separatisti na východe Ukrajiny sa v utorok dohodli na konaní regionálnych volieb v Donecku a Luhansku, dvoch regiónoch, ktoré separatisti ovládajú. Vznik dohody, ktorá sa rodila veľmi ťažko a dlho, v utorok potvrdil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vzápätí sa snažil rozptýliť obavy, že Ukrajina proruským separatistom príliš ustúpila a že voľby sa budú konať pod taktovkou separatistov a tým pádom Moskvy. "Neuskutočnia sa žiadne voľby s pištoľou pri hlave. Neuskutočnia sa žiadne voľby, pokiaľ tam stále budú vojaci," vyhlásil Zelenskyj. Voľby sa podľa neho budú konať až po tom, čo Ukrajina nadobudne nad týmito regiónmi plnú kontrolu. Voľby sa podľa neho navyše budú riadiť ukrajinskými zákonmi, čo okrem iného znamená, že v nich budú môcť kandidovať akékoľvek strany a kandidáti vrátane prokyjevských nacionalistov. Práve tento bod doteraz separatisti odmietali. Obe strany sa okrem toho dohodli na tom, že voľby uznajú za platné a nebudú proti ich výsledku namietať, ak ich označia za spravodlivé slobodné volební pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Viac k témam: proruskí separatisti, regionálne voľby, ukrajinská vláda
Zdroj: Webnoviny.sk - Proruskí separatisti sa dohodli s ukrajinskou vládou na voľbách, musia byť však bez vojsk © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.10.2019 (Webnoviny.sk) - V americkom štáte Arizona zadržali muža podozrivého z vraždy šesťročného syna, ktorý zomrel počas pokusu o exorcizmus. Podľa tamojších úradov Pablo Martinez čelí obvineniu z vraždy prvého stupňa po tom, ako počas obradu okrem iného nútil chlapca piť horúcu vodu z vane. Policajti prišli 26. septembra do domu v indiánskej rezervácii juhozápadne od mesta Tucson a našli nahé telo dieťaťa na posteli. Otec sa priznal, že chlapca držal pod vodou približne 10 minút. Dodal, že v synovi "videl niečo diabolské a chcel to zlo z neho vyhnať". Dieťa malo popáleniny na 15 percentách tela.

Viac k témam: týranie dieťaťa, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Otec vykonával na synovi exorcizmus, nútil ho piť horúcu vodu a napokon ho utopil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.10.2019 (Webnoviny.sk) - Bývalej policajtke z amerického Dallasu, ktorá v septembri omylom zastrelila svojho suseda, hrozí trest doživotného väzenia. V utorok, v siedmy deň procesu s ňou, dallaský súd rozhodol o tom, že je vinná z vraždy. Amber Guyger si v septembri po návrate z práce pomýlila byt, namiesto svojho vošla do susedovho, a keďže si myslela, že muž, ktorého vidí, je zlodej, zastrelila ho.

Séria strašných omylov

Jej obhajoba na súde argumentovala, že bola v ten deň vystresovaná, pretože jej kolega-policajt posielal celý deň neželané správy so sexuálnou tematikou, plus mala za sebou náročnú štrnásťhodinovú službu, po ktorej sa dopustila "série strašných omylov". Guyger na súde vypovedala, že 6. septembra v noci si pomýlila poschodia a vošla do cudzieho bytu, o ktorom si však myslela, že je jej.

Sama zavolala záchranku

Dvere na byte boli podľa nej pootvorené, a keď do nich zatlačila, vnútri uvidela siluetu muža. "Bola som vydesená na smrť," povedala bývalá policajtka sudcom. Guyger podľa vlastných slov muža vyzvala, aby jej ukázal, čo má v rukách, a vytiahla zbraň. Dvadsaťšesťročný Botham Jean však začal kričať "Hej! Hej!" a rýchlo sa k nej približovať, v čom Guyger vystrelila. Následne sama zavolala záchranku a tá muža previezla do nemocnice, kde zakrátko zomrel. Informácie pochádzajú z webstránky britskej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.

Viac k témam: doživotie, odsúdenie, policajtka
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalej policajtke hrozí doživotie, neúmyselne zastrelila suseda © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.10.2019 (Webnoviny.sk) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová vrátila parlamentu novelu zákona o lesoch, ktorou sa spresňuje ochrana lesných pozemkov a prehodnocujú sa podmienky vykonávania náhodnej ťažby dreva. Novelu z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR schválil parlament na septembrovej parlamentnej schôdzi. Ako agentúru SITA informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec, pri schválenom zákone podľa prezidentky existuje odôvodnená pochybnosť o jeho súlade s relevantnými právnymi predpismi, ale aj s ústavným princípom právneho štátu a medzinárodnoprávnymi záväzkami Slovenskej republiky.

Plusy prevyšujú mínusy

Predkladateľ podľa pani prezidentky nezosúladil ustanovenia zákona s medzinárodnoprávnymi záväzkami Slovenskej republiky, a to s najmä tými, ktoré vyplývajú z dohovoru o prístupe k informáciám, účasti verejnosti na rozhodovacom procese a prístupe k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia, tzv. Aarhuského dohovoru. Pani prezidentka preto navrhla, aby Národná rada SR pri opätovnom prerokovaní schválila zákon so zmenami, ktoré zabezpečia ústavou chránené práva a oprávnené záujmy verejnosti na informovanosť a účasť na relevantných správnych konaniach a rozhodnutiach,“ priblížil Strižinec. Na rozdiel od zákona o lesoch, druhú spornú novelu - novelu zákona o ochrane prírody - prezidentka podpísala. Ministerstvo životného prostredia, lesníci a ochranárske organizácie mali argumenty za, ale aj proti jej prijatiu. „Prezidentka je presvedčená, že plusy prijatej novely prevyšujú jej mínusy. Novela zákona ako celok prináša vyšší štandard ochrany prírody a napĺňa tiež Stratégiu environmentálnej politiky SR do roku 2030," objasnil hovorca prezidentky.

Ďalšie novely zákonov

Ako ďalej informoval, prezidentka SR okrem zákona o ochrane prírody podpísala aj ďalších 12 noviel zákonov. Konkrétne ide o novelu zákona o audiovizuálnom fonde, o obrane slovenskej republiky, o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR, o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa, o zálohovaní jednorázových obalov na nápoje, o obchodovaní s emisnými kvótami; o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní, o dani z príjmov, o potravinách, o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti, o regulácii v sieťových odvetviach a novelu Zákonníka práce.

Viac k témam: novela zákona, parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Novela zákona o lesoch u prezidentky neprešla, podpísala však 13 ďalších zákonov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

1.10.2019 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť EcoTank podpísala kontrakt o spolupráci s firmou TSG Services and Solutions. Týka sa výhradnej distribúcie zariadenia EcoTank pre siete čerpacích staníc a servisných miest vo Švajčiarsku. Informovala o tom spoločnosť EcoTank. TSG Group je dodávateľ zariadení a služieb pre viac ako 40-tisíc čerpacích staníc a ropných spoločností v Európe a Afrike. TSG zabezpečuje kompletný balík, a to od benzínových čerpadiel, platobných terminálov, príslušenstva k médiám a systémov na meranie obsahu nádrže až po kompletné riešenia AdBlue. EcoTank je zariadenie na dopĺňanie kvapaliny do ostrekovačov pochádzajúce z dielne slovenských vynálezcov Juraja Saktora a Richarda Vámoša. Využívaním tohto zariadenia sa limituje používanie plastových obalov a šetrí sa životné prostredie. EcoTank s.r.o. je súčasťou skupiny Datapac.

Viac k témam: EcoTank
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenské EcoTank zariadenie bude dodávať výhradne pre siete čerpacích staníc a servisných miest vo Švajčiarsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.10.2019 (Webnoviny.sk) - Výsluchom obžalovaných pokračoval v utorok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici proces s už odsúdeným Róbertom Lališom zvaným Kýbel a ďalšími šiestimi obžalovanými. Pojednávanie bude pokračovať koncom októbra. Medzitým sa dostane spis na Najvyšší súd, ktorý rozhodne o sťažnosti obhajcov. Tí podali námietku zaujatosti voči senátu, ale ten im nevyhovel. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sedmičku obžaloval za 11 skutkov. Ide o založenie a podporovanie zločineckej skupiny, trestné činy vraždy, nedovolené ozbrojovanie, všeobecné ohrozenie a ďalšie trestné činy. Okrem iného im kladie za vinu vraždy bossa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba, predstaviteľov konkurenčných skupín Róberta Pála, Maxima Malkartiho, ale i vlastného Tibora Bugára a Roháčovho kamaráta Jozefa Hamalu.

Černákova kniha do spisu

Obžalovaní sú stíhaní aj za pokus o vraždu dvoch osôb Ruskej federácie a za atentát v bratislavskom obchodnom stredisku v roku 2004. Cieľom výbuchu bola snaha zlikvidovať Iva R., ktorého považovali za vplyvného člena konkurenčnej bratislavskej skupiny takáčovcov. Obžalovaní vyhlásili, že sú nevinní a svedčia proti nim nevierohodní svedkovia z radov tzv. kajúcnikov. Druhý deň pojednávania sa konal už bez Lališa, ktorý požiadal o konanie v neprítomnosti. Jeho spoluobžalovaný Juraj Harvan z pojednávania tiež mohol odísť po tom, ako nevyužil možnosť vo veci vypovedať a čítala sa iba jeho krátka výpoveď pred vyšetrovateľom. Rovnako nevypovedal ani Alojz Kromka, zvaný Čistič. Prečítal však a odovzdal do spisu svoje rozsiahle stanovisko k obžalobe. Zároveň požiadal predsedu senátu založiť do spisu knihu Mikuláša Černáka Prečo som prelomil mlčanie.

Neúspešný atentát

Rozsiahlu výpoveď podal na 23 rokov odsúdený obžalovaný Ladislav Badó. Ten bol kamarátom Róberta Holuba a svedkom neúspešného atentátu na neho, ktorý sa udial v priestore benzínového čerpadla v Košiciach v septembri 1997. Badó bol s Holubom aj v Bratislave, kam ich pozval Černák. Stretli sa v hoteli Danube, kde na Holuba zaútočil Roháč a ťažko ho zranil. Holubov ochrankár Fabian však zomrel na mieste.

Nespravodlivo odsúdený

Holuba potom Roháč zastrelil v nemocnici. Badó sa súdu posťažoval, že je nespravodlivo odsúdený na vysoký trest za vraždu košického príslušníka Klešča, ktorú nespáchal. Tvrdí, že ho usvedčuje Alexander Horváth, zvaný Šani, ktorý však nedávno vyhlásil, že išlo o krivú výpoveď. Preto Badó chce požiadať o obnovu konania. Pojednávanie sa koná za sprísnených bezpečnostných opatrení v banskobystrickom ústave na výkon väzby rovnako ako prvý proces s gangom sýkoriek.

Viac k témam: mafia, pojednávanie, Sýkorovci
Zdroj: Webnoviny.sk - Proces s obžalovanými z vraždy Holuba a iných stále pokračuje, okrem vrážd čelia aj ďalším obvineniam © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

1.10.2019 (Webnoviny.sk) - Na gréckom ostrove Lesbos protestovali migranti z preplneného tábora, pričom žiadali lepšie podmienky na život a prevoz na pevninu. Na utorňajšom trojhodinovom proteste sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí, ktorí sedeli pred utečeneckým táborom Moria. Polícia nikoho nezatkla. V tábore vypukla v nedeľu násilná demonštrácia po tom, ako tam vypukol požiar a zomrela jedna žiadateľka o azyl. Úrady potvrdili, že v utorok previezli z Lesbosu na pevninu 215 utečencov, ktorých prerozdelili do piatich táborov na juhu Grécka. Polícia a pobrežná stráž však uviedli, že na ostrov priplávalo v malých člnoch približne 250 ďalších utečencov z neďalekého Turecka.

Viac k témam: protest, utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Migranti z ostrova Lesbos protestovali pred táborom, žiadali lepšie podmienky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.10.2019 (Webnoviny.sk) - Podporu udržania malých a rodinných fariem v Európskej únii označil za svoj kľúčový cieľ poľský kandidát na funkciu eurokomisára pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski. Počas vystúpenia pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v utorok poukázal na dramatický pokles počtu fariem v rámci EÚ. Od roku 2005 do roku 2015 blok stratil 4 mil. fariem a ich počet sa prepadol na 11 miliónov, poukázal Wojciechowski. Kandidát na post eurokomisára na úvod povedal, že počas troch hodín trvajúceho vystúpenia v EU "viac ako 100 európskych farmárov pravdepodobne stratí svoju farmu, svoju prácu. Pre mnohých z nich to bude tragické." Wojciechowski uviedol, že stredobodom jeho politiky počas päťročného funkčného obdobia bude farmárstvo a z rodinných fariem bude robiť motor pokroku.

Viac k témam: Európsky parlament (EP)
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľský kandidát na eurokomisára pre agrosektor poukázal na dramatický pokles počtu fariem v rámci EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.10.2019 (Webnoviny.sk) - Francúzsky miliardár Francois Pinault a jeho syn Francois-Henri Pinault venovali na opravu poškodenej parížskej katedrály Notre-Dame 100 miliónov eur. Utorňajšia správa potešila francúzske úrady, ktoré boli pri financovaní prvej fázy opráv odkázané na malé charitatívne dary. Francois Pinault prisľúbil peniaze hneď po požiari, ktorý 15. apríla poškodil katedrálu. Jeho rival, krajan a miliardár Bernard Arnault ponúkol 200 miliónov eur, pričom dohodu s nadáciou Notre Dame Foundation dokončil minulý týždeň.

Viac k témam: miliardári, Notre Dame, požiar katedrály Notre Dame
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsky miliardár Pinault a jeho syn darovali na opravu Notre Dame 100 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.10.2019 (Webnoviny.sk) - Rast globálneho obchodu sa v tomto roku podľa predpovede Svetovej obchodnej organizácie (WTO) spomalí na najnižšiu úroveň od kulminácie recesie z roku 2009. WTO v utorok uviedla, že v tomto roku očakáva posilnenie globálneho obchodu o 1,2 percenta. Svoj odhad tak výrazne zhoršila v porovnaní s aprílom, kedy predpokladala jeho rast o 2,6 percenta. Dôvodom zhoršenia predpovede je americko-čínska obchodná vojna, ktorá viedla k novým clám na tovary v hodnote stoviek miliárd USD. Príliš sa pritom neočakáva skoré riešenie tohto sporu. "Zhoršujúci sa výhľad obchodu je sklamaním, ale nie je prekvapením," povedal šéf WTO Roberto Azevedo. Organizácia poznamenala, že niektoré ekonomiky tak či tak spomaľujú a ďalšie problémy, ako napríklad odchod Veľkej Británie z Európskej únie, zvyšujú neistotu.

Viac k témam: clá USA, obchodná vojna
Zdroj: Webnoviny.sk - Rast globálneho obchodu sa podľa WTO prudko spomalí, môže za to obchodná vojna USA a Číny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« October 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner