08. december 2019
Facebook

11.10.2019 (Webnoviny.sk) - Dokopy 75 potápačov, ktorí v piatok upratovali štyri tatranské plesá v rámci 26. ročníka akcie Čisté hory, vylovili spoločne viac ako 116 kilogramov odpadu. Čistil sa aj zatopený kameňolom v popradskej Kvetnici, odkiaľ vytiahli okrem odpadu aj nevybuchnutý mínometný granát, ten musel prísť zneškodniť pyrotechnik. Najviac potápačov čistilo Štrbské pleso, odkiaľ vylovili 68,5 kilogramu odpadu.

Ponorné čerpadlo

Vo vreciach končili najmä plastové poháriky, sklenené fľaše, našli sa však tiež zvyšky plota, ktorým sa ohradzujú bežecké trate, železné tyče, peňaženka s mincami či plastová figúrka potápača, informovala v piatok Martina Petránová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov Tatranského národného parku, ktoré sú hlavným organizátorom podujatia. Potápači sa v rámci akcie okrem Štrbského plesa ponárali aj do Popradského, Velického a Nového Štrbského plesa. Z ostatných troch vylovili dokopy 48 kilogramov odpadu. Najmenej, iba 1,5 kilogramu, vyniesli jedenásti potápači z Nového Štrbského plesa. Z Velického plesa vytiahli na breh napríklad aj ponorné čerpadlo či sekáčik, jazero nachádzajúce sa pri Sliezskom dome odľahčili celkovo o 21 kilogramov odpadu. V Popradskom plese objavili 25,5 kilogramu neporiadku.

Mŕtva korytnačka

Po druhýkrát v histórii podujatia vyčistili aj zatopený kameňolom v popradskej Kvetnici, odkiaľ štrnásti potápači vytiahli 212 kilogramov neporiadku. Okrem stavebného odpadu, železných tyčí, lán, pneumatík, hasiaceho prístroja či zvyškov strešnej krytiny našli aj mŕtvu korytnačku s prerazeným pancierom a spomínaný granát. Štátne lesy TANAPu akciu organizujú v spolupráci s Potápačskou školou Technical Diving zo Spišskej Novej Vsi, Zväzom potápačov Slovenska, Potápačským klubom Vodnár z Popradu a Nemocnicou Košice-Šaca a. s., 1. súkromná nemocnica. Podujatie je súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorého 34. ročník odštartoval vo štvrtok na Podbanskom.

Viac k témam: Čisté hory, ekológia, odpad
Zdroj: Webnoviny.sk - Potápači vytiahli z tatranských plies viac než sto kilogramov odpadu, z lomu v Kvetnici granát © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

11.10.2019 (Webnoviny.sk) - Afganské militantné hnutie Taliban v piatok pochválilo amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho prísľub, že z Afganistanu sa čoskoro stiahnu americké jednotky. Taliban už od roku 1996 terorizuje Afganistan, najskôr ako radikálne islamské vládnuce hnutie a od roku 2002 aspoň teroristickými útokmi. Po stiahnutí amerických vojsk bude mať v tejto krajine opäť voľné pole pôsobnosti, keďže afganská vláda je slabá a Taliban ju nikdy neuznával. "Trump opäť sľúbil stiahnuť vojakov z Afganistanu. To znamená, že voľbou amerického ľudu je ukončenie okupácie Afganistanu," komentoval v piatok hovorca Talibanu najnovšie vyhlásenie amerického prezidenta. Ten len niekoľko hodín predtým na mítingu v Minneapolise hovoril o tom, že Američanov z Afganistanu stiahne, pretože už sú tam 19 rokov a to je príliš dlho. "Je čas vrátiť sa domov," povedal Trump za jasotu obecenstva.

Viac k témam: Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump si za vyhlásenie o stiahnutí amerických vojsk z Afganistanu vyslúžil pochvalu Talibanu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

11.10.2019 (Webnoviny.sk) - Turecká polícia v piatok zatkla 121 ľudí za to, že písali na sociálne siete kritické príspevky k tureckému útoku na Kurdov na severovýchode Sýrie.

Útok nazvali inváziou

Ako informoval turecký minister Sulejman Sojlu, týchto 121 osôb sa previnilo tým, že útok, ktorý režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nazýva protiteroristickou operáciou, nazvali "inváziou", a tiež tým, že "kritizovali túto operáciu". Polícia pôvodne informovala, že vyšetruje takmer 500 ľudí v súvislosti s ich príspevkami na sociálnych sieťach, ktoré údajne mali byť "teroristickou propagandou". Takto súčasné Turecko označuje všetky hlasy kritické k Erdoganovej protikurdskej politike a ich autorov vrátane novinárov a politikov zatvára do väzenia.

Kurdi ako teroristi

Erdoganov režim Kurdov dlhé roky paušálne - a v drvivej väčšine prípadov bez dôkazov - označuje za teroristov. Erdogan dal pred niekoľkými rokmi pozatvárať dokonca aj väčšinu popredných politikov tureckej Ľudovej demokratickej strany (HDP), združujúcej Turkov aj Kurdov. Ide pritom o tretiu najsilnejšiu politickú stranu v krajine a o terorizme nemôže byť v jej prípade ani reči, keďže jej hlavnými motívmi sú nenásilie a mierové spolužitie všetkých častí tureckej spoločnosti.

Viac k témam: Kurdi, útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Turecká polícia zatkla vyše sto ľudí, ktorí na sociálnych sieťach kritizovali útok na Kurdov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

11.10.2019 (Webnoviny.sk) - Interné predpisy v štátnej správe či všeobecne záväzné nariadenia samospráv by v budúcnosti mohli byť zverejňované spolu so zákonmi na jednom mieste. Uvádza sa to v návrhu Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie v Slovenskej republike na roky 2019 – 2021, ktorý ministerstvo vnútra predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. V súčasnosti rozličné vnútorné predpisy nebývajú občanom k dispozícii vôbec, hoci sa na ne štátne inštitúcie alebo úrady odvolávajú. Všeobecne záväzné nariadenia samospráv zas bývajú zverejňované na rôznych weboch a občan si sám musí vyhľadať ten správny.

Posilňovanie právnej istoty

Správa navrhuje, aby za účelom posilnenia otvoreného vládnutia zverejňovali nielen ústavné zákony, obyčajné zákony, nariadenia vlády, vyhlášky alebo medzinárodné zmluvy, ale aj vykonávacie predpisy, interné predpisy a vnútorné organizačno-riadiace akty ústredných orgánov štátnej správy. „Tieto však spravidla zverejňované nie sú, pričom je v záujme posilňovania právnej istoty a princípov otvoreného vládnutia vhodné, aby boli zverejňované, a to na jednom mieste. Najvhodnejším miestom na ich zverejňovanie je právny a informačný portál Slov-Lex, ktorý by sa do budúcna mohol stať jednotným miestom na zverejňovanie vnútorných predpisov,“ uvádza dokument. Konkrétne by sa podľa akčného plánu mali zverejňovať napríklad vnútorné predpisy, podľa ktorých ministerstvá a ostatné ÚOŠS konajú a rozhodujú, alebo ktoré upravujú práva a povinnosti občanov či firiem vo vzťahu k týmto orgánom, vnútorné predpisy, ktorých zverejneniu nebráni iný právny predpis, vnútorné predpisy, ktoré je možné sprístupniť na základe žiadosti podľa zákona o slobode informácií ako celok alebo vnútorné predpisy, ktoré prispievajú k posilňovaniu princípov otvoreného vládnutia.

Nariadenia územnej samosprávy

Zverejňované by podľa akčného plánu na portáli Slov-Lex mali byť aj všeobecne záväzné nariadenia orgánov územnej samosprávy. „Všeobecne záväzné nariadenia sú vydávané vo veciach územnej samosprávy a preneseného výkonu štátnej správy a sú záväzné pre všetky osoby a subjekty pôsobiace na území samosprávneho celku. Zverejňované sú zväčša na webových sídlach, respektíve na úradných tabuliach jednotlivých miest, obcí a samosprávnych krajov. Takýmto spôsobom zverejnené všeobecne záväzné nariadenia nespĺňajú kritérium ich jednoduchej dostupnosti,“ uvádza akčný plán. Zatiaľ čo interné predpisy orgánov štátnej správy by sa po schválení akčného plánu mali zverejňovať priebežne, na začatie zverejňovania nariadení samospráv by podľa návrhu mala byť lehota do 30. júna 2021. Materiál tiež konštatuje, že pre právnu istotu a vymožiteľnosť práva je potrebná existencia otvoreného súdnictva.

Potreba relevantných dát

Pre vyhodnocovanie efektivity, kvality a dôveryhodnosti súdneho systému je podľa akčného plánu žiaduce pravidelne zbierať a analyzovať relevantné dáta, pričom výstupom analýz by mala byť pravidelná a verejne dostupná výročná správa o stave súdnictva. Správa má podľa akčného plánu poskytnúť indikátory hodnotenia efektivity, kvality a dôveryhodnosti súdnictva a súčasne takisto objektívne dáta o výdavkoch na činnosti súdnictva. „Merateľné kvantitatívne i kvalitatívne dáta o stave súdnictva v kľúčových oblastiach riadenia a rozhodovania súdov budú vhodným základom pri plánovaní a realizovaní reforiem v súdnictve ako aj pri vedení odbornej verejnej diskusie o zvyšovaní efektivity súdov, ich transparentnosti a dôveryhodnosti,“ konštatuje akčný plán. Akčný plán podľa predkladateľov vznikal prostredníctvom činnosti expertných pracovných skupín a konzultácií s expertmi z mimovládnych neziskových organizácií a akademických inštitúcií. Schvaľovaním plánu by sa mala zaoberať po ukončení pripomienkového konania vláda.

Viac k témam: Iniciatíva pre otvorené vládnutie, samospráva, štátna správa
Zdroj: Webnoviny.sk - Iniciatíva pre otvorené vládnutie navrhuje zverejňovať aj interné predpisy štátnej správy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

11.10.2019 (Webnoviny.sk) - Skupina mužov v oblekoch a kravatách vo štvrtok surovo napadla demonštrantov, ktorí pred budovou tureckého veľvyslanectva v ukrajinskom Kyjeve pokojne protestovali proti tureckej ofenzíve proti Kurdom v severovýchodnej Sýrii. Na záberoch, ktoré demonštranti v piatok zverejnili na internete, vidno, ako z budovy tureckého veľvyslanectva vychádza skupina mužov a surovo útočí na demonštrantov. Viacerých z nich útočníci zložili na zem, demonštrantom tiež roztrhali transparenty. Nakoniec útočníci zase odišli do budovy veľvyslanectva. Kyjevská polícia ani turecké veľvyslanectvo sa zatiaľ k týmto informáciám nevyjadrili. Nebolo by to však po prvý raz, čo Turecko rieši protesty v zahraničí surovými útokmi. Veľký šok vyvolal napríklad brutálny útok ochranky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na kurdských demonštrantov počas jeho oficiálnej návštevy v USA v roku 2017. Demonštrácie proti tureckým vojenským útokom na Kurdov, ktoré si podľa oficiálnych tureckých štatistík vyžiadali už stovky obetí, sa konali v minulých dňoch vo viacerých európskych mestách vrátane Bratislavy.Viac k témam: demonštrácia, Kurdi, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Muži z tureckého veľvyslanectva napadli v Kyjeve protestujúcich proti ofenzíve v Sýrii © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

11.10.2019 (Webnoviny.sk) - Vo veku 85 rokov zomrel v Moskve ruský kozmonaut Alexej Archipovič Leonov, ktorý v roku 1965 ako prvý človek v histórii vystúpil do otvoreného vesmíru. Ruská vesmírna agentúra Roskosmos o tom informovala v piatok na svojej webovej stránke. Príčinu úmrtia však neuviedla. Ruské médiá predtým zverejnili, že Leonov mal posledné roky zdravotné problémy. Pochovajú ho v utorok na vojenskom cintoríne za Moskvou. Na úmrtie už reagovali napríklad aj ruský prezident Vladimir Putin či americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Alexej Archipovič Leonov sa narodil v roku 1934. Do histórie sa zapísal 18. marca 1965, keď zabezpečený lanom opustil kapsulu Voschod 2 a dvanásť minút strávil v otvorenom vesmíre. Jeho skafander sa však nafúkol a nemohol sa dostať naspäť do vesmírnej lode. Musel preto uvoľniť ventil a vypustiť kyslík, aby sa zmestil do otvoru lode. O desať rokov neskôr sa podieľal na prvom spoločnom vesmírnom projekte USA a Ruska, na ktorom sa zúčastnili lode Apollo a Sojuz 19, ktorej bol veliteľom.

Viac k témam: úmrtie, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Alexej Archipovič Leonov, ktorý ako prvý človek vystúpil do otvoreného vesmíru © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

11.10.2019 (Webnoviny.sk) - Moskva podľa prezidenta Vladimira Putina podporuje mierové úsilie nového ukrajinského lídra, myslí si však, že momentálne nie je schopný presadiť predchádzajúce dohody.

Nemôže naplniť svoj sľub

Putin je toho názoru, že vlastná vôla ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nestačí na to, aby sa mierový proces posunul dopredu. Putin sa tak vyjadril v piatok počas návštevy Turkeminstanu. Zelenskyj "jednoducho nemôže" podľa Putina pre nesúhlas ukrajinských krajne pravicových skupín a veteránov v konflikte naplniť svoj sľub stiahnutia zbraní z východnej Ukrajiny pod kontrolou separatistov.

Dohodli sa na voľbách

Ukrajinská centrálna vláda, Rusko a proruskí separatisti na východe Ukrajiny sa minulý týždeň dohodli na konaní regionálnych volieb v Donecku a Luhansku, dvoch regiónoch, ktoré separatisti ovládajú. Rovnako súhlasili, že stiahnu svoje sily z frontovej línie, aby tam mohli vzniknúť bezpečnostné nárazníkové zóny. Stiahnutie sa nakoniec neuskutočnilo pre ostreľovanie z oboch strán a hrozby ukrajinských zástancov tvrdej línie, že stiahnutiu zabránia.

Viac k témam: ruský prezident, ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin podporuje mierový proces na Ukrajine, ale len vôľa prezidenta Zelenského nestačí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

11.10.2019 (Webnoviny.sk) - Policajti objavili v Gabčíkove auto expolicajta Borisa D., ktorý bol za spoluprácu s gangom sátorovcov právoplatne odsúdený na 17 rokov väzenia. Ako ďalej na sociálnej sieti informuje Policajný zbor SR, po ňom samotnom naďalej pátrajú. Drevenák, ktorý bol stíhaný na slobode, nenastúpil do väzenia po tom, čo v utorok Najvyšší súd SR potvrdil jeho trest. Odsúdený bývalý policajt podľa výsledkov vyšetrovania poskytoval zločineckej skupine ešte v čase služby v polícii informácie a ovplyvňoval vyšetrovanie prípadov s nimi spojených.

Násilná a ekonomická činnosť

Skupina sátorovcov páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v regiónoch Dunajskej Stredy, Galanty a Komárna, ale aj v iných mestách na území Slovenska a Maďarska v rokoch 1999 až 2010. Lajosa Sátora zavraždili vlastní ľudia v decembri 2010 a jeho telo členovia gangu opakovane premiestňovali, aby ho polícia nenašla. Sátorovci súperili o priestor s gangom pápayovcov, ktorí v marci 1999 prišli o život v bare Fontána v Dunajskej Strede. Strelcov si údajne objednal Sátor. Obeťami gangu boli tiež traja muži, takzvané biele kone, ktorých sa sátorovci zbavili, aby nemohli vypovedať v prípade podvodov s DPH. Na svedomí majú aj vraždu Vojtecha Ecsiho, člena konkurenčnej skupiny pápayovcov a jeho ochrankára Branislava Kotlana v apríli 2003. Informácie o pohybe Ecsiho dostali práve od vtedajšieho policajta Borisa D.

Falzifikáty policajných preukazov

Do trestnej činnosti sátorovcov patrí aj zločin falšovania verejnej listiny, keďže dvaja členovia získali falzifikáty preukazov príslušníkov Policajného zboru a Slovenskej informačnej služby a falošné povolenia. Jeden z členov gangu bol stíhaný aj za krivé svedectvo a prísahu, pretože s komplicmi nepravdivo obvinili vtedajšieho prvého viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka z korupcie. Sledovali tým Spišiakovu diskreditáciu, odvolanie z funkcie a prepustenie z polície, pretože práve on hral úlohu pri odvolaní Borisa D. z funkcie.

Viac k témam: zločinecká skupina Sátorovci
Zdroj: Webnoviny.sk - Našli auto odsúdeného expolicajta, ktorý spolupracoval so zločineckou skupinou sátorovci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

11.10.2019 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo spravodlivosti našlo nezrovnalosti priamo v spise o zmenke v hodnote viac ako osem miliónov eur, v ktorom rozhodovala sudkyňa Zuzana Maruniaková.

Disciplinárne stíhanie

Novinárom to povedal minister Gábor Gál (Most-Híd) s tým, že ministerstvo kontroluje viacero spisov sudcov a sudkýň, u ktorých zasahovala v závere augusta tohto roka Národná kriminálna agentúra (NAKA). Konanie Maruniakovej podľa údajnej komunikácie z aplikácie Threema riadila bývalá štátna tajomníčka ministerstva Monika Jankovská. Obe budú zrejme onedlho čeliť disciplinárnemu stíhaniu, ktoré pripravuje ministerstvo. Podozriví sudcovia a sudkyne môžu prísť vysvetliť medializované informácie aj pred Súdnu radu SR, ktorá ich pozvala na najbližšie neverejné zasadnutie v pondelok 14. októbra.

Preverujú aj výberové konanie Maruniakovej

„Preverujeme všetky spisy, v ktorých sa objavili informácie, že v nich mohlo byť rozhodované inak, ako podľa zákona. Našli sme nezrovnalosti aj v prípade kauzy zmenky,“ povedal Gál. Ministerstvo zatiaľ nekonkretizovalo, aké nezrovnalosti našlo v spise. O zmenke sa rozhodovalo na Okresnom súde Bratislava V ešte vlani na jar, pričom vyplatenie peňazí žiadal dnes už obvinený Marian K. Za zmenky ručí v druhom rade televízia Markíza a najmä jej exriaditeľ Pavol R. Bývalý šéf televízie tvrdí, že zmenky sú pravé a vyriešil nimi spor o televíziu z konca deväťdesiatych rokov minulého storočia. Maruniaková rozhodla v prospech Mariana K. v apríli 2018. Ministerstvo spravodlivosti okrem iného kontroluje aj výberové konanie Maruniakovej na post sudkyne. Tá pracovala na ministerstve priamo pod Jankovskou.

Voči sudcom zasiahla polícia

Ministerstvo spravodlivosti pripravuje podnet aj na bývalú štátnu tajomníčku Jankovskú. Podľa ministra Gála totiž klamala, keď opakovane tvrdila, že nebola vo vile v Chorvátsku, ktorá patrí advokátovi Radomírovi Bžánovi. Právnik Bžán sa stal známym najmä potom, ako zastupoval Slovensko v prípade vodného diela Gabčíkovo, za čo žiadal odmenu v desiatkach miliónoch eur. V prípade Maruniakovej bude Gálov podnet nadviazaný zrejme priamo na jej rozhodovaciu činnosť. Maruniaková je v súčasnosti na materskej dovolenke, Jankovská ihneď po nástupe na Krajský súd v Bratislave oznámila práceneschopnosť. Známe je už aj uznesenie vyšetrovateľa, na základe ktorého zasiahla voči sudcom polícia. V prípade vznikol aj špeciálny vyšetrovací tím s názvom Hmla.

Viac k témam: minister spravodlivosti SR
Zdroj: Webnoviny.sk - V kauze zmenky sú nezrovnalosti, tvrdí Gálovo ministerstvo po kontrole spisov sudkyne Maruniakovej © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

11.10.2019 (Webnoviny.sk) - Vrchný súd v škótskom Glasgowe v piatok obvinil štyroch členov slovenského rómskeho gangu, ktorý vo Veľkej Británii "predával" ženy z Trebišova prevažne mužom z Pakistanu, či nútil ich k prostitúcii. Informovala o tom britská mediálna spoločnosť BBC, ktorá túto správu zaradila medzi hlavné udalosti dňa.

Trojročné vyšetrovanie

"Sú to ohavné zločiny. Je príšerné vedieť, že ľudia si myslia, že je akceptovateľné predávať a nakupovať iné ľudské bytosti, ako keby to bol tovar, a nemyslieť na to, akú traumu im to spôsobí," cituje BBC detektíva Stevena McMillana, ktorý šéfoval tímu vyšetrovateľov. Štyrmi obvinenými sú 61-ročný Vojtech Gombár, ktorý mal byť vodcom gangu, a ďalej 37-ročná Jana Šándorová, 28-ročný Rastislav Adam a 61-ročný Anil Wagle. Prví traja pochádzajú z východného Slovenska, Wagle pochádza z Nepálu a ku gangu sa pridružil až neskôr, pričom pôvodne si chcel od neho len "kúpiť" ženu. Rozsudky nad štvoricou obvinených by mali padnúť až v novembri. Počas vyšetrovania, ktoré trvalo tri roky, britská polícia v spolupráci s Europolom a Eurojustom zistila, že členovia gangu medzi rokmi 2011 a 2017 previezli autobusmi a osobnými autami bližšie nezistený počet žien vo veku od 18 do 25 rokov z Trebišova do Británie.

Zajatie namiesto práce

Namiesto dobre platenej práce, ktorú im sľubovali, ich členovia gangu zajali a držali ich v bytoch v malom meste Govanhill neďaleko Glasgowa. Niektoré z týchto žien predávali na prostitúciu, iné zas na fingované sobáše, predovšetkým mužom z Pakistanu, ktorí chceli získať európske občianstvo svadbou s občiankou členského štátu EÚ. Ženy na fingované sobáše pritom gangstri ponúkali väčšinou za sumu 10-tisíc libier (v prepočte zhruba 11 500 eur). V roku 2014, po trojročnom vyšetrovaní, pristúpila britská polícia k záťahu proti skupine, počas ktorého v okolí Glasgowa zatkla všetkých štyroch páchateľov. Na Operácii Synapsa, ako tento záťah nazvali, sa podieľalo 70 príslušníkov britskej polície. Už počas vyšetrovania sa policajtom podarilo oslobodiť zo spárov gangu viac ako desať žien. Podľa informácií BBC by mala byť aktuálne už väčšina obetí gangu naspäť na Slovensku.

Viac k témam: kupliarstvo, obchod s bielym mäsom, prostitúcia
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd v Glasgowe obvinil členov gangu, ktorý predával ženy z východného Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« October 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner