03. jún 2020
Facebook

12.10.2019 (Webnoviny.sk) - Novú väznicu v Rimavskej Sobote chcú postaviť štyri spoločnosti. Vyplýva to z informácií, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor Zboru väzenskej a justičnej stráže. V súčasnosti s firmami, ktoré sa prihlásili do výberového konania, vedie ZVJS rokovania, pričom zatiaľ nie je avizované meškanie celého projektu.

Projekt pokračuje bez meškania

S výstavbou sa má začať v druhom polroku budúceho roka a s plnou prevádzkou sa počíta až o dva roky neskôr. „Projekt výstavby väzenského zariadenia Rimavská Sobota - Sabová je v štádiu prebiehajúceho verejného obstarávania koncesie. Po ukončení vyhodnotenia podmienok účasti sa uskutočňujú rokovania v rámci súťažného dialógu so štyrmi záujemcami," informoval zbor. ZVJS tiež avizuje, že zatiaľ pokračuje projekt podľa plánu bez meškania. „V nadväznosti na predpokladaný harmonogram prebiehajúceho súťažného dialógu je dodržanie avizovaných termínov a začiatok výstavby väznice v druhej polovici roka 2020 reálne," dodáva ZVJS.

Kapacita 832 miest pre mužov

Nová väznica v Rimavskej Sobote, časť Sabová, by mala mať podľa pôvodného plánu kapacitu 832 miest pre výkon trestu odňatia slobody mužov, a to v minimálnom, strednom aj maximálnom stupni stráženia, vrátane odsúdených na doživotie. V areáli novej väznice bude okrem priestorov pre odsúdených aj bytový komplex pre príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže. Projekt novej väznice uskutoční rezort spravodlivosti aj s účasťou súkromného a verejného sektora cez PPP projekt. O potrebe výstavby novej väznice sa na Slovensku diskutuje niekoľko desaťročí. Na projekte začalo pracovať ministerstvo spravodlivosti ešte za pôsobenia exministerky Lucie Žitňanskej.

Viac k témam: PPP projekt, väznica
Zdroj: Webnoviny.sk - Novú väznicu v Rimavskej Sobote chcú postaviť štyri spoločnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

12.10.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenská pošta vydala špeciálnu poštovú známku k 40. výročiu založenia Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Známka vyšla 11. októbra v rámci tradičného emisného radu „Ochrana prírody“ pod názvom „Ovocné stromy - hruška obyčajná“. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

Pohľad na krajinu Bielych Karpát

Motívom poštovej známky je pohľad na krajinu Bielych Karpát v popredí s hruškou obyčajnou. „Táto chránená krajinná oblasť sa vyznačuje práve výskytom viacerých druhov raritných odrôd starých ovocných stromov, ktoré sa už nevyskytujú nikde v prírode," uviedla Rovenská. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, medzihárčia, obálky a pečiatky je akademický maliar Karol Felix. Známka má rozmery 54,4 x 44,4 milimetrov vrátane perforácie. Vychádza vo forme upraveného tlačového listu so štyrmi známkami. Nominálna hodnota známky je 1,70 eura. Známku vytlačila technikou oceľotlače v kombinácii s ofsetom Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s.

Rozkvitnutá vetvička Hrušky obyčajnej

Súčasne s poštovou známkou vydáva Slovenská pošta obálku prvého dňa s pečiatkou takzvanej First day cover s dátumom 11. 10. 2019 a domicilom mesta Nemšová. Motívom prítlače obálky je rozkvitnutá vetvička Hrušky obyčajnej. Motívom pečiatky je kvet hrušky. Obálku spolu s pečiatkou vytlačila technikou ofsetu spoločnosť BB PRINT, s.r.o. Slovenská pošta taktiež vydá aj analogickú pohľadnicu carte maximum. Obrazovým motívom pohľadnice je fotografia stromu hrušky nachádzajúca sa v Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Autorom fotografie je Jakub Cibík. Autorom grafickej úpravy je Adrian Ferda. Pohľadnicu vytlačila ofsetom tlačiareň spoločnosť BB PRINT, s.r.o.

Viac k témam: poštová známka
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská pošta vydala známku k výročiu založenia krajinnej oblasti Biele Karpaty © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

12.10.2019 (Webnoviny.sk) - Strana maďarskej komunity (SMK) naďalej považuje vytvorenie jednotnej maďarskej kandidátky za jediné riešenie. Preto sa o vytvorenie spoločnej kandidačnej listiny pokúsi. Predstavitelia strany o tom rozhodli na sobotňajšej republikovej rade. Rokovať chcú s Mostom-Híd i s Maďarským fórom Zsolta Simona. Rokovania by mali byť ukončené do konca októbra. SMK rokovala s Mostom-Híd aj počas leta. Kameňom úrazu bolo zloženie kandidátky. Most-Híd chcel za jej lídra Bélu Bugára, SMK bola proti. Predseda Maďarského fóra v piatok na brífingu informoval, že Maďarské fórum, SMK, Összefogás - Spolupatričnosť a ďalšie subjekty, ktoré sa orientujú na maďarského voliča, sú o krok bližšie k dohode o predvolebnej spolupráci. Ich spoločným cieľom je výmena vlády.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - SMK volá po jednotnej maďarskej kandidátke do volieb, rokovať chce s Bugárom aj Simonom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

12.10.2019 (Webnoviny.sk) - Indický premiér Naréndra Módí v sobotu zbieral odpadky na pláži v meste Mámallapuram v štáte Tamilnádu, kde sa stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Módí zverejnil prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter krátke video, ako sa naboso prechádza v piesku a popritom do vreca zbiera odpadky. "Postarajme sa, aby boli naše verejné miesta čisté a upratané," napísal v tweete Módí, ktorý v roku 2014, keď sa stal premiérom, spustil kampaň za čistú Indiu Swachh Bharat Abhiyan. Minulý mesiac tiež v rozhovore v rozhlase chválil snahy indického "ploggera" Ripudamana Belviho, ktorý spustil kampaň vyzývajúcu na zbieranie odpadu počas joggingu. Podľa Módího je "plogging" populárny v zahraničí a Belviho pochválil za jeho propagáciu v Indii.Viac k témam: indický premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Naréndra Módí zverejnil video, bosý zbieral odpadky na pláži © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.10.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 12. októbra 20:18
Tokio a okolité oblasti bičuje silný dážď a vietor, ktoré sprevádzajú tajfún Hagibis. Búrka by pritom mala byť podľa predpovedí najhoršia za šesť desaťročí.

Prázdne ulice aj stanice

Oko tajfúnu zasiahlo ostrov Honšu krátko pred 19:00 miestneho času (12:00 stredoeurópskeho letného času) na polostrove Izu, juhozápadne od Tokia. Následne sa búrka pohybovala ďalej na sever rýchlosťou 40 kilometrov za hodinu. V prefektúre Čiba prišiel o život muž, ktorého auto prevrátil silný vietor, a ďalších najmenej 60 ľudí utrpelo zranenia.

Zrušené zápasy aj koncerty

Pre hroziace záplavy a zosuvy vyzvali úrady na evakuáciu viac ako sedem miliónov ľudí, no podľa odhadov vyhľadalo prístrešky len asi 50-tisíc z nich. V súvislosti s tajfúnom v sobotu zrušili dva zápasy na majstrovstvách sveta v ragby, koncerty i mnohé ďalšie podujatia. Nekonala sa ani kvalifikácia Veľkej ceny Japonska majstrovského seriálu formuly 1. V oblasti tiež prerušili železničnú dopravu a zrušili viac ako tisíc letov. Hagibis, čo znamená po filipínsky "rýchlosť", by mal podľa Japonskej meteorologickej agentúry priniesť v priebehu soboty a nedele do tokijskej oblasti asi 50 centimetrov zrážok. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.


Viac k témam: tajfún, tajfún Hagibis, Tokio
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Tokio zasiahol najsilnejší tajfún za šesť desaťročí, evakuovať musia milióny ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.10.2019 (Webnoviny.sk) - V Texase v piatok odsúdili na trest smrti muža, ktorý zastrelil šesť členov rodiny jeho exmanželky, vrátane štyroch detí. Porota, ktorá si mala vybrať medzi doživotným trestom bez možnosti podmienečného prepustenia a trestom smrti, tak rozhodla po viac ako štyroch hodinách. Rovnaká porota pritom minulý mesiac uznala Ronalda Lee Haskella vinným z obzvlášť závažnej vraždy. Odmietli pritom pokusy právnych zástupcov o jeho oslobodenie pre nepríčetnosť. Haskell v roku 2014 zabil Stephena a Katie Stay spolu s ich štyrmi deťmi v ich dome na predmestí Houstonu. Piate dieťa, vtedy 15-ročnú Cassidy Stay, zasiahol do hlavy, no prežila vďaka tomu, že sa tvárila ako mŕtva. Katie Stay bola sestra Haskellovej exmanželky Melannie Lyon. Podľa prokurátorov sa Haskell rozhodol pomstiť každému, kto po rozvode pomohol jeho bývalej manželke. Po vraždách Stayovcov preto znovu nabil zbraň a vybral sa k Lyonovej rodičom a bratovi, no zatkli ho skôr, ako stihol svoj plán dokončiť.

Viac k témam: súdy, Texas, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Ronalda odsúdili na smrť, zastrelil šesť členov rodiny jeho exmanželky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.10.2019 (Webnoviny.sk) - Asociácia hovorcov Slovenska (AHS) vyhlásila v piatok večer najlepších hovorcov roka 2019. Cenu v kategórii štátna správa a štátny sektor vyhral hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka, v kategórii privátny a komerčný sektor zvíťazil hovorca Slovnaftu Anton Molnár a v poslednej kategórii samospráva a neziskový sektor uspela hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Práca hovorcu je čoraz náročnejšia

Rovnako ako vlani sa porota aj v tomto ročníku rozhodla neudeliť ocenenie Top hovorca roka. „Práca hovorcu je čoraz náročnejšia. Už nie je len o spolupráci s novinármi, ale aj o práci so sociálnymi sieťami, boji proti čoraz väčšiemu množstvu dezinformácií. Tento rok porota v spolupráci s partnerom Slovakia Online analyzovala výstupy a pôsobenie viac ako 140 hovorcov vo všetkých troch oblastiach. Víťazov sme ocenili za mimoriadne kvalitnú komunikačnú prácu pre svoje organizácie, komunikačné zručnosti, odbornosť v oblasti aj etické správanie, neoddeliteľnú súčasť práce kvalitného hovorcu,“ uviedol predseda AHS Vladimír Machalík.

V porote aj expremiérka Radičová

Porota súťaže „Hovorca roka“ je zložená z odborníkov na komunikáciu z oblasti médií a redakcií, hovorcov, PR i akademického sektora. Jej členmi boli dekanka Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave Iveta Radičová, šéfredaktor spravodajstva TV Markíza Tibor Mattyašovský, šéfredaktorka agentúry SITA Zuzana Devera, zástupca šéfredaktora týždenníka Trend Ivan Haluza, vedúci redakcie politiky denníka Nový Čas Martin Čeliga, prezidentka Asociácie PR agentúr SR Soňa Lexmanová a vedúca komunikácie Národnej banky Slovenska Jana Kováčová. Predsedom poroty bol predseda AHS a riaditeľ komunikácie a marketingu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Vladimír Machalík. Asociácia hovorcov Slovenska je profesijnou organizáciou hovorkýň a hovorcov zo štátnej správy, samosprávy a súkromného sektora Slovenska. Svoju činnosť odštartovala v roku 2005. Zaoberá sa vzdelávaním a zvyšovaním kvality komunikačnej profesie hovorcu.

Viac k témam: Asociácia hovorcov Slovenska (AHS)
Zdroj: Webnoviny.sk - Sú známi najlepší hovorcovia roka, porota opäť neudelila ocenenie Top hovorca roka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

12.10.2019 (Webnoviny.sk) - Športová hala Koniareň v Ružomberku sa koncom minulého roka premenila na okúzľujúce miesto s atmosférou zimnej rozprávky. Najväčšia hviezda česko-slovenskej populárnej hudby Karel Gott prijal vtedy pozvanie svojho priateľa Milana Fiľa a pre Ružomberčanov zaspieval dvanásť známych skladieb. Noční král, Zvonky štěstí či Být stále mlád si spoločne s maestrom Gottom spievalo počas dvoch koncertov viac ako sedem tisíc ľudí. Správa o úmrtí Karla Gotta podnikateľa a filantropa Milana Fiľa mimoriadne zasiahla. "Maestro Gott bol úžasný človek, mimoriadny priateľ a geniálny umelec minimálne európskeho významu. Vždy som k nemu choval úctu a vrelý vzťah. Bol nesmierne pokorný a pracovitý. Obdivoval som ho, bude tu veľmi chýbať,” povedal zarmútený podnikateľ po skončení pohrebu v Chráme svätého Víta na Pražskom hrade. Na pohrebe sa zúčastnil na pozvanie najbližšej rodiny Karla Gotta spolu s ďalšími osobnosťami kultúrneho, spoločenského a politického života. Inzercia

Viac k témam: koncert, PR, Ružomberok
Zdroj: Webnoviny.sk - Jeden z posledných koncertov na Slovensku odohral Karel Gott v Ružomberku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

12.10.2019 (Webnoviny.sk) - Keď sa mení klíma na medzinárodnopolitickej scéne, mala by na to reagovať aj samotná Európska únia (EÚ), ak chce patriť medzi veľmoci a zachovať si pritom svoje ideály. Myslí si to minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Preto je podľa neho nevyhnutné, aby Brusel vypracoval nové, seriózne stratégie a jasne zadefinoval svoje geopolitické priority.

Rozširovanie Európskej únie

Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie. „EÚ nemôže nazývať samu seba globálnym hráčom, ak nie je schopná stabilizovať situáciu vo svojom susedstve," povedal Lajčák a pripomenul, že Rada pre všeobecné záležitosti sa bude v utorok v Luxemburgu zaoberať kľúčovou otázkou - rozširovaním o Severné Macedónsko a Albánsko. Lajčák pripomenul, že dôležité je zadefinovať si ďalšiu politiku nielen voči USA, Číne či Rusku, ale aj vytýčiť stratégiu v ekonomickej oblasti. „Najnovšie prognózy hovoria o tom, že v roku 2050 už nebudeme tretí najsilnejší hráč vo svete z pohľadu tvorby HDP, ale až v poradí štvrtý, pretože nás preskočí India. Nie je to náhodou dôvod na to, aby sme sa nad tým seriózne zamysleli?“ položil rečnícku otázku slovenský minister. Zobraziť fotogalériu k článku:
Globsec: Tatra Summit 2019 (fotografie)

Prehĺbenie spolupráce so susedmi

Lajčák vyzval, aby EÚ v záujme posilnenia svojho postavenia prehĺbila spoluprácu ako so svojimi susedmi, tak aj so svojimi priateľmi, a aby jej členské krajiny užšie kooperovali medzi sebou. Šéf slovenskej diplomacie sa na 8. ročníku medzinárodnej konferencie Globsec Tatra Summit na Štrbskom plese stretol s viceprezidentom Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) Pierrom Heilbronnom. Partneri prediskutovali nedávno vydanú Správu o európskej finančnej architektúre pre rozvoj. Jej cieľom je analyzovať výzvy, ktorým dnes čelí rozvojová politika EÚ a zároveň zlepšiť podmienky pre pôsobenie významných hráčov v oblasti rozvoja, medzi ktorých patrí Európska komisia, Európska investičná banka či EBRD.

Viac k témam: GLOBSEC Tatra Summit, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Lajčák: Brusel by mal vypracovať nové stratégie a jasne zadefinovať svoje geopolitické priority © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

12.10.2019 (Webnoviny.sk) - USA a Čína dosiahli prímerie v 15 mesiacov trvajúcej obchodnej vojne. Americká strana pozastavuje zvýšenie ciel na čínske tovary v hodnote 250 mld. USD z 25 % na 30 %, ktoré sa malo uplatniť od utorka. Čína súhlasila s nákupom amerických farmárskych produktov za 40 až 50 mld. USD. Na neskoršie rokovania sa odkladajú najspornejšie otázky, vrátane obvinení zo strany USA, že Čína núti zahraničné firmy odovzdávať svoje obchodné tajomstvá výmenou za prístup na trh krajiny. Washington stále plánuje zvýšenie ciel na dovoz čínskych smartfónov a iných tovarov za 160 mld. USD od 15. decembra. Americký prezident Donald Trump a jeho čínsky partner Si Ťin-pching sa však ešte pred týmto dátumom majú zúčastniť v polovici novembra na ekonomickej konferencii v Čile. To vyvoláva nádeje, že by sa mohol dosiahnuť pokrok na osobnom stretnutí. "Zostáva veľa práce pri riešení mnohých najdôležitejších amerických obchodných a investičných priorít," uviedol vo vyhlásení Myron Brilliant, výkonný viceprezident Americkej obchodnej komory. Ohlásenie prímeria však označil za "lúč nádeje". (1 EUR = 1,1043 USD)

Viac k témam: americký prezident, čínsky prezident, clá USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Američania a Číňania sa po 15 mesiacoch obchodnej vojny dohodli na prímerí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« October 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner