08. december 2019
Facebook

13.10.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 13. októbra 21:40
Nedeľné parlamentné voľby v Poľsku zrejme podľa očakávaní vyhrala vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského. Podľa exit pollu, ktorý uskutočnila výskumná agentúra Ipsos, získali konzervatívci 43,6% hlasov. Na druhej priečke by mala skončiť centristická proeurópska Občianska koalícia s 27,4%. Päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti do parlamentu zrejme ešte prekročili ľavicová aliancia (11,9%), konzervatívna agrárna Poľská ľudová strana (9,6%) a krajne pravicová Konfederácia (6,4%). Vo voľbách mohlo svoj hlas odovzdať viac ako 30 miliónov ľudí. Vyberali si zákonodarcov do 460-členného Sejmu, dolnej komory Národného zhromaždenia, a 100-členného Senátu. Exit poll má odchýlku dva percentuálne body. Oficiálne výsledky by mali zverejniť do utorka.

Viac k témam: parlamentné voľby v Poľsku
Zdroj: Webnoviny.sk - Poliaci si volili nový parlament, o víťazstve strany Právo a spravodlivosť niet pochybností © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.10.2019 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 13. októbra 19:47
V Maďarsku začali so sčítaním hlasov v komunálnych voľbách, v ktorých pravicová vládna strana Fidesz premiéra Viktora Orbána čelila výzve v podobe zjednotených opozičných strán. Tesný súboj sa očakával napríklad v hlavnom meste, kde úradujúci primátor István Tarlós, ktorého podporuje Fidesz, stál proti silnému opozičnému kandidátovi Gergelyovi Karácsonymu s podporou piatich ľavicových, liberálnych a zelených strán. Účasť by mala byť podľa odhadov jedna z najvyšších v komunálnych voľbách od roku 1990. Polhodinu pred uzavretím volebných miestností dosahovala 47,2%. Fidesz je zvyknutý od roku 2010 poľahky vyhrávať komunálne, celoštátne i európske voľby, no v súčasnosti stojí proti zjednotenej opozícii. Posledné dni kampane navyše poznačilo aj zverejnenie videa z orgií na jachte, na ktorých sa zúčastnil provládny primátor mesta Győr Zsolt Borkai. V nedeľných voľbách mohlo svoj hlas odovzdať viac ako osem miliónov ľudí, ktorí rozhodovali o viac ako tritisíc starostoch a primátoroch a 17 200 členoch miestnych zastupiteľstiev.

Viac k témam: komunálne voľby v Maďarsku, maďarský premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Orbánov Fidesz čelil v komunálnych voľbách zjednotenej opozícii, účasť bola jedna z najvyšších © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.10.2019 (Webnoviny.sk) - V Berlíne v nedeľu tisícky ľudí protestovali proti antisemitizmu. Na pochode v nemeckom hlavnom meste, ktorý sa uskutočnil len niekoľko dní po útoku na synagógu v meste Halle, sa zúčastnilo asi 10-tisíc ľudí. Niekoľko tisíc ďalších protestovalo v sobotu v ďalších mestách, napríklad v Hamburgu či Marburgu. Stredajší útok, počas ktorého prišli o život dvaja ľudia pred synagógou a v predajni s kebabom, mnohých Nemcov šokoval a obnovil obavy z narastajúceho pravicového extrémizmu i pomalých reakcií polície. Dvadsaťsedemročný Stephan B. zabil pred synagógou 40-ročnú ženu a v obchode s kebabom 20-ročného mladíka. Do obchodu vošiel po tom, čo sa mu nepodarilo násilím dostať do synagógy, na ktorej dvere niekoľkokrát vystrelil. V synagóge sa v tom čase nachádzalo 51 ľudí, ktorí si pripomínali najväčší židovský sviatok Jom Kippur (Deň zmierenia). Vyšetrovatelia predpokladajú, že chcel spáchať masakru, pričom v jeho aute našli tiež štyri kilogramy výbušnín. Vo štvrtok večer počas pojednávania pred vyšetrujúcim sudcom sa k činu priznal a zároveň pripustil, že skutok bol motivovaný antisemitizmom. Muž čelí obvineniam z dvoch vrážd a deviatich pokusov o vraždu. Nedeľný pochod sa začal na symbolickom mieste, berlínskom Bebelplatz, kde nacisti spálili tisícky kníh len niekoľko týždňov po tom, ako sa v roku 1933 dostal k moci Adolf Hitler, a skončil sa pri Novej synagóge.

Viac k témam: antisemitizmus, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Po útoku na synagógu v Halle protestovali tisícky ľudí v Berlíne proti antisemitizmu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.10.2019 (Webnoviny.sk) - Čas na spoluprácu sa kráti, trojkoalícia strán Progresívne Slovensko, Spolu-občianska demokracia a Za ľudí má spoločne väčšiu šancu poraziť Smer-SD v parlamentných voľbách. Uviedol to v reakcii na nedeľňajší prieskum agentúry Focus líder koalície strán Progresívne Slovensko a Spolu - občianska demokracia Michal Truban. Podľa jeho slov platí ponuka pre stranu exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí na predvolebnú spoluprácu a vytvorenie trojkoalície. Nedeľňajší prieskum pre reláciu Na telo s Michalom Kovačičom televízie Markíza totiž ukázal, že prípadnú trojkoalíciu by v najbližších voľbách zvažovala takmer tretina voličov. „Strane Za ľudí konzistentne a dlhodobo ponúkame spoluprácu, lebo spoločne máme väčšiu šancu poraziť Smer-SD. Dnešný prieskum pre Na telo to potvrdil. Ja som povedal, že spoluprácu chceme. Tiež som povedal, že chceme rokovať. Naša spolupráca nestojí ani na tom, či ja budem líder alebo nie. Chceme vstúpiť do rokovaní a spoločne poraziť Smer. Nechceme a nebudeme robiť závery z nejasných mediálnych vyjadrení, čakáme na oficiálne stretnutie. Ale pravda je taká, že čas na rokovania a ich úspešné uzavretie sa naozaj kráti. Ľudia od nás spoluprácu chcú, preto poďme rokovať a skúsme nájsť zhodu," uviedol Truban.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, Za ľudí - Kiskova politická strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Čas na spoluprácu sa kráti a trojkoalícia má podľa Trubana väčšie šance, ponuka pre Kisku platí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

13.10.2019 (Webnoviny.sk) - Humanitárne organizácie zachránili v Stredozemnom mori pri pobreží Líbye 74 migrantov z gumového člna. Tuniské úrady zároveň oznámili, že sa im podarilo zabrániť v plavbe pašeráckej lodi so 110 migrantmi na palube, ktorá mala namierené do Talianska. Lekári bez hraníc a SOS Mediterranée oznámili, že ich loď Ocean Viking zachránila migrantov v nedeľu ráno asi 80 kilometrov od pobrežia Líbye. Medzi zachránenými podľa nich bolo aj šesť detí. Tuniské ministerstvo vnútra zas informovalo, že tri lode pobrežnej stráže prenasledovali pašerácku loď, ktorá ešte v piatok v noci vyplávala z mesta Sfax. Plavidlo sa im napokon podarilo prinútiť k návratu do Tuniska a zachránili aj 25 migrantov, ktorí počas akcie skočili do mora. Do Talianska medzitým v nedeľu dorazili tri menšie člny s migrantmi. Podľa talianskej tlačovej agentúry ANSA, jeden čln s 15 ľuďmi a druhý s jedenástimi doplávali na ostrov Lampedusa a tretí čln, v ktorom bolo 15 Tunisanov, sa dostal na juh Sicílie.

Viac k témam: loď Ocean Viking, migranti, pašeráci, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Loď Ocean Viking zachránila pri Líbyi desiatky migrantov, tuniské úrady zastavili pašerákov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.10.2019 (Webnoviny.sk) - Vyše 20 členov kosovskej ústrednej volebnej komisie hospitalizovali so zdravotnými problémami po tom, ako otvorili päť volebných urien zo Srbska. Kosovská tlačová agentúra KosovaPress v nedeľu informovala, že 26 úradníkov malo po otvorení urien alergické reakcie a kožné problémy. Podľa lekárov z pohotovosti mali všetci začervenanú pokožku a trápilo ich svrbenie. Policajný hovorca incident potvrdil, no z dôvodu vyšetrovania odmietol poskytnúť detaily a hovorca volebnej komisie odmietol reagovať. V Kosove sa minulý týždeň konali predčasné parlamentné voľby, ktoré vyhrala ľavicová strana. Viac ako 300 volebných urien však prepočítavajú. Voľby sa uskutočnili po tom, čo v júli rezignoval premiér Ramush Haradinaj, ktorý dostal predvolanie od haagskeho tribunálu vyšetrujúceho zločiny proti etnickým Srbom počas a po vojne v Kosove v rokoch 1998 - 1999. Konali sa tiež v čase, keď tamojší lídri čelia výzvam na obnovenie dialógu so Srbskom o normalizácii vzájomných vzťahov.

Viac k témam: parlamentne voľby v Kosove, predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Členov ústrednej volebnej komisie v Kosove hospitalizovali po tom, ako otvorili urny zo Srbska © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.10.2019 (Webnoviny.sk) - Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Lotyšsku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na stupni A- so stabilným výhľadom. Hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny totiž podľa agentúry podporuje to, že jej rozpočtové deficity sú mierne. Napriek slabšiemu výkonu v oblasti príjmov za sedem mesiacov tohto roka agentúra potvrdila svoju prognózu, že deficit Lotyšska za rok 2019 bude na úrovni 0,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Agentúra Fitch očakáva, že lotyšský rozpočtový deficit bude v rokoch 2020 a 2021 v podstate stabilný. Fitch zároveň predpokladá, že verejný dlh krajiny v roku 2021 klesne na 34,3 percenta HDP z úrovne 35,9 percent v roku 2018. Avšak tempo rastu ekonomiky krajiny sa podľa agentúry v rokoch 2019 až 2021 zmierni na úroveň v priemere 2,6 percenta, pretože sa spomaľuje rast investícií a exportu pre slabší zahraničný dopyt a zmenšenie absorbcie financií z fondov Európskej únie.

Viac k témam: Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings, rating
Zdroj: Webnoviny.sk - Agentúra Fitch potvrdila úverovú spoľahlivosť Lotyšska, má iba mierne rozpočtové deficity © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

13.10.2019 (Webnoviny.sk) - Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zmenila výhľad dlhodobého emisného ratingu (IDR) Cypru v zahraničnej mene zo stabilného na pozitívny a potvrdila ho na úrovni BBB-.

Obozretná fiškálna politika

Odôvodnila to tým, že od poslednej revízie ratingu v apríli tohto roka pokračuje obozretná fiškálna politika krajiny a pravdepodobne povedie k prebytku verejných financií za rok 2019 nad úrovňou troch percent hrubého domáceho produktu (HDP). Cyprus má v tomto roku najvyšší rozpočtový prebytok v rámci krajín eurozóny. Agentúra Fitch očakáva, že v rokoch 2020 a 2021 zostane v blízkosti úrovne dvoch percent HDP.

Vysoký verejný dlh

Verejný dlh Cypru je vysoký a podľa odhadu agentúry Fitch bude v závere tohto roka na úrovni 95 percent HDP. Avšak dlh sa opäť znižuje po jednorazovom raste o 3,19 mld. eur, čiže o 15,5 percenta HDP, v roku 2018 pre transakcie súvisiace s predajom banky Cyprus Cooperative Bank peňažnému ústavu Hellenic Bank. Fitch prognózuje, že cyperský verejný dlh by mohol do roku 2028 klesnúť na úroveň 60 percent HDP. Agentúra dodala, že v tomto roku predpokladá rast ekonomiky krajiny o 2,9 percenta a v rokoch 2020 a 2021 tempom 2,7 percenta ročne.

Viac k témam: cyperská ekonomika, Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings, rating, rating Cypru
Zdroj: Webnoviny.sk - Fitch zlepšil výhľad ratingu Cypru, krajina má najvyšší rozpočtový prebytok v eurozóne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

13.10.2019 (Webnoviny.sk) - Ak strana Smer-SD na budúci rok vyhrá parlamentné voľby, bude sa Peter Pellegrini (Smer-SD) uchádzať o post premiéra. Uviedol to v relácii televízie Markíza Na telo s Michalom Kovačičom. Zároveň potvrdil, že Robert Fico (Smer-SD) bude kandidovať z druhé miesta kandidátky.

O volebnej kandidátke strany Smer-SD

Predseda vlády SR súčasne v relácii vylúčil, že by v budúcnosti strana Smer tvorila akúkoľvek koalíciu s Ľudovou stranou Naše Slovensko Mariana Kotlebu. „Ako volebný líder sa budem uchádzať o najvyššiu politickú funkciu. Ak by Smer-SD vyhral voľby, uchádzal by som sa teda o pozíciu premiéra. Na skladanie kandidátky je ešte čas a ešte budeme o tom diskutovať. Žiadna kontroverzná osoba na nej nebude, ale dnes tu nebudem kádrovať jednotlivé mená," povedal Pellegrini.

3x ÁNO

Pellegrini si vie predstaviť, že by sedel v jednej vláde s exprezidentom Andrejom Kiskom. Povedal to v relácii TV Markíza Na telo, kde odpovedal na tri posledné otázky iba áno alebo nie. Slovom áno odpovedal aj na otázku, či je Je Zuzana Čaputová dobrou prezidentkou. Áno odpovedal do tretice aj na otázku, či by bol Kočner vo väzení aj v prípade, ak by bol premiérom stále Robert Fico.

Podozrenia voči sudcom a sudkyniam

Predseda vlády hodnotil aj podozrenia voči niektorým sudcom a sudkyniam, vrátane bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej, ktoré vyplývajú z údajnej komunikácie obvineného podnikateľa Mariana K. cez aplikáciu Threema. Pellegrini tvrdí, že o možnom protiprávnom konaní v justícii nevedel. Sám je za to, aby boli sudcovia, ktorí páchali trestnú činnosť, exemplárne potrestaní. „Pokiaľ sa potvrdia informácie, tak platí padni, komu padni. Nikoho nechránim ani nikoho neobhajujem. Prechádzame takou ďalšou fázou. Slovensko v 90. rokoch minulého storočia trpelo pôsobením mafiánskych skupín a teraz prichádza doba, že je potrebné sa zrejme vysporiadať s ľuďmi, ktorí si myslia, že sú nad zákonmi. Povyzliekajme tých sudcov z talára, ak pochybili. Spravodlivosť jednoducho musí platiť pre všetkých," dodal premiér.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, podpredseda strany Smer-SD, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrini si vie predstaviť, že by sedel vo vláde s Kiskom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

13.10.2019 (Webnoviny.sk) - Turecké sily v nedeľu dosiahli kľúčové mesto na severe Sýrie pod kontrolou Kurdov, čím vyvolali boje, ktoré umožnili útek stovkám podporovateľov extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) z tábora pre vysídlených ľudí.

Útek stoviek islamistov z tábora

Organizácie Spojených národov (OSN) zároveň informovala, že od začiatku tureckej vojenskej ofenzívy opustilo svoje domovy viac ako 130-tisíc Sýrčanov. V tábore Ajn Ísa, asi 35 kilometrov južne od hraníc, žilo približne 12-tisíc ľudí, vrátane tisícky manželiek a vdov po bojovníkoch Islamského štátu a ich detí. Kurdská správa pritom vo vyhlásení informovala, že z tábora ušlo 950 podporovateľov IS. Toto číslo však zatiaľ nebolo možné overiť. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sídliace vo Veľkej Británii informovalo, že turecké bojové lietadlá v nedeľu zasiahli dediny pri tábore a jeho obyvatelia sa dali na útek, keď prepukli boje medzi sýrskymi bojovníkmi podporovanými Tureckom a kurdskými silami. Neuviedli však žiadne počty.

Ofenzíva Turecka bude pokračovať

Turecká oficiálna tlačová agentúra Anadolu predtým informovala, že turecké spojenecké sily na piaty deň ofenzívy obsadili mesto Suluk na severovýchode Sýrie. Mesto na strategickej križovatke asi 10 kilometrov južne od hraníc podľa nej vyčistili od sýrskych kurdských Ľudových obranných jednotiek (YPG). Podľa kurdských predstaviteľov však boje v meste pokračujú. Turecký minister obrany prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter informoval, že od stredy už "neutralizovali" 480 bojovníkov YPG. Toto číslo však nie je možné nezávisle overiť. Turecko tvrdí, že chce zatlačiť YPG, ktoré považuje za teroristov napojených na niekoľko desaťročí trvajúce kurdské povstanie na svojom území. Prezident Recep Tayyip Erdogan sa v piatok vyjadril, že s ofenzívou neprestanú, kým sa YPG nestiahnu za líniu 32 kilometrov od tureckých hraníc.

Viac k témam: Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), turecký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Turci dobyli kľúčové mesto na severe Sýrie, z tábora Ajn Ísa ušli stovky islamistov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« October 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner